Wspinaczka (okładka  miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Relacja z tragicznej wyprawy przedstawionej w filmie "Everest".

W 1996 r. na Mount Evereście dwie komercyjne wyprawy kierowane przez charyzmatycznych liderów, Scotta Fischera i Roba Halla, znalazły się w potrzasku, zaskoczone podczas zejścia przez niezwykle gwałtowną nawałnicę. Żywioł pochłonął wówczas życie dwóch wybitnych przewodników wysokogórskich oraz trójki członków wyprawy.

Wstrząsająca, pełna dramatyzmu historia o ludziach walczących o życie, opowiedziana przez Anatolija Bukriejewa, wytrawnego rosyjskiego alpinistę i przewodnika, który na przekór huraganowym wiatrom i szalejącej śnieżnej zawiei dokonał rzeczy niemożliwej, wyrywając zagubionych na Przełęczy Południowej uczestników z bezlitosnych szponów najwyższej góry świata.

Znaleźli się jednak ludzie, którzy zakwestionowali słuszność decyzji podjętych wówczas w szczytowych partiach góry przez Bukriejewa. W pierwszej publikacji opisującej zdarzenia owego feralnego dnia, Jon Krakauer, klient wyprawy Halla, winą za śmierć współtowarzyszy obarczył w dużej mierze Rosjanina zatrudnionego przez Scotta Fischera na stanowisku głównego przewodnika wyprawy. Książka jest zatem także osobistą odpowiedzią na ataki i zarzuty skierowane pod jego adresem.

ksiazka


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1116133095
Tytuł: Wspinaczka
Seria: Z różą wiatrów
Autor: Bukriejew Anatolij , Dewalt Weston G.
Tłumaczenie: Pawlaczek Piotr
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 416
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-10-21
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 32 x 32 x 211
Indeks: 18246247
średnia 4,7
5
64
4
16
3
4
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
15 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
16-12-2016 o godz 15:14 przez: Gosiacz | Zweryfikowany zakup
Po tym jak obejrzałam film "Everest" i przeczytałam książkę "Wszystko za Everest", przyszedł czas na "Wspinaczkę". Byłam bardzo ciekawa jak tragedię przedstawi człowiek (Anatolij Bukriejew), Który w książce Krakauera jest przez niego oskarżany, mimo, że był jedynym z obu wypraw, Który narażając własne życie, odnajduje w sobie chęci i resztki sił, aby pomóc współtowarzyszom (nie był ani organizatorem ani kierownikiem wyprawy). Podoba mi się forma - bez oskarżeń. W końcu pamięć bywa zawodna, zwłaszcza w warunkach burzy na poziomie 8 tys. metrów n.p.m. Czytelnik sam może wyciągnąć wnioski, ale wg mnie każdy jest mądry, gdy siedzi bezpieczny w ciepłym fotelu. To jak sami zachowalibyśmy się w sytuacji ekstremalnej jest tylko naiwnym "gdybaniem". Postawa Krakauera jest zaskakująca, a jego książka to dla mnie spowiedź człowieka gnębionego przez wyrzuty sumienia co do własnej egoistycznej, roszczeniowej postawy. Albo chęć zysku. W końcu najlepiej się zarabia na wojnie i ludzkich dramatach. "Wspinaczka" jest książką, która może "sponiewierać emocjonalnie", zwłaszcza, jeśli się góry kocha. One szybko weryfikują optymizm i brak przygotowania - nie lubią arogancji. Książka utwierdziła mnie w przekonaniu, że trzeba mieć charakter, nie żeby zdobyć szczyt, ale, żeby właściwie określić swoje możliwości i zawrócić 100 m przed nim. Bukriejew: "Trzeba zwracać uwagę, by słowa - nie mogę - rozumieć dosłownie. Jeśli nie możesz, nie powinieneś. Zatrzymaj się, zawróć, ocal swoje życie". Wspinaczka to nie szaleństwo, to pasja, ale trzeba być uczciwym realistą, mieć świadomość, że tam, na górze możesz być zdanym tylko na siebie. Oskarżanie innych o to, że przeżyli jest obrzydliwym nieporozumieniem. Tylko ludzie odważni mogą w życiu dokonać rzeczy wielkich (choć dla innych będą wariatami). Cześć Pamięci Wszystkim, Którzy góry kochali i tam zostali...
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
08-12-2015 o godz 08:52 przez: orzechbox | Zweryfikowany zakup
Polecam jako pozycję dla miłośników gór oraz do porównania z "Wszystko za Everest"
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
21-02-2019 o godz 15:41 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Dla osób zainteresowanych tematem himalaizmu i zafascynowanych górami ( i nie tylko), "Wspinaczka" jest na pewno wartą przeczytania, dającą dużo do myślenia pozycją. Opowiada o tragicznych wydarzeniach, do jakich doszło na górze Mount Everest w 1996 roku, kiedy to komercyjne wyprawy w najwyższe góry świata cieszyły się coraz większą popularnością i zyskownością, a wspinaczka wysokogórska zaczęła być traktowana jako dostępna dla coraz większej grupy osób forma turystyki. To prawda, że na ten temat powiedziano i napisano już bardzo wiele. Jednak fakt, że współautor książki, Anatolij Burkiejew, był bezpośrednim uczestnikiem owych wydarzeń, pracując jako jeden z przewodników wyprawy Scotta Fischera, pozwala spojrzeć na całą historię w innej perspektywie. Oskarżany przez wielu za zaniedbanie i narażenie klientów wyprawy Burkiejew, bez zbędnych analiz, oskarżeń czy tłumaczeń, przytacza przebieg wyprawy, swoje wspomnienia, dylematy, rozmowy i zapiski z tamtego czasu. Sprawia to, że czytelnik jeszcze bardziej przybliża się do samej historii, widzi ją poniekąd od środka, staje się jej uczestnikiem. Historia pokazuje, jak trudno jest ocenić decyzje ludzi, którzy w skrajnie niebezpiecznych warunkach najwyższych gór świata zmuszeni są często dokonać wyboru między życiem własnym a innych. To opowieść o przetrwaniu, bezbronności człowieka wobec potęgi natury. W szerszej perspektywie książka mówi wiele o problemach, z jakimi musi zmierzyć się himalaizm. Gdzie kończy się pasja, a rozpoczyna zysk i komercja? Czy himalaizm zamienia się w modną turystykę, która wypiera prawdziwą miłość do gór i poczucie pokory wobec nich? Czy światem tym zaczyna rządzić celebryctwo i medialny rozgłos? To tylko niektóre kwestie, które można odnaleźć we "Wspinaczce". Nie znajdziemy w niej jednak gotowych i jednoznacznych odpowiedzi, a wiele rzeczy autorzy pozostawią nam do własnego przemyślenia i oceny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-03-2018 o godz 13:13 przez: Anna Kowalkowska | Zweryfikowany zakup
Książka jest odpowiedzią na Wszystko za Everest Jona Krakauera. Opisuje zdarzenia z wyprawy na Everest w 1996 zakończonej tragedią. Ciekawa, absorbująca i dająca do myślenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-12-2015 o godz 11:48 przez: Adrianna Kordiak-Woryna | Zweryfikowany zakup
Osoby interesujące sie tą tematyką bardzo chętnie przeczytają. Ci co widzieli film, chętnie porównają. Osoby niezainteresowane górami, może się zainteresują.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-01-2016 o godz 16:45 przez: basiabi | Zweryfikowany zakup
witam
zafascynowana górami oraz obejrzanym ostatnio filmem nabyłam kolejną pozycje
jest to na pewno inne spojrzenie niż Marty i innych
ciekawa
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
21-09-2021 o godz 09:23 przez: Małgorzata Sobiecka | Zweryfikowany zakup
Rewelacja, o ludziach takich jakimi są , nieważne czy w górach , czy w kolejce do warzywniaka. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
27-08-2018 o godz 12:34 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Książka niesamowicie ciekawa. Lubię literaturę tego gatunku i bardzo szybko się ja czyta. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-12-2016 o godz 13:54 przez: Damian Ozga | Zweryfikowany zakup
Książka jest rewelacyjna, przeczytałem ją już 2 razy. Dobry stosunek jakości do ceny, super :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-07-2021 o godz 05:46 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Ok. Super, pozycja...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-03-2022 o godz 22:47 przez: Katarzyna Gronek | Zweryfikowany zakup
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-03-2016 o godz 11:26 przez: MARTA KACZMARCZYK
Do tej pory wiele było już powiedziane, napisane, a nawet pokazane i zekranizowane z tematu wydarzeń z maja 1996 roku z okolic Mont Everestu. Tym razem mamy do czynienia z książką przedstawiającą relacje i odczucia jednego z przewodników komercyjnej grupy, która we wspomnianym czasie wyruszyła na podbój góry.Anatolij Bukeiejew jako doświadczony himalaista, przewodnik podjął się trudu na prośbę przyjaciela Scotta Fischera doprowadzić grupę turystów na szczyt góry gór. Wyzwanie z założenia nie było łatwe, ani nie gwarantowało sukcesu, o czym wspomina bohater na łamach swojej książki. Trudność wynikała z ograniczeń fizycznych, psychicznych oraz doświadczeń jakimi obdarzeni byli ochotnicy, którzy zgłosili się na wyprawę. Dodatkową napotkaną trudnością okazała się ilość chętnych osób, które w okresie wiosennym, pamiętnego 1996 roku chciała zdobyć szczy góry. Według autora, podnóże góry, ze względu na ilość rozstawionych namiotów, bardziej przypomniało zjazd uczestników koncertu rockowego, a nie grupę wspinaczy.

Książka jest o tyle szczególna, gdyż opisywana jest niczym relacja lub dziennik relacjonujący każdy kolejny krok, który wykonywała grupa osób z zespołu Scotta Fischera, a wszystko przedstawione jest z pkt widzenia przewodnika oraz dziennikarza, współautora książki, który to całość wypowiedzi wiąże klamrą. Połowa książki to relacja wydarzeń jakie miały miejsce w maju 96 roku. Nie ma tu zbędnych szczegółów, opisów topografii czy etapu przygotowań. Autorzy starali się bez oceniania przedstawić same fakty. Dzięki czemu czytelnik po lekturze książki jest sam w stanie ocenić zaistniałe wydarzenia i zachowanie uczestników wyprawy. Nie ma tu oceniania zachowań innych, ani oskarżania i winienia kogokolwiek.

Druga połowa książki to już analiza i w pewnym sensie obrona autora Bukariejewa przed stawianymi mu zarzutami. Zarzuty te, w głównej mierze wytoczył uczestnik równoległej grupy wspinaczy, a jednocześnie dziennikarz Jon Krakauer. To z nim przez kilkanaście miesięcy obaj autorzy „Wspinaczki” polemizowali, dyskutowali i sprzeczali się na temat zasadności zachowania przewodnika Bukariejewa na stokach góry. Przy czym o ile Krakauer oskarża Bukariejewa o kilka zaniechań i uchybień jakich dokonał lub mógł dokonać w czasie wyprawy, o tyle Bukariejew w swojej relacji przedstawia jedynie fakty, bez podnoszenia kogokolwiek do winy. Ponadto w drugiej części książki DeWalt przytacza również obszernie opinie środowiska wspinaczy oraz uczestników grupy, której przewodził Bukriejew w maju 1996 roku. Wszyscy jednym głosem wdzięczni są za postawę himalaisty, za jego heroiczne próby i walkę o innych. Po tych wydarzeniach himalaista dostał wiele wyróżnień i odznaczeń. Jon Krakauer nigdy nie pogodził się z tym i do końca stawiał zarzuty wobec postępowania przewodnika w 1996 roku.

Książkę czyta się z zapartym tchem. Mimo, że znałam opis wydarzeń z innych relacji, tym razem jej narracja, przedstawianie samych faktów, bez oceniania powodują, że książka jest tak interesująca. Pozwala czytelnikowi samemu wyciągać wnioski i oceny. Polecam serdecznie wszystkim zainteresowanym tą tematyką
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-03-2018 o godz 00:00 przez: Inga Sutor | Empik recenzuje
Była to moja pierwsza książka jaką chciałem przeczytać po obejrzeniu filmu, a nie w drugą stronę. Chciałam jednak zobaczyć prawdziwy obraz wspinaczki górskiej na najwyższą górę świata. Jest to przerażające, że ktoś może się zdecydować na taki krok. Dla mnie jest to niemożliwe. Książka ukazuje charaktery osób uczestniczących w wyprawach. Wspinaczka to dla mnie też książka o szybko podejmowanych decyzjach. W Himalajach gdzie ciśnienie, ani zawartość tlenu nie jest korzysta trudno o mocno przemyślane wybory. Rosjanin mimo wszystko stanął na wysokości zadania i wyprowadził bezpiecznie ocalałych na dół.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-01-2016 o godz 00:00 przez: Szymon Teodorczuk
Ciekawa książka, przedstawiająca różne aspekty wydarzeń ze wspinaczki na Everest. Pozwala choć w pewnym stopniu odpowiedzieć na pytanie, co takiego pcha ludzi na wysokogórskie wyprawy. Choć tej książce bliżej do reportażu, to jednak w słowach wyraźnie pobrzmiewa echo emocji tamtych dramatycznych wydarzeń.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-05-2018 o godz 10:19 przez: Anonim
Bardzo interesująca książka, ciekawa alternatywa po obejrzeniu filmu "Everest". Gorąco polecam !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zmierzch Meyer Stephenie
4.5/5
25,42 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zerwane zaręczyny Christie Agatha
4.7/5
28,13 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Noc w bibliotece Christie Agatha
4.6/5
24,72 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Karty na stół Christie Agatha
0/5
29,95 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dom zbrodni Christie Agatha
4.7/5
24,99 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa A.B.C Christie Agatha
4.5/5
24,94 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Słońce w mroku Meyer Stephenie
4.4/5
30,91 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Księżyc w nowiu Meyer Stephenie
4.6/5
33,68 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Życie i śmierć Meyer Stephenie
4.3/5
28,20 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zaćmienie Meyer Stephenie
4.6/5
33,68 zł
44,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego