Jak Związek Radziecki wygrał wojnę (okładka  twarda)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Czy cała historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to kłamstwo?

W najnowszej książce Mark Sołonin udowadnia, jak zakłamana jest oficjalna historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Wykorzystując odtajnione w ostatnich latach dokumenty, przedstawia  kulisy  układu w Monachium i próby wywołania wojny przez Stalina, analizuje  gry operacyjne  Armii Czerwonej pokazujące, jak najwyżsi dowódcy ZSRR wyobrażali sobie przyszłą wojnę z Niemcami, stawia zaskakujące pytanie: „Po co dwa razy w ciągu jednego dnia (a dokładniej nocy) ogłoszono dwie mobilizacje?”, wnika w kulisy kontrofensywy korpusów zmechanizowanych w okolicach Lepla i Sienna (operacji, która stoi w jednym szeregu z największymi bitwami pancernymi drugiej wojny światowej), zastanawia się nad prawdziwymi przyczynami głodu w oblężonym Leningradzie, tworzy alternatywny scenariusz przebiegu wojny bez amerykańskiej pomocy dla Stalina.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1268834400
Tytuł: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę
Autor: Sołonin Mark
Tłumaczenie: Pawłowska Anna
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: rosyjski
Liczba stron: 296
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-06-01
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 22 x 206 x 137
Okres historyczny: stalinizm - II wojna
Indeks: 38648359
średnia 4,6
5
11
4
2
3
2
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
3/5
04-06-2021 o godz 11:14 przez: grpo | Zweryfikowany zakup
Raczej nie warto. To drugi, po Praniu mózgu, zbiór artykułów i felietonów na różne tematy zebranych w książkę. Podobny zbiór wydał też np Richard Dawkins jako Kapłan diabła. Autor sam w tekście często pisze "w tym artykule" "pisząc ten artykuł:". Jest tu 9 artykułów na niczym nie połączone tematy. 6 odnosi się do początku wojny, co autor opisał już we wcześniejszych pracach. Opisywane problemy są ściśle hermetycznie ważne tylko dla rosyjskich roztrząsaczy detali. Np rozdział, że jakaś tam dywizja, jedna z 1000, 25 czerwca była w jakiejś wsi a w innych pracach piszą, że była 40 km dalej, i 30 stron o tym. Albo czy 22 czerwca rosyjscy piloci mogli zestrzeliwać niemieckie samoloty czy nie. Sami mamy podobne tematy, i też nie interesują one nikogo poza Polską. Czy Powstanie Warszawskie powinno wybuchnąć czy nie? Cz Wołyńska Dywizja AK powinna 3 sierpnia 1944 iść na północ czy południe? Czy major Sucharski dobrzy czy źle dowodził na Westerplatte? Ważne dla nas, w Polsce ale całkowicie obojętne dla Szweda czy Węgra. Gdy już się wynudziłem, to 3 ostatnie rozdziały okazały się całkiem inne, interesujące. 1 - analiza śmierci głodowej 600 000 ludzi w Leningradzie 1941-42. 2 - wpływ USA na Wojnę Ojczyźnianą. Najdłuższy tekst w książce. Autor udowadnia, ze bez USA Rosjanie szybko przegraliby wojnę. I porusza dziesiątki, czasem nieoczywistych aspektów. 3 - prace i wdrożenie pierwszych bomb atomowych w latach 1948-53. Też znakomita analiza. Te 3 ostatnie teksty ratują książkę. Sama forma wydania bardzo dobra. Solidna, zdjęcia wyraźne, estetyczny układ tekstu, czytelne mapki ilustrują treść. Zapamiętałem tylko 1 błąd tłumacza, gdy pomylił bochenki chleba z kromkami w opisie norm żywieniowych w Leningradzie i tłumaczył jak to z 50 gram mąki robi się 2 "bochenki" które były dzienną racją na osobę i powodowały powolną śmierć głodową. Mam na półce wcześniejsze, "pełne" prace Sołonina, książki Suworowa, Sokołowa, Bieszanowa. Lubię ten temat. Nie żałuję lektury ale do książki nie wrócę i raczej się pozbędę.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
28-11-2021 o godz 11:05 przez: Radosław
POPKULTUROWY KOCIOŁEK: Historię piszą zwycięzcy, a prawda dość często jest bardzo względna. Określenia te doskonale pasują do tego, jak w umyśle przeciętnego człowieka kształtuje się obraz konfliktu pomiędzy Armią Czerwoną a Niemcami z okresu II Wojny Światowej. Temat ten całkowicie zdominowany jest przez narrację ZSRR/Rosji, która w wielu punktach niewiele ma wspólnego z historyczną rzeczywistością. Za „odczarowanie” tych kłamstw i półprawd zabrał się Mark Sołonin. Twórca, który kilkadziesiąt ostatnich lat swojego życia poświęcił na badanie zagadnień II Wojny Światowej z perspektywy ZSRR. Nie można więc sobie wyobrazić nikogo bardziej kompetentnego do poruszenia tematyki zawartej w recenzowanej książce. Sołonin w swoim dziele sporo miejsca poświęca na dokładne przeanalizowanie zarówno gotowości bojowych obu stron, jak i porównanie przebiegu wielu przeprowadzonych gier wojennych. Wszystko to staje się podstawą do ukształtowania przez niego stwierdzenia, że ZSRR było doskonale przygotowane do przeprowadzenia wojennej agresji, ale słabo gotowe na ewentualny atak przeciwnika. Wojna obronna i wszystkie związane z nią elementy były przysłowiową piętą achillesową „potężnej” Armii Czerwonej. W kolejnych rozdziałach stara się on więc obalić największe mity Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Nie neguje on przy tym wielkiego „heroizmu” zwykłych żołnierzy, którzy byli gotowi na wielkie poświęcenia (przykładowo ciekawie opisana tutaj obrona Leningradu). Zwraca on jednak uwagę czytelnika, że często za „sukcesami” Armii Czerwonej stały zwyczajne głupie błędy Niemców. Autor w swoim dziele nie skupia się tylko i wyłącznie na kulisach wojny obronnej na wschodzie. Stara się on również między innymi przeanalizować skutki konferencji monachijskiej z 1938 roku, pokazać prawdę na temat „ewentualnej” pomocy Czechosłowacji, ukazać kształtowanie się relacji niemiecko-radzieckich na podstawie agresji na nasz kraj czy bardziej popuścić wodzę fantazji i stworzyć alternatywny scenariusz przebiegu wojny bez pomocy zachodnich aliantów. Całość dzieła pod względem merytorycznym jest więc solidną porcją literatury historycznej, która została oparta na faktach i licznych odtajnionych w ostatnich latach dokumentach. Na pewno nie jest to jednak książka, po którą może sięgnąć każdy. Trzonem treści książki Sołonina, tak jak zostało to już wielokrotnie wspomniane, jest tematyka Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Autor mocno zagłębia się w tą tematykę, nie serwuje jednak odbiorcy pełni wszystkich szczegółów. Jeśli więc ktoś nie posiada przynajmniej podstawowej wiedzy na temat przebiegu wojny na froncie wschodnim, to dość szybko zostanie przytłoczony treściom, która nie będzie dla niego nazbyt przejrzysta i łatwo zrozumiała.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-06-2021 o godz 08:23 przez: Mechaniczna Kulturacja
Sołonin otwarcie mówi o tym, jak bardzo zakłamana jest historia Związku Sowieckiego. To co jest oficjalne, nie zawsze jest prawdziwe. Oczywiście w przypadku ZSRR nie jest to niczym zaskakującym. Według autora zwycięstwo Armii Czerwonej to nie jest sukces przywódców Związku Sowieckiego, ale zwyczajnie proste błędy strategiczne Niemiec. Początkowo wszystko szło po myśli Hitlera, a plan Barbarossa realizowany był punkt po punkcie. Później jednak wszystko wywróciło się do góry nogami. Zmiany założeń planu szybko się zemściły, a ostatecznie Armia Czerwona wylądowała na przedmieściach Berlina. Autor pisząc swoją książkę korzysta z odtajnionych w ostatnim czasie dokumentów, przedstawia kulisy układu w Monachium i próby wywołania wojny przez Stalina z Niemcami. Przy okazji prezentuje sytuację, w której najwyższe dowództwo wyobraża sobie wojnę z Niemcami. Zadaje w związku z tym mnóstwo niewygodnych pytań, choćby o prawdziwe przyczyny głodu w oblężonym Leningradzie. Na koniec tworzy alternatywny przebieg wojny bez amerykańskiej pomocy. Najnowsza publikacja Sołonina to wciągając i intrygująca książka, która potencjalnemu odbiorcy ukaże niewygodną prawdę o „poświęceniu i heroicznej walce z nazistowskim najeźdźcą”. Na pytanie, które stawia w tytule swojej książki odpowiada krótko, ale bardzo merytorycznie, popierając swoją odpowiedź mnóstwem faktów i dokumentów. Dzięki temu rzuca nowe światło na pewne utarte schematy, które propaganda sowiecka wykreowała, kreśląc swoją wersję historii.]
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Smak trucizny Bradbury Neil
5/5
37,43 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Kwiaty dla Algernona Keyes Daniel
4.7/5
33,68 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda Lee Harper
4.7/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Diabelski pakt Ian Ona Johnson
5/5
44,36 zł
69,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Inspirujący lider Wiseman Liz
5/5
41,79 zł
65,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Biologia Campbella Opracowanie zbiorowe
4.7/5
211,65 zł
249,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas poza czasem Dick Philip K.
5/5
61,99 zł
69,00 zł

Podobne do ostatnio oglądanego