Zapaść. Reportaże z mniejszych miast (okładka twarda)

Oferta empik.com : 29,29 zł

29,29 zł 44,90 zł (-34%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Tochman Wojciech Książki | okładka twarda
25,15 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Według Polskiej Akademii Nauk niemal połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi społeczno-ekonomiczna zapaść. Wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, coraz starsi mieszkańcy. Marek Szymaniak, autor książki Urobieni. Reportaże o pracy próbuje ustalić, co jest przyczyną tak fatalnej sytuacji, a o szczerą odpowiedź prosi tych, którym kryzys zagraża najbardziej. Podczas podróży po Polsce spotyka się z mieszkańcami i miejskimi aktywistami, rozmawia z samorządowcami, a oficjalne statystyki zestawia z rzeczywistością. Nie boi się stawiać trudnych pytań, nie ocenia, ale nie zadowala się też ogólnikowymi diagnozami oderwanymi od lokalnych problemów. Szukając odpowiedzi uważnie wsłuchuje się w głosy tych, którzy wyjechali, jak również tych, którzy pomimo ciężkiej sytuacji postanowili zostać. Z reporterską wnikliwością opisuje zastaną rzeczywistość, tworząc realistyczny portret Polski mniejszych miast i ich mieszkańców.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Zapaść. Reportaże z mniejszych miast
Seria: Reportaże
Autor: Szymaniak Marek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 256
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-06-23
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 222 x 25 x 144
Indeks: 38769481
 
średnia 4,6
5
24
4
4
3
2
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
5/5
09-07-2021 o godz 07:47 Mac2000 dodał recenzję:
Bardzo wciągająca i przejmująca narracja o ludziach i ich dramatach. Autor nie tylko jest wnikliwym badaczem, ale świetnie potrafi o tym opowiedzieć. To unikalna cecha! Bardzo polecam do przeczytania szczególnie mieszkańcom większych miast (oraz niektórym partiom politycznym), którzy uważają, że jeśli im jest super, to tak samo żyje się w całej Polsce.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
30-06-2021 o godz 22:51 Anonim dodał recenzję:
Cudowna książka! Niezwykle ważna i poruszająca lektura. Ukazuje wiele zwykłych ludzkich dylematów, problemów i rozważań osób mieszkających w miastach zagrożonych zapaścią.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
31-07-2021 o godz 16:20 Anonim dodał recenzję:
Marek Szymaniak w Zapaści... oddaje głos mieszkańcom polskich miast. Opowiadają o problemach swoich społeczności, wspominają czasy świetności, a także snują refleksje na temat obecnej i przyszłej sytuacji własnej i miejscowości. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Małe miasta w Polsce starzeją się. Młodzi ludzie opuszczają je, by zdobyć wykształcenie lub znaleźć zatrudnienie. Szczególnie ten pierwszy proces można uznać za pozytywny i naturalny. Rzadkością jednak jest powrót w rodzinne strony po zakończeniu edukacji. Powód jest prosty – nie ma do czego wrócić. Brakuje pracy, szczególnie tej stabilnej. Układy i znajomości są tu bardziej potrzebne niż w większych ośrodkach. Więź z małą ojczyzną pozostaje żywa, jednakże nie jest w stanie zapewnić możliwości rozwoju zawodowego, a nierzadko podstawowych potrzeb życiowych, takich jak dostęp do opieki zdrowotnej. W książce opisane są także przykłady miast, których lata świetności opierały się na lokalnych zakładach przemysłowych. Ich upadłość zmieniła w krajobrazie tych miejsc wszystko. Tych, którzy podejmowali decyzje o likwidacji, zazwyczaj nie interesował los pracowników, choć dla nich stanowił on nie tylko miejsce pracy. Często to on wyznaczał rytm dnia i był dumą mieszkańców. Zostaje tu obalony przykry mit o niezaradności i lenistwie, które – zdaniem chociażby polityków – są przyczyną niskiej jakości życia w miastach zapaści. Jeśli mieszkańcy radzą sobie bez głównego miejscowego źródła zatrudnienia, bez dostępu do wielu usług, takich jak choćby dojazd do pracy czy dostęp do lekarza specjalisty, to najlepiej świadczy o tym, że to nie oni są winni sytuacji, w jakiej się znaleźli. Autor niemal w pełni oddaje głos swoim rozmówcom, co sprawia, że rzeczywistość jest pokazana w sposób bezpośredni i szczery. Wykorzystuje raporty oraz inne źródła, przez co historia jednego człowieka bądź grupy ludzi staje się punktem odniesienia w określonym problemie – bezrobocia, wyludnienia, wykluczenia komunikacyjnego i tym podobnych. Książka Marka Szymaniaka ma wszystkie cechy, jakie powinien posiadać dobry reportaż. Informacje z pierwszej ręki, głos ludzi bezpośrednio stykających się z omawianym tematem, odpowiednie zaplecze merytoryczne, które nie przysłania głównego nurtu, czyli wypowiedzi rozmówców. Autor jest praktycznie niezauważalny, choć widać, jaką pracę wykonał i że miał świadomość tego, co chce przekazać czytelnikowi. Cała recenzja na: https://czasostrefa.pl/polska-w-soczewce-recenzja-ksiazki-zapasc-reportaze-z-mniejszych-miast/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-07-2021 o godz 13:50 asia gębicz dodał recenzję:
Czy wiedzieliście, że według Polskiej Akademii Nauk połowie z 255 średnich miast grozi społeczno-ekonomiczna zapaść? Ja nie wiedziałam, ale ponieważ sama wychowałam się w takim mieście zapaści, to byłam ciekawa, czy autorowi uda się dojść, dlaczego tak się dzieje? Moje miasto kiedyś miało wiele fabryk, które w pewnym momencie zaczęły być opłacalne i zostały zamknięte. Przez to wielu ludzi straciło pracę. W tym moi rodzice. Pomimo, że udało im się otrzymać zasiłek przedemerytalny, to i tak w domu było ciężko. A perspektywy innej pracy- zerowe. Dlatego wielu ludzi popadło w biedę i alkoholizm lub wyjechało. Każde z nas, nastolatków wtedy, marzyło o tym, aby po szkole średniej opuścić jak najszybciej to miasto bez perspektyw i w dużej mierze tak właśnie się stało. Tylko nieliczni wrócili. Teraz mogę powiedzieć, że to moje miasto trochę odżyło, ale z pewnością są też rzeczy, które nie zmieniły się od lat. W tej książce przeczytacie o kilku takich miastach jak moje, gdzie bezrobocie, problemy mieszkaniowe czy też układy polityczne sprawiają, że trudno jest w nich żyć. Wysłuchacie ludzi- dziennikarza, przedsiębiorcy, samorządowców, czy też samych mieszkańców, którzy bez pardonu obnażają nieudolność władzy, ich układy i układziki, które nie pozwalają miastu na lepszy rozwój. Przytakniecie przedsiębiorcy, który stwierdzi, że między innymi brak szkolnictwa zawodowego pogrąża gospodarkę, brak jest młodych fachowców, bo nikt nie chce ciężko pracować za małe pieniądze. W ,,Zapaści" jest wiele gorzkich historii. Smutnych, szczerych i prawdziwych. Dlatego warto się nad nimi pochylić, wysłuchać głosów tych, którzy mieli odwagę mówić. I mieć nadzieję, że być może..kiedyś..to wszystko się zmieni i każdy będzie mógł u siebie godnie żyć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-09-2021 o godz 13:17 Agnieszka dodał recenzję:
Jak żyje się w Polsce ludziom z małej miejscowości? Czy osoba z dużego miasta zastanawiała się kiedyś jak to jest mieszkać w małym mieście? Czy to, gdzie mieszkamy sprawia, że mamy inne priorytety? Czy ludzie z małych miasteczek powinni czuć się gorsi? Z ogromnym zainteresowaniem sięgnęłam po książkę „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast”. Nie ukrywam, że miałam ogromne oczekiwania. Porzuciłam wszystkie inne książki w kąt aby skupić się na tej. Nie rozczarowałam się. Uważam, że temat poruszony w książce jest bardzo skomplikowany. O książce i tematach w niej poruszonych można by dyskutować godzinami. Podczas czytania chwilami było mi bardzo przykro, że niektóre osoby czują się pominięte, zapomniane. To są prawdziwe historie ludzi, którymi się nikt nie interesuje. Ludzie pozostawieni sami sobie, często bez perspektyw na lepsze jutro. Szczególne wrażenie wywarła na mnie rozmowa z młodą dziewczyną pochodzącą z Hajnówki. Uważam, że doskonale opisała problem z jakim zmagają się mieszkańcy miasta. To, jak czują się niesprawiedliwie potraktowani przez rząd, przez wprowadzone ustawy. Otwarcie opowiada jak w zaledwie kilka lat z rozwijającego się miasta, mieszkańcy uciekli do większych aglomeracji głównie w poszukiwaniu pracy. Autor bardzo dobrze przygotował się do rozmów. W dialogi umiejętnie wplata dzieje miast, zakładów pracy, przytacza statystyki. Nie boi się zadawać trudnych pytań. Da się także zauważyć, że jest doskonałym słuchaczem, trafnie wyciąga wnioski i odpowiednio je przedstawia. Lektura książki skłoniła mnie do sięgnięcia po inne publikacje Autora. Mam nadzieję, że tam się również nie zawiodę. Książkę zdecydowanie polecam. book.wormig
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
26-08-2021 o godz 22:56 Gad dodał recenzję:
Książka porusza wiele ważnych problemów, z którymi od dziesięcioleci zmaga się tzw. Polska powiatowa. Niestety, autor nie ustrzegł się, a szkoda, taniej propagandy - jedyną partią polityczną, wymienioną z nazwy na kartach tej książki jest Prawo i Sprawiedliwość. Żadna inna. Ktoś, kto ma mgliste pojęcie o tzw. transformacji po 1989 roku, mógłby odnieść wrażenie, że za wszelkie patologie opisane w reportażach odpowiada właśnie ta formacja. Ten zaś, kto ma nieco większą wiedzę z historii najnowszej Polski, od razu zorientuje się, że autor książki po prostu nie lubi PiSu i skorzystał z okazji, by właśnie tej partii wbić kilka szpilek, tak jakby zupełnym przypadkiem, w ramach swej narracji. Mógłby to być świetny zbiór reportaży, wyszła zaś niezła książka z politycznym przesłaniem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
08-07-2021 o godz 22:27 orbiselk dodał recenzję:
Średnia książka. Pokazuje kilka ciekawych historii i szybko się czyta, ale mam wrażenie, że niektóre tematy autor potraktował tendencyjnie. Przykładowo sprawę zabójstwa w Ełku (wybielanie mordercy, bo był biednym imigrantem) czy zatrudnienie w administracji w małych miejscowościach. Poza tym autor myli procenty z punktami procentowymi oraz wieloktotnie podaje błędną interpretację wskaźnika bezrobocia. Jeśli chce się opisywać zjawiska ekonomiczne to wypadałoby znać podstawy. Do tego nie ma nic o pracy i edukacji zdalnej, co jest dużą szansą dla małych miast na powrót młodych ludzi i nowym trendem na rynku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-09-2021 o godz 22:55 TypowaBaba dodał recenzję:
Bardzo potrzebna książka... Zdejmuje klapki z oczu, pokazuje w jak wielkiej bańce żyjemy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-06-2021 o godz 19:09 Rafał dodał recenzję:
Wciągająca opowieść o niewidocznej Polsce mniejszych miast. Warto przeczytać
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Kaszëbë Słomczyński Tomasz
4.8/5
26,02 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Chamstwo Pobłocki Kacper
4.8/5
30,86 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mury Hebronu Stasiuk Andrzej
5/5
16,23 zł
24,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.