Zielone sari (okładka  miękka, 11.2018)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Dom w sercu Mauritiusa. W jego wnętrzu stary, umierający doktor i trzy kobiety: córka, wnuczka i żona, której śmierć przed laty stała się największym rodzinnym tabu, skrzętnie przemilczaną tajemnicą. Doktor przez całe życie sprawował wobec swojej rodziny niepodważalną władzę domowego tyrana i cynicznego manipulatora. Teraz, na łożu śmierci, we wspomnieniach, rozmowach oraz monologach podejmuje być może ostatnią próbę odtwo­rzenia i utrzymania dawnej uprzywilejowanej pozycji partiarchalnego despoty.

"Zielone Sari" to pierwsza powieść Anandy Devi przełożona na język polski; zaliczana jest do najważniejszych i najbardziej oryginalnych utworów maurytyjskiej pisarki. Ukazała się pierwotnie w wydawnictwie Gallimard (2009), w prestiżowej serii "Collection blanche". W 2010 roku została wyróżniona nagrodą Prix Louis-Guilloux.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1222524912
Tytuł: Zielone sari
Autor: Devi Ananda
Tłumaczenie: Jarosz Krzysztof
Wydawnictwo: W Podwórku
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 240
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-11-02
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 190 x 12 x 191
Indeks: 31502603
średnia 4,6
5
5
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
3/5
12-02-2021 o godz 20:13 przez: zaczytana_izabela
W książce Anandy Devi “Zielone sari” narrator to starszy umierający pan, który przyjeżdża do swojej córki oczekując, że ta się nim zajmie, wkrótce dołącza do niej wnuczka głównego bohatera. Kiedy obie się nim opiekują ten leżakuje sobie wspominając przeszłość, przypomina sobie o nieżyjącej już żonie, młodość córki i wnuczki a także odnosi się do swojego życia zawodowego. Nasz bohater jest lekarzem, który sądząc po opisywanych historiach bardziej krzywdził ludzi niż im pomagał. Za największe zło tego świata uważa kobiety, nazywa je pasożytami, nienawidzi i pomiata, szczególnie tymi mu najbliższymi. Za to siebie uważa za boga, zwycięzcę i bohatera, jest dumny z tego, że jest potworem, uważa, że tylko patriarchat może ocalić świat. Książka skupia się na opisie kilku rodzajów przemocy od tej fizycznej, psychicznej i seksualnej, werbalnej żałuję, że autorka nie pokazała nam jej źródeł. Warto docenić dwa fragmenty, w których nasz narrator ma pozytywne uczucia w stosunku do zwierząt. Szkoda tylko, że ten wątek się nie rozwinął i niewiele wyjaśnił. Jednak dla mnie największym zaskoczeniem jest to jak dobrze czyta się tak złego człowieka. Co prawda skończyłam tę książkę jednak w połowie odłożyłam ją na kilka dni. Po powrocie do lektury te wszystkie opisy wyrzucania gorącego ryżu na głowę żony czy uderzaniem jej głową o stół, dopóki mężowi się nie znudzi lub napawa się głównego bohatera widokiem małej przerażonej córki, po której chodzi stado mrówek. A takich historii opisanych w tej książce jest więcej. Przyznam, że w czasie gdy prawie codziennie podobne stwierdzenia jak te zawarte w tej książce, możemy usłyszeć w przestrzeni publicznej to dla mnie za dużo przez co chyba nie wyciągnęłam z tej książki tyle ile można z niej wynieść. Dlatego na pewno do niej wrócę. Kiedyś.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Podobne do ostatnio oglądanego