Komendant. Życie Salomona Morela (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 35,48 zł

35,48 zł 44,99 zł (-21%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Malinowska Anna Książki | okładka twarda
35,48 zł
asb nad tabami
Zientek Sylwia Książki | okładka twarda
33,45 zł
asb nad tabami
Kozidrak Beata Książki | okładka twarda
32,41 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Czy młody Szlomo ukrywający się w oborze albo w sosnowym lesie spodziewał się, że zamieszka tuż obok obozu ogrodzonego drutem pod napięciem? I że będzie tam żyć bez strachu, za to inni będą się bać jego?

Salomon Morel: Żyd i Polak, ofiara i oprawca... W czasie wojny w bestialski sposób zamordowano jego najbliższą rodzinę. Po wojnie on sam został słynącym z okrucieństwa komendantem obozu pracy Zgoda w Świętochłowicach, w którym po upadku III Rzeszy przetrzymywano w strasznych warunkach, głodzono, gwałcono i torturowano Ślązaków. Potem był funkcjonariuszem w więzieniu dla młodocianych w Jaworznie, gdzie próbowano ich nawracać na jedynie słuszne poglądy polityczne. Jednocześnie Szlomo, pieszczotliwie nazywany przez kolegów z partyzantki „wariatem”, był kochanym ojcem rodziny i lubianym, skorym do żartów kompanem zabaw. Więc kim tak naprawdę był komendant Morel? Ofiarą, katem, mścicielem, nadgorliwym funkcjonariuszem systemu.

Bezkompromisowa wojenna reporterska opowieść autorki bestsellerowej "Brunatnej kołysanki" o wciąż za mało znanej tragicznej historii mieszkańców Górnego Śląska. A także o tym, czy zemsta pozwala wyrównać rachunki krzywd i do czego prowadzi, jeśli jej łańcuch nie zostanie przerwany.

"W obozie Zgoda Salomon Morel kazał więźniom śpiewać nazistowskie piosenki, po czym ich bezlitośnie katował. W więzieniu w Jaworznie na jego rozkaz maltretowano nastoletnich działaczy antykomunistycznego podziemia. Anna Malinowska z reporterską precyzją rekonstruuje jego życie. Od Garbowa na Lubelszczyźnie, gdzie podczas wojny zamordowano jego żydowską rodzinę, po mieszkanie w katowickiej kamienicy, które w latach 90. opuścił w pośpiechu, uciekając przed przeszłością. Wstrząsająca opowieść o nierozliczonych zbrodniach popełnianych w polskim mundurze".
Bartosz Wieliński

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Komendant. Życie Salomona Morela
Autor: Malinowska Anna
Wydawnictwo: Agora
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-03-25
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 35 x 218 x 147
Indeks: 34217115
 
średnia 4,2
5
10
4
6
3
2
2
1
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
11 recenzji
5/5
07-05-2020 o godz 20:47 czytalove dodał recenzję:
Pierwszy raz z postacią Salomona Morela spotkałam się w filmie „Zgoda”. Teraz gdy ukazała się książka musiałam ją przeczytać. Postać to bowiem nietuzinkowa. Jak dobrym trzeba być aktorem, by móc jednocześnie odgrywać klika ról? Salomon potrafił. Był jednocześnie mścicielem, nadgorliwym funkcjonariuszem systemu, a także kochanym ojcem i wesołym kompanem. Ofiara i oprawca. W swoim życiu pełnił wiele ról. Ale która twarz była prawdziwie jego? Kim tak naprawdę był? Odpowiedź nie jest prosta. Wielowymiarowa opowieść Anny Malinowskiej pokazuje jak bardzo potrafi być złożona psychika ludzka. Szczerze polecam przeczytanie tej niełatwej lektury. Bo tego co tam jest nie da się opowiedzieć. Jeśli chcecie poznać prawdziwą historię Salomona Morela, nie ma po co sięgać do Wikipedii. Tam znajdzie się tylko okrojone fakty. W książce autorka zebrała cenne informacje, a także wspomnienia, które pozwoliły nakreślić obraz Morela.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
19-04-2020 o godz 10:52 czerwonakaja dodał recenzję:
Ciężko czyta się takie lektury. Przemiana Szlomo w Salomona pokazana w tej książce uświadamia, jak krucha jest ludzka psychika. Traumatyczne wydarzenia mogą wyzwolić "bestię", która, nie bójmy się o tym mówić, jest w każdym z nas. Są tacy, którzy nie potrafią się jej przeciwstawić... Młody Szlomo pochodził z rodziny żydowskiej. Mieszkał w Grabowie razem ze swoją rodziną, rodzicami i trzema braćmi. Po wybuchu wojny, aby nie trafić do getta, cała rodzina musiała się ukrywać. Szlomo z bratem Ickiem ukrywali się w gospodarstwie Józefa Tkaczyka, w oborze. Zadenuncjowani zbiegli i przyłączyli się do grupy rabującej mieszkańców wiosek z pogranicza. Zostali schwytani. Szlomo całą winę zrzucił na brata i tak uniknął egzekucji. Pozostali członkowie rodziny zostali złapani przez granatową policję i rozstrzelani. Od 1943 roku Morel przeszedł "ścieżkę kariery" od członka batalionu, funkcji strażnika więzienia na Zamku w Lublinie, później w Tarnobrzegu, by w końcu w 1945 roku zostać komendantem Obozu "Zgoda" w Świętochłowicach. "W obozie "Zgoda" Salomon Morel kazał więźniom śpiewać nazistowskie piosenki, po czym ich bezlitośnie katował". Po likwidacji obozu został komendantem innego, a w 1946 roku już w randze podporucznika odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 😔 Wojna z nazistami dobiegła końca, ale rozpoczęła się nowa, z komunistami. W tym czasie kariera Morela rozkwitała i sypały się kolejne odznaczenia. Karierę zakończył w roku 1968 w stopniu pułkownika służby więziennej. W 1996 roku Morelowi postawiono dziewięć zarzutów, w tym ludobójstwa. W 2003 Sąd wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu. Na 7 dni... W 2005 Izrael odmówił wydania Morela polskim władzom. Za Salomonem Morelem wystosowany został list gończy. W 2007 roku Salomon Morel zmarł w Tel Awiwie. Autorka w oparciu o bogatą bibliografię, dokumenty oraz rozmowy z ocalonymi więźniami obozu przedstawia "życie" w obozie i próby przetrwania pod nadzorem kata. Kolejna lektura, która wgniata i poniewiera człowiekiem. Ciężko jest zrozumieć ludzi, którzy znajdują upodobanie w katowaniu innych... Ta książka powinna trafić do świadomości ludzkiej. POLECAM!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-05-2020 o godz 21:31 poczytanka dodał recenzję:
Większość osób twierdzi, że wojna to piekło. Najgorszy czas. Nie ma co z tym dyskutować, bowiem to prawda. Jednak mniej osób mówi o tym, że dla niektórych najgorszy czas zaczął się po wojnie. Kto im to zgotował? W tym przypadku osoba, która sama była swego czasu ofiarą. Salomon Morel to postać wielowymiarowa. Ofiara i oprawca. Kim był? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba poznać całą historię. W skrócie można powiedzieć, że na początku był zwykłym chłopcem z żydowskiej rodziny. Następnie stał się ofiarą, która musiała uciekać i poradzić sobie ze śmiercią najbliższych, którzy zginęli z ręki nazistów. A że życie pisze dziwne scenariusze…ta sama osoba stała się oprawcą. Karał i znęcał się na tych, którzy jego zdaniem powinni ponieść zasłużoną kare. Jednak widać, że robiąc to nie zawsze zachowywał trzeźwy umysł. Można by rzec, że zatracił się w zemście. Dlatego wydano za nim list gończy. Jednak nigdy nie został skazany. To jednak bardzo powierzchowna opinia. Aby pojąć jak bardzo skomplikowana była to historia warto sięgnąć po książkę Malinowskiej. Ujrzy się wtedy obraz człowieka, który choć był katem i niektórzy uważali, że nie miał serca potrafił kochać. Kary nie poniósł za swoje czyny, jednak czy chociażby fakt, że miewał ataki paniki pod koniec życia, nie świadczą o tym, że wewnętrznie został ukarany? Dodatkowo karę poniosła osoba, która tej kary nie powinna nigdy ponieść. Córka Morela, Danuta, która opiekowała się ojcem do końca jego dni, przeżyła także swego rodzaju piekło, bo świadomość, że wszyscy wokół malują twojego ojca jako potwora, nie jest łatwe. Życie ze świadomością, że twój ojciec ma krew na rękach to nic prostego. Co można zrobić? Nie słuchać ludzi? Zacisnąć zęby? A może wyprzeć prawdę? Który sposób wybrała? Po tej obszernej lekturze odpowiecie sobie na to pytanie, jak i na wiele innych pytań, bo autorka przedstawiła szeroki obraz, który potrzebował poświęcenia uwagi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
15-04-2020 o godz 12:28 Sylwia Ryś dodał recenzję:
Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej postaci, więc gdy tylko dostałam możliwość przeczytania tej książki, od razu się zgodziłam. Salomon Morel urodznoy w 1919 roku, jego rodzina została bestialsko zamordowana w okresie II Wojny Światowej. Podczas wojny ukrywał się w lasach, po jej zakończeniu został komendantem Obozu Pracy Zgoda w Świętochłowicach. Do obozu kierowano więźniów na podstawie dekretu PKWN odnoszącego się do volksdeutschów. Niestety bardzo często trafiały tam niewinne osoby, wśród wieźniów byli Polacy, Ukraińcy, Rumuni i Austryjacy. Z osoby pokrzywdzonej stał się osobą, która sama wymierzała kary i która czerpała z tego przyjemność. Gdziekolwiek się pojawiał, był tam strach i lęk przed brutalnością komendanta. Nienawidził więźniów, którzy trafiali do obozu, wyszukiwał dla nich najokrutniejsze kary. Nadgorliwy funkcjonariusz systemu, kat, troskliwy i kochający ojciec, przyjaciel- tyle twarzy posiadał Morel. Salomon Morel- Polak, Żyd ale również ofiara, która stałą się katem. Morel został skazany za ludobójstwo-znęcanie się fizyczne i moralne, niestety nigdy nie stanął przed sądem za swoje czyny. "Komendant. Życie Salomona Morela" nie jest łatwą książką, bardzo dokładnie opisuje życie i próby przetrwania w obozie w którym zarządał komendant. Opisane jest życie, młodego Szlomo a potem Salomona, mnósto wiedzy historycznej, która jest napisana w sposób zrozumiały. Autorka swoją książkę opiera na bogatej bibliografii, oraz rozmowach, które przeprowadziła z ocalonymi więźniami obozu pracy Bardzo mało mówi się o takich wydarzeniach, lecz o nich należy pamiętać. Ci ludzie, którzy zostali skazani do obozu, przeżyli piekło na ziemi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-06-2020 o godz 18:08 karkareads dodał recenzję:
“Nazywam się kapitan Morel - powiedział. - Mam 26 lat i jestem Żydem. Mój ojciec, moja matka i bracia, wszyscy zostali zabici, jestem jedynym, który przeżył. Ja… Byłem w Oświęcimiu.” “Komendant. Życie Salomona Morela” to biografia opowiadająca historię Szlomo. Nie jest to łatwa historia. Czyta się ją bardzo powoli, uważam, że wynika to z faktu, że temat jest bardzo poważny. Szlomo czyli Salomon Morel był Żydem, ale także był Polakiem. W czasie wojny w okrutny sposób zostali zamordowani jego najbliżsi, a on sam musiał uciekać. Po wojnie został komendantem obozu pracy Zgoda w Świętochłowicach. Tam po upadku III Rzeszy w strasznych warunkach przetrzymywano, głodzono, gwałcono i torturowano Ślązaków. Później Salomon był funkcjonariuszem w więzieniu dla młodocianych w Jaworznie. Był też kochanym ojcem i mężem, a także duszą towarzystwa. Po zapoznaniu się z “Komendantem” zaczęłam się zastanawiać kim był naprawdę Salomon Morel? Kiedy zakładał “maskę”, a kiedy był sobą? Bo nie rozumiem jak można być jednym z najokrutniejszych komendantów i równocześnie kochającym mężem i ojcem. Historia Salomona opowiada o zemście, okrucieństwie i cierpieniu. Pokazuje co przeżywali Ślązacy w obozach. “Komendant. Życie Salomona Morela” jest bardzo ważną książką, bo nie tylko ukazuje życie jednego z najokrutniejszych komendantów, ale także pokazuje życie w powojennej Polsce.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-04-2020 o godz 15:28 Joanna Kulik dodał recenzję:
Dla Ślązaków lektura obowiązkowa. "Komendant" to historia Salomona Morela, komendanta m.in. obozu na Zgodzie w Świętochłowicach. O tragedii górnośląskiej przez długie lata milczano, a wielu byłych ocalałych więźniów nigdy nie doczekało zadośćuczynienia za poniesione straty. Chociaż straty to delikatne słowo, a prawda jest taka życia zwrócić już nie można. Dla mnie osobiście ta książka była okazją do zapoznania się z fragmentem historii rodziny, o której nikt nigdy nie chciał mówić. Mój pradziadek był jedną z ofiar Zgody. Ślązak. Polak. Volksdeutsch. W okresie międzywojennym polski urzędnik, w trakcie wojny dostał dwójkę. Nikomu krzywdy nie zrobił. Zostało po nim kilka fotografii i odpis aktu zgonu z obozu na Zgodzie. Jego córka, a moja babcia nigdy nie pogodziła się z poniesioną stratą, była pełna żalu aż do śmierci. "Komendant" przybliżył mi postać Morela, człowieka o wielu twarzach, który sam utracił rodzinę. Skoro jego samego dotknęła tragedia holokaustu, to dlaczego znęcał się i doprowadzał do śmierci swoich więźniów? Nie otrzymałam na to pytanie odpowiedzi, ale czy ich oczekiwałam? Nie. Ale prawdą jest, że ludzie ludziom zgotowali ten los. Zostały tylko żal, smutek, pamięć już nielicznych ocalencow, symboliczna brama obozowa. A teraz jeszcze ta książka. Dla mnie ważna. Dla innych kolejny reportaż. Ale jest. Historia, którą trzeba znać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
23-05-2020 o godz 18:44 Elzbieta dodał recenzję:
Polecam książkę wszystkim,którzy interesują się okresem II wojny światowej.Problem polskich Żydów zawsze budził ogromne emocje,a zaistniałe warunki i przeżycia zmieniły człowieka w bestie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-11-2020 o godz 12:30 JSD52 dodał recenzję:
Idee mogą doprowadzić człowiek do zbrodni, które w prywatnym życiu nawet na myśl by mu nie przeszły.. Wszystko dla partii, tylko co dla ludzi?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-05-2020 o godz 15:06 Anonim dodał recenzję:
Książka z niezwykle trudna historią, człowieka który zapisał się w historii brutalnością. Wazna choć trudna lektura.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-06-2020 o godz 22:41 Anna Kędzior dodał recenzję:
Ciagle za mało się mówi o tym co się działo w Polsce zaraz po wojnie i czy napewno wojna skończyła się w 1945 roku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-09-2020 o godz 08:13 Aneciak dodał recenzję:
Świetna książka ukazująca w jaki sposób trauma może wyzwolić w człowieku najgorsze oblicze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Malinowska Anna

Komendant. Życie Salomona Morela Malinowska Anna
ebook
0/5
(0/5) 0 recenzji
22,90 zł
34,99 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ziemia obiecana Obama Barack
4.7/5
44,05 zł
64,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nic tu po was Wilson Kevin
4.4/5
29,17 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kolejne 365 dni Lipińska Blanka
4.4/5
25,93 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pacjent DeWitt Jasper
4.2/5
25,93 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sztuka kochania Wisłocka Michalina
4.3/5
25,93 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Oszustka Brown Janelle
4.5/5
29,17 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pan Tadeusz Mickiewicz Adam
5/5
32,07 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Beata. Gorąca krew Kozidrak Beata
4.4/5
32,41 zł
49,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.