Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania (okładka  twarda, 10.2020)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 26,75 zł

26,75 zł 39,90 zł (-32%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Zamów z dostawą do salonu i odbierz przed Mikołajkami!

Bogate w legendy i podania źródło wiedzy na temat polskich diabłów!

Gdzie w kraju nad Wisłą znajdują się wrota do piekieł? Jakie sposoby wymyślano, aby pokonać diabła Borutę? Do czego zdolny był najsłynniejszy spośród polskich czartów – Rokita? Z czego tak naprawdę słynął Fugas? Nie zabrakło tu również historii z udziałem samego Lucyfera, czy też znanego z klasyki literatury Mefista.

W Żywotach diabłów polskich, spisanych przepięknym językiem, istoty piekielne zaprezentowane zostały ze swadą i kunsztem. To przebogate kompendium wiedzy na temat polskich czartów poparte ogromną wiedzą autora, a nadto okraszone wybornym humorem. Witold Bunikiewicz przedstawia legendy i podania, zarówno te bardziej, jak i mniej znane, wzbogacając je o charakterystykę poszczególnych diabłów. Mądre, głupie, złośliwe, naiwne, niemiarkujące w jedzeniu czy piciu –  wszystkie znane są nam od zarania dziejów, a opowieści na ich temat krążą po całym świecie.

"Żywoty diabłów polskich" – przekonaj się, czy naprawdę są takie straszne, jak je malują?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1251997491
Tytuł: Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania
Seria: Wierzenia i zwyczaje
Autor: Bunikiewicz Witold
Wydawnictwo: Wydawnictwo Replika
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 208
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-10-27
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 215 x 22 x 154
Indeks: 36536238
średnia 4,7
5
105
4
29
3
8
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
30-06-2022 o godz 02:34 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Zbiór legend o Borucie i innych, duża tczionka ułatwiające czytanie do poduszki gorąco polecam dla osób które lubią legendy z naszego regionu, szybka i dobrą lektura.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-07-2021 o godz 12:08 przez: qumka | Zweryfikowany zakup
Szybka, łatwa i przyjemna, takie trochę bajki o diabłach, napisane w lekki sposób. Polecam każdemu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
24-05-2022 o godz 12:20 przez: Przemo | Zweryfikowany zakup
Książka w sam raz na raz. Ciekawie i przystępnie napisana.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-11-2022 o godz 10:34 przez: Damian | Zweryfikowany zakup
Świetna literatura . Smak tradycyjnej litetatury
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-07-2021 o godz 13:33 przez: Monika Młynarczyk | Zweryfikowany zakup
Fajnie się czyta.Także dla młodszych czytelników
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
14-02-2022 o godz 20:54 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Trochę się zawiodłam. Książka przeciętna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-05-2021 o godz 13:06 przez: Paweł | Zweryfikowany zakup
Bardzo fajna książka polecam Bardzo
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-06-2021 o godz 23:00 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo przyjemna pozycja.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
18-12-2020 o godz 19:24 przez: amenarhi
O rzetelne opracowania słowiańskiej mitologii niełatwo, gdyż zachowało się bardzo niewiele źródeł pisanych z odległych czasów przedchrześcijańskich. Wiarygodność tych, którymi dysponujemy, często pozostawia wiele do życzenia. Jednak wierzenia naszych przodków pozostały silne wśród ludu, szczególnie prostego. Z czasem przedzierzgnęły się w baśnie i klechdy, w których nauki kościoła katolickiego zmieszały się z rodzimymi opowieściami, owocując niepowtarzalną i arcyciekawą figurą – polskiego diabła. W ten sposób, płynnie i z lekkością Borowy stał się Borutą, a domowik przybrał postać Fugasa, żarłocznego demona pomagającego w obejściu w zamian za strawę. Według polskich gawędziarzy diabły mogły mieszkać w Piekle lub na ziemi, miały swoją hierarchię, klasy społeczne i role nadane przez Lucyfera, Księcia Ciemności. Każdy z nich był inny, inaczej się zwał, inaczej nosił, miał swój charakter. Jedne były durne jak stóg siana, inne przebiegłe i podstępne. Niektóre ubierały się z niemiecka, inne wdziewały na grzbiet prostą sukmanę. Jednak, co w tym wszystkich najciekawsze, kierowały się żelaznym diabelskim kodeksem i często więcej miały w sobie honoru i miłosierdzia niż niejeden krześcijanin. Jako dziecko namiętnie pochłaniałam klechdy ludowe, a historie z diabłami były moimi ulubionymi. Gdy dostałam w swoje ręce „Żywoty diabłów polskich” Bunikiewicza i gdy okazało się, że to zbiór moich najukochańszych baśni o diabłach, pochłonęłam książkę w jeden wieczór. Spotkanie ze znajomymi Rokitą, Borutą czy Mefistem napełniło mnie nostalgią. W dodatku autor postarał się, by opowieści zachowały dowcipny wydźwięk, toteż nie raz zdarzyło mi się roześmiać w głos nad książką. Bunikiewicz zebrał opowieści o najznamienitszych czartach i o tych troszkę mniej znanych. W książce znajdziemy nm.in. baśń o fałszywym kościele, który diabli zbudowali i obsadzili, by porwać więcej duszyczek do piekła, o wyniesieniu pana Boruty do godności diabelskiej i o śmiałkach, którzy z rożnych powodów wmaszerowali do piekła (zwykle czystym przypadkiem). Wyłaniają się z nich postaci barwne, żywe, nieskończenie zabawne i tak bardzo podobne do nas, ludzi. Dla osób, które kochają polskie baśnie, to pozycja obowiązkowa. Dla każdego, kogo ciekawi mitologia ludowa – również. Niemniej ci, którzy oczekują po książce analizy demonów słowiańskich, będą rozczarowani. Tutejszy diabeł jest hybrydą elementów zapożyczonych z rodzimych wierzeń oraz z wpływów chrześcijańskich. Dla mnie nie jest to wada, wręcz przeciwnie. Jedyną i jednocześnie największą wadę tego zbioru stanowi jego objętość – to zaledwie 12 baśni! Poproszę przynajmniej o dwa razy dłuższą! Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Replika. Opinia powstała dla grupy dyskusyjnej i bookstagrama Fantastyka na Luzie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
14-12-2020 o godz 10:19 przez: Anonim
“Żywoty diabłów polskich” to kompedium wiedzy na temat polskich czartów. Mamy tu mniej i bardziej znane legendy, mniej i bardziej znane czarty (chyba każdy zna Borutę, ale o Fugasie to pierwszy raz czytałam), a wszystko to przepięknie opisane. Co lubię w takich książkach to mała dawka humoru, która umila czytanie. Polskie czarty mają to do siebie, że są tak samo przebiegłe jak i głupie, i prostym chłopom często udawało się wymigać od potępienia małymi fortelami. W “Żywotach…” momentami nawet żal mi było czartów, przez te ich niepowodzenia. Książka nie jest zbyt długa, bo tylko 200 stron, i czyta się bardzo szybko. Prawie, że na raz. Jest to kolejna książka z serii @wydawnictworeplika dotyczących mitów, wierzeń i legend polskich. Bardzo ładnie prezentuje się z pozostałymi na półce.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
24-11-2020 o godz 10:31 przez: Radosław
POPKULTUROWY KOCIOŁEK > Jeżeli kogoś pasjonują mity, legendy i stare podania ludowe pokazujące folklor i wierzenia naszych słowiańskich przodków, to zdecydowanie powinien się on zainteresować książką Żywoty diabłów polskich. Na temat treści publikacji raczej nie trzeba zbyt wiele pisać, bo wszystko zdradza jej tytuł. Wnętrze książki skrywa bowiem przed czytelnikiem iście piekielne rozdziały. Autorem publikacji jest Witold Bunikiewicz historyk, filozof i doceniony rodzimy pisarz z początku XX wieku (1885-1946). Jego publikacja zbierające legendy i podania o lokalnych czartach, pierwotnie pojawiła się na rynku w 1930 roku. Na przestrzeni lat pojawiło się kilka wznowień publikacji. Jednym z nich jest nowe i doskonale przygotowane wydanie od wydawnictwa Replika, które stosunkowo niedawno zagościło na pułkach księgarni. Słowiańska mitologia pełna jest od zawsze wszelkiej maści nawiązań do mocy „nadprzyrodzonych”. Nie dziwi więc fakt, że tak dobrze w rodzimym folklorze zakorzenił się „diabeł”, będący w religii chrześcijańskiej uosobieniem wszystkiego, co najgorsze. Nie chodzi tutaj tylko o Lucyfera, bowiem pan piekieł ma pod sobą wielu rogatych podopiecznych, którzy uwielbiali uprzykrzać życie zwykłym śmiertelnikom. Piekielne treści Książka składa się z dwunastu stosunkowo krótkich opowiadań/historii, których głównymi bohaterami są różnorodne piekielne czarty, czyhające na dusze niewinnych ludzi. Znaleźć można tutaj zarówno legendy powiązane z dobrze znanymi diabłami pokroju Boruty czy Rokity, jak i takie, o których raczej na co dzień się nie słyszy. Czytelnik ma więc okazję zapoznać się z legendą diabła Fugasa i Hejdasza, wielkich ambicjach i planach pułkownika Rogalińskiego, weselu pewnej „pięknej” karczmarki, diabelskiej miłości, opowieści o fałszywym diabelskich kościele, o śmiałkach „odwiedzających” piekło i miejscach, gdzie można znaleźć wejście do piekielnego świata podziemnego. Jak na dość ograniczoną ilość rozdziałów jest więc tutaj dość różnorodnie i każdy powinien znaleźć tutaj dla siebie coś interesującego. Większość historii skupia się na „relacjach” diabelskich pomiotów i zwykłych ludzi. Odbiorca widzi, że Polscy chłopi nie byli tak łatwi do omamienia i często potrafili oni przechytrzyć czarta. Troszkę lepiej w kwestii przekabacania na złą stronę szło z naszą szlachtą, chociaż i tutaj diabły musiały się solidnie napracować w przeciwieństwie do swoich zachodnich „krewnych”. Rodzime piekielne poczwary nie było również zbytnio otwarte na przyjezdnych i kiedy tylko na ich ziemiach pojawiał się zagraniczny diabeł, szybko „przekonywały” go one do natychmiastowego wyjazdu i braku chęci powrotu na te terytoria. Całość pomimo wielu lat na karku, napisana jest naprawdę bardzo dobrym i przejrzystym językiem, dzięki któremu publikacja może spodobać się każdemu. Styl autora nie ucierpiał z powodu mijających lat i książkę nadal bardzo przyjemnie się czyta (w zasadzie to pochłania w jedno popołudnie). Kolejne opisane baśnie/legendy to nie tylko piekielny obraz wierzeń ludowych, ale również spora dawka czarnego humoru, dzięki któremu książka staje się jeszcze bardziej interesującą i warta uwagi. Żywoty diabłów polskich jest więc publikację, po którą powinien sięgnąć każdy pasjonat rodzimych baśni, legend i wierzeń ludowych. Będzie to dla niego naprawdę dobra i warta przeczytania dawka słowiańskiej mitologii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-11-2022 o godz 19:45 przez: Katarzyna
Książka #żywotydiabłówpolskich nie należy do łatwych. Pierwszy raz książka miała swoje wydanie w 1930 roku, co tłumaczy użyte w niej słownictwo. Tekst nie należy do łatwych ale nie ma tragedii. Tematyka również nie należy do łatwych. Ale dla zainteresowanych to idealne źródło wiedzy. Samą książkę jest mi dosyć ciężko ocenić głównie ze względu na jej czasy powstania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego