Bolesław Kędzierzawy (okładka  miękka, 02.2014)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Trzydzieści pięć lat panowania Bolesława Kędzierzawego na Mazowszu i Kujawach oraz dwadzieścia siedem sprawowania przez niego urzędu princepsa, obfitowało w wiele ważnych wydarzeń. Czasy, w których żył ten władca, były swoistym pomostem między latami rządów jednowładczym, a okresem rozbicia dzielnicowego. Autorka opisuje wyjątkowe, jak na czasy średniowieczne, zgodne zarządzanie, wspólnie z młodszymi braćmi, państwem. Dużą uwagę poświęca także zakończoną hołdem lennym konfrontację z Fryderykiem Barbarossą, która w dłuższej perspektywie przyniosła Bolesławowi znaczne korzyści.

Książka jest pierwszą pełną biografią Bolesława Kędzierzawego, ale także spójnym obrazem Polski w pierwszej połowie XII wieku.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1082120460
Tytuł: Bolesław Kędzierzawy
Seria: Poczet władców
Autor: Biniaś-Szkopek Magdalena
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Redakcja: Czapczyk Agnieszka
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 364
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-02-18
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 144 x 27 x 206
Okres historyczny: Piastowie (960-1370)
Indeks: 13734565
średnia 4,5
5
1
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
21-07-2016 o godz 15:40 przez: Adam Dziuba

Poprawnie i beznamiętnie

Monografia piastowskiego księcia dzielnicowego z XII w. - seniora przez ponad ponad dwadzieścia lat jest bardzo poprawnie napisaną pozycją naukową. Autorka nie pominęła żadnego aspektu działalności księcia, pisząc o jego polityce zewnętrznej i wewnętrznej, elicie władzy, podstawach gospodarczych państwa, relacjach z rodziną, możnymi czy Kościołem. Podkreśla, że choć Bolesław toczył wojny - ze starszym bratem, Prusami i Cesarstwem niemieckim (choć te ostatnie polegały na odwrocie i negocjacjach warunków pokojowych), to jego panowanie oznaczało długi czas pokoju wewnętrznego, niespotykany przez kolejnych dwieście lat.
Autorka akcentuje, że Bolesław koncentrował się na zarządzaniu państwem, łagodzeniu napięć politycznych, zaś politykę zewnętrzną prowadził mało agresywną, toteż opis rządów księcia-seniora, choć nie brakowało w nim ważnych wydarzeń, nie jest szczególnie pasjonujący. Ale takie są prawa monografii naukowej - lista fundacji kościelnych czy rozważania o emisjach monet okazują się równoprawna z wyprawami zbrojnymi przeciwko plemionom pruskim.
Książka jest zatem napisana kompetentnie i solidnie, z wykorzystaniem kompletnej bazy źródłowej i imponującej literatury naukowej, choć nie porywa pasjonującymi opisami. Nie jest jednak winą autorki, że książę Bolesław nie mordował swych adwersarzy i nie toczył bitew o przetrwanie - wolał negocjować i szukać kompromisu.
Książkę można polecić historykom-mediewistom i innym pasjonatom dziejów średniowiecza, zwłaszcza takim, którzy chcą się czegoś dowidzieć o sztuce rządzenia nie zaś o sztuce wojennej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-03-2014 o godz 00:00 przez: Ulka
Ta interesująco i przystępnie napisana biografia pozwala nam przybliżyć sobie sylwetkę władcy tyleż ciekawego, co nieznanego szerzej. Owszem, interesuję się historią, chociaż trudno nazwać mnie jakimś maniakiem historycznym :-) jednak pozycję autorstwa M. Szkopek- Biniaś przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Nadzwyczaj ciekawy obraz Polski tamtych czasów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Różowa linia
4.6/5
34,81 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Orient Express
4.5/5
32,76 zł
54,89 zł
Inne z tego wydawnictwa Ostatni trop
4.5/5
32,34 zł
49,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego