Elementarz katolika (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Świeckie elementarze mają zastosowanie w podstawowej nauce czytania i pisania: korzysta się z nich tylko na początku edukacji. Elementarz katolika służyć może przez całe życie. Wypowiadane co niedziela w Credo tajemnice wiary obowiązują chrześcijanina na każdym etapie życia. Warto mieć zatem Elementarz cały czas pod ręką.

Książka napisana z humorem, choć w istocie poważna. Autor prezentuje prawdy wiary w sposób pomysłowy i pogłębiony. Czytelnik dowie się z niej między innymi:

  • Co tak naprawdę wyznaje tzw. niedzielny katolik?
  • Jak pogodzić wszechmoc Boga z Jego dobrocią? I z istnieniem zła?
  • Czy warto jeszcze wierzyć w Stworzyciela?
  • Dlaczego cierpimy z powodu upadku Adama i Ewy?
  • Na czym polegało dziewicze poczęcie i narodzenie Jezusa?
  • Co kryje się w tajemniczym sformułowaniu „zstąpił do piekieł”?
  • Jakie znaczenie ma dla wierzących fakt zmartwychwstania Chrystusa?
  • Czy Duch Święty musi pozostać „Wielkim Nieznanym”?
  • Na czym polega Sąd Ostateczny i czym jest życie wieczne?
  • Czy piekło istnieje? A niebo? Kogo w nich spotkamy?

 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Elementarz katolika
Autor: Zatwardnicki Sławomir
Wydawnictwo: Fronda
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 216
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-08-07
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 132 x 16 x 211
Indeks: 17421607
 
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
5/5
10-11-2015 o godz 20:06 przez: Zaczytany w Książkach
Wierzę w jednego Boga,
Ojca wszechmogącego,
Stworzyciela nieba i ziemi,
wszystkich rzeczy widzialnych
i niewidzialnych.
(...)Sławomir Zatwardnicki – absolwent wydziału teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, publicysta, bloger, autor kilkuset artykułów oraz siedmiu książek, m.in. wydawanego przez Frondę PL Katolickiego pomocnika towarzyskiego. Członek Towarzystwa Teologów Dogmatyków w Polsce oraz Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce, laureat nagrody "Pro Redemptione" (2014). Członek Zarządu Fundacji Opoka. Zaangażowany w działalność ewangelizacyjną, formacyjną i apologetyczną. Żonaty, ma czwórkę dzieci, mieszka w Wałbrzychu. [notka pochodzi z przedostatniej strony książki]

Czy coniedzielne chodzenie do Kościoła wystarcza? Czy musimy zrobić coś więcej niż tylko być i się modlić?

Autor w luźny i humorystyczny sposób odpowiada na pytania, które nurtują wielu. Całość jest napisana lekkim, czasem wręcz kolokwialnym językiem, co daje wrażenie rozmowy ze Sławomirem Zatwardnickim. Elementarz Katolika jest przeznaczony dla wierzących w Jezusa i niewierzących, choć moim zdaniem bardziej dla tych drugich, bo to oni nie są do niego przekonani. Być może po tej krótkiej lekturze zmienią zdanie (choć to mało prawdopodobne).

Elementarz katolika to ilustrowane i pogłębione kompendium wiedzy o fundamentalnych prawdach wiary, zawartych w Credo i obowiązujących chrześcijanina na każdym etapie życia. Zawsze służących zbawieniu.

•Czy warto jeszcze wierzyć w Stworzyciela?

•Co kryje się w tajemniczym sformułowaniu "zstąpił do piekieł"?

•Dlaczego cierpimy z powodu upadku Adama i Ewy?

•Jak pogodzić wszechmoc i dobroć Boga z istnieniem zła?

Skarbnica wiedzy, błyskotliwych cytatów i trafionych w punkt argumentów. Warto mieć Elementarz pod ręką. [opis pochodzi z okładki książki]

Argumenty autora są popierane cytatami z biblii oraz jakichś wielkich teologów XX wieku. Nie ma tu na szczęście pisania czegoś w stylu: jesteśmy katolikami, więc powinniśmy po prostu w to wierzyć.

Osobiście uważam, że warto przeczytać Elementarz katolika ze względu na wyczerpujące i prawdziwe argumenty dot. na przykład poczęcia z Ducha Świętego. Autor uświadomił mnie w paru kwestiach, nad którymi się zastanawiałem, więc jestem usatysfakcjonowany przeczytaniem książki.

Dziękuję wydawnictwu Fronda za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Tytuł: Elementarz Katolika
Autor: Sławomir Zatwardnicki
Wydawnictwo: Fronda
Okładka i strony tytułowe: Anna Kierzkowska
Ilustracje (wnętrze i okładka): Barbara Kuropiejska-Przybyszewska
Redakcja i korekta: Małgorzata Terlikowska
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Liczba stron: 203
Data wydania: 20.07.2015
ISBN: 978-83-64095-91-7
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-09-2015 o godz 08:43 przez: Ósemkowy Klub Recenzenta
Sławomir Zatwardnicki (ur. 1975). Współpracownik portalu Opoka, publicysta, autor kilkuset artykułów oraz siedmiu książek m.in.: Katolicki pomocnik towarzyski, czyli jak pojedynkować się z ateistą (Warszawa 2012), Okularnica na wydaniu. O katolickiej nauce społecznej poważnie, bo z humorem (Kraków 2015). Członek Towarzystwa Teologów Dogmatyków w Polsce oraz Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce. Laureat nagrody „Pro Redemptione” (2014). Ukończył teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, doktorant na tej uczelni. Zainteresowania teologiczne: chrystologia, mariologia, meteteologia, relacje rozum-wiara. Ma w planach kolejne książki. Zaangażowany w działalność ewangelizacyjno-formacyjną. Żonaty, ma czwórkę dzieci, mieszkaniec Wałbrzycha.

"Elementarz Katolika" jest książką, która wyjaśnia podstawowe prawdy wiary. Zatwardnicki pisze o ważnych kwestiach religijnych w przystępny sposób. Opisuje relacje między Bogiem, Duchem Świętym i Synem Bożym. W tej książce są przytaczane fragmenty Pisma Świętego.

Lektura zachęciła mnie do wielu przemyśleń. Doszłam do wniosku, że w Biblii można znaleźć odpowiedź na wiele pytań. Bóg stworzył człowieka na Swój obraz i podobieństwo. Jednak jeśli chcemy stawać się coraz lepszymi ludźmi, musimy zbliżyć się do Boga poprzez pracę nad sobą oraz modlitwę. Dzięki tej książce można zrozumieć skąd wziął się człowiek. Adam powstał z prochu, a Ewa z żebra Adama. Bóg kocha każdego człowieka, niezależnie od tego, czy ktoś wierzy w Niego, czy nie. W książce Bóg jest przedstawiany jako artysta. Bóg nie jest samotny, gdyż jest otaczany przez grono aniołów. Aniołowie to starsi bracia ludzi. Pomagają nam dostać się do nieba. Bóg nie chce też, żeby człowiek czuł się samotny, dlatego stworzył mężczyznę oraz niewiastę. Stwórca chciał by, aby kobieta oraz mężczyzna szanowali siebie nawzajem. Mąż ma być oparciem dla kobiety. Żona ma pomagać swojemu mężowi.

Książka ta uświadamia czytelnikowi, że Bóg stworzył nie tylko świat duchowy, ale również materialny. Przykładem jest choćby człowiek, który składa się z duszy oraz z ciała."Elementarz Katolika" pozwala poszerzyć horyzonty. Myślę, że to lektura obowiązkowa dla każdego katolika.
Kasia, lat 17
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-08-2015 o godz 09:57 przez: Książki i My
Czy żeby być dobrym katolikiem wystarczy chodzić w każdą niedzielę do kościoła, pomodlić się wieczorem? Sądzimy, że powinno to Panu Bogu z naszej strony wystarczyć. Skoro nikogo nie zabiliśmy, nie okradliśmy, nie mamy poważniejszych grzechów, to po co się bardziej wysilać, przecież w sumie jesteśmy dobrzy. I chociaż w wielu kwestiach różnimy się od siebie, to większość z nas tak pewnie myśli.

Trochę się w tym gubimy, nie rozumiemy wielu dogmatów Kościoła i prawd wiary. Trudno nam zrozumieć czego Bóg od nas oczekuje i jak sprostać tym oczekiwaniom. Jak być lepszym człowiekiem i żyć zgodnie z przykazaniami. "Elementarz katolika" jest więc pozycją adresowaną do wszystkich. To zdawałoby się niepozorna, licząca nieco ponad dwieście stron książka. Jednak to w treści, nie w objętości siła tego opracowania autorstwa wałbrzyskiego teologa i publicysty Sławomira Zatwardnickiego.

Credo - wyznanie wiary powtarzamy w każdą niedzielę. Powinniśmy więc znać na wylot każde słowo, znaczenie każdego wersu. Jednak tak nie jest, potrzebujemy wyjaśnienia, przewodnika. Takim właśnie przewodnikiem po wyznaniu wiary jest "Elementarz katolika". Wiele wyjaśniające i ciekawe kompendium wiedzy o fundamentalnych prawdach naszej wiary. Czym jest Duch Święty? Jak wytłumaczyć Boga w trzech Osobach? Dlaczego, i jak w ogóle to możliwe, że Chrystus po Zmartwychwstaniu zstąpił do piekieł. Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań znajdziecie właśnie w książce Sławomira Zatwardnickiego.

Ale dlaczego mam to czytać? - zapytacie. Odpowiedź jest prosta. By lepiej i w pełni świadomie przeżywać swoją wiarę. Nie klepać regułek, modlitw, powtarzać za ludźmi usłyszanych słów, iść z prądem, ale będąc niesionym przez ślepy tłum lecz z prądem Bożym aby zasłużyć kiedyś na to, co zostało nam obiecane i Objawione. Po to tu jesteśmy, prawda? A jeśli jest coś, co może nam pomóc w obraniu właściwej ścieżki i zrozumieniu pewnych spraw to warto po taką pomoc sięgnąć.

"Elementarz katolika" może być dobrym początkiem odnowy duchowej, zwrócenia się ku Bogu. A to jest w naszym życiu przecież najważniejsze. To pozycja pożyteczna, warta przeczytania i przede wszystkim przemyślenia. Warto mieć "Elementarz" w swojej biblioteczce i często po niego sięgać. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-08-2015 o godz 13:18 przez: dobrerecenzje.pl
Niektórym mogłoby się wydawać, że wiara to tylko spis reguł, nakazów i zakazów, że w ogóle nie można tego wytłumaczyć tylko twardo wierzyć w to co nakazane. Jeżeli tak myślicie, to jesteście w ogromnym błędzie.
Elementarz katolika to książka, którą czyta się łatwo i przyjemnie. Wszystko opiera się na tym, że autor tłumaczy czytelnikowi dokładnie i z wszystkimi szczegółami Wyznanie Wiary, które wypowiadamy na każdej Mszy. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym co mówicie i jakie znaczenie mają słowa które wypowiadacie? Tutaj wszystko to rozłożone na czynniki pierwsze okazuje się zawierać w tak krótkiej modlitwie fundamenty i podstawy wiary katolickiej.
Pewnie pomyślicie teraz, że to książka przy której się zanudzicie. Nic bardziej mylnego. Autor wszystko przedstawia w taki sposób, że nawet nie pomyślicie o tym aby przerwać czytanie. Nie jest sztywnie i drętwo, wręcz przeciwnie. Jest wiele kolokwializmów, komentarzy własnych autora, a przede wszystkim jest to luźne podejście do wiary, lecz uwaga, dzięki takiemu podejściu okazuje się, że nie ma lepszej możliwości i lepszego sposobu aby nam to lepiej wytłumaczyć. Dowiecie się tutaj takich rzeczy nad którymi nigdy się nie zastanawialiście. A co ważne: każdy to zrozumie.
Wygląda to trochę jakbyśmy czytali streszczenie ogromnej lektury. Na marginesach, tak jak w streszczeniu zobaczyć możemy wskazówki mówiące o czym dany akapit będzie i czego możemy się z niego dowiedzieć.
Rysunki, które znajdujemy w książce są przepiękne, chwytające za serce ale zarazem humorystyczne. My jesteśmy na nich przedstawieni jak „człowieczek” z okładki. Nie jest ich też za dużo, można wywnioskować, że po to aby nas za bardzo nie rozpraszać tylko żebyśmy mogli skupić się na tym co autor w danym momencie chce nam przekazać.
Szczególnie polecam osobom które nie lubią książek religijnych, bo uważają że są nudne. Nie oceniajcie tak tej książki, bo ogromnie się pomylicie.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Czas Nielegałów Wroński Piotr
4/5
22,43 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Obóz świętych Raspail Jean
4.8/5
23,50 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego