Imperium Osmańskie 1300–1650 (okładka  miękka, 10.2018)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 47,99 zł

47,99 zł 59,99 zł (-20%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Colin Imber opisuje dzieje Imperium Osmańskiego od jego początków w XIV wieku, przez czasy największej świetności za czasów Sulejmana Wspaniałego, po okres kryzysu w wieku XVII. Autor skupia się na systemie zarządzania imperium i w kolejnych rozdziałach omawia zagadnienia takie jak: polityka wewnętrzna, zarządzanie prowincjami, funkcjonowanie dworu i armii oraz system prawny.

W 1650 roku Imperium Osmańskie zajmowało rozległe tereny w Europie, Azji i Afryce. Imperium Osmańskie nie było państwem wyłącznie islamskim ani też wyłącznie tureckim. Było to raczej imperium dynastyczne, w którym jedyna lojalność obowiązująca wszystkich mieszkańców polegała na poddaństwie wobec sułtana. Od poddanych niepiastujących żadnego urzędu wymagano jedynie, żeby się nie buntowali i płacili podatki – w gotówce, naturze lub usługach. Nawet one zresztą podlegały negocjacjom. Ostatecznie to sułtan utrzymywał imperium w jedności, a nie religia, względy etniczne czy inna tożsamość.

Sułtan – na pierwszy rzut oka – miał nieograniczoną władzę. Był zarówno przywódcą politycznym, jak i wojskowym w czasie wojny. Każdy człowiek piastujący w państwie urząd zajmował to stanowisko z nadania władcy, co zobowiązywało go osobiście do służenia sułtanowi. Ten zaś każdego mógł wedle swej woli awansować, odwołać ze stanowiska albo nakazać jego egzekucję. Sułtan był zatem w swoim kraju wszechmogący, dlatego zwyczajowo od czasów Machiavellego porównuje się osmański absolutyzm z pozycją monarchów europejskich, których władzę do pewnego stopnia ograniczały przywileje szlachty. Ten tradycyjny obraz jest jednak nadmiernie uproszczony.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Imperium osmanskie 1300-1650

ID produktu: 1208715794
Tytuł: Imperium Osmańskie 1300–1650
Autor: Imber Colin
Tłumaczenie: Zarawska Patrycja
Wydawnictwo: Wydawnictwo Astra
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 464
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-10-25
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 43 x 171 x 244
Okres historyczny: średniowiecze (476-1492)
Indeks: 26613079
średnia 4,4
5
10
4
0
3
1
2
2
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
2/5
03-05-2021 o godz 09:17 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
"Imperium Osmańskie" Colina Imbera to nieporozumienie samo w sobie, a fakt, jak pracę tę potraktowało wydawnictwo, jedynie dodaje oliwy do ognia. Książka jest nieporęczna - pod z pozoru przystępną formą rozdziałów poświęconych wyłącznie temu i owemu kryją się podrozdziały, które dłużą się w nieskończoność. Stylowi autora brakuje ponadto życia; treść i język książki przywodzą na myśl pracę ucznia szkoły średniej, mającego za zadanie napisać to i owo akurat na temat Osmanów. W porównaniu do "Syberii" Roberta F. Barkowskiego tudzież "The Mongol Empire" Johna Mana, tekst Imbera obniża poprzeczkę. Natomiast wydawnictwo Astra - jak już wspomniałem - wyłącznie dodało oliwy do ognia. Otóż redakcja wielokrotnie i wprost poprawia samego autora książki - Colina Imbera. Zabieg ten robi czytelnikowi mętlik w głowie. Rzeczony zabieg jest ponadto niezrozumiały - po co tłumaczyć, a następnie wydawać tytuł (przy okazji okraszając jego egzemplarze egzotyczną, niepotrzebną czcionką), skoro uważamy, że zawiera on jawne błędy rzeczowe? Z resztą nawet jeśli wydawnictwo tak czy inaczej zdecydowałoby się na ten ruch, czy dobrze nie byłoby wówczas wzbogacić książkę swego rodzaju przedmową, czy też posłowiem? Czytelnik, jak już wspomniałem, w zaistniałej sytuacji nie wie co począć ani komu wierzyć. Nie byłoby tu żadnego problemu, gdyby rzeczone poprawki zdarzały się jednorazowo. Niestety - w polskim wydaniu "Imperium Osmańskiego" Imbera są one na porządku dziennym.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
24-09-2020 o godz 17:54 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Ciekawa i wartościowa książka, polecam zainteresowanym historią.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-10-2018 o godz 00:00 przez: WiesławaTomasik | Empik recenzuje
Coś dla miłośników historii. Opowieść o Imperium Osmańskim, barwnie przedstawiona, obfitująca w wiele różnych szczegółów, a jednocześnie pasjonująca. Sporo czytam książek o tej tematyce i ta autorstwa Colina Imbera zrobiła na mnie szczególnie dobre wrażenie. Można się z niej dowiedzieć o dziejach Imperium Osmańskiego, na przestrzeni kilku wieków. Książka którą napisał Colin Imber ma więc godny swojej tematyki rozmach. Bardzo dobrze się czyta, jeśli choć trochę interesuje cię historia z tamtych czasów. Jak na zawartość merytoryczną książki jej cena wydaje się rzeczywiście dosyć przystępna.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Apollo 8
5/5
47,99 zł
59,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego