Auschwitz bez cenzury i bez legend (okładka  miękka, 08.2020)

Sprzedaje empik.com : 29,90 zł

29,90 zł
44,90 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Wspomnienia więźnia KL Auschwitz, który przesiedział w obozie prawie cały czas jego istnienia. Wspomnienia niezwykłe, bo ukazujące działanie obozu i jego organizacje podziemne w nieco innym świetle.

Jerzy Ptakowski omawia zdarzenia z historii Auschwitz na podstawie własnej pamięci i innych źródeł. Mierzy się z utartymi mitami narosłymi wokół tematyki obozowej wskutek oddziaływania wieloletniej propagandy, doraźnych interesów czy też tarć pomiędzy rozmaitymi frakcjami o rozbieżnych interesach politycznych.

Opowiada o bohaterach: o Witoldzie i Janie Pileckich, o. Maksymilianie Kolbem i Janie Mosdorfie. Charakteryzuje organizacje tworzące obozowy ruch oporu i stosunki panujące pomiędzy różnymi narodowościami. Wskazuje, jak wiele ze zbrodni pozostało po wojnie nierozliczonych. Punktuje zdarzenia, które legły u podstaw współczesnych poglądów o tym, ze „nie tylko Niemcy ponoszą odpowiedzialność” i że „w Auschwitz mordowali także Polacy”.

Ptakowski trafił do Auschwitz w 1941 roku i opuścił go wraz z likwidacją obozu. Jako członek wysokich władz Stronnictwa Narodowego uwypukla zdecydowanie działalność i bytność narodowców – czy to z SN, czy odłamów ONR – w Auschwitz. Sam również parał się tam konspiracją, uczestnicząc we władzach podziemnych, obozowych struktur. 

Spisując wspomnienia, poczuwał się do pełnienia misji. Jak sam zaznacza, chciał uzupełnić istniejącą literaturę i nadrobić występujące w niej luki. Eksponując dokonania narodowców, nie jest jednak stronniczy. Podkreśla, że w dramatycznych warunkach obozowych nad partykularyzmami przeważało po wielokroć poczucie narodowej solidarności i wspólnoty bądź też zwyczajne zrozumienie dla ludzkiej niedoli. Pragnienie pokonania wspólnego wroga przełamywało lody i skłaniało do współpracy najzagorzalszych przedwojennych politycznych oponentów. 

Taki obraz zdecydowanie odróżnia książkę Ptakowskiego od podobnej literatury obozowej. Spojrzenie przez pryzmat ugrupowań narodowych czyni zeń wręcz unikat. Dość powszechnie bowiem o narodowcach w Auschwitz napomyka się mało, niechętnie. To temat jakby pomijany, o którym mówić dziś wręcz „nie wypada”.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1240720963
Tytuł: Auschwitz bez cenzury i bez legend
Autor: Ptakowski Jerzy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Replika
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 303
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-08-18
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 206 x 30 x 147
Okres historyczny: faszyzm - II wojna
Indeks: 34905890
średnia 4,7
5
62
4
10
3
2
2
1
1
2
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
10 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
23-09-2021 o godz 11:30 przez: Iza Kawka | Zweryfikowany zakup
świetne opracowanie ,polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
02-09-2022 o godz 13:27 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Super mega książka polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
24-02-2023 o godz 04:14 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Wszystko w porzadku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-03-2023 o godz 10:24 przez: Zbigniew P | Zweryfikowany zakup
Wciagajaca
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-12-2022 o godz 21:32 przez: Przemysław | Zweryfikowany zakup
Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-08-2020 o godz 09:41 przez: Magdalena Mrowczyk
Ta książka jest inna niż wszystkie. Oczywiście autor był więźniem obozu w Auschwitz. Przybył do Oświęcimia pierwszym transportem warszawskim, i wytrwał w nim aż do jego wyzwolenia. W książce przybliża sylwetki najsławniejszych i najbardziej zasłużonych Polaków. Porusza tematy jakich nie znajdziecie w innych publikacjach, walczy ze stereotypami i niesłusznymi oskarżeniami. Książkę czyta się ekspresowo.  Jeśli oczekujecie osobistych przeżyć, swego rodzaju pamiętnika, możecie się rozczarować. Po tego typu informację sięgnijcie do Grzesiuka - uwielbiam! Jerzy Ptakowski porusza tematy tabu, sprawy, które przez szereg lat zamiatane były pod dywan. Dlatego też książka w wydaniu polskim ukazała się dopiero po tylu latach... https://www.zaczytanaemigrantka.eu/2020/08/auschwitz-bez-cenzury-i-bez-legend.html
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
10-10-2020 o godz 15:53 przez: Margi1234
Są takie książki, które mimo iż gatunkowo nie należą do moich zainteresowań, czasem muszę przeczytać coś co wiąże się z historią naszego kraju, by pamiętać, i nie zapomnieć. Każdy wiadomo pamięta II wojnę światową, tą walkę z Niemcami, strach przeciwko śmierci i niewoli, a także czasy w których wychowywali się nasi pradziadkowie/dziadkowie. Ale czy pamiętacie coś więcej? Kto, co i jak? W tej książce mamy wspomnienia nazwisk osób, które mogły nigdy Wam się nie obić o uszy. Lider stronnictwa Narodowego Jerzy Ptakowski, bliżej ukazuje nam działanie narodowców takich jak np. Witold Pilecki, czy ojca Maksymiliana Marie Kolbę. Warto jest czasami przeczytać o tym jak naprawdę wyglądało piekło w Auschwitz, o ich poświeceniu, i bohaterstwie. Co ciekawe ta książka została wydana bardzo dawno temu, ale w Polsce nie miała wtedy jeszcze szans się ukazać. A dzisiaj wreszcie możemy bliżej zapoznać się z bólem, głodem, tęsknocie za wolnością i walce o przetrwanie. To nie jest pozycja lekka, fakty jakie zostały tu ukazane z pewnością nie raz i nie dwa zmrożą krew w żyłach. Jeśli chodzi o czytanie, to jak wiadomo w tego typu książkach nie jest łatwo przeczytać ją od deski do deski w jeden dzień. Na nią potrzeba czasu, skupienia i spokojnej głowy, a z tym jest tutaj ciężko, bo ta lektura wstrząsa. Jest to książka historyczna, więc może nie każdemu się spodobać ale myślę, że jak się chcę to można ją przeczytać, tylko potrzeba chęci i motywacji, bo ten temat jest trudny. Pamietajmy, że świat chce zmienić Naszą historie. Chce zrobić z nas Polaków wrogów naszego państwa, i morderców naszych rodaków. Ta książka pokazuje same fakty, a nie mity, czy plotki. Takie pozycje są światu potrzebne, by ukazywać prawdę i by nasza historia nie została zapomniana, czy co najgorsze zmieniona. Gdy pokolenie II wojny światowej zniknie na zawsze, nikt nie będzie mógł już bronić naszej historii, przed zmianami, w jakie ingeruje świat. Polecam zapoznać się z tą lekturą, bo to jedna z książek bardzo cennych dla nas Polaków.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-08-2020 o godz 19:42 przez: natala_reads
To niezwykła książka o niezwykłym człowieku.Autor książki był jednym z więźniów obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Jako jeden z niewielu był w nich przez prawie cały okres jego istnienia. To niesamowita lektura, która z pewnością wywołała wiele bólu i przykrych wspomnień, ale autor chcąc się podzielić z nami dokładnym przebiegiem wszelakich wydarzeń z pewnością uzyskał choć w małym stopniu "spokój ducha". Ta książka jest idealną pozycją dla miłośników historii, jestem przekonana, że zaspokoi ona ich ciekawość, a wręcz przeciwnie będą przerażeni dobitną ilością informacji i punktem widzenia jaki przedstawia autor. Ta książka, jak sam tytuł wskazuje, jest naprawdę bez cenzury i bez legend. Ja czułam się przytłoczona i przerażona ogromną ilością informacji i opisami, jakie zosstały w tej książce zamieszczone. Zdecydowanie polecam tę książkę. Myślę, że każdy powinien mieć ją na swojej półce nie zważając na to, czy jest miłośnikiem historii, czy też nie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-10-2020 o godz 11:07 przez: Anonim
Cieszę się, że ktoś wydał Ptakowskiego . Znałem już tę pozycję z wydania Londyńskiego. Jest to książka trochę inna od pozostałych publikacji tego typu. Dobrze napisana, ukazująca życie polityczne w niemieckim obozie zagłady i relacje pomiędzy ludźmi z różnych politycznych środowisk. Jest o Pileckim, Mosdorfie, Dubois, i wielu innych bohaterach, którym przyszło żyć w tym nieludzkim miejscu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
27-09-2021 o godz 17:49 przez: MartaM415
Dziwne że książka ukazała się w momencie ,w którym Sumliński pokazał prawdę o Żydach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego