Historia polskiego smaku (okładka  twarda, 03.2013)

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

"Historia polskiego smaku" to wciągająca opowieść o tysiącletniej historii polskiej kuchni. Autorzy zapraszają nas w tematyczną podróż w czasie. Kluczem jest kultura polskiego stołu, sztuka kulinarna i obyczaje na przestrzeni wieków. Zaglądamy pod strzechy  pierwszych Piastów i do spiżarni Sarmatów, biesiadujemy na zjazdach szlacheckich, zajadamy się kawiorem w legendarnej Adrii, wpadamy na setę i galaretę do baru za rogiem.     
Ciekawostek po drodze bez liku, jak wyglądały tygodniowe biesiady magnackie, kiedy na polski stół trafiły pomarańcze i cytryny czy kto napisał pierwszą książkę kulinarną.

To niezrównany opis obyczajów, zbiór anegdot oraz informacji związanych z jedzeniem, nakryciem stołu, a także zaskakujący przegląd sprzętów kuchennych. To kulinarne dzieje Polski, które poznajemy przez relację zagranicznych poselstw, wypisy z inwentarzy i rachunków dworskich, a także wnikliwa analiza poradników i kalendarzy gospodarskich. Autorzy  cytują także wspomnienia i listy przybliżając postacie wielkich smakoszy oraz  obżartuchów.

Maja i Jan Łozińscy od lat badają i opisują polską obyczajowość na przestrzeni wieków.
W ostatnich swoich książkach podejmowali temat Drugiej Rzeczypospolitej m in.:" W ziemiańskim dworze", "W przedwojennej Polsce", "Smaki dwudziestolecia". W najnowszym tytule wracają do tematu, który podjęli przed dwudziestu laty. Na nowo przyjrzeli się dziejom kuchni polskiej od średniowiecza po wiek XX.
ID produktu: 1058437587
Tytuł: Historia polskiego smaku
Autor: Łozińska Maja , Łoziński Jan
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 320
Numer wydania: II
Data premiery: 2013-03-01
Rok wydania: 2012
Forma: książka
Okres historyczny: opracowania ogólne
Indeks: 11891871
średnia 4,2
5
5
4
3
3
3
2
0
1
0
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
6 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
3/5
08-07-2013 o godz 20:17 przez: Anna Łożyńska | Zweryfikowany zakup
Książkę "Historia polskiego smaku" kupiłam po znacznie niższej niż ta na okładce cenie, trochę ponad 50 zł. Gdybym miała wydać 89 zł (cena z okładki) - sto razy bym się zastanowiła. Zamawiałam on-line. Pierwsze wrażenie - książka nie jest oszałamiająco duża, spodziewałam się czegoś więcej. Poza tym ilustracje i ogólnie mówiąc szata graficzna z jej stylem przypomina lata 70-te czy 80-te. Coś z lekko minionej epoki. Jakieś takie wyblakłe, trudno powiedzieć, ale przypominają mi jako żywo albumy wydawane wiele lat temu. Zawartość informacji spora, ale nie powala na kolana. Spodziewałam się też większej liczby anegdot, historyjek. Cena - bez mała 90 złotych - jest zdecydowanie przesadzona.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
03-04-2014 o godz 09:56 przez: Wojciech Piaskowski | Zweryfikowany zakup
Jedna z książek, które powinniście mieć w domu, albo chociaż powinniście mieć okazję przeczytać. Trzeba żyć teraźniejszością, myśląc o przyszłości znając przeszłość - czyli historię. Historia polskiego smaku? Każdy z nas ma i zna swój 'polski smak' - smak dzieciństwa, przeszłości, trzeba poznać skąd to się wywodzi. Dzięki tej książce przeniesiesz się di historii polskiego smaku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
31-10-2012 o godz 11:55 przez: anetapzn
Kulinarną historię Polski, poznajemy dzięki dokumentom z przeszłości: relacjom zagranicznych poselstw, wypisom z inwentarzy i rachunków dworskich, jak również przeglądowi poradników i kalendarzy gospodarskich, relacjom z podróży możnych. Autorzy opowieści przeplatają cytatami pochodzącymi ze wspomnień i listów, które opisują słynne uczty, bale, polowania.
Wszystko to okraszone jest zabawnymi anegdotami.Historia polskiego smaku to nie tylko dzieje kultury materialnej, lecz naszych odczuć, wierzeń i przesądów na temat tego, co utrzymuje nas przy życiu, czyli jedzenia. Zdobywanie pożywienia, przyrządzanie potraw, przedstawianie ich w książkach kucharskich i utworach literackich, powstawanie kulinarnych mód i snobizmów – wszystkie te sprawy Łozińscy opisują w sposób przystępny i zarazem rzetelny.
Dodatkowym, plusem oprócz doskonalej warstwy merytorycznej są: część edytorska oraz liczne ilustracje. Bardzo cenna jest także zamieszczona w książce bibliografia.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
13-11-2012 o godz 09:22 przez: dekoracyjny
Książka jest niesamowita! Po pierwsze autorzy dokonali prawdziwego cudu: "Historię..." czyta się jak wciągającą powieść. Gdyby tak pisano podręczniki do historii myślę, że mielibyśmy ją w małym palcu! W "książce pełno jest anegdot, opowieści, fragmentów pamiętników i ciekawych wiadomości zza kulis kuchni.
Całość to przepiękna historia o tym jak wyglądał świat smaku, jak ten smak się zmieniał jak zmieniały się obyczaje, sposoby przyrządzania i podawania jedzenia i o tym jak zmieniały się nasze gusta. Historia przepięknie ilustrowana, posiadająca szeroki przegląd sprzętów kuchennych i wiktuałów. To podróż w czasie której możemy zasiąść do stołu z Piastami i Jagiellonami, możemy odwiedzić ubogie chaty i z ich mieszkańcami również zjeść posiłek, możemy ukradkiem przemierzyć jadalnie pałaców, zajrzeć do dworskich kuchni, wziąć udział w wystawnych przyjęciach, powrócić do przedwojennych cukierni i przypomnieć sobie tanie jadłodajnie z PRL - u.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-12-2012 o godz 21:44 przez: martagieks
Łozińscy mają dar opowiadania o przeszłości. Książka jest ciekawa i przepięknie wydana, jej wertowanie i czytanie to czysta przyjemność.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
26-12-2017 o godz 20:42 przez: anonymous
Książka jest przyczynkiem do lepszego poznania Naszej historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorach:

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Trupiarz
4.7/5
30,95 zł

Podobne do ostatnio oglądanego