Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali (okładka  miękka, 08.2019)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Są zwykłymi ludźmi. Też się wzruszają, też płaczą, też czasami odwracają wzrok i chcą uciec – jak wielu z nas. Ale nie robią tego. Albo robią, ale zaraz potem wstają, ocierają łzy i z podniesioną głową, gotowym aparatem, włączonym wizjerem wchodzą w najgorsze ludzkie koszmary. Czasami to zbyt wiele – i niektórzy już nie wracają.

Kim są ludzie, którzy ryzykują życie, abyśmy poznali prawdę?

Dlaczego decydują się na takie życie? Czy ich działaniom przyświeca jakiś wyższy cel, czy to tylko praca?

Jak wygląda ich życie po powrocie do domu? Jaką cenę płacą za dobre reportaże, doskonałe ujęcia i wzruszające wywiady?

Honorata Zapaśnik rozmawia z najlepszymi polskimi reporterami wojennymi i odkrywa to, czego zwykle nam nie ujawniają: tragiczne osobiste historie, skrajne emocje, traumy, poczucie niemocy i bezsilności, ale i wielką wiarę w sens swojej pracy.

Wojna jest zawsze przegrana. Reporter wojenny nie może pomóc wszystkim.

"Przez piętnaście lat jeździłem w miejsca konfliktów. [...] Kiedy zrobiło się zbyt niebezpiecznie, stwierdziłem, że trzeba z tym skończyć. [...] Nie chciałem robić z siebie bohatera, leżeć na Powązkach w grobie przysypanym liśćmi i odwiedzanym przez kogoś raz na rok. Poza tym założyłem rodzinę. Obiecałem żonie, że razem wychowamy syna."
Jacek Czarnecki

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

ID produktu: 1228145036
Tytuł: Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali
Autor: Zapaśnik Honorata
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data premiery: 2019-08-14
Rok wydania: 2019
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 209 x 142 x 27
Indeks: 32940558
średnia 4,7
5
29
4
9
3
2
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
25 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
31-03-2021 o godz 00:35 przez: Marek Trąbiński | Zweryfikowany zakup
po książce spodziewałem się głębszych wyznań/ informacji, które nie są ogólnodostępne lub już wielokrotnie powielane, niestety nie soemnila moich oczekiwan
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-11-2019 o godz 00:32 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Wciągająca i zarazem porażająca książka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-08-2019 o godz 12:50 przez: alexx
„[Ludwik Krasucki] uważał, że o tym, co się wydarzyło, należy mówić, gdyż może dzięki temu ludzie, zamiast walczyć, zaczną ze sobą rozmawiać.”, czyli oblicza wojny oczami reporterów wojennych. Są zwykłymi ludźmi. Też się wzruszają, też płaczą, też czasami odwracają wzrok i chcą uciec – jak wielu z nas. Ale nie robią tego. Albo robią, ale zaraz potem wstają, ocierają łzy i z podniesioną głową, gotowym aparatem, włączonym wizjerem wchodzą w najgorsze ludzkie koszmary. Czasami to zbyt wiele – i niektórzy już nie wracają. Kim są ludzie, którzy ryzykują życie, abyśmy poznali prawdę? Dlaczego decydują się na takie życie? Czy ich działaniom przyświeca jakiś wyższy cel, czy to tylko praca? Jak wygląda ich życie po powrocie do domu? Jaką cenę płacą za dobre reportaże, doskonałe ujęcia i wzruszające wywiady? Honorata Zapaśnik rozmawia z najlepszymi polskimi reporterami wojennymi i odkrywa to, czego zwykle nam nie ujawniają: tragiczne osobiste historie, skrajne emocje, traumy, poczucie niemocy i bezsilności, ale i wielką wiarę w sens swojej pracy. Wojna to niezwykle ważny i trudny temat, który jednak czasami jest omijany. Honorata Zapaśnik rozmawiała z reporterami wojennymi. „Nawet najtwardszemu żołnierzowi może się poprzestawiać w głowie, jeśli nie zrobi sobie przerwy i nie odpocznie.” Reporterzy ukazują miejsca konfliktów, zbrodnie, traumę i bezsilność. Oni są tylko ludźmi. Nie są w stanie pomóc wszystkim. W Wojna jest zawsze przegrana ukazana jest wojna na bliskim wschodzie. Reporterzy opisują sytuację panującą w krajach objętych wojną. Nie bawią się w konwenanse. Mówią, jak jest. Autorka ograniczyła się do zadawania pytań i czasami krótkich wtrąceń. To reporterzy grają tutaj pierwsze skrzypce. Ośmioro ludzi, którzy wierzą w sens swojej pracy, narażając swoje życie starą pokazać światu, jak wygląda sytuacja na bliskim wschodzie. Wojna jest zawsze przegrana jest w formie wywiadu, dlatego może się nie spodobać niektórym osobom. Jak dla mnie nie jest to problem, a książka jest warta uwagi. Szkoda tylko, że nie ma zdjęć w środku ukazujących pracę reporterów – urozmaiciłoby to opowiadane historie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
25-08-2019 o godz 15:50 przez: prosto_o_ksiazkach
Dlaczego jeżdżą w miejsca, z których wszyscy uciekają? Dlaczego tam wracają? Jak przeżywają to, co widzieli? Czy stawiają sobie jakieś granice? Co na to ich bliscy? Czy mają dość krwi, wystrzałów, zabitych? Jak relacje telewizyjne maja się do filmików na Youtube wrzucanychprzez naocznych swiadków zaraz "po". Z reporterami wojennymi rozmawiała Honorata Zapaśnik. "Wojna jest zawsze przegrana" to zapis tych rozmów i choć ciężko oceniać tego typu literaturę, bo przecież nie da się kwestionować tego co czują i mówią naoczni swiadkowie wojny, to muszę przyznać, że przeszkadzał mi trochę chaotyczny charakter tych rozmów. Czasami miałam wrażenie, że pytania nie są ze sobą związane, a kolejne nie wynikają z udzielonych odpowiedzi. Przeszkadzały mi także, w moim odczuciu zbyt krótkie wypowiedzi bohaterów, rwane opowieści. To wszystko sprawiło, że nie mogłam w pełni poczuć dramaturgii wydarzeń, a nie mam żadnych wątpliwości, że wszyscy bohaterowie mają do opowiedzenia kawał ważnej historii. Właśnie po to tam jeżdżą. I pokazują to okiem kamery, rozmawiając z mieszkańcami i żołnierzami. Oceńcie sami. Temat ważny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-11-2021 o godz 23:20 przez: Anonim
Czytając książkę „Wojna jest zawsze przegrana” Honoraty Zapaśnik czytelnik może w pełni zrozumieć na czym polega praca korespondenta wojennego. Na pytania jakie ryzyka niesie ze sobą ten zawód, a także czy szczęście ma wpływ na dalsze losy reporterów, odpowiedź można znaleźć w ośmiu wywiadach przeprowadzonych przez autorkę wspomnianej książki. Jako odbiorcy możemy poznać bliżej ich wstrząsające osobiste historie, przeżyte traumatyczne zdarzenia, skrajne emocje i wiele więcej. Jednocześnie zostają ukazane powody, dlaczego ludzie podejmują się wyzwania pracy korespondenta i starają się pomóc tym, którzy nie mieli szansy na opowiedzenie światu swoich historii. Moim zdaniem jest to książka bardzo emocjonalna, wzruszająca i na pewno warta przeczytania. Osobom, które są zainteresowane rzeczywistością życia w trakcie wojny i jej skutków na zdrowie i psychikę ludzi, serdecznie zapraszam do lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-11-2021 o godz 01:07 przez: Anonim
Polecam książkę "Wojna jest zawsze przegrana" napisaną przez Honoratę Zapaśnik. Pani Honorata znakomicie przeprowadza wywiady z polskimi reporterami wojennymi, lekturę naprawdę dobrze się czytało. Autorka ukazuje nam nieznane dotąd historie, często wstrząsajace dla czytelnika, jak i samego reportera. Wywiady przedstawiają rzeczywistość wojny, pozwalają nam głębiej wniknąć w ten okrutny świat. Książka pozwala także zrozumieć reporterów wojennych, dostrzec z czym-jako zwykłym ludziom-dane im było się zmierzyć. Z pewnością każdy czytelnik nieraz zada sobie pytanie: "A co ja zrobiłbym w takiej sytuacji?" "Wojna jest zawsze przegrana" przekazuje ogromną wartość, na długo nie pozwoli o sobie zapomnieć :) Mimo iż nie jestem fanką utworów o takiej formie, to książka wywarła na mnie niemałe wrażenie. Zdecydowanie polecam ją każdemu zainteresowanemu kulisami pracy "na wojnie".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-11-2021 o godz 22:13 przez: anonymous
Jest to ciekawa książka, która pozwala czytelnikowi odkryć prawdziwe oblicza wojny. Poprzez wywiady z korespondentami wojennymi dowiadujemy się jak wygląda to z punktu widzenia osoby uczestniczącej i często narażającej własne życie w kryzysowych momentach. Dzięki szczerym odpowiedziom rozmówców autorki, można zauważyć, że wojna nie tylko odbija się na człowieku fizycznie, ale także mocno zmienia psychikę. Książka doskonale ukazuje emocje i uczucia towarzyszące reporterom zmagającym się z trudem wojny, bijącymi się z myślami o podjęciu ryzyka dla zdobycia idealnych materiałów i wręcz marzących o bezpiecznym powrocie do bliskich. Myślę, że jest to książka, którą powinno się przeczytać, by docenić pracę takich ludzi oraz dostrzec okrucieństwo wojen. Wszystkie wywiady zawarte w lekturze skłaniają do licznych refleksji. Serdecznie polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-11-2021 o godz 23:28 przez: Anonim
Książka idealnie oddająca charakter wojenny. Pani Honorata Zapaśnik umieściła tu wywiady, dzięki którym nie tylko czytelnicy lepiej zrozumieją sytuację Polski w tamtym okresie, ale też mogą poczuć emocje reporterów opowiadających o swoich przeżyciach. Autorka naświetla problem z kilku stron przez co łatwiej jest zrozumieć oblicze wojny. Wszystkie wypowiedzi opisane są w sposób naturalny. Ta lektura uświadamia ludziom jak wpływa na nas wojna. Idealnie pokazuje też pracę reporterów wojennych, stanowi również formę terapii. Czytelnicy mogą dzięki dokładnym opisom bardziej docenić pracę korespondentów wojennych. Bardzo łatwo i sprawnie się czyta poprzez występujący tu przystępny język. Uważam, że to bardzo interesująca lektura godna polecenia!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-12-2021 o godz 08:59 przez: Weronika
,,Wojna jest zawsze przegrana" to niezwykły zbiór wywiadów Honoraty Zapaśnik z polskimi reporterami wojennymi. Trafnie pokazuje istotę pracy korespondentów wojennych, ich wytrwałość i poświęcenie. Przede wszystkim jednak nakreśla cele, którymi się kierują relacjonując wydarzenia. Książka zapoznaje czytelnika z rzeczywistym obliczem wojny, przedstawionym z oryginalnego i rzetelnego punktu widzenia. Pomaga mu także zrozumieć przeżycia i emocje ludzi znajdujących się w miejscu konfliktu. Reporterzy udzielają odpowiedzi na pytania we wzbudzający ciekawość i obrazowy sposób, dzięki czemu treść przykuwa uwagę i jest przystępna dla każdego. Ze względu na pomysłową formę oraz przekazywaną wiedzę jest bez wątpienia godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-11-2021 o godz 16:35 przez: Karolina
Książka „Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawnili” to 8 wywiadów z polskimi korespondentami wojennymi, dziennikarzami i operatorami, którzy jeździli w różne niebezpieczne miejsca takie jak Irak, Ukraina czy Afganistan. Każdy z rozmówców autorki ciekawie opowiada o swoich trudnych i traumatycznych przeżyciach. Niezwykle szczere wywiady opisują zmianę życia reporterów oraz to jak wojna wpłynęła na ich codzienność. Moim zdaniem książka pomaga zrozumieć obecna sytuacje, konflikt na Białorusi. Napisane językiem zrozumiałym dla każdej grupy odbiorców, co również ułatwia czytanie. Każdy powinien przeczytać tą lekturę, jest ona zdecydowanie warta uwagi! Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-12-2021 o godz 08:57 przez: Weronika
,,Wojna jest zawsze przegrana" to zbiór wywiadów Honoraty Zapaśnik z polskimi reporterami wojennymi. Trafnie pokazuje istotę pracy korespondentów wojennych, ich wytrwałość i poświęcenie. Przede wszystkim jednak nakreśla cele, którymi się kierują relacjonując wydarzenia. Książka zapoznaje czytelnika z rzeczywistym obliczem wojny, przedstawionym z oryginalnego i rzetelnego punktu widzenia. Pomaga mu także zrozumieć przeżycia i emocje ludzi znajdujących się w miejscu konfliktu. Reporterzy udzielają odpowiedzi na pytania we wzbudzający ciekawość i obrazowy sposób, dzięki czemu treść przykuwa uwagę i jest przystępna dla każdego. Ze względu na pomysłową formę oraz przekazywaną wiedzę jest bez wątpienia godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-11-2021 o godz 08:00 przez: anonymous
"Wojna jest zawsze przegrana" to zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Honoratę Zapaśnik, który uświadamia nam jak wygląda praca reportera wojennego. Na kartach książki zapoznajemy się z losem ludzi, wystawionych na okrutne działanie wojenne. W czasie czytania publikacji zdajemy sobie sprawę z okrucieństwa i żniwa jakie niosą ze sobą działania zbrojne. Czytelnik zostaje wciągnięty do świata ludzi, którzy byli świadkami makabrycznych wydarzeń. Zostają nam ukazani ludzie dotknięci głębokimi traumami, książka uświadamia nam, że za wszystkim tym, co widzimy my, kryje się żywy człowiek. Niesamowita publikacja, polecam przeczytać ją każdemu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-11-2021 o godz 17:23 przez: Maja
Interesująca i wartościowa książka warta przeczytania! Uważam, że świetnie pokazuje prawdziwe oblicze wojny. Można dowiedzieć się zarówno jak w rzeczywistości ona wygląda, jak i sposób, w jaki oddziałuje na ludzką psychikę. Bardzo podoba mi się odwaga w zadawanych pytaniach przez autorkę, a mimo to uwzględniających, że wojna jest ciężkim przeżyciem. Sama treść lektury jest napisana w dość lekki i przystępny sposób dla każdego. Myślę, że dzięki lekturze ludzie w całej Polsce i zapewne nie tylko mogą zrozumieć, czym naprawdę jest wojna i jakim obciążeniem emocjonalnym jest nawet dla ludzi, którzy nie biorą w niej aktywnego udziału.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-11-2021 o godz 15:37 przez: lisa
Książka Honoraty Zapaśnik, „Wojna zawsze jest przegrana” ukazuje oblicza wojny, nie pokazywane w mediach. Książka daje możliwość „przeniesienia” się do wojennych realiów i daje możliwość zrozumienia uczuć ludzi mieszkających w strefie objętej konfliktem, jak i tych którzy przybyli na miejsce relacjonować zdarzenie. Podczas wywiadów dziennikarze, opowiadają o swoich odczuciach oraz o pracy jaką odbywali w trakcie podróży. Książka napisana w przystępnym językiem, dlatego uważam, że niezależnie od tego czy tematy wojenne są dla kogoś większym bądź mniejszym obiektem zainteresowań, jest to lektura warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-11-2021 o godz 23:47 przez: S. Kacprzak
Interesująca lektura warta przeczytania. Jako jedna z niewielu publikacji w tym temacie ukazuje prawdziwe oblicze wojny. Ciekawa forma zbioru wywiadów daje czytelnikowi poczucie jakbyśmy sami rozmawiali z reporterami. Książka pomaga zrozumieć pełnię problemów ludzi mieszkających w krajach ogarniętych wojną. Rzuca światło na pracę reporterów wojennych i ich punkt widzenia. Przystępna dla tych którzy nie znają tematu dziennikarstwa. Przeszkadzało mi odbieganie od tematu przewodniego w pewnych fragmentach wywiadów, lecz to tylko drobnostka. Szybko się czyta i warto się zapoznać z tą pozycją.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-11-2021 o godz 08:48 przez: Natasza
Jakie jest oblicze wojny? - z takim pytaniem zmierzyła się Honorata Zapaśnik w książce "Wojna jest zawsze przegrana" przeprowadzając wywiady z korespondentami wojennymi. Autorka zadaje bardzo trafne pytania, a odpowiedzi na nie przybliżają nam obraz wojny. Osiem wywiadów i osiem ludzi, którzy ujawniają to czego zazwyczaj nie możemy poznać. Opisują sytuację na froncie oraz emocje, które towarzyszą im towarzyszą podczas narażania życia. Historie ludzi mierzących się na co dzień z wojną są bez wątpienia czymś z kim każdy powinien się zapoznać. Książka zdecydowanie godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
06-11-2021 o godz 13:27 przez: krogosz
Bardzo interesująca książka! Pozwala nam rozszerzyć swoją wiedzę w dwóch obszarach. Przede wszystkim możemy dokładniej zrozumieć jak w rzeczywistości wygląda wojna. Relacje osób, które rzeczywiście były w miejscu konfliktu, w formie rozmowy przekazuje nie tylko suche fakty, ale również emocje. Poza tym mamy okazję poznać koszta (przede wszystkim psychiczne - emocjonalne) jakie ponoszą reporterzy żeby ludzie mogli znać prawdę i wiedzieć co dzieje się na świecie. Dodatkowo książka jest napisana bardzo przystępnym językiem. Przyjemnie się ją czyta i jest wciągająca. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
06-11-2021 o godz 13:25 przez: krogosz
Bardzo interesująca książka! Pozwala nam rozszerzyć swoją wiedzę w dwóch obszarach. Przede wszystkim możemy dokładniej zrozumieć jak w rzeczywistości wygląda wojna. Relacje osób, które rzeczywiście były w miejscu konfliktu, w formie rozmowy przekazuje nie tylko suche fakty, ale również emocje. Poza tym mamy okazję poznać koszta (przede wszystkim psychiczne - emocjonalne) jakie ponoszą reporterzy żeby ludzie mogli znać prawdę i wiedzieć co dzieje się na świecie. Dodatkowo książka jest napisana bardzo przystępnym językiem. Przyjemnie się ją czyta i jest wciągająca. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
09-11-2021 o godz 22:50 przez: Julia
Bardzo interesująca książka! Idealnie ukazuje ona obraz wojny. Z ośmiu przeprowadzonych wywiadów możemy poznać doświadczenia osób mających z nią doczynienia. Bardzo łatwo jest wczuć się w sytuację osób opowiadających historie ze swego życia. Dzięki szczerym odpowiedziom dowiadujemy się jaki wpływ na człowieka wywiera wojna. Podczas czytania da się wręcz odczuć emocje i uczucia towarzyszące podczas tego traumatycznego przeżycia. Według mnie jest to książka zdecydowanie warta uwagi, niezbędnik dla osób interesujących się tematami wojennymi. Szczerze polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-12-2021 o godz 09:00 przez: Daria
Polecam książkę Pani Honoraty Zapaśnik "Wojna jest zawsze przegrana". Wywiady przeprowadzone z korespondentami wojennymi pomagają nam zobrazować realia wojny dzięki trafnym pytaniom oraz odpowiedziom, które pozwalają lepiej przybliżyć nas do historii ludzi. Czytając wywiady można wyczuć emocje reporterów opowiadających o swoich przeżyciach, co wzbudza w czytelniku poruszenie i skłania go do refleksji. Lektura uświadamia, czym jest wojna oraz jak wygląda życie mierzących się z nią ludzi. Książka jest wciągająca i zdecydowanie warto się z nią zapoznać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Zapaśnik Honorata

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa It Starts with Us
4.7/5
32,21 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa It Ends with Us
4.7/5
33,63 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ugly Love
4.6/5
33,59 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa November 9
4.6/5
33,63 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Maybe Someday
4.6/5
30,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sankcja
4.8/5
35,39 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Too Late
4.6/5
36,88 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nagie serca
4.6/5
33,63 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Confess
4.6/5
31,79 zł
49,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego