Furia ludzi Północy. Dzieje świata wikingów (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 44,93 zł

44,93 zł 59,90 zł (-24%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Pewnego letniego dnia 793 roku z morza na wyspę Lindisfarne wyszła śmierć. Ci, którzy napadli i złupili położony na niej klasztor benedyktynów, byli pierwszymi wikingami. Przez następne dwieście lat siali oni grozę w całej Europie. Ich długie łodzie, a nawet sama nazwa budziły paniczny lęk przed „furią ludzi Północy”. Jednak mimo reputacji krwiożerczych wojowników mieli wyrafinowaną kulturę – tworzyli urokliwe dzieła sztuki, literaturę o nieprzemijającej sile oddziaływania oraz zaskakująco trwałe państwa.

Philip Parker opowiada ich historię od pierwszych, drobnych wypraw łupieskich po inwazje wielkich armii, które wyruszały ze Skandynawii, by podbić całe połacie Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Relacjonuje ich homeryckie podróże przez Atlantyk do skutych lodem fiordów Grenlandii i Ameryki Północnej, gdzie dotarli cztery stulecia przed Kolumbem, oraz na wschód, wielkimi rzekami Rusi, po bogactwa Bizancjum.

"Furia ludzi Północy" mówi o tym, jak położona na skraju Europy Skandynawia zdołała niemal na trzy wieki zdominować i sterroryzować znaczną część kontynentu oraz jak koniec końców chrześcijaństwo oraz rosnąca potęga królów złagodziły brutalność wikingów i położyły kres ich najazdom.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Furia ludzi Północy. Dzieje świata wikingów
Autor: Parker Philip
Tłumaczenie: Radomski Norbert
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 488
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-08-16
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 35 x 233 x 163
Okres historyczny: średniowiecze (476-1492)
Indeks: 19921044
średnia 4,5
5
47
4
17
3
6
2
2
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
19 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
23-01-2020 o godz 10:49 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Książka kupiona na prezent,ale osoba która ja dostała jest tą książką po prostu zachwycona. W bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawia dzieje wikingów ich życia i podbojów.Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-09-2016 o godz 13:42 przez: Ryszard51 | Zweryfikowany zakup
Szczoteczkę kupiłem żonie w ubiegłym roku. Jest z niej bardzo zadowolona. Działa bez awaryjnie i znakomicie spełnia
swoje zadania
Czy ta recenzja była przydatna? 0 6
5/5
23-03-2022 o godz 08:29 przez: Agnieszka Białek | Zweryfikowany zakup
Fantastyczna książka, napisana przez pasjonata historii skandynawskiej. Wciąga!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
07-06-2021 o godz 10:30 przez: wloduniak | Zweryfikowany zakup
Historia Wikingów, dla fanów serialu bądź kultury Vikingów pozycja obowiązkowa
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
27-08-2021 o godz 09:27 przez: Jabluszko | Zweryfikowany zakup
To nie była książka dla mnie. Nie mam zdania
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
10-05-2022 o godz 08:17 przez: lis.reinicke | Zweryfikowany zakup
Super książka. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
29-01-2022 o godz 13:47 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Może być
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-09-2016 o godz 08:12 przez: Bookendorfina Izabela Pycio
"Wzorem najbardziej sprawnych drapieżców wikingowie szukali słabych ofiar... uderzali wielokrotnie z całym impetem, dopóki opór się nie załamał albo nie pojawiła się sposobność zdobycia bogatszych łupów gdzie indziej."

Ostatnio przyciągają mnie książki z różnych gatunków literackich nawiązujące do staronordyckich klimatów. Aby móc jeszcze silniej przeżywać przedstawiane w nich fabuły i intensywniej ulegać ich nastrojom, zapragnęłam uporządkować i pogłębić swoją wiedzę z dziejów wikingów. Sięgnęłam po "Furię ludzi Północy", która przez kilka dni była dla mnie inspirującym przewodnikiem w podróży po skandynawskiej historii, głównie od końca VIII do połowy XI wieku. Publikacja napisana bardzo przejrzyście i interesująco, stanowi doskonałą bazę do poznania fascynującego świata wikingów. Detale, nazwy, daty, podane w formie niewywołującej u czytelnika wrażenia przesytu czy nudy, wręcz przeciwnie, po każdym rozdziale powstaje natychmiastowa chęć sięgnięcia po kolejne informacje. A trzeba przyznać, że są one bardzo ciekawe, wciągające i intrygujące, wspaniale jest odkrywać i delektować się wydarzeniami z historii zaprezentowanymi w ten sposób, dostrzegać dziedzictwo wikingów, ulegać ich pragnieniu pozostawienia trwałej pamięci o swoich czynach i podbojach.

Dowiadujemy się nie tylko o wyprawach handlowych, łupieskich i osadowych skandynawskich wojowników, najazdach początkowo dokonywanych grupami wypadowymi, a później armią królewską, ale także o ich życiu codziennym, piśmie runicznym, języku staronordyckim, sagach, poezji, aforyzmach, kodeksach prawnych, najstarszych w Europie parlamentach. Sztuce wskazującej na zamiłowanie do zdobień, smoczych głowach i wężowatych stworach. Pogańskich wierzeniach, legendach, mitach o stworzeniu świata opisujących rozmaite nadprzyrodzone istoty. Protomiastach i podziale społeczeństwa. Niejednolitości geograficznej, historycznej, etnicznej. Zajmująco czyta się o rodzajach broni, tarcz, hełmów, pancerzy, technik nawigacyjnych i oczywiście imponujących łodzi, długich okrętach o mrocznych dziobach poruszanych się za pomocą wioseł i żagli. Badamy przyczyny wyjątkowego pędu do ekspansji, okupacji i kolonizacji regionów, groźbę zburzenia ładu politycznego w północno-zachodniej Europie, przejmowanie kontroli nad szlakami handlowymi i zakładanie licznych osad będących zalążkiem przyszłego państwa ruskiego. Dostrzegamy powody końca tej silnej inwazji. Chętnie zerkamy na przybliżone sylwetki znaczących normańskich postaci i dowódców.

Wszystko oparte na niezwykle interesujących i cennych pisemnych źródłach, archeologicznych znaleziskach, fragmentach kościołów, twierdz, fortyfikacji, dróg, mostów, odkrywanych artefaktach, kurhanach, pochówkach łodziowych, szkieletach, monetach, biżuterii, amuletach, broni, kamieniach runicznych czy głazach pomnikowych. Przeszłe świadectwa istnienia i wypraw, tak wiele nam przekazujące, lecz wciąż pozostawiające w niedosycie informacji, wątpliwościach i przypuszczeniach. Starannie wydana książka, w twardej okładce z obwolutą, z pewnością ucieszy wielu miłośników dociekania tajemnic historii, bo w końcu to publikacja, do której wraca się wielokrotnie, w miarę zdobywania i uzupełniania wiedzy. Sporo map i zdjęć, tablica chronologiczna, indeksy i bibliografia, czyli wszystko to, co ułatwia odnajdywanie się podczas czytania. Zgłębiając wiedzę o wikingach odczuwamy coraz większe zrozumienie ich dokonań, towarzyszy nam aura tajemniczości i podziwu. Autor wyjaśnia błędne założenia przyjmowane odnośnie dawnych mieszkańców Danii, Norwegii i Szwecji, pozwala zrozumieć skalę ich dorobku, znaczenie wtargnięcia na karty historii. Fascynująca i porywająca wędrówka śladami wikingów, Anglia, Szkocja, Orkady, Szetlandy, Irlandia, Francja, Bretania, Normandia, Fryzja, Półwysep Iberyjski, Wyspy Owcze, Islandia, Grenlandia, Nowa Fundlandia, Winlandia, Ruś, Włochy, Sycylia, a nawet Bizancjum.

bookendorfina.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
4/5
12-09-2016 o godz 19:26 przez: Ciacho
Starożytność i średniowiecze to dwa okresy w historii ludzkości, które najbardziej przypadły mi do gustu i bardzo lubię czytać, oglądać, rozmawiać i słuchać na ich temat. Jeśli chodzi o starożytność to Grecja i Rzym są miejscami o znacznym bogactwie historycznym i kulturowym, które do mnie przemawiają. Zaś średniowiecze to bliskie mi dzieje Anglii i Francji pełne spektakularnych bitew, krucjat, rycerzy, łuczników, odkryć geograficznych, rozwoju militariów czy wypraw łupieżczych i handlowych. Jednak obie te nacje często gnębione były przez jeszcze jedną, która wzbudza moją ciekawość od dawna, i znana jest głównie z wszędobylskich i częstych wypraw morskich oraz bezwzględnych i często krwawych napadów na tereny właśnie wspomnianych krajów. Mowa oczywiście o skandynawskich wojownikach, czyli o Normanach, panach Północy czy po prostu wikingach.

Wikingowie to temat w ostatnim czasie bardzo popularny i możemy się z nim spotkać na wielu płaszczyznach popkultury. Wystarczy wspomnieć chociażby o sławnym bogu nordyckim Thorze, znanym z komiksów Marvella, który w ostatnich latach podbija serca kinomaniaków w kolejnych produkcjach o "Thorze" i "Avengers", spektakularnym i bardzo popularnym kanadyjsko-irlandzkim serialu "Vikings" stworzonym przez Michaela Hirsta dla kanału telewizyjnego History czy rewelacyjnym cyklu powieściowo-historycznym "Wojny wikingów" Bernarda Cornwella, którego pierwszy sezon serialu również pojawił się niedawno na ekranie. Powstała też masa publikacji popularnonaukowych zagranicznych i polskich (chociażby autorstwa Artura Szrejtera, który o wikingach ciekawie pisze w cyklu "Wojny Wikingów i Słowian"). Do moich rąk trafiła książka angielskiego pisarza Philipa Parkera skonstruowana właśnie w takim popularnonaukowym charakterze.

"Furia ludzi północy. Dzieje świata wikingów" to książka, której autor zdecydował się na odważny krok przedstawienia świata wikingów na wielu płaszczyznach od momentu pierwszego odnotowania ich pojawienia się w 793 roku na wyspie Lindisfarne aż do ostatnich śladów po nich, które odnotowuje się różnie na całym świecie. Autor zrealizował kilka podróży do rozmaitych części skandynawskiego świata, żeby lepiej poczuć i oddać czytelnikowi klimat związany z tymi dzielnymi morskimi wojownikami, którzy w świadomości wielu ludzi kojarzyli się i kojarzą do dziś z brutalnością, bezprawiem i bluźnierczą pogańską religią. Philip Parker napisał książkę składającą się z 10 rozdziałów, gdzie przedstawia krytycznym okiem rzeczywisty i najbardziej aktualny obraz wikingów, obalając przy tym wiele mitów i absurdów, które postały na ich temat, ale także przybliżając wiele ciekawostek i pełno różnych informacji.

Książka zaczyna się od przedstawienia pochodzenia wikingów, wypraw łupieskich i osadnictwa we Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz coraz silniejszego umacniania się, jednoczenia i rozwoju państw w samej Skandynawii a także zaprezentowania najważniejszych wodzów i mitów nordyckich (rozdziały 1-3). Następnie (rozdziały 3-4) opisuje wyprawy i osiedlanie się na Wyspach Owczych, Islandii i Grenlandii oraz próby zasiedlenia Ameryki Północnej (nie ma niekwestionowanych dowodów, że kiedykolwiek tam byli, chociaż dowodzi temu kilka sag, np. Saga o Eryku Rudym i Saga o Grenlandczykach). W rozdziałach 7 i 8 pisze o dziejach wikingów na Rusi i dalszych podbojach Wielkiej Brytanii oraz tworzenia się nowej, silniejszej i schrystianizowanej Skandynawii, która zaczynała cieszyć się znacznie większym uznaniem i szacunkiem wśród Europejczyków. Na koniec zostały dwa rozdziały o Normanach, Waregach, bitwie pod Hastings i kończącej się erze wikińskiej oraz spuściźnie, jaka została po tym dzielnym i wojowniczym narodzie.

(...)

Pełna recenzja na: swiat-bibliofila.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
18-12-2016 o godz 11:07 przez: Magdalena Senderowicz
O jakiegoś czasu próbuję znaleźć dobrą powieść o Wikingach. Niestety, póki co mi się nie udało. Stwierdziłam więc, że może porzucę na chwilę poszukiwania w tym obszarze i sięgnę po konkret, czyli książkę o ich historii, podbojach i pochodzeniu. W ten sposób natrafiłam na jedną z nowości wydawnictwa Rebis, Furia ludzi północy. Swoją drogą, tytuł genialny. Choć nie jestem historykiem i właściwie nie mam zbyt dużej wiedzy w tym temacie, to jednak od jakiegoś czasu wybitnie mnie do niego ciągnie, choć nie wiem skąd wzięła się ta fascynacja. Ale w sumie takie zachcianki to nic złego, wręcz przeciwnie – to okazja do zdobywania wiedzy.
Autorem książki jest Philip Parker, pasjonat historii. Pasję tę widać już od pierwszych stron, a przeczytanie całości utwierdza nas w przekonaniu, że Parker naprawdę siedzi w tej tematyce dosyć mocno. Nie jest to jego pierwsza książka, ale ogromnie podoba mi się widoczne tutaj zaangażowanie. Już na samo uznanie zasługuje potężna bibliografia, która została podana na zakończenie lektury. To niesamowite, ile pracy autor musiał włożyć w napisanie tej książki i szczerze to doceniam. Choć nie jest to pozycja, którą czyta się lekko, szybko i przyjemnie, tak zdecydowanie jest to dobre kompendium wiedzy na temat Wikingów. To książka typowo naukowa, w której są konkrety, a nie owijanie w bawełnę.
Historię Wikingów rozpoczynamy od momentu ich „narodzin”, a kończymy oczywiście na ich „upadku”, choć nie jestem pewna, czy słowo „upadek” jest tutaj odpowiednie. Ciężko tu mówić o chronologii, bowiem poszczególne rozdziały dotyczą konkretnych podbojów, ale tablica chronologiczna również jest dostępna na końcu książki, więc zainteresowany na pewno do niej sięgnie. To zaprezentowanie dokonań i podbojów ludzi Północy, którzy budzili lęk i grozę w całej Europie. Byli doskonałymi wojownikami i strategami, posiadali swój honor, swoją kulturę i swoją taktykę. Uważam, że to jeden z ciekawszych ludów w dziejach naszej planety, a trzeba przyznać, że osiągnięcia na ich koncie są nie małe, co z pewnością zauważycie po zapoznaniu się z tą lekturą.
Każda ich wyprawa na nowy ląd miała jasny cel – często były to plany osadzenia się na nowym lądzie, co nie raz wiązało się z podbojem tamtejszych ziem, czasami chodziło tylko o łupiestwo, a czasami o zwyczajny handel. Choć autor głównie skupia się właśnie na takich poczynaniach, to można tutaj również znaleźć informacje o ich życiu codziennym, kulturze, religii i spuściźnie, choć nie jest tego zbyt wiele – czego nieco żałuję, ale wydaje mi się, że głównym celem tej książki było zaprezentowanie ich siły wojennej. W bardzo dobry sposób zostały zaprezentowane sylwetki głównych dowódców Wikingów, świetnie opisane są ich podróże i chwilami naprawdę można się poczuć tak, jakbyśmy się przenieśli do tamtych czasów, choć w przypadku książek pisanych typowo naukowym językiem nie jest to zbyt częste doznanie.
Książka jest wspaniale wydana, choć czytanie jednolitego tekstu dla wielu osób jest zadaniem męczącym, jednak uważam, że pasjonaci historii nie doznają tutaj znużenia. Możemy tutaj znaleźć również kilka zdjęć prezentujących zabytki czy elementy związane z kulturą Wikingów. Przyznaję, że nie czytało mi się tej książki lekko, ale uważam, że zdecydowanie było warto. Cieszę się, że będę mieć w swojej biblioteczce taką publikację, do której być może jeszcze kiedyś powrócę. To istna gratka dla pasjonatów historii, zwłaszcza dla tych, których interesują podboje ludzi Północy. Jestem wręcz przekonana, że sięgając po tę pozycję poczują niesamowitą fascynację, która będzie im towarzyszyć do samego końca.

www.bookeaterreality.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
03-01-2017 o godz 13:39 przez: Agnieszka Mazur
Od kilku lat fascynacja wikingami ogarnia coraz więcej osób. Pewnie spory w tym udział ma serial opowiadający o losach Ragnara i jego synów, ale myślę, że też potrzeba cofnięcia się w czasie, czerpania z przeszłości, studiowania barwnej mitologii. Nordycki świat jest dziki, magiczny, opierający się na ludzkiej sile, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Dla wikingów nie było rzeczy niemożliwych, nie bali się - przecież nawet gdyby zginęli w walce, to czekała ich wymarzona Walhalla. "Furia ludzi Północy" to kompendium wiedzy o wikingach, pozwalające uporządkować sobie fakty historyczne i rozróżnić prawdę od mitów. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto myśli, że o Normanach wie wszystko.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
15-10-2017 o godz 21:38 przez: Paweł Szewczyk
Jest to zdecydowanie najlepsza najrzetelniejsza i napisana najciekawiej pozycja o Wikingach. Bardzo polecam! Czyta się świetnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
26-11-2017 o godz 09:53 przez: GrafSpee
Bardzo dobra i ciekawa książka opisująca wszelkie zagadnienia kultury życia codzienngo wojen i wieżeń wikingów.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
03-08-2019 o godz 00:00 przez: ŚwietlanaSamsonowicz | Empik recenzuje
Świat Wikingów jest niezwykle pasjonujący. Ja jestem jego wielką fanką. Czytam oglądam wszystko, co ich dotyczy. Bardzo gorąco zachęcam Was do przeczytania tej książki, ponieważ jest ona niezwykle bliska realiom świata Wikingów. Nie tylko znajdziecie w niej rewelacyjną fabułę, która całkowicie Was pochłonie, ale również będziecie mieli okazje zaznajomić się z językiem, obyczajami i tradycjami, jakie panowały właśnie pośród Wikingów. Dla mnie jest to jedna z lepszych książek, jaka pojawiała się na rynku i dotyczy właśnie Wikingów. Gwarantuję Wam, że na pewno się Wam ona spodoba.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-02-2020 o godz 17:51 przez: Anonim
Według mnie książka zawiera wiele zaletów, jest to naprzykład zrozumiała wykładnia, kompletność niezbędnych informacji, a także doskonałe wykorzystywanie przez autora narracji historycznej. Uważam, że może służyć dobrym przewodnikiem po świecie wikingów nie tylko dla zaawansowanych wielbicieli tego tematu, ale także dla czytelnika, który nigdy nie inteteresował się Normanami.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
22-10-2016 o godz 17:31 przez: Wojciech Rut
Nie spodziewałem sie wielkiej akcji, uwielbiam historie zwłaszcza średniowiecze a tematyka szeroko rozumianej mitologii skandynawskiej a tym samym historie ludzi północy są dla mnie zawsze łakomym kąskiem niestety tej książki nie strawiłem
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
17-11-2019 o godz 17:50 przez: Daniel
Dla osoby ktora szukala ksiazki by dowiedziec sie jak to wygladalo na prawde to idealna.Podane sa informacje od a do z . Jest rozdzial na temat Islandi to mowi od poczatku az do konca o islandi . To mi sie bardzo podobalo .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-04-2017 o godz 23:29 przez: Anonim
Książka godna polecenia. W moim przypadku czyta się wolno, co sprawia, że lektura, pozwoli nam dłużej poznawać historie krajów Skandynawii. Malo ilustracji, dużo tekstu. :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-01-2021 o godz 18:07 przez: U4jdak
Bardzo dobra pozycja dla miłośników tamtej epoki ery wikingów polecam zainteresowanym 5/5
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ostatnia na imprezie Clift Bethany
4.7/5
37,74 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ludzie cienia Masterton Graham
4.5/5
25,37 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda Lee Harper
4.7/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Biologia Campbella Opracowanie zbiorowe
4.7/5
121,71 zł
199,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Reder '44 Piotr Czarnecki
5/5
25,37 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Skazana Ornacka Ewa
4.7/5
25,37 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego