Krótka historia Europy. Od Peryklesa do Putina (okładka  twarda, 09.2020)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Sprzedaje empik.com : 37,64 zł

37,64 zł 59,90 zł (-37%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Dlaczego Europa na przestrzeni dwóch tysięcy lat stała się oazą pokoju, dobrobytu i wolności? Dlaczego też odcisnęła nieusuwalne piętno na dziejach świata?

Simon Jenkins prowadzi nas w tej błyskotliwej książce krętą ścieżką od starożytności, poprzez średniowiecze, czasy reformacji i rewolucji francuskiej aż do dwóch wojen światowych i współczesności. Opowiada o wybitnych europejskich politykach, żołnierzach, postaciach kultury, nauki i sztuki, a także wielkich zbrodniarzach. Śledząc główne wydarzenia rozgrywające się w kolejnych epokach, łączy najważniejsze siły sprawcze wpływające na jej dzieje w jedną narrację – dogłębną, barwną i fachową.

Co sprawiło, że ten niewielki kontynent stał się tak potężny? W jaki sposób zlepek różnojęzycznych, niekiedy bardzo odmiennych nacji poprzedzielanych górami i puszczami, rozrzuconych na licznych wyspach i półwyspach dorobił się zbiorowej świadomości? Dlaczego działania europejskich dyplomatów tak często prowadziły do rozlewu krwi? Jak to się stało, że europejska kultura i nauka zdominowały świat?

Mimo znaczenia polityki, gospodarki i kultury tego kontynentu aż dotąd nie było książki, która syntetycznie ujęłaby jego dzieje. Mistrzowski portret Europy Simona Jenkinsa wreszcie zapełnił tę ziejącą lukę.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1240289961
Tytuł: Krótka historia Europy. Od Peryklesa do Putina
Autor: Jenkins Simon
Tłumaczenie: Hornowski Tomasz
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 440
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-09-15
Rok wydania: 2020
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 221 x 35 x 162
Okres historyczny: opracowania ogólne
Indeks: 34814994
średnia 4,6
5
31
4
7
3
2
2
1
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
8 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
1/5
04-02-2022 o godz 20:18 przez: Dominik | Zweryfikowany zakup
Autor książki pisze między innymi o słowianach walczących z imperium rzymskim w 3 wieku naszej ery(str 77), co jest oczywiście kompletną bzdurą. Pierwsi słowianie byli na terenach środkowej i wschodniej Europy dopiero w 6 wieku n.e. Dużo tematów potraktowanych po macoszemu. Nie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-06-2022 o godz 09:55 przez: Kat | Zweryfikowany zakup
Świetna forma. Dzięki krótkim rozdziałom można w szybki sposób przyswoić wiedzę podaną bardzo konkretnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-10-2020 o godz 10:52 przez: ANNA | Zweryfikowany zakup
przesyłka doszła szybko i sprawnie, książka świetna- polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-06-2022 o godz 22:42 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Krótko i na temat, bardzo przyjemnie się czyta
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-09-2020 o godz 10:45 przez: ammyslinska89
Historia była jednym z moich ulubionych przedmiotów w szkole. Jednak poza książkami Normana Daviesa, uczyłam się o niej jedynie z publikacji polskich autorów którzy, z różnych względów, często przeceniali znaczenie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Już od dłuższego czasu chciałam poznać zupełnie inny punkt widzenia i udało mi się to dzięki książce Simona Jenkinsa, uznanego brytyjskiego autora, i jego “Krótkiej historii Europy”. Już na wstępie autor zaznacza, iż skupi się on przede wszystkim na wydarzeniach i losach terenów obecnych Włoch, Niemiec i Francji, jako że to właśnie te tereny miały największe znaczenie dla dziejów całego kontynentu. Dopiero w następnej kolejności przykłada on wagę do wydarzeń w takich krajach jak Wielka Brytania czy Rosja, a i tak czyni to głównie w odniesieniu do pierwszej trójki. Z pewnością nie jest to kompletna i kompleksowa historia Europy - na ponad czterystu stronach Jenkins rysuje historię kontynentu nękanego wojnami, spowodowanymi rzadziej przez zagrożenie z zewnątrz (np Hunów) a częściej przez niesnaski i kłótnie pomiędzy lokalnymi możnowładcami. Kontynentu, który wniósł wiele do historii świata swoją filozofią i śmiałymi podbojami, ale również pychą i fundamentalnym niezrozumieniem sąsiadów. Sama książka napisana jest żywym językiem, autor nie stroni od metafor i anegdot. Nie jest to tylko suchy opis kolejnych wydarzeń od Ateńczyków po Unię Europejską. Śmiem twierdzić, że gdyby przeciętny polski podręcznik do historii miał chociaż połowę ironicznego humoru i dystansu do opisywanych postaci, to być może przedmiot ten byłby bardziej atrakcyjny dla przeciętnego nastolatka, a na pewno pozwoliłby na “odczarowanie” go i oczyszczenie dyskursu ze zbędnego patetyzmu - w tym względzie ustępuje tylko nauczaniu języka polskiego, które jest klasą samą w sobie. Dlatego tej książki nie polecę nikomu, kto historią już się interesuje - jest to pozycja dla tych, którzy są ciągle do niej nieprzekonani - a nuż sprawi ona, że historia z listy dat stanie się fascynującą opowieścią o naszym małym zakątku Ziemi.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
18-10-2020 o godz 19:09 przez: Mechaniczna Kulturacja
Simon Jenkins politolog, ekonomista, filozof i pisarz. Autor wielu interesujących publikacji, z których pierwsza trafia na nasz rynek wydawniczy. Jest nią książka o intrygującym tytule Krótka historia Europy. Intrygującym, ze względu na rozmiar tej publikacji. Nasuwa się od razu pytanie – jak na czterystu stronach można zmieścić dwa i pół tysiąca lat historii najbardziej rozwiniętego kontynentu na świecie? Europa to bardzo ciekawe miejsce. Udowadnia to Jenkins, który w porywający i błyskotliwy sposób opowiada historię ewolucji kontynentu od walczących ludów greckich, poprzez średniowiecze, czasy reformacji, rewolucji francuskiej, do dwóch wojen światowych i współczesności. Autor skupia się na wybitnych przywódcach jak: Juliusz Cezar czy Joanna d’Arc, postaciach kultury: Arystoteles, Szekspir czy Picasso. Nie omija zwykłych żołnierzy, a nawet zbrodniarzy, którzy w jakiś sposób odcisnęli swoje piętno na historii. Łączy siły transformacji każdej epoki i opisywanego okresu w jednolitą całość, barwną, wnikliwą i wciągającą. Autor pisze w sposób przemawiający do każdego. Jest prosty w swoim przekazie, a zarazem skupia się na najważniejszych elementach i osobach, które kształtowały nasz kontynent. Nie leje wody, nie nie szafuje wydarzeniami i nie sypie datami. Jest swojego rodzaju gawędziarzem, który płynnie opowiada swoją historię o tym jak Europa stała się oazą pokoju, dobrobytu i wolności. Krótka historia Europy to wciągająca książka, która pozwala odkrywać historię na nowo, a z uwagi na swój barwny charakter być może przypadnie do gustu tym, którzy zwykle pozycji historycznych nie lubią. Publikacja pozwala szybko i z ogromnym pożytkiem odkryć wiele ciekawostek, którymi normalnie byśmy się nie interesowali. Jest to publikacja głównie dla laików, którzy chcą poznać temat, bez zagłębiania się w jego szczegóły i analizy wielu opasłych tomów historii. Z tą książką historia staje się przyjemnością.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
22-10-2020 o godz 20:44 przez: Bookendorfina Izabela Pycio
"Z kryzysu wykuło się dobroczynne dziedzictwo Europy - społeczna gospodarka rynkowa działająca pod demokratycznie wybraną władzą." Ale czy faktycznie? Lubię chwytać po takie publikacje, ich popularnonaukowy charakter łagodzi specjalistyczny język, czyni go przejrzystym, barwnym i przyjemnym, sprawia, że tematyka przedstawiana jest bez zbędnych szczegółów i odniesień, tak aby niejako z lotu ptaka przyjrzeć się wybranej dziedzinie. "Krótka historia Europy" to przykład przygody czytelniczej, w której postawiono na ogólną świadomość i orientację, umiejętność odnajdywania powiązań i znaczeń, a jako, że obracamy się w historii, to na kojarzenie przyczyn i skutków. I właśnie dzięki zwięzłemu stylowi narracji, atrakcyjnemu uchwyceniu wiedzy, bardzo dobrze czytało mi się książkę. Znakomita okazja do przypomnienia sobie pewnych informacji, bez konieczności odnajdywania się w natłoku danych, albo propozycja pierwszego spotkania z poznawaniem dziejów starego kontynentu. Co prawda, większość materiału odnosi się do biegu zdarzeń, mających miejsce na ziemiach francuskich, niemieckich i bezpośrednio z nimi sąsiadujących, jednak ma to potwierdzenie w obrazach epok. Głównym szlakiem w prezentacji rysów historii Europy jest polityczna władza, jej sprawowanie i podział, a zatem perspektywa sporów, konfliktów, starć i wojen. Zerkamy na wybitne osobowości, rysujące linie na mapie, znane nazwiska, natychmiast kojarzące się z pewnymi incydentami i procesami. Spoglądamy w stronę gospodarki, kultury i religii, po to, aby dopełnić obrazu historii kontynentu różnym kolorytem. Simon Jenkins wprowadza w czasy starożytności, średniowiecza, nowożytności i współczesności. Wybiera to, co miało największe konsekwencje, owocowało dramatycznymi zwrotami i znaczącymi powiązaniami. Oczywiście, że burzliwy, wybuchowy, pełen przemocy i agresji klimat wiedzie prym, w ten sposób następował rozwój zbiorowej świadomości Europy, uwzględniający liczne nacje i odmienne ambicje, tak kształtowała i wciąż kształtuje się równowaga między jednością kontynentu a różnorodnością. Jakże ciekawy dorobek i dziedzictwo mieszkańców Europy, jak wiele stworzyli podwalin pod rozwój świata, jak go imperialistycznie okresowo zdominowali. A obecnie, jak wpadają w porywisty nurt niepewności, podziałów, izolacji narodowych, granic samounicestwienia, choć stwarzają furtki azylu dla zewnętrznych emigrantów. Zajmująco śledzi się zataczanie koła biegu historii, powielanie wzorców, początków i końców określonych porządków. A na koniec, cytat dający materiał do refleksji: "DNA kontynentu zdaje się pozwalać ludziom żyć w pokoju tak długo, jak sięga ich pamięć o ostatnim przelewie krwi." bookendorfina.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
21-03-2022 o godz 16:01 przez: ann007
Słaba. Za wiele uproszczeń i stereotypowych twierdzeń.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego