Maus (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

"Maus" powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii.

Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana. Równolegle z nią w "Mausie" sportretował trudy życia z ojcem - ocalałym z Holocaustu.

"Maus" to jedna z najważniejszych opowieści o Holokauście, stawiająca trudne pytania, na które autor próbuje znaleźć odpowiedź w nowatorski sposób. Umiejscawiając realistyczną opowieść w komiksowym medium, stosując przerysowanie i karykaturę, Art Spiegelman zbliżył się, jak nikt inny przed nim, do ukazania swoistej niewyrażalności, monstrualności Holokaustu, a poprzez autobiograficzne odniesienia wytworzył napięcie cechujące najwybitniejsze dzieła literackie.

Żaden komiks w historii tego medium nie doczekał się tylu recenzji - również negatywnych i polemicznych – a przyznanie Spiegelmanowi nagród do tej pory zarezerwowanych dla literatury poważnej (m.in.: National Book Critics Circle Award, Pulitzer Prize), ułatwiło wielu twórcom powieści graficznych dotarcie do czytelników do tej pory unikających komiksów. Jednocześnie "Maus" stał się komiksem wzorem, pierwszym komiksowym arcydziełem ("The New Yorker"), z którym krytycy i czytelnicy zestawiają inne dzieła komiksowe, zwłaszcza biograficzne i historyczne.

"Maus jest książką, od której nie można się oderwać. Kiedy dwie myszy mówią o miłości, jesteś poruszony, kiedy cierpią - płaczesz. (...) kiedy kończysz Mausa, jesteś nieszczęśliwy, że porzuciłeś ten magiczny świat."
"The New York Times"

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Maus
Autor: Spiegelman Art
Tłumaczenie: Bikont Piotr
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 298
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-11-10
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 242 x 35 x 175
Indeks: 20287382
 
średnia 4,7
5
13
4
3
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
13 recenzji
26-12-2020 o godz 18:52 krystyna dodał recenzję:
Książka wartościowa pod każdym względem,. Opowieść Ocalałego nie musi przygniatać martyrologią, wystarczy , że jest szczera i autentyczna. przez co dostarcza wiadomości o czasach, o których nie można zapomnieć. Grafika artystyczna przedkłada czytelnikowi obraz, który wraz z treścią stanowi całość. Książa zaciekawi każdego czytelnika, Tego który zetknął się z komiksem po raz pierwszy i pasjonata książki w tej formie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-12-2020 o godz 21:27 niepoczytalna dodał recenzję:
Problematyka poruszona w "Maus" jest bardziej złożona, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. To nie tylko historia zagłady Żydów w obozach koncentracyjnych. To historia wykluczenia społecznego, dramatu rozdzielonych rodzin, uprzedmiotowienia, ale również traumy, która została przelana na pokolenie, które urodziło się po wojnie. Art Spiegelman pokazał jak skomplikowany może być portret osoby ocalałej. Bez wybielania, gloryfikacji. W literaturze najczęściej możemy spotkać opisy samego życia w gettach, obozach lub w ukryciu. Naprawdę niewielu autorów, skupiło się na tym, co wydarzyło się później. Jak żyje człowiek z obozowym piętnem, nie tylko tym na przedramieniu, ale przede wszystkim tym, które na zawsze będzie mu towarzyszyć w jego myślach, wspomnieniach, podświadomości?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-01-2020 o godz 00:00 ŻanetaSyrewicz dodał recenzję:
Bardzo długo szukałam tej pozycji, wreszcie się udało, nieco przypadkiem. Zachęcona dobrymi opiniami nie mogłam nie sięgnąć po Maus i ..dawno już żadna książka nie zrobiła na mnie takiego przejmującego wrażenia co ten raczej niepozorny z okładki komiks. Maus poruszył moją wyobraźnią i sprawił też, że bardziej zainteresowałam się literaturą opowiadającą o czasach holocaustu. Komiks wydaje się bardzo osobisty, co też w jakiś sposób zostaje w pamięci. Kiedyś pomyślałabym, że komiks i tematyka wojenna niekoniecznie idzie ze sobą w parze, lecz jak widać, myliłam się. Dobra, godna uwagi książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-02-2019 o godz 08:20 Anonim dodał recenzję:
To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią, tym jak pracuje pamięć, ale również komiksem i pracą tłumacza. Przełomowa. Przeczytałam w jeden wieczór!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-11-2018 o godz 10:06 Olek dodał recenzję:
Ta historia pokazuje jaka okrutna jest wojna oraz holokaust, bezwzględnie każdy powinien poznać tą historie!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-11-2018 o godz 20:35 Monika - Monime.pl dodał recenzję:
Komiks ma formę retrospektywną. Na przemian przeplata się wizja autora przeprowadzającego ze starym ojcem wywiad oraz życie w czasie wojny. Jednak największa część komiksu stanowią właśnie zobrazowane elementy młodości Władka w czasach przedwojennych, okupacji i życia obozowego. Sam komiks podzielony jest na dwie części, po kilka rozdziałów w każdej. Maus to komiks bardzo kontrowersyjny i niewyważony. Pełno w nim niedopowiedzeń, metafor i jednostronności. W końcu to graficzne przedstawienie wspomnień ocalałego z obozu zagłady i mieszkającego w Stanach Żyda. Jest on uprzedzony, ma swoje przyzwyczajenia, które odstają w dzisiejszym świecie i jest odrobinę stetryczały. Jednak to, co zapamiętał, dobrze że zostało spisane, narysowane i zapamiętane. Nawet w takiej formie, bo skłania to do dyskusji, a nie do zapomnienia. Więcej na http://www.monime.pl/recenzja-komiksu-maus/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-07-2018 o godz 17:26 Kajo dodał recenzję:
Mistrzostwo! Książka wspaniała i straszna równocześnie. Niezapomniana. Komiks bywa bardziej przejmujący, niż proza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-04-2018 o godz 10:53 czarna1988 dodał recenzję:
Ten komiks w 1992 roku otrzymał nagrodę Pulitzera. Chodź tematyka wojenna to zdecydowanie nie moja bajka, z tym komiksem było inaczej. Przyciąga swoją innością, przeraża tak bardzo że mam teraz kaca książkowego. Tytułowy Maus, przeprowadza wywiad z ojcem. Stara się go zrozumieć, co takiego wydarzyło się podczas II Wojny Światowej. Jako żydzi przeszli przez piekło. Poruszająca historia ludzi którzy starają się żyć. Kochani pozycja obowiązkowa. www.zaczytanasowka.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-08-2017 o godz 11:38 edyta grabałowska dodał recenzję:
Polecam świetny komiks, przedstawiający w sposób symboliczny czasy wojny i jej okrucieństwo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-06-2017 o godz 12:57 emilka000555 dodał recenzję:
Komiks dla dorosłych. Uważam że jest to pozycja obowiązkowa dla fanów komiksów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-12-2016 o godz 00:18 Jetwin dodał recenzję:
Komiks nie dla najmłodszych o ciężkiej tematyce wojny światowej, naprawdę unikatowy styl opowiedzenia strasznej historii w "innej" niż dotąd oprawie, rewelacja
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-11-2016 o godz 17:15 Wkp dodał recenzję:
Są dzieła, o których nie trzeba nic mówić, bo już wszystko zostało powiedziane, a i zrobiły to całe rzesze ludzi – zarówno mądrzejszych, jak i głupszych. Ale są też takie dzieła, o których mimo to mówić wciąż się chce. Jednym z nich bezwzględnie jest „Maus” Arta Spiegelmana, kameralne komiksowe arcydzieło. Absolutne must read nawet dla tych, którzy opowieści rysunkowych po prostu nienawidzą.

Mieszkający w Nowym Jorku Art Spiegelman wpada na pomysł stworzenia komiksu opowiadającego losy jego ojca, Władysława, któremu udało się przeżyć Holocaust. Zaczyna więc wypytywać rodzica o szczegóły życia zarówno tuż przed wojną, jak i w jej trakcie. Ich wspólne, bardzo intymne rozmowy prowadzą obu w przeszłość, na tereny Polski. Pierwsze miłości, spotkanie przyszłej żony, kłopoty z firmą… Nagłe wezwanie do wojska zwiastuje wybuch konfliktu, Władek trafia na front, musi walczyć, musi zabijać, trafia do niewoli, próbuje przetrwać katorżniczą pracę, zyskuje wolność, ale to zaledwie początek. Wojna dopiero się zaczyna, tak jak opowieść. Opowieść ocalałego, którą po latach jego syn, Art, stara się opowiedzieć na swój sposób.

Od pierwszego polskiego wydania „Mausa” minęło już piętnaście lat. Jego odświeżenie więc to strzał w dziesiątkę ze strony Wydawnictwa Komiksowego, chociaż zarazem bardzo odważny krok. Może nie wszyscy o tym pamiętają, ale przed laty komiks ten wywołał wiele kontrowersji. Winnym było sportretowanie w nim Polaków jako cartoonowych świń. Nie miało znaczenia, że Spiegelman nie zrobił tego by kogokolwiek poniżyć czy obrazić, posypały się oskarżenia o antypolskość, a sam komiks długo nie mógł znaleźć wydawcy – aż w końcu dziennikarz „Gazety Wyborczej” zdecydował się opublikować go na własną rękę. Co więcej, kiedy „Maus” pojawił się wreszcie na polskim rynku, protestujący palili jego egzemplarza przed redakcją „Wyborczej…”. Brzmi, jak duża przesada? I tak właśnie jest. Równie dobrze można by uznać, że dzieło Spiegelmana propaguje nazizm, bo Niemcy przedstawieni są jako koty, a koty przecież nie kojarzą nam się negatywnie, prawda? „Maus” to jednak nic innego, jak relacja z Holocaustu, prawdziwa i dla wielu pewnie niewygodna, ale tak akurat mogą uznać wszystkie zainteresowane strony – łącznie z bliskimi autora, który przedstawia ojca z jego wadami i złymi stronami.

Poza tym to po prostu wielki komiks. Opowieści rysunkowe nigdy nie były szczególnie szanowane na tle innych dziedzin sztuki, „Maus” udowodnił, że absolutnie niesłusznie. Że za jego pomocą można opowiadać o najtrudniejszych tematach. I że powieść graficzna może dostać Pulitzera. Zasłużonego zresztą. Komiks Spiegelmana to solidny kawał rzetelnej historii o osobistej tragedii, stanowiącej jednocześnie tragedię całego świata. Porażkę i triumf humanitaryzmu i hartu ducha. „Maus” nie ocenia, nie komentuje – ogranicza się do pokazania prawdy, cała reszta jest zbędna.

Graficznie w komiksie dominuje mroczna prostota. Cartoonowe przedstawienie postaci dodaje opowieści intensywności. Dziecięca infantylność zderzona zostaje z szokiem i brutalnością, przejmując do szpiku kości. W rysunkach pobrzmiewa także pewna undergroundowa nuta, brud i prostota, które do „Mausa” pasują znakomicie.

I nie jest to może komiks łatwy, na dodatek podany specyficznym językiem Władka, który angielskiego nigdy do końca nie opanował (ukłony dla tłumacza!), ale wart przeczytania pod każdym względem. Docenili go krytycy zarówno literaccy i komiksowi (ci drudzy przyznali mu m.in. dwie nagrody festiwalu w Angoulême, Eisnera i Harvey Award), jak również czytelnicy, a album trafił na pierwsze miejsce listy stu najlepszych wg magazynu „Wizard” pokonując takie legendy, jak „Powrót Mrocznego Rycerza” czy „Strażnicy”. Sięgnijcie więc koniecznie i przekonajcie się na własnej skórze o jego wartości. Ja ze swej strony polecam gorąco, szczególnie, że zbiorcza edycja została wydana w rewelacyjny sposób w doskonałej cenie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
29-11-2016 o godz 14:35 Lukasz dodał recenzję:
Dla wszystkich miłośników komiksu, historii i literatury pozycja obowiązkowa. Holokaust opowiedziany w normalny, ale wstrząsający sposób. Twarda oprawa i materiałowy grzbiet robią świetne wrażenie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Przemiana Kaźmierczak Szymon
4/5
39,99 zł
44,90 zł
37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kiedy Dawid stracił głos Vanistendael Judith
0/5
79,99 zł
89,90 zł
75,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Skazane na siebie Katin Miriam
0/5
43,99 zł
49,00 zł
41,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Sigurd. Wieże Bois-Maury. Tom 6 Huppen Hermann
0/5
33,99 zł
38,00 zł
32,29 zł
Inne z tego wydawnictwa Alda. Wieże Bois-Maury. Tom 5 Huppen Hermann
0/5
33,99 zł
38,00 zł
32,29 zł
Inne z tego wydawnictwa Córka Mendla. Wspomnienia Lemelman Martin
0/5
40,99 zł
46,00 zł
38,94 zł
Inne z tego wydawnictwa William. Wieże Bois-Maury. Tom 7 Huppen Hermann
0/5
33,99 zł
38,00 zł
32,29 zł
Inne z tego wydawnictwa Germain. Wieże Bois-Maury. Tom 3 Huppen Hermann
0/5
33,99 zł
38,00 zł
32,29 zł
Inne z tego wydawnictwa Khaled. Wieże Bois-Maury. Tom 9 Huppen Hermann
0/5
33,99 zł
38,00 zł
32,29 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.