Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski? (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 27,24 zł

27,24 zł 39,90 zł (-32%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Obiecywali wolność i bezpieczeństwo. Zdruzgotany brutalną okupacją Naród witał ich z nadzieją i kwiatami. Zamiast wybawicieli nadeszli jednak bezwzględni zbrodniarze i złoczyńcy. Nikt nie mógł czuć się bezpieczny w zetknięciu z czerwoną szarańczą. Żołdacy Stalina zamordowali dziesiątki tysięcy Polaków. Patriotów zaciągali do enkawudowskich katowni. Nawet małe dzieci zamykali za drutami obozów. Kobiety nie były dla nich ludźmi, ale wyłącznie łupem. Nie sposób zliczyć ile Polek padło ofiarą chorej żądzy czerwonoarmistów. Na pewno zbyt wiele.

Poznaj prawdę o rzekomym wyzwoleniu Rzeczpospolitej. O budowie komunizmu i braterstwie narodów. Sowieci demontowali nasze fabryki, grabili majątek pokoleń, rozebrali tysiące kilometrów torów kolejowych. Zrobili wszystko, by zakłamać legendę Żołnierzy Wyklętych. Została po nich tylko spalona ziemia. I bilans strat idący w setki miliardów dolarów. Bilans, o którym nie wolno zapominać.

ksiazka


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?
Autor: Kaliński Dariusz
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 304
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-04-26
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 144 x 218 x 27
Okres historyczny: PRL (1945-1989)
Indeks: 21061196
 
średnia 4
5
30
4
16
3
6
2
2
1
7
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
30 recenzji
4/5
07-05-2017 o godz 21:45 Don Wito dodał recenzję:
W dniu wczorajszym skończyłem czytać książkę Dariusza Kalińskiego „Czerwona zaraza”. Jest ona przedstawieniem tego jak wyglądało „wyzwolenie” Polski przez Armię Czerwoną. Ponieważ interesuję się historią i trochę na ten temat wiedziałem, z ciekawością zasiadłem do tej książki. Lektura „Czerwonej zarazy” była bardzo wciągająca, a wynika to z tego, że autor zebrał w jednym miejscu wiele informacji a szczególnie cenne są relacje uczestników zdarzeń w tamtym okresie. Przekazy świadków to ogromny atut tej książki. Skomasowanie w jednym miejscu tak wielu danych o tamtym czasie, wpływa na to, że czuje się atmosferę tamtych dni oraz ogrom nieszczęść jakie niosło ze sobą wkroczenie Armii Czerwonej na polskie ziemie. Głosy świadków pomagają spojrzeć na wszystko oczami uczestników tamtych zdarzeń. Autor opisuje jak żołnierze sowieccy rabowali i okradali na własną rękę, ale również w jaki sposób nastąpiła grabież maszyn, urządzeń, torów kolejowych itp. na zorganizowaną skalę w imię wytycznych płynących z Moskwy. Demontowano całe zakłady, całe linie produkcyjne, wywożono tony węgla itd. Wieś polska to teren gdzie Sowieci grabili polskich mieszkańców z inwentarza żywego, wszelkiej żywności zarówno w celu wyżywienia armii, ale również pognania całych mas bydła na tereny Związku Sowieckiego. Obowiązywały przymusowe dostawy dla przebywającej w Polsce armii. Szczególnie mocno odczułem rozdział dotyczący gwałtów na kobietach z wręcz drastycznymi opisami. Zdarzenia takie to nie był wyjątek ale norma zachowań sowieckich żołnierzy. Wyjątkiem można tu nazwać zachowania godne człowieka. Kobiety były traktowane jak łup wojenny a ich narodowość nie miała dla czerwonoarmistów (bardzo często pijanych) żadnego znaczenia. Co gorsze dotyczyło to również niepełnoletnich dziewcząt. Dotychczas nie zdawałem sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Dlatego książka otwiera oczy na zwyrodnienie sowieckiego żołnierza i cierpienie kobiet. Najmniej zaskakująca dla mnie, ale również interesująca była część dotycząca walki z polskim podziemiem niepodległościowym – Armią Krajową i NSZ. Dla sowietów bezwzględnie ugrupowania te były siłą wrogą dla celów jakie postawili sobie „wyzwoliciele” Polski i narzucone przez nich powojenne władze w Polsce. Nieszczęścia ludzi będące wynikiem morderstw, wywózek, ale również złamanie życia wielu ludziom to straty jakie poniósł nasz naród w wyniku znalezienia się pod sowieckim butem. Ci którzy przeżyli więzienia i tortury bardzo często byli niszczeni poprzez niewolniczą pracę w łagrach. Do tego dochodzą straty ekonomiczne liczone w miliardach dolarów. Jak innym krajem mogłaby być Polska gdyby nie została „wyzwolona” przez sowiecką „bratnią pomoc”. „Czerwona zaraza” to kataklizm jaki spadł na Polskę zaraz po kataklizmie okupacji hitlerowskiej i oby żaden z nich się nigdy więcej nie powtórzył.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 1
5/5
30-01-2018 o godz 11:01 kieruzel dodał recenzję:
Książka napisana bardzo rzetelnie. Autor posłużył się licznymi opracowaniami naukowymi oraz zawarł w niej bogactwo opisów i wspomnień autentycznych świadków monionych wydarzeń. Ukazał rzeczywistość taką, jaką ona byla: okrutną i brutalną. Po chwilowej euforii, wynikającej z wyzwolenia spod jażma nazistowskiego najeźdźcy, nastąpiło inne, sowieckie i czesto gorsze zniewolenie Polaków. Polityka hitlerowskich Niemiec realizowana wobec naszego narodu, była okrutna, jednakże panstwo to było krajem ludzi wykształconych, obytych, cywilizowanych. Sowieci natomiast to lud dziki, nie uznajacy rzadnych zasad moralnych, nie majacy poszanowania dla kultury, dziedzictwa narodowego, prywatnej wlasnosci oraz samej jednostki ludzkiej. Taki obraz "czerwonoarmisty" przedstawił nam autor w "Czerwonej zarazie". Wkraczając do Rzeczpospolitej w 1944 r. "zachłysnęli" sie oni tym, co zastali, juz i tak na wyeksploatowanych przez Niemcow, ziemiach polskich. Grabieże, rabunki, gwałty, przemoc fizyczna, eliminowanie czynników niewygodnych, zabójstwa i fikcyjne wyroki, wszystko to opisal Dariusz Kalinski w swojej książce, którą gorąco polecam nie tylko fanatykom powojennej historii Polski.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 1
26-06-2018 o godz 00:00 Iwo Bojanowski dodał recenzję:
Każdy, kto przeżył drugą wojnę światową i zetknął się z Rosjanami wie, jak straszliwe spustoszenie zostawili. Piękna, miodem i mlekiem płynąca przedwojenna polska została obrócona w perzynę. Gdyby nie oni - bylibyśmy nadal dumnych, bogatym narodem, a tak jeszcze przez wieki będziemy odbudowywać nasz kraj z tej grabieży. Setki i tysiące zagarniętych majątków, sponiewieranej dumy narodowej, splamionych kobiet. Choćby powstało nie wiem ile książek i nie wiem ile filmów - nikt nie jest w stanie opisać skali tej tragedii. Jestem przekonany, że Rosja powinna nam płacić wysokie odszkodowania za te potworności
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
3/5
25-04-2020 o godz 14:32 Błażej dodał recenzję:
Tematyka bardzo ciekawa, napisana jednak trochę nudnym językiem. Wielka ilość powtórzeń i cytatów odnoszących się do tego samego tematu i skupionych w jednym miejscu bardzo nuży.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
3/5
14-04-2020 o godz 00:26 Michał Dębowski dodał recenzję:
Encyklopedyczna zbitka informacji ujęta przeciętnym językiem.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
17-05-2017 o godz 07:09 Anonim dodał recenzję:
Nie jest tajemnicą, że między Polakami a Rosjanami istnieje zupełnie inna świadomość co do postrzegania II wojny światowej. Przez dziesięciolecia, najpierw komunizmu a obecnie autorytaryzmu, wśród Rosjan zaszczepiono mit rycerskiej Armii Czerwonej, która napadnięta przez Niemców najpierw bohatersko się obroniła, a potem równie bohatersko przyniosła wolność połowie Europy. Do dziś w rozmowach ze zwykłymi Rosjanami czy wywiadach z ich politykami można się spotkać ze stwierdzeniami, że Polacy są bezczelnie niewdzięczni, bo gdyby nie oni, to Niemcy by nas wszystkich pozabijali. Z tego typu propagandą można walczyć tylko jednym sposobem. Rzetelną i konsekwentną pracą, której jednym z efektów powinna być dobra literatura faktu. „Czerwona Zaraza” Dariusza Kalińskiego moim zdaniem tylko częściowo spełnia tę rolę. Na plus na pewno można zaliczyć mnogość relacji pokazujących bolszewików z każdej strony oraz przedstawienie skali, w jakiej Sowieci spustoszyli powojenną Polskę. Z drugiej strony czytając niektóre fragmenty można było odnieść wrażenie że ma się przed oczami nie książkę a tabloid, w którego stylu były opisywane niektóre zbrodnie jakby sama ich obrzydliwość nie wystarczała do przedstawienia bestialstwa wielu czerwonoarmistów. Mimo to książka jest warta polecenia, zwłaszcza tym osobom, które nie są zaznajomione z tematem tym bardziej, że spór historyczny o te wydarzenia jest ciągle żywy w polsko-rosyjskiej debacie tym bardziej, że po jednej ze stron sporu można znaleźć tylko i wyłącznie propagandę.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
4/5
01-07-2017 o godz 20:31 Anonim dodał recenzję:
Książka rzetelna, dużo faktów z przeszłości i wspomnień zwykłych ludzi, świadków tamtych zdarzeń. Lecz moim zdaniem niekiedy autor stara się umniejszyć winę Niemców, a czasami wręcz odczuwam, że stara się ich usprawiedliwiać. Myślę, że nie należy tych dwóch okupantów do siebie porównywać i oceniać, który był lepszy, a który gorszy. Zarówno Rosjanie jak i Niemcy zrobili nam wiele krzywd i trzeba o tym pamiętać. Ogólnie książkę polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
04-02-2018 o godz 20:38 Paweł Ruciński dodał recenzję:
Drugie oblicze bratniej, oswobodzicielskiej armii. Temat, który nie może być pomijany w myśl poprawnych stosunków z sąsiadem. To co zrobili niemcy na wschodzie nie może usprawiedliwiać haniebnych czynów tej azji spod znaku czerwonej gwiazdy. Dobra pozycja, polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
03-12-2018 o godz 08:32 sylwia zagórska dodał recenzję:
Bardzo ciekawa książka, dzięki niej dowiemy się jak było w rzeczywistości, takie opowieści słyszałam od starszych ludzi i były równie przerażające, Smutna historia wyzwolenia ukrywana przez wiele lat....
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
09-09-2017 o godz 14:18 Globi2001 dodał recenzję:
Super książka super sie czyta . Wiele pokazuje co sie działo po wyzwoleniu Polski przez Sowietów polecam ! Można sie wiecej dowiedzieć niż w szkole !
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
1/5
27-12-2018 o godz 21:24 WOJCIECH WALKOWIAK dodał recenzję:
Kawałek prawdziwej historii , przez wiele lat był to temat tabu , pokazuje prawdziwe oblicze wyzwolenia - lektura obowiązkowa .
Czy ta recenzja była przydatna? 1 3
5/5
16-11-2017 o godz 17:05 Alex158 dodał recenzję:
Książka godna polecenia. Historia, którą znamy z opowieści dziadków. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
1/5
15-01-2020 o godz 16:06 Anonim dodał recenzję:
Nic takiego. Autor nie jest wybitnym historykiem .
Czy ta recenzja była przydatna? 1 2
5/5
10-06-2017 o godz 16:23 Karolina MAREK dodał recenzję:
Jeszcze do niedawna wszystko co miało jakikolwiek związek z historią omijałam szerokim łukiem. Tylko pojedyncze pozycje z czasów szkolnych, które zrobiły na mnie wrażenie pozostały w sercu i myślach. Wszystko zmieniło się gdy natrafiłam na serię "Ciekawostki historyczne". Nagle zaczęłam szukać i z niecierpliwością czekać na kolejne pozycje - historyczne! Jak do tej pory każda jedna książka z tego cyklu dawała mi informacje o jakich nie wiedziałam, wiadomości o których nikt nie raczył wspomnieć na lekcjach historii. A dla mnie są to fakty bardzo ważne. Często takie których pominięcie to wręcz grzech. "Czerwona zaraza" to już szósta książka, ale piąta którą mam okazję poznać. Tym razem dostajemy dużą dawkę wiedzy na temat wyzwolenia Polski spod okupacji niemieckiej przez Armię Czerwoną. Każdy Polak, jak jeden czekali na nich z niecierpliwością i wiarą, że na reszcie będzie lepiej. Chyba nikt nie pomyślał, że Niemcy to jednak wcale nie najgorsze co nas spotkało. Sam tytuł książki nawiązuje do wiersza ppor. Józefa Szczepańskiego pseud. "Ziutek". Kawałek jego wiersza zacytowany jest nawet na samym początku. Zarówno ten wiersz jak i książka przesiąknięta jest żalem i pewnego rodzaju złością. Każdy z rozdziałów na które podzielona jest pozycja umacnia nas w wyborze tego, a nie innego tytułu. Gdy czerwonoarmiści wkroczyli do Polski była radość, bo nareszcie Niemcy zostali przegonieni. Były łzy szczęścia oraz witanie krasnoarmiejców. Dzielenie się tym co kto jeszcze posiadał. Ale nie długo, bo zasłona z oczu spadła naprawdę szybko. Czerwonoarmiści okazali się bezwzględni. Okradali ze wszystkiego co się nadawało. Na wsiach był to żywy inwentarz, w miastach najpopularniejsza była biżuteria, "czasy" czyli zegarki oraz ubrania i buty. Grozili by oddać, gdy ktoś bronił dobytku - mordowali. Przemoc seksualna to przemoc najczęstsza. Niezliczona jest ilość kobiet, dzieci ( i nie tylko), które doświadczyły gwałtów i przemocy fizycznej. To rozdział, który szokuje i pozostaje w głowie na długo. Ciężko zapomnieć fragment gdzie wysokiej rangi oficer gwałci trzyletnie dziecko. Jak to nazwać? Bo okrucieństwo to dla mnie za delikatne słowo. Większość zgwałconych ginęła na skutek obrażeń, część popełniała samobójstwo nie radząc sobie z następstwami tak fizycznymi jak psychicznymi. Dochodziło również do demontażu przemysłu i grabieży wsi. Dyktowane to było rozkazami "z góry". Rosyjskie obozy pracy gdzie wysyłano Polaków by pracą przyczynili się do zwycięstwa. Ile osób przepłaciło to życiem nie wiadomo tak na prawdę do dziś. "Jeśli dokonać obliczeń na dzień dzisiejszy. nie uwzględniając ziem przyłączonych, wartość strat wynosi nawet 54 miliardy dolarów [...] Dla porównania wartość nominalnego legendarnego "długu Gierka" w 1990 roku wynosiła 46,1 miliarda dolarów." * Ciężko oceniać tę książkę. To nie jest ot taka sobie powieść, której damy ocenę, bo dobrze bądź źle napisana, bo ciekawa czy nie. To dotyka głębiej, powoduje, że my młodzi, którzy nie znamy tych czasów zaczynamy rozumieć co musieli przeżywać w tedy inni. Tylko czy faktycznie to zrozumiemy? Ja mogę się tylko domyślać i choć zabrzmi to pewnie źle to cieszę się, że nie dane mi było tego przeżyć. Że jedyna wiedza to ta słowna. Czytana lub przekazywana ustnie przez pradziadków czy dziadków. Przykro mi, że coś takiego w ogóle się działo, ale tego nie zmienię. Cieszę się natomiast, że mogę się o tym dowiadywać i zdobywać informacje. Książka warta przeczytania przez każdego. Zacznij, a zrozumiesz dlaczego tak mówię... * - Cytat z "Czerwona zaraza" Dariusz Kaliński, str. 154 Więcej na: www.swiatmiedzystronami.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
07-05-2020 o godz 16:59 Olga Kobylińska dodał recenzję:
Duże rozczarowanie. Dla kogoś, kto trochę siedzi w temacie nic odkrywczego, natomiast poziom językowy, kolokwializmy, logika wypowiedzi - leżą i kwiczą. Jeśli możecie, wypożyczcie z biblioteki, szkoda pieniędzy na własny egzemplarz.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 3
5/5
30-08-2020 o godz 13:00 Anonim dodał recenzję:
Książka super naprawdę warta przeczytania. Bardzo dużo fragmentów gdzie są opisane historie ludzi którzy naprawdę to przeżyli. Bardzo prosty przekaz super się czyta, jest bardzo wciągająca. Polecam z czystym sercem
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-07-2018 o godz 15:08 LiberumVeto dodał recenzję:
Polecam w 100%. !!! Bardzo dobrze opisana sytuacja naszych rodaków po wyzwoleniu przez "Przyjaciół" ze wschodu,
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-07-2018 o godz 22:57 Monika Jaskierska-Pulnik dodał recenzję:
Rewelacyjna książka! Czyta się jednym tchem i przeżywa się historie bohaterów. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-12-2018 o godz 11:26 Aleksandra Paprocka dodał recenzję:
Książkę kupiłam w prezencie. Opis na okładce zapowiada się dobrze:). Ciekawa książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
4/5
06-01-2019 o godz 16:09 Anonim dodał recenzję:
Dziadek zadowolony z lektury, pochłonął w moment więc oceniam zakup jako dobry.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Miasto szpiegów Krajewski Marek
4.7/5
25,82 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dwa dni w Paryżu Moyes Jojo
3.9/5
27,22 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.4/5
35,20 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ciemno, prawie noc Bator Joanna
5/5
31,65 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia Tartt Donna
4.7/5
36,41 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Do syta Cichy Michał
5/5
29,08 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Grek Zorba Kazantzakis Nikos
5/5
36,35 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości Pawlukiewicz Piotr
4.9/5
36,18 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Madame (2021) Libera Antoni
5/5
35,16 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
45,19 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.3/5
27,93 zł
39,90 zł
23,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe Schulz Bruno
5/5
33,62 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nagi sad Myśliwski Wiesław
5/5
27,27 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
53,45 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie Towles Amor
4.7/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Profil mordercy Britton Paul
4.6/5
30,97 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech Szymborska Wisława
5/5
20,39 zł
29,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.