Wyspa czyli usprawiedliwienie bezsensownych podróży (okładka  miękka, 03.2016)

Oferta empik.com : 33,29 zł

33,29 zł 44,90 zł (-25%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Jeszcze dalej niż Sołowki. Opowieść o Północy, jej mieszkańcach i czarującej przyrodzie.

Leży w południowej części Morza Barentsa. Samotnie, oddalona od kontynentu o osiemdziesiąt kilometrów. Niewielką powierzchnię zaludnia jeszcze mniejsza liczba mieszkańców: żyje tu niespełna czterysta osób. Latem zielona, zimą zastyga w bieli – ma w sobie wszystko, co konieczne dla miniaturowego modelu świata. Rosyjska wyspa Kołgujew to jedno z tych miejsc, o których świat na moment zapomniał. Zbyt odległa dla wycieczkowiczów i zbyt bliska dla fanów ekstremalnych wypraw. Kołgujew – to przedmiot marzeń i nadzieja Wasilija Gołowanowa, autora i bohatera opowieści o podróży, jaką z reguły odbywa się raz w życiu.

Gołowanow, rosyjski dziennikarz i reporter, udał się na daleką Północ w latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Zostawia za sobą rozgrzaną od dziejowych zmian Moskwę, córkę i ukochaną kobietę. Wsiada w pociąg i rusza przed siebie. Jego książka jest dziennikiem tej podróży. W opowieści przecinają się różne style i pasje autora. To reportaż z Nienieckiego Obwodu Autonomicznego, ukazujący początki odkryć i historię wyspy (a swego czasu schronili się tu nawet starowiercy). To hołd złożony jego mieszkańcom i zdumiewającej przyrodzie, a  jednocześnie przestroga przed zbytnią ingerencją człowieka w delikatny i zarazem surowy ekosystem (dziś wydobywamy tam ropę). Miejscami jest też Wyspa… odważnym traktatem filozoficznym, wypływającym z pierwotnej potrzeby poznania świata i siebie. 

Przede wszystkim książka Gołowanowa będzie dla czytelnika zachętą do podróży bez określonego celu. Śmiałej wyprawy à la Marco Polo. 

W Rosji książka zdobyła nagrodę literacką „Jasnaja Polana” w kategorii „XXI wiek”. Wydanie francuskie nagrodzono Prix Laure Bataillon.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1119842006
Tytuł: Wyspa czyli usprawiedliwienie bezsensownych podróży
Autor: Gołowanow Wasilij
Tłumaczenie: Hornung Magdalena
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: rosyjski
Liczba stron: 496
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-03-16
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 47 x 213 x 147
Indeks: 18837834
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
5/5
04-04-2016 o godz 13:49 przez: MARTA KACZMARCZYK
Zaczęło się od marzenia. Marzenie było wprost nierealne. Bohater a zarazem autor książki, Wasilij Gołowanow postanowił wyruszyć w podróż życia, aby „umrzeć od siebie”, a dzięki temu zacząć życie na nowo. Postanowił odkryć na nowo jakąś wyspę. Jak sam mówi:

….kiedy tworzę swoją wyspę, układam ją z własnych marzeń, cytatów z książek i urywkowych relacji na jej temat, to żyję.

… i w ten sposób pewnego pięknego dnia człowiek odkrywa, że jest obstawiony przypadkami, jak król na szachownicy i żeby uniknąć mata, musi zrobić coś absolutnie określonego. Dajmy na to wyruszyć w podróż na wyspę, z którą go niby nic a nic nie łączy.

Wyprawa początkowo wydaje się po pierwsze niewyobrażalna, ale też ma charakter ucieczki. Ucieczki przed obecnym życiem, ale też otaczającym światem. Autor po przez wyruszenie w nieznane, nie traktował swojej podróży jako zdrady, lecz bardziej jako wyzwolenie. Chciał uciec przed „zapowiedzią totalnego braku swobody, nadciągającego porządku świata, jego nieubłaganej maszynerii i statystyki” aby poczuć triumf osobowości. Ucieczka ta była nie tylko forma przemieszczania się, ale również formą wyrazu i buntu. Z czasem ucieczka przeradza się w ekspedycje. To tutaj autor zaczyna życie na nowo. Z dala od zgiełku cywilizacji, polityki. Zaczyna, niczym współczesny Robinson Cruzoe, dostrzegać piękno otaczającego świata. Piękno, które jest siłą, przyrównując je do mocy rozbrzmiewanej symfonii. Wyprawa dla czytelnika lub obserwatora może wydawać się absurdalna. Jednak do tego dążył autor. Brak określonego, bliżej sprecyzowanego celu i korzyści stały się celem autora ” w tak ukierunkowanych zawsze na coś i wyrachowanych czasach”. Pozwala to czytelnikowi na chwilę przystanąć, zadumać się nad komercjalizacją świata i konsumpcjoniźmem, które otaczają nas ze wszech stron. To podczas lektury blisko 500 stronicowego dzieła, autor dzięki swojej podróży, umożliwia nam zastanowienie się nad obecnym sensem życia nas jako jednostki, ale też nas jako świata. Ilość informacji, które codziennie otrzymujemy po przez serwisy informacyjne czy portale społecznościowe powodują, że człowiek nie jest w stanie ich przyswoić, ale też nie jest zdolny do przeciwstawienia się temu trendowi. Co przyczynia się do zasypywania nas zbędnymi informacjami. A „niezdolność do samodzielnego myślenia jest najniebezpieczniejszą chorobą naszego wieku”.

Książka ta to monumentalne dzieło. Dzieło, które jest zarówno reportażem o zapomnianej przez świat wsypie i społeczności która tam mieszka, ale też zwierciadłem, w którym odbija się współczesny świat, przesycony dobrami materialnymi.

Literatura wysokich lotów. Polecam szczerze.

www.lubieczytac.blogujaca.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Empuzjon
4.6/5
38,43 zł
54,90 zł
32,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Życie
5/5
44,64 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Księgi Jakubowe
5/5
59,40 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niepowstrzymani
4.1/5
36,88 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni
5/5
37,92 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris
4.7/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Fale
4.7/5
25,88 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Disko
5/5
29,26 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bajki robotów
4.6/5
18,87 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rozpływaj się
3.8/5
30,74 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ludzie, ludzie
5/5
32,57 zł
49,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego