Jak spalić tłuszcz? Ile trzeba ćwiczyć, by zacząć go spalać? 

Mówi się, że tłuszcz zaczyna być spalany (utleniany) dopiero po upływie około 40 minut treningu, nie do końca jest to jednak prawdą. Zgodnie ze wskazaniem doktora Damiana Parola prawdziwe znaczenie ma nie tyle upływający czas, ile wzrost intensywności ćwiczeń. Tłuszcz jest utleniany nawet przez sen, bo organizm wykorzystuje go przez cały czas do swojego prawidłowego funkcjonowania – dr Parol dla łatwiejszego zrozumienia tematu określa go mianem paliwa.

Kiedy samochód jest uruchomiony, ale stoi w miejscu, wciąż spala benzynę.. Gdy auto zaczyna jechać, wzrasta poziom poboru, a kiedy wchodzi na najwyższe obroty, paliwo jest spalane zdecydowanie szybciej niż przy standardowej jeździe miejskiej. Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku ludzkiego ciała: zwykła aktywność taka jak chodzenie, utlenia tyle tłuszczu, ile organizm potrzebuje do tego, by w ogóle się poruszać, a jej przyspieszenie (np. szybki bieg) wrzuca poziom spalania na wyższe obroty.

 

Orbitrek magnetyczny składany CleverFold EF90 BT Finnlo

 

Wówczas zaczyna się mówić o procesie odchudzania – pod warunkiem, że tłuszcz nie zostaje uzupełniony dietą. Co więcej, utlenianie, a więc spalanie tłuszczu, nie oznacza dosłownie pozbywania się tkanki tłuszczowej, ją tworzą bowiem konkretnie kwasy tłuszczowe i dopiero ich spalanie może przełożyć się na zanik tej tkanki.

Opisywany w wielu źródłach czas 40 minut wynika z potrzeby maksymalnego uproszczenia tego procesu i wskazania najbardziej optymalnego treningu, po którym organizm utlenił na tyle dużo tłuszczu, by poziom jego spalania mógł przenieść się na zauważalne odchudzanie. Nie jest to jednak wyznacznik, którego warto się kurczowo trzymać, wydajne (pod względem odchudzania) spalanie tłuszczu będzie bowiem inne dla każdej osoby oraz poziomu intensywności treningu. W rzeczywistości może więc zaczynać się już po pierwszych 10 minutach ćwiczeń właściwych (a więc tych następujących po rozgrzewce).

 

Malatec, Rower treningowy z komputerem 10015, biały

 

Spalanie tłuszczu na rowerku stacjonarnym 

Spalanie tkanki tłuszczowej przy użyciu rowerka stacjonarnego jak najbardziej może mieć miejsce. Jego poziom uzależniony będzie jednak od intensywności ćwiczeń i trzeba mieć na uwadze, że mimo wszystko nie jest to urządzenie przeznaczone stricte do treningu odchudzającego. Jednak z zachowaniem treningu interwałowego (na zmianę średniego i wysokiego tempa jazdy, z czasem skracając czas tego pierwszego i wydłużając drugiego) o częstotliwości 3-4 dni ćwiczeń tygodniowo i intensywności ok. 60% tętna maksymalnego, a także diety redukcyjnej, możesz zrzucać od 1 do 3 kg miesięcznie.

 

Eurohit, Rower treningowy magnetyczny, czarny

 

Spalanie tłuszczu na orbitreku 

Orbitrek angażuje do ćwiczeń zdecydowanie więcej mięśni od rowerka, co przekłada się na większe spalanie kalorii. W przypadku roweru stacjonarnego mówi się o redukcji od 300 do 700 kcal, z kolei na orbitreku można spalić od 500 do 800 kcal. Co więcej, trening na tym urządzeniu mocno angażuje mięśnie brzucha, dzięki czemu pomaga go przy okazji umięśnić oraz ujędrnić skórę w tej okolicy. To oczywiście niejedyne zastosowanie, jakie ma orbitrek. Maszyna nie tylko wspiera redukcję tkanki tłuszczowej z brzucha, ud, łydek, bioder czy ramion, ale także wspiera pracę układu oddechowego oraz krążeniowego i poprawia ogólną kondycję organizmu.

 

Sapphire, Orbitrek magnetyczny, SG-920E Pulsar, 151x95x65 cm

 

Rower stacjonarny czy orbitrek – co wybrać? 

Wybór między rowerkiem stacjonarnym a orbitrekiem w dużej mierze uzależniony jest od twoich aktualnych możliwości. Osobom o bardzo słabej kondycji, powoli wracających do aktywności po kontuzji albo długiej chorobie, w podeszłym wieku, zmagających się z problemami z sercem lub otyłością olbrzymią poleca się orbitrek. Regularne ćwiczenia z jego pomocą nie tylko są w stanie efektywnie spalać tkankę tłuszczową, ale pozostają przy tym odpowiednio lekkie. To też maszyna, która sprawdzi się doskonale jako rozgrzewka do bardziej zaawansowanych treningów cardio czy aerobowych.

Zipro, Orbitrek elektryczno-magnetyczny, Iconsole+ Heat

 

Rowerek stacjonarny powinny wybrać osoby, które poza redukcją tkanki tłuszczowej są przygotowane również na rozbudowę mięśni nóg. Maszyna nie angażuje bowiem równomiernie niemal wszystkich partii ciała tak, jak orbitrek. I w tym przypadku będzie to dobry wybór dla osób początkujących, o słabej kondycji lub wymagających rehabilitacji. Warto mieć też na uwadze, że rowerek zajmuje mniej miejsca od orbitreku, lepiej sprawdzi się więc do mieszkań o niewielkiej powierzchni. A jeżeli wciąż się wahasz, to koniecznie przejrzyj kilka urządzeń z obu tych grup i porównaj ich parametry, dopasowując do swoich indywidualnych wymagań!

Po więcej porad dotyczących ćwiczeń i konkretnych sprzętów, zapraszamy do działu Trenuję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock