Maus (okładka  twarda, 11.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

"Maus" powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii.

Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana. Równolegle z nią w "Mausie" sportretował trudy życia z ojcem - ocalałym z Holocaustu.

"Maus" to jedna z najważniejszych opowieści o Holokauście, stawiająca trudne pytania, na które autor próbuje znaleźć odpowiedź w nowatorski sposób. Umiejscawiając realistyczną opowieść w komiksowym medium, stosując przerysowanie i karykaturę, Art Spiegelman zbliżył się, jak nikt inny przed nim, do ukazania swoistej niewyrażalności, monstrualności Holokaustu, a poprzez autobiograficzne odniesienia wytworzył napięcie cechujące najwybitniejsze dzieła literackie.

Żaden komiks w historii tego medium nie doczekał się tylu recenzji - również negatywnych i polemicznych – a przyznanie Spiegelmanowi nagród do tej pory zarezerwowanych dla literatury poważnej (m.in.: National Book Critics Circle Award, Pulitzer Prize), ułatwiło wielu twórcom powieści graficznych dotarcie do czytelników do tej pory unikających komiksów. Jednocześnie "Maus" stał się komiksem wzorem, pierwszym komiksowym arcydziełem ("The New Yorker"), z którym krytycy i czytelnicy zestawiają inne dzieła komiksowe, zwłaszcza biograficzne i historyczne.

"Maus jest książką, od której nie można się oderwać. Kiedy dwie myszy mówią o miłości, jesteś poruszony, kiedy cierpią - płaczesz. (...) kiedy kończysz Mausa, jesteś nieszczęśliwy, że porzuciłeś ten magiczny świat."
"The New York Times"

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1130703942
Tytuł: Maus
Autor: Spiegelman Art
Tłumaczenie: Bikont Piotr
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 298
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-11-10
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 242 x 35 x 175
Indeks: 20287382
średnia 4,9
5
166
4
14
3
2
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
24 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
20-02-2022 o godz 18:07 przez: monikawa | Zweryfikowany zakup
Art Spiegelman zadał kiedyś ojcu pytanie o przeszłość, potem kolejne i kolejne. Kawałek po kawałku poznawał historię. O życiu przed wojną, o Holokauście i o tym co później. A potem pokazał to nam. Prostymi, dynamicznymi grafikami, ukrywając twarze pod maskami zwierząt. Przejmujące obrazy przeszłości przeplatając z dialogami ojca z synem, często wręcz humorystycznymi. Ten prosty zabieg daje złapać oddech, co się docenia po szczególnie trudnych momentach. Z drugiej strony nie pozwala na wytworzenie warstwy znieczulającej, więc przekaz jest odbierany równie silnie jak na początku. W tych miejscach zderzeń przeszłości z teraźniejszością kształtuje się pytanie. Jak to co było wpłynęło na to jest? Warte polecenia pod każdym względem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-12-2020 o godz 18:52 przez: krystyna | Zweryfikowany zakup
Książka wartościowa pod każdym względem,. Opowieść Ocalałego nie musi przygniatać martyrologią, wystarczy , że jest szczera i autentyczna. przez co dostarcza wiadomości o czasach, o których nie można zapomnieć. Grafika artystyczna przedkłada czytelnikowi obraz, który wraz z treścią stanowi całość. Książa zaciekawi każdego czytelnika, Tego który zetknął się z komiksem po raz pierwszy i pasjonata książki w tej formie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-08-2022 o godz 20:33 przez: Piotrekwozniak19 | Zweryfikowany zakup
Pozycja obowiązkowa dla każdego komiksoczytacza i nie tylko. Tragiczna opowieść przedstawiona z perspektywy ocaleńca holokaustu. Słodko gorzka narracja podbija dramatyzm i przedstawia jakie wojna i skrajne przeżycia pozostawiają piętno w człowieku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-11-2016 o godz 14:35 przez: Lukasz | Zweryfikowany zakup
Dla wszystkich miłośników komiksu, historii i literatury pozycja obowiązkowa. Holokaust opowiedziany w normalny, ale wstrząsający sposób. Twarda oprawa i materiałowy grzbiet robią świetne wrażenie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
14-04-2021 o godz 09:56 przez: Kaja Szostek | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawa książka. Jednak w moim odbiorze bardziej niż o holokauście opowiada o tym jak wydarzenia wojenne potrafiły wpłynąć na ludzką psychikę i zmienić ją na całe życie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-02-2019 o godz 08:20 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią, tym jak pracuje pamięć, ale również komiksem i pracą tłumacza. Przełomowa. Przeczytałam w jeden wieczór!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-12-2016 o godz 00:18 przez: Jetwin | Zweryfikowany zakup
Komiks nie dla najmłodszych o ciężkiej tematyce wojny światowej, naprawdę unikatowy styl opowiedzenia strasznej historii w "innej" niż dotąd oprawie, rewelacja
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-03-2021 o godz 16:11 przez: wawrzyniec | Zweryfikowany zakup
Komiks, który pomimo swej prostoty za każdym razem wgniata w fotel. Powinien być lekturą omawianą w szkołach. Piękne wydanie. Warto!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-07-2018 o godz 17:26 przez: Kajo | Zweryfikowany zakup
Mistrzostwo! Książka wspaniała i straszna równocześnie. Niezapomniana. Komiks bywa bardziej przejmujący, niż proza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-11-2018 o godz 10:06 przez: Olek | Zweryfikowany zakup
Ta historia pokazuje jaka okrutna jest wojna oraz holokaust, bezwzględnie każdy powinien poznać tą historie!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-05-2021 o godz 21:01 przez: Mac2000 | Zweryfikowany zakup
Bardzo dramatyczna opowieść. Aczkolwiek sporo w niej dygresji, co utrudnia skupienie się na głównym wątku
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-08-2017 o godz 11:38 przez: edyta grabałowska | Zweryfikowany zakup
Polecam świetny komiks, przedstawiający w sposób symboliczny czasy wojny i jej okrucieństwo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
21-11-2021 o godz 20:40 przez: Daniel | Zweryfikowany zakup
Dwa i pół tygodnia od zamówienia czekałem na przesyłkę z Empik! Porażka!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
01-06-2021 o godz 20:26 przez: Arkadiusz Kasprzak | Zweryfikowany zakup
Klasyka gatunku
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-02-2022 o godz 14:42 przez: tatar1 | Zweryfikowany zakup
Nie zła.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-08-2022 o godz 23:21 przez: Klaudia | Zweryfikowany zakup
Cudo!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-05-2022 o godz 13:41 przez: Dominik | Zweryfikowany zakup
Fajne
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-11-2016 o godz 17:15 przez: Wkp
Są dzieła, o których nie trzeba nic mówić, bo już wszystko zostało powiedziane, a i zrobiły to całe rzesze ludzi – zarówno mądrzejszych, jak i głupszych. Ale są też takie dzieła, o których mimo to mówić wciąż się chce. Jednym z nich bezwzględnie jest „Maus” Arta Spiegelmana, kameralne komiksowe arcydzieło. Absolutne must read nawet dla tych, którzy opowieści rysunkowych po prostu nienawidzą.

Mieszkający w Nowym Jorku Art Spiegelman wpada na pomysł stworzenia komiksu opowiadającego losy jego ojca, Władysława, któremu udało się przeżyć Holocaust. Zaczyna więc wypytywać rodzica o szczegóły życia zarówno tuż przed wojną, jak i w jej trakcie. Ich wspólne, bardzo intymne rozmowy prowadzą obu w przeszłość, na tereny Polski. Pierwsze miłości, spotkanie przyszłej żony, kłopoty z firmą… Nagłe wezwanie do wojska zwiastuje wybuch konfliktu, Władek trafia na front, musi walczyć, musi zabijać, trafia do niewoli, próbuje przetrwać katorżniczą pracę, zyskuje wolność, ale to zaledwie początek. Wojna dopiero się zaczyna, tak jak opowieść. Opowieść ocalałego, którą po latach jego syn, Art, stara się opowiedzieć na swój sposób.

Od pierwszego polskiego wydania „Mausa” minęło już piętnaście lat. Jego odświeżenie więc to strzał w dziesiątkę ze strony Wydawnictwa Komiksowego, chociaż zarazem bardzo odważny krok. Może nie wszyscy o tym pamiętają, ale przed laty komiks ten wywołał wiele kontrowersji. Winnym było sportretowanie w nim Polaków jako cartoonowych świń. Nie miało znaczenia, że Spiegelman nie zrobił tego by kogokolwiek poniżyć czy obrazić, posypały się oskarżenia o antypolskość, a sam komiks długo nie mógł znaleźć wydawcy – aż w końcu dziennikarz „Gazety Wyborczej” zdecydował się opublikować go na własną rękę. Co więcej, kiedy „Maus” pojawił się wreszcie na polskim rynku, protestujący palili jego egzemplarza przed redakcją „Wyborczej…”. Brzmi, jak duża przesada? I tak właśnie jest. Równie dobrze można by uznać, że dzieło Spiegelmana propaguje nazizm, bo Niemcy przedstawieni są jako koty, a koty przecież nie kojarzą nam się negatywnie, prawda? „Maus” to jednak nic innego, jak relacja z Holocaustu, prawdziwa i dla wielu pewnie niewygodna, ale tak akurat mogą uznać wszystkie zainteresowane strony – łącznie z bliskimi autora, który przedstawia ojca z jego wadami i złymi stronami.

Poza tym to po prostu wielki komiks. Opowieści rysunkowe nigdy nie były szczególnie szanowane na tle innych dziedzin sztuki, „Maus” udowodnił, że absolutnie niesłusznie. Że za jego pomocą można opowiadać o najtrudniejszych tematach. I że powieść graficzna może dostać Pulitzera. Zasłużonego zresztą. Komiks Spiegelmana to solidny kawał rzetelnej historii o osobistej tragedii, stanowiącej jednocześnie tragedię całego świata. Porażkę i triumf humanitaryzmu i hartu ducha. „Maus” nie ocenia, nie komentuje – ogranicza się do pokazania prawdy, cała reszta jest zbędna.

Graficznie w komiksie dominuje mroczna prostota. Cartoonowe przedstawienie postaci dodaje opowieści intensywności. Dziecięca infantylność zderzona zostaje z szokiem i brutalnością, przejmując do szpiku kości. W rysunkach pobrzmiewa także pewna undergroundowa nuta, brud i prostota, które do „Mausa” pasują znakomicie.

I nie jest to może komiks łatwy, na dodatek podany specyficznym językiem Władka, który angielskiego nigdy do końca nie opanował (ukłony dla tłumacza!), ale wart przeczytania pod każdym względem. Docenili go krytycy zarówno literaccy i komiksowi (ci drudzy przyznali mu m.in. dwie nagrody festiwalu w Angoulême, Eisnera i Harvey Award), jak również czytelnicy, a album trafił na pierwsze miejsce listy stu najlepszych wg magazynu „Wizard” pokonując takie legendy, jak „Powrót Mrocznego Rycerza” czy „Strażnicy”. Sięgnijcie więc koniecznie i przekonajcie się na własnej skórze o jego wartości. Ja ze swej strony polecam gorąco, szczególnie, że zbiorcza edycja została wydana w rewelacyjny sposób w doskonałej cenie.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
12-11-2018 o godz 20:35 przez: Monika - Monime.pl
Komiks ma formę retrospektywną. Na przemian przeplata się wizja autora przeprowadzającego ze starym ojcem wywiad oraz życie w czasie wojny. Jednak największa część komiksu stanowią właśnie zobrazowane elementy młodości Władka w czasach przedwojennych, okupacji i życia obozowego. Sam komiks podzielony jest na dwie części, po kilka rozdziałów w każdej. Maus to komiks bardzo kontrowersyjny i niewyważony. Pełno w nim niedopowiedzeń, metafor i jednostronności. W końcu to graficzne przedstawienie wspomnień ocalałego z obozu zagłady i mieszkającego w Stanach Żyda. Jest on uprzedzony, ma swoje przyzwyczajenia, które odstają w dzisiejszym świecie i jest odrobinę stetryczały. Jednak to, co zapamiętał, dobrze że zostało spisane, narysowane i zapamiętane. Nawet w takiej formie, bo skłania to do dyskusji, a nie do zapomnienia. Więcej na http://www.monime.pl/recenzja-komiksu-maus/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-12-2020 o godz 21:27 przez: niepoczytalna
Problematyka poruszona w "Maus" jest bardziej złożona, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. To nie tylko historia zagłady Żydów w obozach koncentracyjnych. To historia wykluczenia społecznego, dramatu rozdzielonych rodzin, uprzedmiotowienia, ale również traumy, która została przelana na pokolenie, które urodziło się po wojnie. Art Spiegelman pokazał jak skomplikowany może być portret osoby ocalałej. Bez wybielania, gloryfikacji. W literaturze najczęściej możemy spotkać opisy samego życia w gettach, obozach lub w ukryciu. Naprawdę niewielu autorów, skupiło się na tym, co wydarzyło się później. Jak żyje człowiek z obozowym piętnem, nie tylko tym na przedramieniu, ale przede wszystkim tym, które na zawsze będzie mu towarzyszyć w jego myślach, wspomnieniach, podświadomości?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Podobne do ostatnio oglądanego