Wspinaczka (okładka miękka)

Oferta empik.com : 21,63 zł

21,63 zł 34,90 zł (-38%)
Odbiór w salonie 0 zł
Produkt w magazynie Empiku
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Bukriejew Anatolij , Dewalt Weston G. Książki | okładka miękka
21,63 zł
asb nad tabami
Hajzer Artur Książki | okładka miękka
25,73 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Relacja z tragicznej wyprawy przedstawionej w filmie "Everest".

W 1996 r. na Mount Evereście dwie komercyjne wyprawy kierowane przez charyzmatycznych liderów, Scotta Fischera i Roba Halla, znalazły się w potrzasku, zaskoczone podczas zejścia przez niezwykle gwałtowną nawałnicę. Żywioł pochłonął wówczas życie dwóch wybitnych przewodników wysokogórskich oraz trójki członków wyprawy.

Wstrząsająca, pełna dramatyzmu historia o ludziach walczących o życie, opowiedziana przez Anatolija Bukriejewa, wytrawnego rosyjskiego alpinistę i przewodnika, który na przekór huraganowym wiatrom i szalejącej śnieżnej zawiei dokonał rzeczy niemożliwej, wyrywając zagubionych na Przełęczy Południowej uczestników z bezlitosnych szponów najwyższej góry świata.

Znaleźli się jednak ludzie, którzy zakwestionowali słuszność decyzji podjętych wówczas w szczytowych partiach góry przez Bukriejewa. W pierwszej publikacji opisującej zdarzenia owego feralnego dnia, Jon Krakauer, klient wyprawy Halla, winą za śmierć współtowarzyszy obarczył w dużej mierze Rosjanina zatrudnionego przez Scotta Fischera na stanowisku głównego przewodnika wyprawy. Książka jest zatem także osobistą odpowiedzią na ataki i zarzuty skierowane pod jego adresem.

ksiazka


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Wspinaczka
Seria: Z różą wiatrów
Autor: Bukriejew Anatolij , Dewalt Weston G.
Tłumaczenie: Pawlaczek Piotr
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 416
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-10-21
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 32 x 32 x 211
Indeks: 18246247
 
średnia 4,7
5
25
4
7
3
2
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
5/5
16-12-2016 o godz 15:14 Gosiacz dodał recenzję:
Po tym jak obejrzałam film "Everest" i przeczytałam książkę "Wszystko za Everest", przyszedł czas na "Wspinaczkę". Byłam bardzo ciekawa jak tragedię przedstawi człowiek (Anatolij Bukriejew), Który w książce Krakauera jest przez niego oskarżany, mimo, że był jedynym z obu wypraw, Który narażając własne życie, odnajduje w sobie chęci i resztki sił, aby pomóc współtowarzyszom (nie był ani organizatorem ani kierownikiem wyprawy). Podoba mi się forma - bez oskarżeń. W końcu pamięć bywa zawodna, zwłaszcza w warunkach burzy na poziomie 8 tys. metrów n.p.m. Czytelnik sam może wyciągnąć wnioski, ale wg mnie każdy jest mądry, gdy siedzi bezpieczny w ciepłym fotelu. To jak sami zachowalibyśmy się w sytuacji ekstremalnej jest tylko naiwnym "gdybaniem". Postawa Krakauera jest zaskakująca, a jego książka to dla mnie spowiedź człowieka gnębionego przez wyrzuty sumienia co do własnej egoistycznej, roszczeniowej postawy. Albo chęć zysku. W końcu najlepiej się zarabia na wojnie i ludzkich dramatach. "Wspinaczka" jest książką, która może "sponiewierać emocjonalnie", zwłaszcza, jeśli się góry kocha. One szybko weryfikują optymizm i brak przygotowania - nie lubią arogancji. Książka utwierdziła mnie w przekonaniu, że trzeba mieć charakter, nie żeby zdobyć szczyt, ale, żeby właściwie określić swoje możliwości i zawrócić 100 m przed nim. Bukriejew: "Trzeba zwracać uwagę, by słowa - nie mogę - rozumieć dosłownie. Jeśli nie możesz, nie powinieneś. Zatrzymaj się, zawróć, ocal swoje życie". Wspinaczka to nie szaleństwo, to pasja, ale trzeba być uczciwym realistą, mieć świadomość, że tam, na górze możesz być zdanym tylko na siebie. Oskarżanie innych o to, że przeżyli jest obrzydliwym nieporozumieniem. Tylko ludzie odważni mogą w życiu dokonać rzeczy wielkich (choć dla innych będą wariatami). Cześć Pamięci Wszystkim, Którzy góry kochali i tam zostali...
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
08-12-2015 o godz 08:52 orzechbox dodał recenzję:
Polecam jako pozycję dla miłośników gór oraz do porównania z "Wszystko za Everest"
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
23-03-2016 o godz 11:26 MARTA KACZMARCZYK dodał recenzję:
Do tej pory wiele było już powiedziane, napisane, a nawet pokazane i zekranizowane z tematu wydarzeń z maja 1996 roku z okolic Mont Everestu. Tym razem mamy do czynienia z książką przedstawiającą relacje i odczucia jednego z przewodników komercyjnej grupy, która we wspomnianym czasie wyruszyła na podbój góry.Anatolij Bukeiejew jako doświadczony himalaista, przewodnik podjął się trudu na prośbę przyjaciela Scotta Fischera doprowadzić grupę turystów na szczyt góry gór. Wyzwanie z założenia nie było łatwe, ani nie gwarantowało sukcesu, o czym wspomina bohater na łamach swojej książki. Trudność wynikała z ograniczeń fizycznych, psychicznych oraz doświadczeń jakimi obdarzeni byli ochotnicy, którzy zgłosili się na wyprawę. Dodatkową napotkaną trudnością okazała się ilość chętnych osób, które w okresie wiosennym, pamiętnego 1996 roku chciała zdobyć szczy góry. Według autora, podnóże góry, ze względu na ilość rozstawionych namiotów, bardziej przypomniało zjazd uczestników koncertu rockowego, a nie grupę wspinaczy.

Książka jest o tyle szczególna, gdyż opisywana jest niczym relacja lub dziennik relacjonujący każdy kolejny krok, który wykonywała grupa osób z zespołu Scotta Fischera, a wszystko przedstawione jest z pkt widzenia przewodnika oraz dziennikarza, współautora książki, który to całość wypowiedzi wiąże klamrą. Połowa książki to relacja wydarzeń jakie miały miejsce w maju 96 roku. Nie ma tu zbędnych szczegółów, opisów topografii czy etapu przygotowań. Autorzy starali się bez oceniania przedstawić same fakty. Dzięki czemu czytelnik po lekturze książki jest sam w stanie ocenić zaistniałe wydarzenia i zachowanie uczestników wyprawy. Nie ma tu oceniania zachowań innych, ani oskarżania i winienia kogokolwiek.

Druga połowa książki to już analiza i w pewnym sensie obrona autora Bukariejewa przed stawianymi mu zarzutami. Zarzuty te, w głównej mierze wytoczył uczestnik równoległej grupy wspinaczy, a jednocześnie dziennikarz Jon Krakauer. To z nim przez kilkanaście miesięcy obaj autorzy „Wspinaczki” polemizowali, dyskutowali i sprzeczali się na temat zasadności zachowania przewodnika Bukariejewa na stokach góry. Przy czym o ile Krakauer oskarża Bukariejewa o kilka zaniechań i uchybień jakich dokonał lub mógł dokonać w czasie wyprawy, o tyle Bukariejew w swojej relacji przedstawia jedynie fakty, bez podnoszenia kogokolwiek do winy. Ponadto w drugiej części książki DeWalt przytacza również obszernie opinie środowiska wspinaczy oraz uczestników grupy, której przewodził Bukriejew w maju 1996 roku. Wszyscy jednym głosem wdzięczni są za postawę himalaisty, za jego heroiczne próby i walkę o innych. Po tych wydarzeniach himalaista dostał wiele wyróżnień i odznaczeń. Jon Krakauer nigdy nie pogodził się z tym i do końca stawiał zarzuty wobec postępowania przewodnika w 1996 roku.

Książkę czyta się z zapartym tchem. Mimo, że znałam opis wydarzeń z innych relacji, tym razem jej narracja, przedstawianie samych faktów, bez oceniania powodują, że książka jest tak interesująca. Pozwala czytelnikowi samemu wyciągać wnioski i oceny. Polecam serdecznie wszystkim zainteresowanym tą tematyką
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
21-02-2019 o godz 15:41 Anonim dodał recenzję:
Dla osób zainteresowanych tematem himalaizmu i zafascynowanych górami ( i nie tylko), "Wspinaczka" jest na pewno wartą przeczytania, dającą dużo do myślenia pozycją. Opowiada o tragicznych wydarzeniach, do jakich doszło na górze Mount Everest w 1996 roku, kiedy to komercyjne wyprawy w najwyższe góry świata cieszyły się coraz większą popularnością i zyskownością, a wspinaczka wysokogórska zaczęła być traktowana jako dostępna dla coraz większej grupy osób forma turystyki. To prawda, że na ten temat powiedziano i napisano już bardzo wiele. Jednak fakt, że współautor książki, Anatolij Burkiejew, był bezpośrednim uczestnikiem owych wydarzeń, pracując jako jeden z przewodników wyprawy Scotta Fischera, pozwala spojrzeć na całą historię w innej perspektywie. Oskarżany przez wielu za zaniedbanie i narażenie klientów wyprawy Burkiejew, bez zbędnych analiz, oskarżeń czy tłumaczeń, przytacza przebieg wyprawy, swoje wspomnienia, dylematy, rozmowy i zapiski z tamtego czasu. Sprawia to, że czytelnik jeszcze bardziej przybliża się do samej historii, widzi ją poniekąd od środka, staje się jej uczestnikiem. Historia pokazuje, jak trudno jest ocenić decyzje ludzi, którzy w skrajnie niebezpiecznych warunkach najwyższych gór świata zmuszeni są często dokonać wyboru między życiem własnym a innych. To opowieść o przetrwaniu, bezbronności człowieka wobec potęgi natury. W szerszej perspektywie książka mówi wiele o problemach, z jakimi musi zmierzyć się himalaizm. Gdzie kończy się pasja, a rozpoczyna zysk i komercja? Czy himalaizm zamienia się w modną turystykę, która wypiera prawdziwą miłość do gór i poczucie pokory wobec nich? Czy światem tym zaczyna rządzić celebryctwo i medialny rozgłos? To tylko niektóre kwestie, które można odnaleźć we "Wspinaczce". Nie znajdziemy w niej jednak gotowych i jednoznacznych odpowiedzi, a wiele rzeczy autorzy pozostawią nam do własnego przemyślenia i oceny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-03-2018 o godz 00:00 Inga Sutor dodał recenzję:
Była to moja pierwsza książka jaką chciałem przeczytać po obejrzeniu filmu, a nie w drugą stronę. Chciałam jednak zobaczyć prawdziwy obraz wspinaczki górskiej na najwyższą górę świata. Jest to przerażające, że ktoś może się zdecydować na taki krok. Dla mnie jest to niemożliwe. Książka ukazuje charaktery osób uczestniczących w wyprawach. Wspinaczka to dla mnie też książka o szybko podejmowanych decyzjach. W Himalajach gdzie ciśnienie, ani zawartość tlenu nie jest korzysta trudno o mocno przemyślane wybory. Rosjanin mimo wszystko stanął na wysokości zadania i wyprowadził bezpiecznie ocalałych na dół.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-01-2016 o godz 00:00 Szymon Teodorczuk dodał recenzję:
Ciekawa książka, przedstawiająca różne aspekty wydarzeń ze wspinaczki na Everest. Pozwala choć w pewnym stopniu odpowiedzieć na pytanie, co takiego pcha ludzi na wysokogórskie wyprawy. Choć tej książce bliżej do reportażu, to jednak w słowach wyraźnie pobrzmiewa echo emocji tamtych dramatycznych wydarzeń.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-03-2018 o godz 13:13 Anna Kowalkowska dodał recenzję:
Książka jest odpowiedzią na Wszystko za Everest Jona Krakauera. Opisuje zdarzenia z wyprawy na Everest w 1996 zakończonej tragedią. Ciekawa, absorbująca i dająca do myślenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-12-2015 o godz 11:48 Adrianna Kordiak-Woryna dodał recenzję:
Osoby interesujące sie tą tematyką bardzo chętnie przeczytają. Ci co widzieli film, chętnie porównają. Osoby niezainteresowane górami, może się zainteresują.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-01-2016 o godz 16:45 basiabi dodał recenzję:
witam
zafascynowana górami oraz obejrzanym ostatnio filmem nabyłam kolejną pozycje
jest to na pewno inne spojrzenie niż Marty i innych
ciekawa
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-08-2018 o godz 12:34 Anonim dodał recenzję:
Książka niesamowicie ciekawa. Lubię literaturę tego gatunku i bardzo szybko się ja czyta. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-05-2018 o godz 10:19 Anonim dodał recenzję:
Bardzo interesująca książka, ciekawa alternatywa po obejrzeniu filmu "Everest". Gorąco polecam !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-12-2016 o godz 13:54 Damian Ozga dodał recenzję:
Książka jest rewelacyjna, przeczytałem ją już 2 razy. Dobry stosunek jakości do ceny, super :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Słońce w mroku Meyer Stephenie
4.0/5
29,65 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Śmierć na Nilu Christie Agatha
5/5
21,63 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zmierzch Meyer Stephenie
4.3/5
24,26 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok próby Liggett Kim
4.6/5
21,90 zł
36,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Życie i śmierć Meyer Stephenie
3.8/5
24,26 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dzieci krwi i kości Adeyemi Tomi
4.5/5
24,26 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Kurtyna Christie Agatha
4.7/5
27,77 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Chemia serc Sutherland Krystal
4.3/5
17,50 zł
35,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Prom Mróz Remigiusz
4.2/5
24,72 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Królestwo Nesbo Jo
5/5
38,29 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ponad wszystko Yoon Nicola
4.5/5
26,25 zł
35,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Moxie Mathieu Jennifer
4.6/5
16,50 zł
33,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Księżyc w nowiu Meyer Stephenie
4.4/5
25,68 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zaćmienie Meyer Stephenie
4.3/5
24,72 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Śmierć na Nilu Christie Agatha
4.4/5
29,09 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Macbeth Nesbo Jo
4.0/5
24,72 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Atak rozpaczy Hajzer Artur
4.1/5
25,73 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Rozmowa z Górą Fronia Rafał
4.4/5
30,30 zł
42,99 zł
strona produktu - rekomendacje Annapurna Herzog Maurice
4.6/5
26,23 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Nanda Devi Klarner Janusz
5/5
36,45 zł
49,99 zł
strona produktu - rekomendacje Lhotse 1974. In memoriam Tadeusz Piotrowski Opracowanie zbiorowe
0/5
37,49 zł
49,99 zł
strona produktu - rekomendacje Śmiech na linie Bajo Ivan
0/5
29,33 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Góry z duszą Witkowska Monika
4.6/5
36,45 zł
44,90 zł
strona produktu - rekomendacje Po Bajkale Rybicki Jakub
0/5
29,63 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.