Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o błędach i naturze sukcesu (okładka  miękka, 03.2017)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Jest coś, czego od branży lotniczej powinniśmy nauczyć się wszyscy.
To coś, co przychodzi z trudem, bo stoi w sprzeczności z naszym instynktem i naszą ułomną naturą.
To nauka na błędach.

Google, zespół Formuły 1 firmy Mercedes, wynalazca James Dyson, Michael Jordan i David Beckham. Co ich łączy z lotnictwem?
Wszyscy oni korzystają z metody czarnej skrzynki – nie tylko odważnie przyznają się do błędów, ale wręcz uważają swoje porażki za najlepsze źródło wiedzy. Nie wypierają się potknięć, nie zrzucają winy na innych, nie tuszują niewygodnych faktów, a sukces zawdzięczają analizie swoich niepowodzeń.
Ilu z nas może z ręką na sercu powiedzieć, że też ma takie zdrowe podejście do porażki?
Radę, by uczyć się na błędach, traktujemy dziś jak wyświechtany frazes, tymczasem jest to najskuteczniejsza znana człowiekowi metoda zdobywania wiedzy. Ta książka przedstawia jej niesamowitą historię. Pokazuje, jak wielką szkodę wyrządzamy sobie, nie wyciągając lekcji z porażek. Matthew Syed poprzez szokujące przykłady, niepublikowane wcześniej wywiady i bardzo praktyczne wnioski unaocznia nam, że każdy może się nauczyć skutecznie korzystać ze swojej czarnej skrzynki.

Katastrofy lotnicze, dramaty na salach operacyjnych, wpadki sądownictwa, porażające konsekwencje wypierania błędów i obwiniania innych. Szokująca, pasjonująca i otwierająca oczy lektura o znaczeniu porażki i naturze sukcesu.

Komu poleciłbym tę książkę? Z czystym sumieniem każdemu. Jest tyle dziedzin działalności ludzkiej, które dzięki przeniesieniu metod znanych z lotnictwa mogą stać się bardziej wydajne i bezpieczne, że na pewno powinna to być obowiązkowa pozycja w bibliotece każdego zarządzającego firmą lub grupą osób. Ale nie tylko. Te same metody możemy zastosować w badaniach naukowych, nauczaniu, opiece medycznej, zarządzaniu kryzysowym czy w zwykłym życiu. Wszakże chodzi o uczenie się na błędach innych i dzielenie się doświadczeniami wyniesionymi z porażek. Ja przeczytałem tę książkę już dwukrotnie. I nie sądzę, aby to był mój ostatni raz.
dr Maciej Lasek, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w latach 2012–2016

Zaczątkiem każdego twórczego przełomu są liczne porażki. Ta genialna książka wyjaśnia, że prawdziwe wynalazki biorą się ze zrozumienia i przezwyciężenia nieuniknionych trudności, których musimy przestać się obawiać.
James Dyson, projektant, wynalazca i przedsiębiorca

Silną stroną Matthew Syeda jako tenisisty stołowego, niegdyś najlepszego w Anglii, była umiejętność odbierania piłki. Nie przepuszczał nawet najtrudniejszych uderzeń. Odbieranie piłek jest też tematem tej nadzwyczaj różnorodnej i głębokiej książki. Syed tłumaczy z determinacją godną nie tylko prawdziwego sportowca, ale i humanitarysty, jak wyciągać lekcje, jak czerpać nadzieję i doświadczenie z porażek serwowanych nam przez życie. To książka, która rzuca nam wyzwanie, byśmy stali się lepsi.
Howard Jacobson, laureat Nagrody Bookera


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1134888065
Tytuł: Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o błędach i naturze sukcesu
Tytuł oryginalny: Black Box Thonking
Autor: Syed Matthew
Tłumaczenie: Jóźwiak Michał
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 456
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-03-15
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 209 x 29 x 140
Indeks: 20718367
średnia 4,8
5
22
4
4
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
15 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
12-03-2017 o godz 09:31 przez: Ateora | Zweryfikowany zakup
Obowiązkowa lektura dla tych co chcą się uczyć na błędach, aby przekuć je w sukces.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
28-08-2018 o godz 11:03 przez: Bernadeta Dymek | Zweryfikowany zakup
Warto przeczytać tę pozycje. Daje dużo do myślenia. Rozwiązania proste nie są intuicyjne, a zła karma może okazać się wybawieniem. Książka dla każdego kto szuka inspiracji w swoim życiu. A może szuka rozwiązań aby w firmie, w której pracuje coś ruszyło do przodu, coś zmieniło się na lepsze? Tu znajdujemy wiele odpowiedzi na pokonanie trudności, które są oczywiste na drodze każdego z nas. Dobrze napisana przy tym, co dziś nie jest takie oczywiste. Choć nie jest to powieść, to wciąga i czyta się dość szybko. Ja chyba przeczytam po raz drugi. Polecam przeczytajcie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-04-2020 o godz 01:34 przez: Agata | Zweryfikowany zakup
Ciekawa książka popularnonaukowa. Czytałam ją z zainteresowaniem, każdy rozdział opisuje inną historię. Polecam ją osobom, które chcą przekonać się, że warto uczyć się na błędach innych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-05-2019 o godz 09:11 przez: Tomasz Szawerdak | Zweryfikowany zakup
Ciekawe spostrzeżenia na temat ludzkich wymówek i zwalania winy na innych . Książka oparta na wielu ciekawych statystykach i ciekawych historiach z życia wziętych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-04-2019 o godz 09:35 przez: Muzik | Zweryfikowany zakup
Świetna książka, polecam wszystkim, którzy chcą kształtować siebie, relacje z ludźmi, swój biznes
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-04-2022 o godz 16:10 przez: Radoslaw | Zweryfikowany zakup
Każdy powinien przeczytać bo to co się dzieje i nas otacza to tylko wyłącznie wina ……
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-12-2017 o godz 07:59 przez: grzegorz.szychowski | Zweryfikowany zakup
Znakomita książka dla osób szukających metod nauki na błędach
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-12-2020 o godz 14:29 przez: enti | Zweryfikowany zakup
Napisana prostym, przystępnym językiem i bardzo pouczająca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
08-04-2017 o godz 02:22 przez: Northman1984
Stara prawda nie kłamie: porażki należy przekuwać w sukcesy. "Metoda czarnej skrzynki..." to częściowo poradnik, a częściowo forma reportażowa, jednak skłaniać się należy (według mnie, jak widzę zdania wśród czytelników są na ten temat podzielone) ku przewadze tego pierwszego elementu. Zwykle z rezerwą podchodzę do tego rodzaju publikacji, ta jednak, przyznam... zaskoczyła mnie. Pozytywnie! Multum przykładów, zanalizowanych historii, wszechstronny dobór tychże przykładowo opisanych wydarzeń, mający na celu ukazanie pewnej rządzącej nimi prawidłowości, sprowadzającej się do starej, życiowej prawdy: trzeba uczyć się na błędach, a kiedy już nauczymy się tej sztuki, otworem stanie przed nami droga do tego, by porażki przekuwać w sukcesy. To wszystko jest właśnie w tej książce. Niby nic odkrywczego, prawda? Jest to jednak wielką sztuką - potrafić wyciągać wnioski, uczyć się na nich, a przez to stawać się silniejszym... Syed przez kolejne strony pisze właśnie o tym, nie jest to jednak jakiś bełkot coacha, którego zadaniem jest wypranie mózgów słuchaczy po to, aby wyszli z sali w błędnym wzrokiem i powtarzanym jak mantra "ja mogę" na ustach. Nic z tych rzeczy! Bazując na prostych, lecz wymownych przykładach (m.in. z takich dziedzin jak medycyna, polityka, sport, sądownictwo, czy nawet opieka społeczna) Syed pokazuje, jak wiele zależy od ludzkiej psychiki i jej słabości. A jako, że człowiek jest na naszej planecie, nie da się ukryć, elementem dominującym - przez to wszystko Syed pokazuje, od czego w dużej mierze zależy sposób, w jaki funkcjonuje świat... Oczywiście nie w każdym przypadku i nie na zasadzie "nieomylnych prawd obiektywnych", jednak w tej książce jest tyle bezspornej logiki, że nawet totalne zaprzeczanie faktom się tutaj po prostu nie obroni. Obok "Metody..." nie sposób przejść obojętnie, choć jeden mały moment zastanowienia jest nieunikniony, a to już świadczy o tym, że coś jest na rzeczy we wszystkim, o czym pisze autor. Bardzo się cieszę, że miałem okazję przeczytać tę pozycję. Nie runął może mój dotychczasowy obraz rzeczywistości i nie zbudowałem go sobie na nowo, jednak książka jest... budująca. Szalenie pozytywna. Pokazuje bowiem, że światem nie rządzą tylko i wyłącznie nieodgadnione dla szarego człowieka siły, wobec których jest on nikim, lecz po lekturze ma się choć częściową świadomość tego, jak wiele zależy od nas samych. I ja cenne i warte zachodu jest spróbowanie chociaż tego, aby uczyć się na własnych (i cudzych) błędach, a przez unikanie ich, jak dążyć do sukcesu i do czegoś lepszego - lepszego dla nas samych, jak również dla bliższego i dalszego otoczenia... Czas przeznaczony na tę lekturę był jednym z najlepiej przeze mnie zainwestowanych godzin w ostatnim czasie. Gorąco polecam! Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki. Recenzja znajduje się także na moim blogu: http://cosnapolce.blogspot.com/2017/04/metoda-czarnej-skrzynki-zaskakujaca.html Zapraszam!
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
03-04-2017 o godz 19:55 przez: Dominika P.
"Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o błędach i naturze sukcesu" jest pewnego rodzaju wiadrem zimnej wody wylanej na rozgrzaną głowę. Niesamowicie pobudza nasz umysł do myślenia, a oczy zmusza do szerokiego otworzenia! Książka ta jest trochę poradnikiem, trochę zbiorem różnych historii i przede wszystkim ogromną kopalnią wiedzy. Podaje suche fakty i wyciąga wnioski z konkretnych wydarzeń. Pokazuje podejście do popełnionego błędu w wielu dziedzinach. Medycynie, lotnictwie, sądownictwie czy prowadzeniu własnej firmy. Nie miałam pojęcia o tym ile tracimy nie ucząc się na naszych błędach, ale także błędach innych osób. Pokazuje nam ile tragedii mogłoby się nie wydarzyć, gdyby człowiek tylko nie wstydził/bał się/dbał o swoje dobre imię. Ucz się na cudzych błędach. Nie będziesz żył dość długo, by popełnić wszystkie samemu. Eleanor Roosevelt Książka Matthew Syeda uświadomiła mi przede wszystkim, że błędy popełnia każdy i nikt nie jest z tego zadowolony. Ludzie, którzy jednak traktują je jako możliwość nauki osiągają w życiu znaczenie więcej, niż na przykład ci, którzy wypierają się swoich pomyłek. Czytając ten pewnego rodzaju poradnik nauczycie się, że nie wolno być dla siebie krytycznym. Trzeba przyznać się do gafy, przeanalizować ją i pomóc sobie oraz innym ludziom omijać ten scenariusz szerokim krokiem. Pochłonęłam całą tę publikację z zapartym tchem w jakieś 3-4 godziny. Kiedy zaczęłam, nie było odwrotu. Historie są mega ciekawe i co cudowne, jest ich na prawdę całe mnóstwo. Pokazują tyle ciekawych zachowań, tyle ludzkich błędów i ogrom ich katastrofalnych skutków. Zdecydowanie jedna z najlepszych książek z kategorii "rozwój osobisty" jaką miałam okazję czytać :) No, i morał wyniosę na pewno. Błędami trzeba się "chwalić", a nie zamiatać pod dywan!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
21-03-2017 o godz 10:33 przez: Michał Bogusz
Tę książkę powinien kilkukrotnie przeczytać każdy konował. Ba... powinna być obowiązkowa na studiach. Dodatkowo każdy konował powinien mieć obowiązek zgłaszania każdego tzw "incydentu" (na wzór lotnictwa). Za ujawnione niezgłoszenie: Pa pa pa doktorku!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
06-05-2021 o godz 10:41 przez: Ania
Wpadki się zdarzają, w końcu nikt nie jest perfekcyjny i nieomylny. Każdemu zdarzają się błędy, ale każdy może podchodzić do nich zupełnie inaczej. Jeśli popełnienie błędu sprawia, że ogarnia was złość i jesteście wściekli na cały świat lub wręcz przeciwnie, czujecie się beznadziejni i obwiniacie o wszystko - czas to zmienić! 📖 Matthew Syed w książce "Metoda czarnej skrzynki" ukazuje zaskakującą prawdę o nauce na błędach, udowadniając, że jest ona najlepsza droga do rozwoju 📈 ważne jest nie tylko zaakceptowanie własnej niedoskonałości i przyznanie się do błędu, ale spróbowanie wyciągnąć z niego coś pozytywnego - wnioskując dlaczego do niego doszło i jak zrobić to w przyszłości, by przykra sytuacja się nie powtórzyła. Koniec z szukaniem winnych, oskarżeniami i tuszowaniem wpadek. Jeśli popełnisz błąd - spróbuj potraktować to jako najlepsze źródło wiedzy, tak jak czynią to ludzie sukcesu na całym świecie 🌎
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-04-2017 o godz 21:39 przez: mc2
Znakomita książka, co tu dużo pisać. Syed to erudyta i to niezwykle przekonujący. Nie ma w tej książce ani jednego zbędnego zdania, a co dopiero lania wody... Zatrzęsienie pasjonujących (i wstrząsających) przykładów - od katastrof lotniczych, przez kryzysowe wydarzenia w szpitalach, sądach, programach resocjalizacyjnych, korporacjach itd. Ta książka jest bardziej trzymającym w napięciu reportażem, wspaniałą intelektualną podróżą bez ani chwili wytchnienia, niż poradnikiem. Otwiera oczy, otwiera umysł, zmienia spojrzenie, niepokoi i wyposaża w ogromny zasób wiedzy. Lektura dla każdego (bo świetnie napisana!), ale moim zdaniem OBOWIĄZKOWA pozycja dla lekarzy, prawników, sędziów i polityków - środowisk, które najmniej chętnie uczą się na błędach (w ogóle się do nich nie przyznają), a od których tak bardzo zależy życie każdego z nas!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-04-2018 o godz 00:00 przez: dhothvaun | Empik recenzuje
Książka bez dwóch zdań doskonała i godna polecenia. Na pewno każdy powinien ją przeczytać, szczególnie teraz kiedy żyjemy w społeczeństwie, które rzadko kiedy przyznaje się do błędu, a co dopiero wyciąga z niego wnioski. Przeważnie taka sytuacja dotyka lekarzy czy prawników. Jednakże "metodę czarnej skrzynki" można wykorzystać na wielu płaszczyznach. Ważne jest, aby potrafić wyciągnąć z niej wnioski i ruszyć dalej. Oprócz tego ja uwielbiam styl Syed jego książki wręcz wciągają czytelnika w całości. Ja nie mogłem się od niej oderwać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-12-2017 o godz 13:55 przez: Anonim
Geniusz opracowania ludzkich błędów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Liczby nie kłamią
4.7/5
29,50 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ulica szpiegów
4.7/5
30,60 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Twoja anatomia
4.8/5
29,34 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Psycho-logika
4.7/5
29,93 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Powierniczka opowieści
4.8/5
29,99 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Mery Majka
4.2/5
30,02 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kulawe konie
4.5/5
31,38 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Bóg nigdy nie mruga
4.5/5
29,99 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Steve Jobs
4.7/5
32,60 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Będzie bolało
4.6/5
26,24 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Prawdziwe tygrysy
4.6/5
30,48 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Leonardo da Vinci
4.8/5
40,63 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Apostata
4.5/5
30,33 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Outpost 2
4.7/5
29,82 zł
44,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego