Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków (okładka  miękka, 11.2019)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 23,94 zł

23,94 zł
39,90 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Publikacja poświęcona jest analizie zjawiska fantazmatu Wielkiej Lechii (Imperium Lechickiego). Propagatorzy Wielkiej Lechii przedstawiają nową wersję historii bez udokumentowanych faktów, w której Polacy (zwani niegdyś Lechitami) posiadali m.in. ogromne imperium, toczyli zwycięskie boje z Aleksandrem Wielkim czy kontaktowali się z… kosmitami. Zwolennicy tych teorii utrzymują, że wrogom Lechii zależało na tym, aby zniszczyć „prawdę” i wmówić nam, że Polacy zeszli z drzew wraz ze chrztem Mieszka w 966 roku. Popularność koncepcji Wielkiej Lechii przerodziła się w agresywny retorycznie ruch internetowy, nazwany turbosłowianami lub turbolechitami.

Praca składa się z dwóch części: publicystycznej i naukowej. W pierwszej przedstawiona została geneza i charakterystyka zjawiska, a także idące za nim zagrożenia. Część druga stanowi wycieczkę do wykreowanego przez pseudonaukę świata starożytnych Polaków, w której rolę przewodnika pełni historyk. Krok po kroku poddano analizie dowody rzekomo potwierdzające istnienie „imperium lechickiego”. Ukazano, jakimi narzędziami można rozbroić każdy mit pseudohistoryczny, w czym niebagatelną rolę odgrywa prezentacja tego, co rzeczywiście wiemy na temat naszych początków. Czytelnik będzie mógł zapoznać się z bogatą literaturą przedmiotu, pomocną w dalszym pogłębianiu wiedzy.

Książka skierowana jest przede wszystkim do osób, które napotykają w internecie nowe, niejednokrotnie kontrowersyjne lub podejrzane treści o najdawniejszej historii Polski, jak również do wszystkich zainteresowanych tajemnicami naszych dziejów.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1233810985
Tytuł: Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków
Autor: Wójcik Artur
Wydawnictwo: Wydawnictwo Napoleon V
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 250
Numer wydania: I
Data premiery: 2019-11-06
Rok wydania: 2019
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 205 x 165 x 140
Okres historyczny: Początki Państwa Polskiego
Indeks: 33586342
średnia 4,2
5
40
4
5
3
2
2
3
1
6
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
24 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
16-11-2019 o godz 18:11 przez: Łukasz | Zweryfikowany zakup
Wywody pana Cieślaka, pokazują że książka spełnia swe zadanie. Turbolechitów swędzi odwłok i bardzo dobrze! Przy okazji dostarczają autorowi materiału na drugą część. Książka świetna, merytoryczna i ważna.
Czy ta recenzja była przydatna? 6 2
5/5
12-11-2019 o godz 10:31 przez: Adam Dawidowicz | Zweryfikowany zakup
Przeklęty turbohistoryk, promuje watykańsko-żydowską historię pod niemieckim zarządem powierniczym. Chce osłabić Serce Świata i dumę wielkiego Narodu Lechickiego! Na psa urok... polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 5 3
5/5
12-11-2019 o godz 12:36 przez: Łukasz | Zweryfikowany zakup
Świetna, merytoryczna praca tycząca ahistoryczne go absurdu.
Czy ta recenzja była przydatna? 4 2
5/5
27-11-2019 o godz 11:53 przez: adamzn | Zweryfikowany zakup
Piękne zaoranie;)
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
12-01-2020 o godz 13:11 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Publikacje "turbosłowiańskie" istniały już w czasach zaborów, pisane - jak i u Sienkiewicza - "ku pokrzepieniu serc". Przeżywają renesans więc warto poznać i drugą stronę medalu. Książka ciekawa.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
29-12-2019 o godz 16:50 przez: Wojciech Sługocki | Zweryfikowany zakup
Godna polecania pozycja - pierwsza, która całościowo miażdży wizję Wielkiej Lechii.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
29-11-2019 o godz 17:55 przez: pioterk | Zweryfikowany zakup
Świetnie książka, przeczytałem całą w dwa dni. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
07-11-2019 o godz 23:39 przez: Roman Żuchowicz
Książka jest merytorycznie dobra. Wraz z moją, wcześniejszą publikacją (Wielka Lechia? Roman Żuchowicz), stanowi świetnie wprowadzenie w świat wyobrażeń lechickiej pseudonauki, która od kilku lat cieszy się sporym powodzeniem. Fantazmat pokazuje, w jaki sposób "turbolechici" konstruują swoje wywody i jak wypadają one w starciu z nauką akademicką. Książka raczej nie przekona zatwardziałych wyznawców tych teorii, o co zresztą trudno. Prezentuje przy okazji podstawy metodologii historycznej. To w mojej ocenie jej dodatkowy atut, bo może pokazać realną pracę historyka osobom, które po szkolnych lekcjach sądzą, że nauka ta opiera się wyłącznie na wkuwaniu dat i wielkich bitew. Pewien niedosyt pozostawia podtytuł książki, gdyż odpowiedzi na postawione w nim pytanie, poświęcono - w mojej opinii - relatywnie mało miejsca. Osoby, które patrzą na liczbę gwiazdek pragnę uspokoić. Z doświadczenia wiem, że zwolennicy tej teorii pseudonaukowej w ramach walki z "germańskimi uczonymi", dla poprawienia sobie nastrojów, gdzie tylko się da, wstawiają publikacjom sprzecznym z ich tezami jak najniższe oceny. Bez uprzedniej lektury książki.
Czy ta recenzja była przydatna? 8 2
5/5
06-11-2019 o godz 16:25 przez: Anonim
Świetnie napisana i potrzebna książka, będąca merytoryczną przeciwwagą dla turbolechickiego antynaukowego bełkotu. Polecam wszystkim.
Czy ta recenzja była przydatna? 8 2
5/5
16-11-2019 o godz 20:02 przez: komestor
Fantazmat to, według „Słownika języka polskiego” W. Doroszewskiego, „wytwór fantazji, wyobraźni; przywidzenie, urojenie, halucynacja”. Takim właśnie fantazmatem, lansowanym przez pseudohistoryków-amatorów, jest Imperium Wielkiej Lechii. Wielkolechici promują się głównie w mediach społecznościowych, coraz śmielej wdzierają się jednak także na rynek wydawniczy i do czasopism, niekiedy nawet do tych o pewnej renomie naukowej. Bibliografia publikacji książkowych budujących mit Wielkiej Lechii liczy już przynajmniej kilkanaście pozycji, jednak środowisko naukowe dotychczas może przeciwstawić temu zjawisku dopiero dwie monografie. Pierwszą była praca (nieco eklektyczna w charakterze) doktoranta UW Romana Żuchowicza „Wielka Lechia. Źródła i przyczyny popularności teorii pseudonaukowej okiem historyka” (Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa, Warszawa 2018). Druga to ukazujący się w tych dniach „Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków” Artura Wójcika, autora blogu Sigillum Authenticum (Wydawnictwo Napoleon V, Oświęcim 2019). Czytaj całość: https://ohistorii.blogspot.com/2019/11/fantazmat-wielkiej-lechii.html
Czy ta recenzja była przydatna? 6 2
5/5
17-11-2019 o godz 21:54 przez: ILTB
"Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków" to jak do tej pory druga na rynku, obok książki Romana Żuchowicza ("Wielka Lechia. Źródła i przyczyny popularności teorii pseudonaukowej okiem historyka") pozycja podchodzącą do tematu Wielkiej Lechii w sposób naukowy. Skierowana jest do osób, które spotykają się z teoriami wielkolechickimi, ale nie mają wyrobionego zdania na ich temat, oraz do tych którzy znają je bardzo dobrze i chcą uporządkować swoją wiedzę. Autor w bardzo przystępny sposób wyjaśnia czym według turbosłowiańskich i turbolechickich (znaczenia obu określeń są wyjaśnione) pisarzy i youtuberów była Wielka Lechia, przedstawia ich argumenty mające potwierdzać słuszność tych teorii i konfrontuje je z faktyczną wiedzą naukową. Lekkie pióro autora sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie, a ilość informacji, która jest przekazywana czytelnikowi nie powoduje zmęczenia - tak jak to ma miejsce w książkach turbosłowiańskich, które są chaotyczne, nielogiczne i często słabe językowo. W "Fantazmacie Wielkiej Lechii" przedstawione zostały liczne cytaty z wypowiedzi i tekstów krzewicieli teorii wielkolechickich. Czytelnik może w ten sposób zapoznać się z ich głównymi tezami, a także zobaczyć w jaki sposób rozumują. Autor zwraca też uwagę na niebezpieczeństwa jakie mogą płynąć z rozpowszechniania się tych treści. Oprócz tego omówione zostały główne źródła pisane (średniowieczne i nowożytne) i przekazy internetowe, na które powołują się wielkolechici. Autor rozprawia się też z najważniejszą dla nich Kroniką Prokosza oraz przedstawia inne źródła tego typu. Cenną informacją jest też "tutorial źródłoznawczy" z rozdziału czwartego, który pokazuje na czym powinno polegać badanie źródeł historycznych. W książce zostały też przedstawione dwie główne teorie archeologiczne na temat pochodzenia Słowian. Bardzo dużym plusem książki są świetnie sporządzone przypisy i ogromna (jak na taki temat) bibliografia zajmująca 43 strony. Nie można zapomnieć też o przezabawnej grafice z okładki, autorstwa Przemysława "Graphosa" Świszcza - autora świetnie narysowanego komiksu "Mieszko. Dziedzictwo". Co do minusów, to prócz kilku błędów (ale nie merytorycznych) i tego, że książka jest moim zdaniem trochę za krótka, to nie mam się do czego przyczepić. Z drugiej strony, gdyby autor chciał szczegółowo skupić się na każdej lechickiej bzdurze, to zajęłoby bardzo dużo czasu, gdyż tych teorii ciągle przybywa i zahaczają o wiele dziedzin nauki. Jak wiadomo bardzo łatwo jest wymyślić historyczną bzdurę, ale jej obalenie jest już trudniejsze, ponieważ trzeba przeczytać odpowiednie źródła, a to zajmuje dużo czasu. Niedługo po premierze zaczęły pojawiać się w internecie negatywne reakcje na tę książkę, pisane przez wściekłych turbosłowian. Ton i argumentacja tych "krytyk" dowodzą tylko słuszności książki, gdyż idealnie wpasowują się w to jak turbosłowianie zostali w niej scharakteryzowani. I to moim zdaniem są najlepsze recenzje dla tej pozycji i największa zachęta do kupienia swojego egzemplarza.
Czy ta recenzja była przydatna? 4 2
17-11-2019 o godz 09:32 przez: Anonim
Ta recenzja została usunięta, ponieważ jej treść była niezgodna z regulaminem
5/5
17-11-2019 o godz 16:48 przez: Jakub
Panie Krzysztofie Cieślaku, dziękuję za poniższe komentarze. Swoimi bredniami przekonał mnie Pan do jej zakupu. Pozdrawiam, Jakub
Czy ta recenzja była przydatna? 2 2
06-12-2019 o godz 00:00 przez: WincentynaBartyzel | Empik recenzuje
Ta książka na pewno będzie dla wielu czytelników zaskoczeniem. Z pewnością oczarowani będą nią propagatorzy Wielkiej Lechii, którzy w tej propozycji przedstawiają nową wersję historii bez udokumentowanych faktów, w której Polacy posiadali m.in. ogromne imperium. Dla mnie jest to niezwykle ciekawa historia, ponieważ nie sądziłam, że nasze losy można przedstawić właśnie w taki sposób. Do tego stopnia, że posądza się nas o kontakty z kosmitami. Każdy z Was na pewno będzie pod wrażeniem tego zestawienia. Dla mnie warto, zachęcam Was do przeczytania tej książki. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
28-02-2021 o godz 15:13 przez: Joanna Nowak
Bardzo rzetelna publikacja. Autor ma dobry warsztat. Książkę czyta się bardzo dobrze, ma logiczny i uporządkowany układ. Autor krok po kroku rozprawia się z wytworami nienaukowej twórczości tak zwanych turbosłowian. Dodatkowo, co dla jednym będzie plusem a dla innych minusem, książka mimo że jest napisana zgodnie z zasadami dotyczącymi publikacji akademickich, to jednak język w niej użyty nie jest zbyt trudny dla przeciętnego odbiorcy.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
1/5
16-11-2019 o godz 03:37 przez: Anonim
Ta recenzja została usunięta, ponieważ jej treść była niezgodna z regulaminem
1/5
16-11-2019 o godz 19:24 przez: Anonim
Ta recenzja została usunięta, ponieważ jej treść była niezgodna z regulaminem
1/5
16-11-2019 o godz 11:34 przez: Anonim
Ta recenzja została usunięta, ponieważ jej treść była niezgodna z regulaminem
1/5
16-11-2019 o godz 20:37 przez: Anonim
Ta recenzja została usunięta, ponieważ jej treść była niezgodna z regulaminem
1/5
16-11-2019 o godz 12:57 przez: Anonim
Ta recenzja została usunięta, ponieważ jej treść była niezgodna z regulaminem
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Okręty cesarskiego Rzymu Opracowanie zbiorowe
5/5
17,24 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego