Dzienniki z lat wojny 1939-1945 (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Podczas całego okresu drugiej wojny światowej Astrid Lindgren pisze dziennik, w którym opowiada o świecie w tym nieludzkim czasie, o codzienności w Sztokholmie i o tym, jak toczy się życie w jej rodzinie. Między własne notatki wkleja wycinki ze szwedzkich gazet i komentuje je.

„Dzienniki z lat wojny 1939–1945” to unikatowe autobiograficzne dzieło, osobisty opis, jak dramatyczne wypadki rozgrywające się na świecie wpływają na nas wszystkich. Tekst pełen smutku i lęku.

Książka zawiera wiele niepublikowanych zdjęć rodzinnych oraz wkładkę ze skanami kilkunastu stron oryginalnego dziennika pisarki.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Dzienniki z lat wojny 1939-1945
Autor: Lindgren Astrid
Tłumaczenie: Węgleńska Anna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Język wydania: polski
Język oryginału: szwedzki
Liczba stron: 304
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-02-10
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 190 x 20 x 110
Indeks: 18687149
 
średnia 4,7
5
4
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
7 recenzji
5/5
16-06-2018 o godz 13:30 Marta Gołosz dodał recenzję:
Polecam............................................
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-02-2017 o godz 13:38 Małgorzata Strojecka dodał recenzję:
Bardzo podoba mi się książka. Fajnie jest spojrzeć na to co działo się w czasie II Wojny Światowej z perspektywy kraju, który nie brał udziału w działaniach wojennych. Ta wojna dotknęła cała Europę, ale niektórym było lepiej. Lindgren Astrid to do docenia i cały czas to podkreśla w swoich pamiętnikach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
16-03-2016 o godz 14:58 de merteuil dodał recenzję:
Astrid Lindgren z mrówczą wręcz pracowitością pisywała swoje dzienniki przez cały okres drugiej wojny światowej. Nie była jeszcze wówczas znaną autorką literatury dziecięcej, publiczny debiut nadal miała przed sobą. Wieczorami jednak zamieniała się w dokumentalistkę. Mnóstwo więc w jej dziennikach faktów, dat, szczegółów. Zapiski są bardzo rzetelne, można z nich korzystać niemal jak ze źródeł historycznych. Lindgren opisuje działania na froncie wojennym, komentuje zapiski prasowe i doniesienia radiowe. Uzupełnia to wszystko szwedzką codziennością, spostrzeżeniami mieszkańców jej rodzimego kraju. Notatki przeplata wycinkami z gazet, mapkami. Jej refleksja nad sytuacją społeczno-polityczną zadziwia; jest bardzo głęboka, współczująca, to przejaw strachu o własną przyszłość, a także próba zrozumienia tego, co się dzieje.

To jednak trochę za mało. Zabrakło mi tu bardziej osobistej relacji, większej ilości prywatnych przemyśleń. Astrid dodaje wprawdzie swój komentarz, wyraża obawy, co jest bardzo cennym dodatkiem. Dodaje też sporo szczegółów na temat swojego życia rodzinnego. Wspomina o tym co czyta i pisze, wymienia potrawy, świąteczne prezenty i gromadzone zapasy. Wszystko to też jednak w formie bardzo powierzchownej, bezosobowej.

Druga sprawa to sama wojna. Relacje wojenne zazwyczaj kojarzą się w trudnymi emocjami. Spodziewam się po nich trudnych, osobistych doświadczeń. Tymczasem mieszkanka neutralnej Szwecji niewiele ma ich do zaoferowania. Opisy jej obfitych obiadów, wycieczek rowerowych i wypraw do kina tak bardzo gryzą się z moim wyobrażeniem na temat wojny (kształtowanych na podstawie znacznie bardziej przykrych relacji), że wydawały się wręcz niestosowne. Największymi dramatami młodej matki są racjonowanie masła i brak białych nici w sklepie. Wojna nie dotyka bezpośrednio rodziny autorki, przewija się jedynie gdzieś w tle, zbyt daleko, aby naprawdę przerazić. Tak bardzo odmienne to od naszej, rodzimej twórczości z tego okresu.

Świetnie czytało mi się zapiski z pierwszego roku działań wojennych. Podobało mi się proste i zrozumiałe przedstawienie sytuacji politycznej oraz mądry, ale jednocześnie naznaczony prostotą komentarz autorki. Następne lata męczyły jednak coraz bardziej, a lektura stawała się nużąca. Szósty rok wojny i pojawiające się wraz z nim kolejne szczegółowe opisy przesuwającej się linii frontu oraz licznie wymienione prezenty, które córka Astrid dostała na urodziny sprawiają, że ma się tego miodu po prostu dość. Szkoda.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-03-2016 o godz 13:29 Agnieszka Mazur dodał recenzję:
Astrid Lindgren cały czas mnie zaskakuje. Kochałam ją jako dziecko, a jako dorosła osoba i matka poznaję ją na nowo. W opowieściach dla najmłodszych widzę więcej i więcej doceniam. Natrafiam też na bohaterów, o których nie słyszałam w dzieciństwie. A teraz wpadł mi w ręce jeszcze dziennik wojenny! Niesamowita, niesamowita kobieta. Wojna z jej perspektywy wygląda zupełnie inaczej niż w książkach historycznych. Gorąco polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
26-02-2016 o godz 13:13 Iwona_C_ dodał recenzję:
Astrid Lindgren powszechnie znana jest jako autorka opowieści dla dzieci. Każdy z nas słyszał o Pippi, wesołej gromadce z Bullerbyn czy psotnym Emilu. Jednak mało kto wie, że nim rozpoczęła swoją karierę pisarki spisywała swoje przemyślenia odnośnie wojny, która ogarnęła świat w latach 1939-1945.

Szwecja przez całą wojnę pozostawała krajem neutralnym, co wiele osób miało za złe władzom tego kraju. Jednak i tu można było odczuć skutki wojny. Oczywiście nie w takim wymiarze jak w krajach biorących czynny udział w wojnie. Dlatego też w dziennikach Lindgren nie znajdziemy drastycznych wspomnień dotyczących prób przeżycia w ciężkich czasach. Owszem wspomina, że brakowało jedzenia, że sytuacja jest trudniejsza niż wcześniej, ale sama mówi, że mają o wiele lepiej niż inni ludzie zarówno w Szwecji, jak i poza jej granicami. W tej publikacji znajdziemy w głównej mierze przemyślenia autorki dotyczące przede wszystkim życia jej rodziny w okresie wojny, ale i postępowania polityków oraz przywódców wojskowych. Otwarcie krytykuje postępowania ludzi u władzy, dla których nie liczy się życie podlegających im ludzi.

Publikacja obfituje w fotografie z rodzinnego archiwum Astrid Lindgren. Dołączono również skany fragmentów oryginalnych zapisów z dzienników z lat 1939-1945.

Dzienniki …czyta się dobrze, choć dla mnie Astrid Lindgren zawsze będzie autorką cudownych opowieści dla dzieci. Po tę publikację z pewnością powinny sięgnąć osoby zainteresowane okresem II wojny światowej i te, które chcą poznać, jak wojna była odbierana w kraju neutralnym. Jest to ciekawe uzupełnienie wspomnień wojennych Polaków i Żydów, a także innych osób, które miały bezpośredni kontakt z wyniszczającą wojną.

www.czytajac.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-02-2016 o godz 10:15 Dominika Ławicka dodał recenzję:
"Do 2013 roku 17 oprawionych w skórę dzienników było przechowywanych w plecionym koszu na bieliznę pod znanym adresem domowym Astrid Lindgren, Dalagatan 46 w Sztokholmie. Dzienniki pochodzą z lat 1939-1945".
Obawiałam się lektury "Dzienników z lat wojny 1939-1945" autorstwa Astrid Lindgren, choć ich istnienie nie było dla mnie tajemnicą, ale w jakiś infantylny sposób nie dopuszczałam do siebie myśli, że moja ukochana Astrid Lindgren, autorka "Dzieci z Bullerbyn", "Pippi Pończoszanki, "Ronji, córki zbójnika" i wielu innych radosnych i pełnych szczęścia książek dla dzieci, pisała o wojnie. Jestem po lekturze i śmiało mogę stwierdzić, że tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że Astrid Lindgren była niezwykle dobrym człowiekiem, życzliwym, ciepłym, empatycznym...
Kiedy Astrid Lindgren zaczęła prowadzić swój "dziennik wojenny" (tak nazywała swoje zapiski) była trzydziestodwuletnią mamą dwojga dzieci, nie była wtedy znaną pisarką, ale urzędniczką, cenzorem korespondencji. Dziennik pisała dla siebie, jednak nie są to zwykłe zapiski, ale próba udokumentowania jednych z najstraszliwszych wydarzeń w dziejach ludzkości, okrutnego aktu barbarzyństwa i niewyobrażalnego cierpienia. Trudno nie dopatrywać się w tych zapiskach charakterystycznego stylu przyszłej autorki "Pippi Pończoszanki", ogromnej wrażliwości, serdeczności i troski, ale w dzienniku nie brakuje również ironii, tekstów żartobliwych, które są nie tylko interpretacją ówczesnej rzeczywistości, ale też próbą odnalezienia się w trudnych czasach. "Dziennik wojenny" jest pełen faktów, Astrid Lindgren komentuje doniesienia prasowe, wkleja wycinki z gazet oraz cytuje fragmenty ocenzurowanych listów. Autorka wielokrotnie podkreśla, jakim wielkim szczęściem jest życie w spokojnej Szwecji, gdy na świecie giną miliony ludzi, a działania wojenne zaczynają ogarniać kolejne państwa w Europie, dlatego otwarcie krytykuje i potępia Hitlera, Mussoliniego, Stalina oraz ich zwolenników i solidaryzuje z cierpiącymi, których los nie jest jej obojętny.
"Dzienniki z lat wojny 1939-1945" Astrid Lindgren mogą być doskonałym materiałem dla historyków oraz pomocą naukową dla studentów, bo nie da się ukryć, że autorce udało się stworzyć ważny, oryginalny i zdecydowanie opiniotwórczy tekst. Ale to przede wszystkim bardzo wciągająca lektura, napisana wyjątkowo starannie i rzetelnie, choć dotycząca tak bolesnego okresu. Na uwagę zasługuje również przedmowa Kerstin Ekman i posłowie Karin Nyman, córki Astrid Lindgren. Dodatkowym atutem są zdjęcia pochodzące z prywatnego archiwum Lindgrenów, a także skany prawdziwych zeszytów.

Dominika Ławicka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-02-2016 o godz 15:43 Książkomaniacy dodał recenzję:
ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

"Świeci słońce, jest ciepło i pięknie, Ziemia mogłaby być rozkosznym miejscem do życia."

Astrid Lindgren jakiej nie znamy. Trzydziestodwuletnia mama dwojga dzieci, urzędniczka z wielką powagą stawia sobie trudne zadanie - relacjonować codzienne życie lat wojny. To ogromne zobowiązanie, ale Astrid się to w 100% udało. Jej dziennik to świadectwo tamtych wydarzeń napisane z ambicją, czasem ironią, raport o tym, co tragiczne i przerażające. Jaki jest świat widziany oczami Astrid Lindgren?

"Boże, pomóż naszej biednej, oszalałej planecie."
Tymi słowami Astrid rozpoczyna swoje zapiski.
1 września - dociera do Sztokholmu wiadomość o ataku Niemców na Polskę. Nikt w to nie wierzył, a jednak okazało się to prawdą. Zbombardowano wiele miast, ogłoszono mobilizację. Zwykli ludzie robią zapasy żywności. "Ziemia mogłaby być rozkosznym miejscem do życia" Jednak jeden człowiek zniszczył wszystko. Jego pragnienie władzy i czystości rasy dało początek najgorszej tragedii XX wieku.
8 września - "Tak, dziś już tam są. Biedna Polska! Polacy twierdzą, że jeśli Niemcom uda się wziąć Warszawę, to oznacza, że ostatni polski żołnierz zginął".
Początek szaleństwa ogarnia Europę, w konflikt włączają się kolejne kraje...
Astrid opisuje świat wokół siebie. Kolejne zapiski w jej dzienniku to pokazanie okrutnej rzeczywistości, biedy, emocji towarzyszącym zaistniałej sytuacji.
"Świat zostanie w końcu tak przepełniony nienawiścią, że się nią wszyscy udławimy"


Autorka "Dzienników" stara się swoje zapiski potwierdzać różnymi informacjami ze świata Swoją wiedzę czerpała z książek, gazet. Dlatego też niech nie dziwią nas dane liczbowe, mapy działań wojennych. Między własne notatki wkleja ona fragmenty gazet, pisze do nich komentarze.
"Dzienniki" to nie tylko żywy obraz wojny, lecz także samej Astrid Lindgren, takiej jaką była i jaką naprawdę pozostała. To protest przeciwko totalitaryzmowi, Hitlerowi i ogólnemu okrucieństwu, które doprowadzi do śmierci milionów ludzi.
Jej opowieść o nieludzkim czasie, to unikatowe dzieło, autobiograficzna opowieść o tym, jak dramatyczne wypadki wpływają na nas wszystkich.
My znamy Astrid Lindgren jako autorkę książek dla dzieci, mało kto słyszał o niej, jako autorze wojennych wspomnień.
"Dzienniki z lat wojny" to książka, którą warto i należy przeczytać. To specyficzny raport napisany oryginalnym językiem, wzbogacony licznymi zdjęciami, skanami. To refleksja nad światem i jego przyszłością. To wierny opis życia rodziny w Sztokholmie, którą targają rozpacz i bezsilność na wieść o tym, co się dzieje w Europie. Tekst jest pełen smutku, ale przede wszystkim lęku.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0

O autorze: Astrid Lindgren

Dzieci z Bullerbyn Lindgren Astrid
4.6/5
20,58 zł
31,90 zł
Dzieci z Bullerbyn Lindgren Astrid
4.1/5
41,88 zł
64,90 zł
Pippi Pończoszanka Lindgren Astrid
4.6/5
20,58 zł
31,90 zł
Dzieci z Bullerbyn Lindgren Astrid
4.3/5
30,49 zł
39,90 zł
Bracia Lwie Serce Lindgren Astrid
3/5
17,35 zł
26,90 zł
Dzieci z Bullerbyn Lindgren Astrid
4.3/5
32,99 zł
36,99 zł
Przygody Pippi Lindgren Astrid
5/5
61,99 zł
69,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Rok w lesie Dziubak Emilia
4.7/5
31,12 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych Opracowanie zbiorowe
4.0/5
32,19 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Nauka czytania Łubkowska Agnieszka
4.2/5
25,74 zł
39,90 zł
25,19 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.