Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą (okładka  miękka, 04.2012)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 29,66 zł

29,66 zł 48,00 zł (-38%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Książka jest propozycją przepisania historii Polski oraz opisania jej społeczno-kulturowej tożsamości przy pomocy narzędzi teoretycznych, które albo w ogóle albo w niewielkim tylko stopniu wykorzystano kiedykolwiek w tym celu – teologii politycznej, Lacanowskiej psychoanalizy, teorii systemów-światów, studiów postkolonialnych, ontologii wydarzenia Alaina Badiou czy teorii hegemonii. Tytułowa figura „fantomowego ciała króla” nawiązuje do koncepcji „dwóch ciał króla” przedstawionej niegdyś błyskotliwie przez Ernsta Kantorowicza w książce pod takim samym tytułem. Poprzez metaforę fantomowego ciała Sowa opisuje I Rzeczpospolitą, której kondycję determinował przede wszystkim szereg braków. Pokazuje, że począwszy od śmierci Zygmunta II Augusta, ostatniego dziedzicznego króla Polski i Litwy, Rzeczpospolita nie istniała jako państwo w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale była raczej fantomem, urojeniem, wyobrażeniem, uroszczeniem. Owo nieistnienie położyło się cieniem na losach Polski od wczesnej nowoczesności wieków XVI i XVII, przez rozbiory aż po czasy współczesne. Fantomowe ciało króla nie jest jednak typową pracą historyczną. Jej przedmiot to przede wszystkim współczesna Polska i jej problemy z nowoczesnością. Na kartach książki w zaskakujący i – jak się okazuje – inspirujący sposób Wallerstein spotyka się z Gombrowiczem, Brzozowski z Lacanem, Lefort z Andersonem a Gramsci i Laclau ze staropolskimi sarmatami, aby wyjaśnić zagadkę, jaką była i jest Polska.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1047553755
Tytuł: Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą
Seria: Horyzonty nowoczesności
Autor: Sowa Jan
Wydawnictwo: TAiWPN Universitas Kraków
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 584
Numer wydania: I
Data premiery: 2012-04-05
Rok wydania: 2011
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 212 x 37 x 135
Okres historyczny: opracowania ogólne
Indeks: 11269281
średnia 4,7
5
15
4
3
3
0
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
20-11-2014 o godz 12:24 przez: PIELASIS | Zweryfikowany zakup
Nie spodziewałem się, że w Polsce ktokolwiek odważy się na napisanie takiej książki. Nie jest ona w żadnym razie beletrystyką i sporo wysiłku kosztuje przebicie się przez poszczególne rozdziały, pod każdym jednak względem WARTO! Próba analizy historii Polski na przestrzeni pięciu wieków i wyjaśnienia na jej podstawie sytuacji, w jakiej znajduje się nasz kraj dziś, to zadanie, którego nieliczni autorzy chcą czy też potrafią się podjąć.

Książka otworzyła moje oczy i utwierdziła mnie w przekonaniu, iż Polsce i Polakom najlepiej zrobiłaby kompleksowa przebudowa tożsamości i mentalności ... tylko czy na to nas w ogóle stać? czy my w ogóle tego potrzebujemy?

Polecam wszystkim odważnie i szeroko myślącym osobom, acz znajomość historii powszechnej Europy przy tej lekturze jest absolutnie niezbędna ... a to może oznaczać zawężenie grona potencjalnych odbiorców ... :-)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
01-06-2021 o godz 14:16 przez: jarrooo | Zweryfikowany zakup
Dobra książka. Brakowało mi takiej a tu proszę, autor na czynniki pierwsze rozłożył przyczyny naszego upadku po którym do tej pory nie możemy się podnieść. Czyta się dobrze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-11-2017 o godz 08:19 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Ksiązka po lekturze której już inaczej będziemy patrzeć na nasze dzieje, wydarzenia historyczne i podejmowane w ichtrakcie decyzje narodowe
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-04-2018 o godz 01:48 przez: Sylwia | Zweryfikowany zakup
Ta książka pozwoliła mi lepiej zrozumieć historię Polski i samych Polaków. Polecam każdemu o zacięciu historycznym i socjologicznym.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-01-2021 o godz 16:38 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Świetna książka. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, ktorych interesuje, czemu jako narod jestesmy tu gdzie jestesmy... :) Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-07-2022 o godz 08:16 przez: stokroka | Zweryfikowany zakup
Lektura obowiązkowa! Łamie dotychczasowe spojrzenie historyków na dzieje narodu polskiego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-10-2018 o godz 09:34 przez: beata13be | Zweryfikowany zakup
Dostawa szybciej niż w opisie. Byłam tym mile zaskoczona. Brawo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-10-2018 o godz 11:22 przez: Pawel Skrzynecki | Zweryfikowany zakup
polecam solidna praca. mało takich pozycji w naszym kraju.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-09-2014 o godz 00:00 przez: odmontan
Przedstawiona w tej pozycji historia I Rzeczpospolitej, w tak różnorodnych aspektach może otworzyć oczy i wyjaśnić wiele spraw związanych z historią Polski, a to pomaga lepiej zrozumieć wszystko to co dzieje się w obecnym układzie geopolitycznym. Wartościowa książka i w przejrzysty sposób napisana.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Sowa Jan

Jan Sowa jest socjologiem i kulturoznawcą, pracownikiem naukowym Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa. Czytelnikom znany jest z kilku książek - zbiorów esejów filozoficznych będących próbą analizy współczesnej sytuacji historyczno - politycznej Polski. Pozycje takie, jak: "Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą" czy najnowsza: "Inna Rzeczpospolita jest możliwa" wzbudzają wiele kontrowersji i skłaniają do refleksji.

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego