Historia wypraw krzyżowych i frankijskiego Królestwa Jerozolimy. Muzułmańska anarchia i monarchia frankijska. Tom 1 (okładka  twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 64,94 zł

64,94 zł 99,99 zł (-35%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

"Dzieło francuskiego historyka już w momencie publikacji wzbudziło duże emocje. Autor opisał epopeję lewantyńskich wypraw krzyżowych, traktując je jako przedsięwzięcie francuskie oraz przedstawiając państwa krzyżowe w Palestynie i Syrii jako zamorskie, kolonialne enklawy średniowiecznej Francji. Dla Grousseta Królestwo Jerozolimy było dwunastowieczną Francją w miniaturze, Hrabstwo Trypolisu – Prowansją w Libanie, a Księstwo Antiochii to syryjskie państwo francuskich Normanów. Nie ulega wątpliwości, że Grousset postrzegał dzieje krucjat przez pryzmat cywilizacyjnej roli Francji, co wzbudzało i ciągle wzbudza dość surowe sądy historyków zajmujących się zagadnieniem średniowiecznych wypraw krzyżowych. Co interesujące, są to opinie wypowiadane głównie przez historyków anglosaskich (…) bądź niemieckich (…).

Jaka jest więc praca René Grousseta? Przede wszystkim jest to dzieło oparte na znakomitej znajomości źródeł z epoki. Autor swobodnie posługuje się kronikami zachodnimi, łacińskimi i starofrancuskimi, ale także dziełami kronikarzy arabskich, które obszernie cytuje i analizuje. Należy też dodać, że Grousset był wybitnym orientalistą, świetnym znawcą muzułmańskiego Wschodu, co dawało mu niezbędną wiedzę o historii i geografii Orientu. Większość dokonanych przez niego ustaleń obowiązuje do dzisiaj, a przyjęta przez niego trzytomowa formuła Historii wypraw krzyżowych została powtórzona np. przez Stevena Runcimana, obficie zresztą czerpiącego z dzieła swojego francuskiego kolegi. Jeżeli przychylamy się do opinii, że René Grousset pisze swoje dzieło z pozycji francuskiego kolonialisty, to trzeba zauważyć, że potrafi też być surowy w ocenie postępowania francuskich krzyżowców."
Karol Polejowski, z przedmowy do wydania polskiego

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1227630777
Tytuł: Historia wypraw krzyżowych i frankijskiego Królestwa Jerozolimy. Muzułmańska anarchia i monarchia frankijska. Tom 1
Autor: Grousset Rene
Wydawnictwo: Wydawnictwo Napoleon V
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 620
Rok wydania: 2019
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 40 x 244 x 176
Okres historyczny: średniowiecze (476-1492)
Indeks: 32816556
średnia 5
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Okręty cesarskiego Rzymu Opracowanie zbiorowe
5/5
18,40 zł
Inne z tego wydawnictwa Apacze
5/5
22,38 zł
35,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego