Lekarz z Auschwitz (okładka  miękka, 03.2020)

Wszystkie formaty i wydania (5): Cena:

Sprzedaje empik.com : 33,08 zł

33,08 zł 39,90 zł (-17%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Styczeń 1945 r. W Auschwitz-Birkenau pozostaje 4800 więźniów, którzy nie nadawali się nawet do pędzenia na zachód w marszach śmierci.  Komory gazowe wysadzono w powietrze, a wojska sowieckie wdzierają się w głąb obrony hitlerowskiej w takim tempie, że obozowi SS-mani nie zdążyli zabić garstki ocaleńców. 

5 lutego Józef Bellert wraz z grupą ponad trzydziestu krakowskich lekarzy i pielęgniarek wyjeżdża do Oświęcimia. Przez osiem miesięcy prowadzi  prawdopodobnie największy szpital polowy w Europie. Mimo braku kanalizacji, wody jedzenia i leków niesie pomoc medyczną wyzwolonym więźniom. Jego pacjenci  ważą średnio 25-30 kg. Zapadają na dur brzuszny i gruźlicę, nękają ich biegunki głodowe, obrzęki i odleżyny.  Boją się ludzi w kitlach i strzykawek, które kojarzą im się z zastrzykami z fenolu, którymi niemieccy zwyrodnialcy uśmiercali chorych więźniów.

Trudno w to uwierzyć, ale z 4800 chorych przywrócił do życia i zdrowia 4400 pacjentów.

Józef Bellert – cichy bohater, którego biografią można obdzielić kilkanaście osób. Konspirator PPS, żołnierz Legionów i sanitariusz brygady Piłsudskiego, działacz niepodległościowy i społeczny, żołnierz września 1939 i Powstaniec Warszawski. Skromny lekarz powiatowy z Pińczowa.

„Odznaczeń wojskowych nie posiadam, gdyż o nie nie dbałem, ani nie starałem się”.
„Jeszcze pod koniec życia samotnym chorym robił zakupy lub palił w piecu”.

Lekarz, który ocalonym z piekła przywrócił godność, zdrowie i wiarę w człowieka.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1239797145
Tytuł: Lekarz z Auschwitz
Autor: Nowak Szymon
Wydawnictwo: Zona Zero
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 368
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-03-23
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 227 x 27 x 162
Okres historyczny: faszyzm - II wojna
Indeks: 34726211
średnia 4,7
5
86
4
5
3
2
2
2
1
3
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
14 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
2/5
15-12-2020 o godz 06:03 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawa książka przedstawiająca ofiarność ludzi w ratowaniu życia ludzkiego nie za pieniądze lecz z potrzeby niesienia pomocy. Szkoda ze teraz tak żądło można taka spotkać , a przycięta dla medyków wciąż ta sama.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-02-2021 o godz 06:17 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Polecam jak każda książka o Auschwitz przerażająca i w tych czasach nie do wyobrażenia co Ci biedni więźniowie tam przechodzili.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-12-2021 o godz 09:28 przez: aleksandra1305 | Zweryfikowany zakup
Polecam ta ksiazke prezent idealny
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-09-2021 o godz 11:29 przez: Iza Kawka | Zweryfikowany zakup
super dla miłośników tej tematyki
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-10-2021 o godz 09:52 przez: Beata | Zweryfikowany zakup
Książka godna polecenia
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-10-2021 o godz 13:58 przez: iwona | Zweryfikowany zakup
Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-10-2022 o godz 11:04 przez: Mariusz Marchewka | Zweryfikowany zakup
Super👍
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-11-2020 o godz 15:42 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-11-2022 o godz 12:05 przez: Jolanta | Zweryfikowany zakup
Okey.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
15-10-2020 o godz 23:21 przez: Anonim
Ucząc się w szkole historii nowożytnej nauczyciele starają się w delikatny sposób przekazać uczniom czym były obozy koncentracyjne i czemu służyły. Większość skupia się na funkcjonowaniu KL Auschwitz i KL Birkenau. Oczywiście nie da się delikatnie opowiedzieć okrucieństwa jakiego dopuszczali się żołnierze III Rzeszy na ludziach siłą zwożonych do Auschwitz z całej Europy. Większość historyków swoje badania oraz publikacje kończy na początku roku 1945 kiedy to wojska Armii Czerwonej oswobodziły obóz oraz na marszach śmierci. Można by z tego wywnioskować, że szczęśliwe oswobodzenie przyniosło natychmiastową wolność dotychczas torturowanym więźniom. Ale czy na pewno? W marszach śmierci w głąb III Rzeszy przemieszczeni zostali więźniowie stosunkowo zdrowi i stanowiący jakąś „wartość” dla gospodarki Niemiec. Na miejscu pozostali tylko chorzy oraz ci, których SS-mani skreślili uznając ich za „żywe trupy”. Na początku lutego 1945 roku grupa lekarzy z Krakowa, pod przewodnictwem dr Józefa Bellerta, udała się do Oświęcimia, aby ratować tych o których zbrodniarze już zapomnieli. To co zastali na miejscu przerosło ich najczarniejsze oczekiwania. Stan zdrowotny, stan sanitarny pomieszczeń oraz całościowy obozu przeraził lekarzy. Ludzkie zwłoki leżące co krok, zbiorowe groby okryte tylko warstwami koców, ludzie w stanie agonalnym zanurzeni na pryczach we własnych fekaliach… czytając tą książkę wyobraźnia odmawia posłuszeństwa. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić takiego ogromu tragedii. Czytając tą książkę poznaje się historię lekarzy i pielęgniarek, ale także zakonnic i zwykłych ludzi, którzy musieli na chwilę odrzucić ludzką wrażliwość i jak maszyny zacząć ratować to, co dało się uratować. Do tej pory wydawało mi się, że głodnemu człowiekowi jedyne czego potrzeba to jedzenie i picie. W przypadku wielu ocalałych więźniów pokarm stał się właśnie przyczyną ich śmierci. Książka opowiada historię cichych bohaterów, których dzisiaj ciężko już spotkać. Wywarła ona na mnie olbrzymie wrażenie. Zawarta w książce szczegółowość warunków życia oraz determinacja z jaką załoga szpitala PCK w Oświęcimiu bezinteresownie ratowała każde istnienie, wydaje się wręcz nie do pojęcia. Jakże tacy ludzie przydaliby się teraz, w tych niepewnych czasach i przy panującej sytuacji na świecie…
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
28-04-2020 o godz 11:26 przez: Zaczytana_Studentka
Książka opowiada o losach i działaniach lekarza Józefa Bellerta. 5 lutego 1945 roku przyjechał on do Oświęcimia wraz z grupą innych lekarzy i pielęgniarek, gdzie po wyzwoleniu obozu zostało w nim 4800 więźniów. Byli to ludzie bardzo słabi i schorowani, którzy nie byli w stanie nawet wrócić do domu na własnych nogach. Niestety wątek mówiący o losach więźniów po wyzwoleniu obozu, w znacznej części książek o tematyce obozowej zostaje pomijany. W "Lekarzu z Auschwitz" poznajemy bohaterską postawę lekarza, który nie bał się ruszyć z pomocą ludziom, którzy zostali skazani na śmierć. Józef Bellert kierował szpitalem od 5.02.1945 do 01.10.1945 roku. W tym okresie wyrwał z rąk śmierci tysiące ludzkich istnień. • Książkę czyta się bardzo płynnie, a wszelkie opisy w niej zawarte nie przytłaczają. Według mnie bardzo dużym plusem lektury są zamieszczone liczne ilustracje. Mimo, że czasem porażają, to właśnie dzięki nim czytelnik może lepiej wczuć się w realia tamtych lat oraz naocznie poznać piekło tysięcy ludzi. Czy polecam książkę? Tak, nawet bardzo!🖤 Mocno wierzę, że właśnie takie publikacje nigdy nie dadzą zapomnieć o tragediach z czasów wojny.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
24-04-2020 o godz 12:55 przez: Ewelina Górowska
Trzymając w dłoni książkę "Lekarz z Auschwitz" nie do końca widziałam czego się spodziewać. Obawiałam się nudnej biografii, wielu dat, których i tak nie zapamiętam oraz wiele nieistotnych faktów. Co dostałam? Dostałam pięknie opowiedzianą historię człowieka, który nie bał się ruszyć z pomocą ludziom, których tak naprawdę nikt już nie chciał, którzy zostali skazani na śmierć poprzez opuszczenie i zapomnienie. Józef Bellert (1887-1970) jako naczelny lekarz PCK kierował szpitalem w okresie 05. 02.- 01. 10. 1945 wraz z towarzyszącymi mu lekarzami i pielęgniarkami, wyrwał z rąk śmierci tysiące istnień. Dał się poznać jako człowiek zasadniczy i wymagający, ale zawsze gotowy nieść pomoc oraz współczucie i zrozumienie. Jego empatią i poczuciem odpowiedzialności można było obdzielić kilkanaście osób. Bardzo żałuję, że nie jest On wspominany na lekcjach historii. Powinno się to zmienić- nie muszę zaznaczać, że postawa tego człowieka jest godna naśladowania. Historia szpitala i osób, które brały czynny udział w pomocy byłym więźniom, napisana jest w bardzo przystępnej formie. Nie przytłacza jak niektóre książki historyczne, czyta się ją niczym dobrą powieść obyczajową, dzięki temu łatwo wczuć się w mroczny klimat tego tragicznego miejsca, dosadnie zrozumieć ból i cierpienie, które zawarte jest na jej kartach. Zrozumieć emocje, które targały byłymi więźniami, poczuć ich strach i rezygnację. Zatrzymać się na chwilę i zapłakać nad ich losem... Zdjęcia zawarte w książce porażają, wyciągają na powierzchnię olbrzymią i do niczego nieporównywalną tragedię, która wydarzyła się w tym miejscu. Nie pozwala zapomnieć i szczerze wierzę, że takie publikacje nigdy na to nie pozwolą. Czy polecam? Polecam serdecznie wszystkim pasjonatom historii oraz odkrywcom mało znanych lub zapomnianych biografii. Niezwykle wzruszająca i poruszająca historia ludzi, którym należy się nasz dozgonny szacunek. POLECAM...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-08-2020 o godz 14:10 przez: czytanie_z_przyjemnoscia
W lutym 1945 roku, Józef Bellert, wspólnie z grupą lekarzy i pielęgniarek z Krakowa, wyjechał do Oświęcimia. Dlaczego zdecydował się na taki krok? Chciał spłacić dług, on przeżył okupację, potem Powstanie Warszawskie i pragnął zgodnie ze swoim lekarskim powołaniem, nieść pomoc tym, których ta okropna wojna dotknęła w wyjątkowo okrutny sposób. W Auschwitz-Birkenau pozostało 4800 więźniów, którzy nie byli w stanie opuścić obozów i tak jak inni udać się w marszach śmierci na zachód. Doktor Bellert przez osiem miesięcy kierował szpitalem polowym, gdzie każdego dnia walczono o zdrowie i życie ocalonych z nazistowskiej fabryki śmierci. Książka zawiera dramatycznych opis tych zmagań, których podjęli się lekarze, pielęgniarki i wolontariusze. Trzeba dodać, że szpital funkcjonował bez kanalizacji i wody. Brakowało wszystkiego, jedzenia, lekarstw, sprzętu medycznego. Ogromne poświęcenie i wysiłek sprawiły, że z 4800 chorych, udało się uratować aż 4400 osób. Biorąc pod uwagę warunki w jakich na początku przebywali chorzy i wszystkie niedogodności jest to coś niewiarygodnego."Lekarz z Auschwitz" przybliża postać niezwykłego lekarza i człowieka, który z prawdziwym oddaniem, przez całe życie, niósł pomoc potrzebującym. Bardzo wartościowy tytuł, który porusza istotne tematy i przedstawia fragment dramatycznej historii naszego kraju, którą każdy powinien znać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-04-2020 o godz 14:40 przez: Anonim
Bardzo ciekawa i dobrze napisana książka. Czytając ją można poczuć się jakby się było uczestnikiem tych wydarzeń i odczuwa się te same emocje, co bohaterowie. Wzruszające i poruszające dzieło, które pokazuje jak bardzo Auschwitz niszczyło ludzi. Bardzo polecam, jednak nie dla ludzi o słabej psychice.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Szymon Nowak

Szymon Nowak to historyk, absolwent Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Pasjonat historii - szczególnie XX wieku oraz militariów. Regularnie publikuje między innymi dla magazynów takich, jak "Militaria XX wieku", "Aero" czy "BIuletyn IPN. Pamięć.pl". Jest autorem kilku opracowań historycznych dotyczących historii II wojny światowej, w szczególności powstania warszawskiego - m.in. "Przyczółek Czerniakowski 1944", "Puszcza Kampinoska-Jaktorów" czy "Ostatni szturm. Ze Starówki do Śródmieścia 1944", a także "Odziały wyklętych".

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Wszystko jest wojną
4.8/5
53,56 zł
79,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego