A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co śmieszyło i śmieszy (okładka  twarda, 10.2021)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 36,24 zł

36,24 zł 44,99 zł (-19%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Oferta WawaSmart : 39,21 zł

Oferta Smart Books : 40,01 zł

Oferta dvdmax : 45,99 zł

Wszystkie oferty

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Rozmowa rzeka znanej i lubianej pary Jerzy Bralczyk - Michał Ogórek. Z czego śmieją się Polacy, a co było zabawne dla starożytnych Greków? Autorzy przekomarzają się i dyskutują o humorze specyficznie narodowym, regionalnym, charakterystycznym dla profesorów, aktorów, a nawet dla Pana Boga. Skaczą z epoki do epoki, od polityki do piosenki, od kabaretu do komedii - i z powrotem, cały czas w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co nam daje humor, jakie potrzeby zaspokaja.

Bralczyk i Ogórek przedzierają się przez gałęzie humoru szczególnie wybujałe w Polsce, ale też wracają do własnych młodych lat i dzieciństwa, by cytować rozmaite wierszyki, również te edukujące przez makabrę, i wspominać, co śmieszyło kiedyś, a dzisiaj już nie przejdzie. Wszystko to jest okraszone niezwykłą znajomością literatury, filmu i kabaretu, nie tylko zresztą krajowej produkcji. Wyborna lektura.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1265086507
Tytuł: A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co śmieszyło i śmieszy
Tytuł oryginalny: A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co śmieszyło i śmieszy
Autor: Bralczyk Jerzy , Ogórek Michał
Wydawnictwo: Wydawnictwo Agora
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 232
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-10-13
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 220 x 30 x 130
Indeks: 37929671
średnia 4,6
5
83
4
22
3
5
2
3
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
17 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
26-10-2021 o godz 17:40 przez: Tomasz Wypych | Zweryfikowany zakup
Bardzo fajnie się czyta.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
04-04-2022 o godz 20:32 przez: Piotr Romańczuk | Zweryfikowany zakup
Książka godna polecenia dla osób obytych ze światem sztuki i literatury. Dla przeciętnego czytelnika który nie jest fanem np. Przerwy-Tetmajera lektura ciężka, ponieważ ciężko złapać analogie np. do wierszy cytowanych w książce. Mimo wszystko czytając książkę czyta się to przemiłym głosami Pana Ogórka oraz Pana Profesora Bralczyka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-11-2021 o godz 22:48 przez: Agata Kasprzak | Zweryfikowany zakup
Książka sama się czyta. Pięknie wydana, format troszkę nietorebkowy, ale tutaj o treść chodzi przecież. A gdyby komuś wpadło do głowy, by zamówić ją do poznańskiego empiku w Starym Browarze - odradzam płatność gotówkową. Na szczęście przyjemność obcowania z ta książką osłodziła nieplanowany wydatek dodatkowych 50pln
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
30-11-2021 o godz 09:30 przez: Beata | Zweryfikowany zakup
Cudo! Lekkość, dowcip, nietuzinkowe spostrzeżenia, kultura słowa. Dokładnie to, czego oczekiwałam po Profesorze
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
07-02-2022 o godz 19:34 przez: Axel | Zweryfikowany zakup
Przyjemna lektura pełna anegdot i rozważań. Nie za trudna ale i nie za łatwa, wręcz w sam raz.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-10-2021 o godz 14:35 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Po tak błyskotliwych umysłach spodziewałem się dużo, dużo więcej . Roman
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-07-2022 o godz 14:47 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Mądrze, błyskotliwie, czytać, czytać i jeszcze raz czytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-01-2022 o godz 20:16 przez: atacz | Zweryfikowany zakup
Książki pana prof. Bralczyka czyta się jednym tchem
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-02-2022 o godz 13:18 przez: Justyna Matracka | Zweryfikowany zakup
Panowie Bralczyk i Ogórek jak zwykle świetni
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-06-2022 o godz 12:53 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Super się to czyta i jeszcze wraca
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-02-2022 o godz 18:56 przez: Anna Jaczyńska | Zweryfikowany zakup
Świetna książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-12-2021 o godz 14:47 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Super książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-11-2021 o godz 15:21 przez: Łukasz | Zweryfikowany zakup
Super zabawna
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-12-2021 o godz 12:17 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Rewelacja
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-04-2022 o godz 16:24 przez: Agnieszka | Zweryfikowany zakup
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-12-2021 o godz 09:19 przez: Anna Gajda
„A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy” to okazja do obcowania z dwoma dowcipnymi erudytami, profesorem Jerzym Bralczykiem i dziennikarzem, satyrykiem Michałem Ogórkiem. Książka jest zapisem rozmowy pomiędzy nimi, w której dociekają, co bawiło człowieka na przestrzeni wieków, z czego chętnie się śmialiśmy i śmiejemy do dzisiaj. Choć rozmowa została podzielona na rozdziały, które próbują nadać jej pewną strukturę, to i tak trudno się doszukać jakiegoś schematu, bo panowie płynnie przechodzą od jednego tematu do drugiego. Próbują definiować żarty narodowe i regionalne, branżowe i polityczne. Posługują się przy tym tekstami kultury, utworami powszechnie znanymi, ale też scenami z filmów i kabaretu. To nieocenione źródło nie tylko wspomnień, ale również analiz tekstów mniej oczywistych. To również odkrywanie na nowo postaci literackich i osobowości kabaretowych, które zachęcają do powtórnego spojrzenia na klasyki literatury i poszukania w nich komizmu. Nie jest to jednak wyłącznie rozprawa na temat, bo autorzy, przez pryzmat dowcipu, wiele mówią o sobie – dzieciństwie, doświadczeniach i osobowości. To, co bawiło w przeszłości, dzisiaj może mieć całkowicie inny wydźwięk, być zbyt prostackie lub po prostu nieaktualne. Książka sprawiła mi wiele przyjemności. Profesor Bralczyk – znany i lubiany językoznawca – jest nie tylko specjalistą w zakresie swojej dziedziny, ale też sympatycznym człowiekiem i wspaniałym obserwatorem, co pozwala ze swadą komentować zastaną rzeczywistość. Pan Michał Ogórek to również twórca niepospolity, komentator otoczenia, dostrzegający w nim śmieszność i groteskę. Wydaje się, że ta para doskonale się rozumie i nadaje na tych samych falach, dlatego ich dyskusję czyta się z uśmiechem na ustach i zaangażowaniem. Niewątpliwą wartością książki są liczne cytaty i odniesienia do tekstów kultury – powieści, wierszy, utworów kabaretowych, które znacznie poszerzają perspektywę czytelnika lub też przywołują wspomnienia. Zachęcają do ponownego spojrzenia na Sienkiewicza, Mickiewicza lub Tuwima, a jednocześnie przypominają tak znane osobowości, jak Irena Kwiatkowska czy Jan Kobuszewski. Na końcu książki znajduje się pokaźny spis źródeł, który pozwala sięgnąć po wykorzystane utwory i poznać je samodzielnie. Ale nie tylko one sprawiają, że rozmowa Panów Bralczyka i Ogórka jest zabawna. Liczne anegdoty nadają jej lekkości, a przyjacielska relacja pomiędzy rozmówcami pozwala na odrobinę ironii, często autoironii. Niewątpliwie obaj Panowie są ludźmi słowa i na językową staranność kładą ogromny nacisk. Językowe żarty i kalambury zwracają ich uwagę najmocniej. Podsumowując, „A bodaj ci nóżka spuchła” to książka dla czytelników szukających dobrej rozrywki, która dodatkowo poszerza horyzonty i rozwija wiedzę o kulturze. Dla miłośników słowa używanego kunsztownie i z humorem. Inspirująca lektura.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-11-2021 o godz 16:16 przez: CzytanieNaszymZyciem
Odkąd tylko pamiętam, zawsze uwielbiałam słuchać ludzi wypowiadających się błyskotliwie, na temat i z humorem. Teraz, na studiach, ogromną przyjemność sprawia mi słuchanie wykładowców - nie tylko na salach wykładowych, ale również w rozmowach prywatnych. Doktorzy i profesorowie literaturoznawstwa i językoznawstwa, związani z różnego rodzaju działalnościami kulturowymi, mają niesamowitą lekkość w formułowaniu myśli, zachowując przy tym poczucie humoru. Będąc osobą zwracającą uwagę na kulturę języka, nie mogłabym nie sięgnąć po najnowszą książkę Pana prof. Bralczyka. A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy to ciekawa książka nie tylko ze względu na treść. Tym, co przyciągnęło moją uwagę w pierwszej kolejności jest jej układ, kompozycja. Treścią książki jest wywiad prof. Bralczyka - jednego z najwybitniejszych polskich językoznawców z Michałem Ogórkiem, dziennikarzem i felietonistą. Obaj panowie mogą poszczycić się bogatym słownictwem, ciętym językiem i niezwykle eleganckim poczuciem humoru. Obaj posiadają również godną podziwu wiedzę z zakresu literatury i kultury. W swoim wywiadzie bardzo często odnoszą się do tekstów, których czytelnicy, szczególnie ci młodsi, mogą nie znać. I w tym miejscu należy pochwalić pomysł, jakim było umieszczenie tekstów, o których rozmawiają autorzy, w środku książki. Czytelnik nie musi podejmować wysiłku "guglowania" wszystkich tytułów, jakie padają w rozmowie. Potrzebne odniesienia ma od razu pod ręką. Książka prof. Bralczyka i Ogórka to cudowna propozycja dla wszystkich - nie tylko tych zainteresowanych językiem. Autorzy książki na każdym kroku udowadniają, że humor jest wszechobecny i nie zawsze oczywisty. Prezentują różne rodzaje humoru, setki sytuacji, anegdot i osób, które dołożyły swoją cegiełkę do szerokiego już dyskursu o śmiechu. Wywiad sam w sobie jest zabawny, czyta się go szybko i z radością, poznając przy okazji teksty, do których pewnie nigdy byśmy nie sięgnęli. Okazuje się jednak, że po tej lekturze powstała cała lista książek, wierszy, filmów czy występów kabaretowych, które warto sobie odświeżyć lub poznać na nowo. Spędziłam przy tej książce dobre kilkanaście godzin i naprawdę nie chciałam jej kończyć. Myślę, że sięgnę po tę lekturę jeszcze wiele razy - ot tak, dla samej radości obcowania z tak niezwykłymi umysłami. Gdzieniegdzie pojawiają się niewielkie rysunki, również zabarwione humorem. Oprócz nich w książce znajdziemy również pokaźny spis źródeł, co może być naszym punktem wyjścia do dalszego zgłębiania tematu. W końcu kto powiedział, że humor nie może być tematem pracy dyplomowej czy innej rozprawy naukowej? Bralczyk i Ogórek obracają pojęciem "humoru" i przyglądają się mu z różnych stron, rozważając przy tym kilkanaście aspektów, w jakich rozpatrujemy tę dziwną umiejętność ludzi - śmianie się.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorach:

Kiełbasa i sznurek Bralczyk Jerzy , Ogórek Michał
okładka  twarda, 10.2019
4.7/5
(4,7/5) 2 recenzje
29,32 zł
44,99 zł
Na drugie Stanisław. Nowa księga imion Bralczyk Jerzy , Ogórek Michał
okładka  zintegrowana, 10.2015
4.5/5
(4,5/5) 2 recenzje
34,26 zł
49,99 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Opracowanie zbiorowe
5/5
32,86 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ostatni śnieg Pacześ Rafał
4.8/5
31,94 zł
44,99 zł
26,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Moje ciało Ratajkowski Emily
4.4/5
29,67 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kolejne 365 dni Lipińska Blanka
4.4/5
29,18 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczerze Tusk Donald
3.9/5
28,67 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dzik Dzikus Łapiński Krzysztof
5/5
25,49 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sztuka kochania Wisłocka Michalina
4.5/5
25,21 zł
39,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego