Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę (okładka  miękka, 12.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

W „Konfidentach” znajdujemy relacje o przebiegu współpracy z komunistyczną bezpieką, przedstawionych już z pełnym biogramem postaci, takich jak pisarz Andrzej Szczypiorski, jego syn Adam, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, Krzysztof Wolicki, prezes warszawskiego KIK, Andrzej Święcicki, czy marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski.

Czytelnik zainteresowany kulisami pierwszej w najnowszej historii Polski próby rozliczenia się z systemem komunistycznym, czyli realizacji uchwały lustracyjnej, znajdzie w książce arcyciekawe rozmowy na ten temat z premierem Janem Olszewskim, szefem UOP, Piotrem Naimskim oraz wiceministrem spraw wewnętrznych Andrzejem Zalewskim.

Książka zawiera pierwszą naukowo opracowaną monografię spec jednostki SB, jaką był Wydział XI Departamentu I MSW, powołany do walki z podziemiem solidarnościowym oraz opozycją demokratyczną działającą poza granicami PRL.

"I tak po 23 latach od „okrągłego stołu” i po zagładzie wielkiej części polskiej elity niepodległościowej wraca program zdrady narodowej ubrany w kostium małej stabilizacji. Dzieje się tak dlatego, że czasem wydaje się nam, że kwestia, która stoi u źródeł lustracji sprowadza się do emocjonalnej reakcji na moralne zło donosicielstwa i kolaboracji z systemem komunistycznym. Tymczasem prawdziwym wyzwaniem, jakie stawia przed nami ustawodawstwo lustracyjne jest budowa polskich elit gospodarczych, intelektualnych i politycznych. Tylko one są w stanie zagwarantować budowę i utrzymanie niepodległego Państwa. W przeciwnym wypadku wciąż będą się pojawiać rządzący uznający, że „polskość to nienormalność”, a najlepszym sędzią polskiego prezydenta jest sowiecki kagiebista. Wciąż też będziemy łudzeni opowiastką dla idiotów, że można zamienić niepodległość na bezpieczeństwo i dobrobyt."
Ze wstępu Antoniego Macierewicza


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1118472864
Tytuł: Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę
Autor: Bagieński Witold , Cenckiewicz Sławomir , Woyciechowski Piotr
Wydawnictwo: Editions Spotkania
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 704
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-12-07
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 235 x 37 x 165
Okres historyczny: PRL (1945-1989)
Indeks: 18614565
średnia 4,4
5
9
4
3
3
1
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
8 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
26-07-2017 o godz 08:24 przez: katarzyna pajor | Zweryfikowany zakup
Książka Konfidenci jest książką, która w bardzo rzetelny sposób ukazuje prawdziwą sytuację i co ważne ujawnia szczerą prawdę o sytuacji jaka dzieje się aktualnie w Polsce. Pokazuje obraz zupełnie inny niż ten, który ujawniany jest codziennie przez naszych polityków. Jest to książka, która zainteresuje nawet tych mało zainteresowanych na co dzień polityką, a nawet może spowodować, że ci, którzy w ogóle nie interesowali się tą tematyką, staną się teraz wiernymi czytelnikami tego typu literatury. Książka jest zarówno dla młodszego pokolenia jak i dla starszych. Pozwala zgłębiać wiedzę na tematy polityczne naszego kraju, które na pozór nie są takie łatwe do zrozumienia dla ludzi, którzy nie są na co dzień związani z tą tematyką.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-07-2016 o godz 16:59 przez: Jolanta Jabłońska | Zweryfikowany zakup
Jest to świetna książka pokazująca jak zaprzepaszczona lustracja, pozwoliła komunistycznym elitom umocnić się i uważać że polskość to nie normalność.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
25-10-2021 o godz 11:49 przez: Piotrpanek1970 | Zweryfikowany zakup
Lektura z zabarwieniem prawicowym - z powodu autora
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
1/5
15-02-2016 o godz 22:52 przez: swiety
Książka ma 2 kluczowe części, o które opiera się jej cały marketing - jedną napisaną przed 23 lata przez Michała Grodzkiego (to pseudonim), opisującą współpracę szeregu (ale wtedy ukrytych pod pseudonimami) osób z SB, a teraz reprodukowaną, ale z ujawnieniem personaliów i drugą - opis kontaktów Wiesława Chrzanowskiego z SB autorstwa Sławomira Cenckiewicza. Oprócz tego zawiera artykuły bardziej dla "koneserów", napisane przez Woyciechowskiego i Bagieńskiego - np. opisujące działania zespołu A. Macierewicza w 1992r. Charakterystyczny dla części napisanej pod pseudonimem Michał Grodzki jest kompletny brak odpowiedzialności za słowo. Padają zarzuty typu "donosiciel", "wykorzystywał kontakty z SB do niszczenia innych", ale w skąpych dokumentach dodanych do książki brak do tego typu stwierdzeń jakichkolwiek podstaw. Cała ta część sprawia wrażenie, jakby osoba pisząca 23 lata temu anonimowo o anonimowych osobach nie przywiązywała wielkiej wagi do dokumentowania swoich słów - co może nie dziwić w sytuacji pełnej anonimowości w jakiej powstawała. Wina w takim razie wydawcy, że nie objął tej części książki porządną korektą. W części napisanej przez Cenckiewicza a poświęconej Wiesławowi Chrzanowskiemu uderzające jest wyciąganie przez autora bardzo daleko idących wniosków z potencjalnie kompletnie niewinnych faktów. Na przykład dla Cenckiewicza rzekomym dowodem na uwikłanie Chrzanowskiego w czasie PRL jest fakt, że władze pomimo odmowy współpracy nie odebrały mu paszportu. Kolejnym niby dowodem na to, że był człowiekiem złamanym przez SB jest to, że już po 1990 roku kiedy Chrzanowski został ministrem sprawiedliwości nie rozwikłał sprawy FOZZ czy nie dość sprawnie (zdaniem Cenckiewicza) prowadził sprawę morderstwa J. Popiełuszki. Kuriozum. Niestety dla przeciętnego czytelnika, a zwłaszcza dla osób, które książki nawet nie przeczytały tylko natknęły się na kampanie promocyjną przekaz jest prosty - Wiesław Chrzanowski czy Andrzej Święcicki to konfidenci i współpracownicy SB.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 5
17-03-2016 o godz 00:00 przez: Michał Wawrzyniak | Empik recenzuje
Dobra robota Cenckiewicza i pozostałych autorów, polowałem na tą książkę odkąd tylko się ukazała. Z punktu widzenia historycznego jest to nieoceniona publikacja, w dodatku bardzo rzetelnie i wyczerpująco napisana. Cenckiewicz i spółka dogłębnie przedstawiają ciemną prlowską stronę historii Polski. Już sobie wyobrażam, jakie szaleństwo w pewnych kręgach wywoła ta książka, jednak dobrze że wiele z tych materiałów ujrzało wreszcie światło dzienne. Jak zwykle nazwisko Cenckiewicza zagwarantowało źródłową rzetelność, na wiele pytań znalazły się odpowiedzi, wszystko zaczyna układać się w jedną całość.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-06-2016 o godz 00:00 przez: Sebastian Ratajczak | Empik recenzuje
Książa dla mnie jako wielkiego miłośnika historii współczesnej jest doskonała. W końcu doczekaliśmy się efektów wprowadzenia ustawy lustracyjnej. A zatem w książce "Konfidenci" jak sama nazwa wspazuje znajdziemy wiele osób, znanych, ważnych, które kiedyś współpracowały ze służbami bezpieczeństwa. Wszystko to ukazane bez kręcania i mącenia oraz zbędnych podchodów. W końcu przeciętny obywatel ma szansę dowiedzieć się jak było naprawdę. Jak dla mnie jest to nieoceniona lektura. Ja zdecydowanie gorąco ją polecam, bo naprawdę warto
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-12-2015 o godz 11:07 przez: edwardkacz
To będzie mocna rzecz, kto ciekawy to kupi, główne media przemilczą... będzie się działo! Już nie mogę się doczekać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-12-2015 o godz 21:06 przez: krissl
Wow!!! Szybko trzeba kupić. Bo za kilka tygodni Schulz z Tuskiem mogą zakazać kolportażu w UE...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1

O autorach:

Podobne do ostatnio oglądanego