TOP

Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (5): Cena:

Oferta empik.com : 30,49 zł

30,49 zł 49,99 zł (-39%)
Odbiór w salonie 0 zł
Produkt w magazynie Empiku
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Wojna? Nikt nam tutaj szyj nie sprawdza i nie każe mówić pacierza na dobranoc. Do szkoły chodzić nie trzeba i nikt nie pilnuje, kiedy kładziemy się spać. Podoba mi się tutaj.

Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów ludu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna?

By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę – dziś ponad osiemdziesięcioletnią – której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia
Tytuł oryginalny: Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia
Autor: Grzebałkowska Magdalena
Wydawnictwo: Agora
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 416
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-05-19
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 35 x 250 x 177
Indeks: 37919917
 
średnia 4,8
5
38
4
0
3
2
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
15 recenzji
5/5
25-05-2021 o godz 00:57 czerwonakaja dodał recenzję:
"Wojna nigdy nie wychodzi z człowieka", a gdy się jest dzieckiem to nosi się ją w sobie całe życie. Chociaż ta książka boli i staje gulą w gardle, choć oczy będą szczypać i piec by w końcu puścić słone łzy, choć poruszy do głębi dziecięcą tragedią i bólem, choć przeszyje serce poczuciem straty, to warto zanurzyć się w tych opowieściach... Opowieściach z dzieciństwa, które szybko przestawało nim być w obliczu wojny. Magdalena Grzebałkowska ruszyła w świat by odnaleźć osoby, które stały się bohaterami jej reportażu. Kalifornia, Hiszpania, Niemcy, Białoruś, Kalifornia, Hiszpania, Izrael i oczywiście Polska. 12 historii o wojnie widziane oczami dzieci, zapisane przez Autorkę, która usłyszała je bezpośrednio od żyjących jeszcze osób. Artur jako trzyletni chłopiec trafia do domu dziecka, gdzie ma stać się oddanym nazistą zgodnie z zaleceniami Hitlera, tymczasem dzieci są w nim wykorzystywane do ciężkiej pracy, nie wychowywane. Myśli, że jego rodzice nie żyją. Po wielu latach spotkanie z matką jest chyba gorszą tragedią niż lata w domu dziecka. Lidia, córka wrogów ludu w łagrze pokochała Stalina, a gdy ten umarł i matka wyraziła swoją ulgę zagroziła jej donosem. Teraz nie może sobie tego wybaczyć. Niklas Frank, syn Hansa Franka, generalnego gubernatora na okupowanych terenach polski, przez kilka lat mieszkał niczym książę na Wawelu, z którego jego ojciec uczynił swoją rezydencją. Odpowiadał za powstanie gett, gdzie jego żona udawała się na zakupy. To co widział, to przed czym był chroniony dociera do niego po wojnie, gdy dorasta. Do dzisiaj zbiera materiały o swoim ojcu i nazistach, by szczerze o tym mówić i potępiać. UWAGA! UWAGA! NADCHODZI! KOMA TRZY! 1 września 1939 roku wybucha II wojna światowa, a dzieci w Polsce nie idą do szkoły. Ale czy przyczyną był wybuch wojny? Ta książka pokaże, jak to było naprawdę. Losy dzieci były różne, inne, a wszystko zależało od tego gdzie były w danym momencie i jakiego były pochodzenia. Autorka wręcz w ostatniej chwili łapie głosy jeszcze żyjących bohaterów, którzy opowiadają o tym czego doświadczyli w czasie wojny, co z niej pamiętają i jak wyglądało ich życie po jej zakończeniu. W książce Autorka oddaje również głos swojej babci Władzi, która trafiła do niemieckiego obozu pracy. W takim obozie poznali się moi dziadkowie, tam wzięli ślub, tam urodziła się moja ciocia, najstarsza z rodzeństwa mojej mamy. Szczególnie polecam Wam rozdział "Warszawskie dzieci", w którym Autorka obala mit Małego Powstańca potępiając tych, którzy wysłali ludzi, w tym dzieci do walki. Gorąco polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
21-05-2021 o godz 11:53 Zuzanna Minimalistka dodał recenzję:
Książka jest podzielona na rozdziały i podrozdziały, a w każdym mamy do dyspozycji historię jednego lub więcej dzieci, które były naocznymi świadkami wojny, czasem historie się zazębiają, pojawiają się retrospekcje, zdjęcia, malunki, wycinki z prasy, notatki, to sprawia, że czujemy te opowieści jeszcze bardziej. Mocniej. Do szpiku kości momentami. Nie ważne czy na tapecie jest sierota czy syn Hansa Franka. Niklas przecież też był dzieckiem, gdy trwała II WŚ. Wszystkim tym dzieciom odebrano dzieciństwo. Bez dwóch zdań. Autorka wykazała się ogromem pracy, bo zbierając materiały podróżowała pomiędzy kontynentami, spotykając się ze świadkami największego konfliktu w dziejach świata. Historie wsiąkają w nas błyskawicznie, jedziemy do pracy i mamy przed oczyma obrazy opisane piórem reporterki, tak żywe, mimo upływu lat, tak mocne, prawdziwe. Czytałam ogrom książek o wojnie, ale nie mam wątpliwości, że Wojenka długo mi z głowy nie uleci. Robiłam pauzy, na rozmyślanie, na docenienie tego, że żyję tu i teraz. Nie wtedy. Wiele ocalonych opowieści, które zasługują na to, aby żyć wiecznie. Z całego serca polecam, to majstersztyk reportażowy po raz kolejny. Gratulacje Pani Magdo!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
21-05-2021 o godz 14:55 Maja dodał recenzję:
Krótkie zdania, krótkie rozdziały i mocne, zapadające w pamięć historie. Autorka opisuje swoich bohaterów z czułością i uwagą. Poza samą treścią na uwagę zasługują również obrazki dzieci. Często szokujące, pokazujące wojnę. Jeśli ktoś był np. w muzeum II wojny światowej, to wie, jakie wrażenie robią niezdarne, ale przedstawiające dramatyczne sceny rysunki najmłodszych. Co ważne, autorka nie ogranicza się do zdarzeń w Polsce. Pokazuje, że wojna była globalną sprawą i między wierszami alarmuje, "aby nigdy się nie powtórzyła".
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
02-06-2021 o godz 10:43 Zuzka dodał recenzję:
Coś dla miłośników, historii, reportażu, biografii i pióra Magdaleny Grzebałkowskiej. Temat II wojny światowej wciąż jest żywy, Wzbudza emocje i zmusza do przemyśleń. Świadomość, że tyle milionów osób było wciągniętych w ten konflikt, przyprawia o ciarki. Grzebałkowska w kapitalny sposób, z czułością opisuje swoich bohaterów, innym razem daje im dojść do głosu. Czyta się to fantastycznie, mimo że temat wyjątkowo trudny.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
31-05-2021 o godz 15:28 urszula_gala dodał recenzję:
Magdalena Grzebałkowska "Wojenka" O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia, Jakie wspomnienia z dzieciństwa przychodzą Wam do głowy jako pierwsze? Z czym kojarzy się Wam dom rodzinny? W co lubiliście się bawić? Czy grymasiliście przy jedzeniu? Z dużym prawdopodobieństwem większość odpowiedzi, które padłyby z naszych ust, ukazałaby cudownie idylliczny, pełen ciepła i fantastycznych wspomnień czas. Naznaczony beztroską, miłością rodziców, spełnianymi zachciankami. Dzieciństwo kilkunastu bohaterów reportażu, o którym sami opowiadają autorce, bardzo różniło się od naszego. Przypadło na czas wojny. W dodatku dla wielu z nich największa na świecie wojna niejednokrotnie zaczęła się dużo wcześniej niż 1 września 1939 i nie skończyła się 8 maja 1945 r. wraz z podpisanym dzień wcześniej aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, ani wraz z kapitulacją Japonii, która miała miejsce 2 września. Nie skończyła się nawet po zawarciu pokoju paryskiego w 1947 ani też po śmierci Józefa Stalina. Dla niektórych, jak chociażby Dina Michajłowna Szulkiewicz, która nadal poszukuje informacji o swoim pochodzeniu, trwa do dnia dzisiejszego. Lilia Salmonowna. Urodzi się w łagrze AŁŻIR, gdzie zostanie oddzielona od matki, która będzie mogła przychodzić do żłobka tylko na karmienie dziewczynki. Niklas Frank. Najmłodszy syn "tego" Franka, generalnego gubernatora napisze o ojcu książkę. Minoru Tonai. Zamknięty w Stanach Zjednoczonych w obozie dla Japończyków, również tych posiadających amerykańskie obywatelstwo, któregoś dnia podczas lekcji zapyta, dlaczego skoro zostali zamknięci w celu ochrony przed Amerykanami, pilnujący strażnicy w ich stronę kierują swoje karabiny. Tadeusz Tarkowski. W lipcu 1953 roku na już 23 lata i od dziewięciu jest w wojsku. Dina Michajłowna Szulkiewicz. Ma kilka różnych życiorysów. Nie wie jednak, który z nich jest prawdziwy. Michael Wieck. Mieszkający podczas wojny w Königsbergu należy jednocześnie do narodu oprawców i ofiar. To tylko niektórzy z bohaterów. Trwająca wiele lat wojna rozpętana przez dorosłych, toczyła się w wielu miejscach świata. Dotknęła również setek tysięcy dzieci, które z dnia na dzień utraciły swoje dzieciństwo, rodziców, godność. Odbierane rodzicom, wywożone do obozów, pracujące w trudnych warunkach, głodne, chwytające za broń. Każdy z bohaterów ma do opowiedzenia osobistą, wstrząsającą historię. Ta natomiast, stanowiąc często zbiór drobnych, zapamiętanych przez dziecko szczegółów, ukazuje okropieństwo i drastyczność wojennej zawieruchy. Moja mama nie znała już wojny. Urodziła się w Niemczech niedługo po jej zakończeniu. Pamiętam jednak słyszaną od najmłodszych lat opowieść, przekazaną przez dziadka, jak to na drogę do Polski dostali śledzie. Kilkumiesięczna dziewczynka również. Jestem wdzięczna autorce za tak ogromny przekrój rozmówców, osób różnych narodowości, zamieszkujących wiele miejsc, o różniącym się statusie społecznym i światopoglądzie. Oni uczynili ten reportaż opowieścią, która wzrusza, wstrząsa i daje do myślenia. Także nad historią swojej rodziny, bo w końcu wszyscy, pokolenie lub dwa wstecz, naznaczeni jesteśmy wojną. "Wojenkę" uzupełniają liczne zdjęcia rodzinne jej bohaterów, fotografie pamiątek, które po tamtych czasach pozostały. Największe jednak wrażenie robią obrazujące wojnę reprodukcje dziecięcych rysunków. Przyznam, że chcąc poznać ich genezę, zaczęłam lekturę od jej końca. Prace te są wynikiem konkursu ogłoszonego w 1946 roku przez Ministerstwo Oświaty w Warszawie. Ciekawa jestem, w jaki sposób narysowałby wojnę współczesne dzieci? Przy okazji premiery "Wojenki" wznowiona została również inna świetna książka Magdaleny Grzebałkowskiej "1945 Wojna i pokój".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-06-2021 o godz 14:15 Agnieszka dodał recenzję:
"Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia" to książka ze wszech miar wyjątkowa, nie tylko ze względu na opis wojny oczami dzieci, ale też z powodu wyjątkowych prac w niej zawartych. W roku 1946 na prośbę Ministerstwa Oświaty, dzieci w całym kraju rysowały to, co najbardziej zapamiętały z okresu wojny. Miasta, miasteczka, wsie. Powstało tysiące prac, które pokazują, jak dobrymi obserwatorami są dzieci oraz jak mocno przemoc odciska na nich swoje piętno. Dwanaście wspomnień przelanych na papier obrazuje dwanaście opowieści bohaterów najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, które bezapelacyjnie trzeba poznać. Wartością dodaną tego reportażu jest różnorodność. Autorka wychodzi poza granicę Polski i pokazuje, że wojna nie wszędzie wygląda tak samo, choć ma jeden wspólny mianownik, mnoży sieroty. Przeważnie mamy w głowie jeden, tragiczny obraz ówczesnej rzeczywistości. Czy dzieci widziały go tak samo? W większości tak, ale zdarzały się przypadki, że pobyt w obozie był czasem szczęśliwym, a internowanie do innego kraju było jak wymarzony prezent urodzinowy. Dziś brzmi to szokująco, mamy więc kolejny powód, by sięgnąć po książkę. Ciekawostką z psychologicznego punktu widzenia jest widoczny w wywiadach mechanizm przywiązania, który jest biologicznie zaprogramowany w naturze istot żywych, a który nie zawsze działa zgodnie z oczekiwaniami społecznymi. Więź między dzieckiem a rodzicem tworzy się poprzez zapachy, faktury, dźwięki i miejsca, nie tylko poprzez podawanie pokarmu. Dzieciństwo pozbawione tych elementów rozluźnia naturalne więzi, zrozumiały jest zatem brak emocji przy późniejszych spotkaniach z rodziną. Poczucie obcości pogłębia poczucie osierocenia. "Wojenka" to znów trochę historii wyrwanej z otchłani pamięci, która powoli umiera. Ostatni świadkowie, nawet z tej grupki tu zebranych, odchodzą. Dziękuję autorce za pracę i zapisanie tego wszystkiego na papierze. Czytajcie! IG @angelkubrick
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-05-2021 o godz 09:51 PABLOPAN dodał recenzję:
Myślałem, że pisząc "1945" Autorka weszła na szczyt literackiego kunsztu. "Wojenka" zweryfikowała moje odczucia. Grzebałkowska może być jeszcze lepsza, aż strach się bać kolejnych książek. Książka o dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia stawia włos dęba na głowie. Świadomość, że nie jest to fikcja, a te wszystkie doświadczenia były udziałem małych dzieci budzi złość, wściekłość, frustrację. Z drugiej strony z kart aż wylewa się dobroć - ktoś komuś ofiarował swój posiłek, ktoś ukrywał dzieci przed zagładą, ktoś wydziergał dziecku skarpetkę w obozie. Te obrazy wbijają się w mózg jak szpilki i już wiem, że zostaną w nim na długo. Jeżeli się wahacie, to wrzucajcie do koszyka :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-05-2021 o godz 09:55 Irena Popławska dodał recenzję:
Książkę dostałam wczoraj od Dzieci i zafundowały mi bezsenną noc. Najpierw zachłannie czytałam, a potem wszystkie obrazy z książki nie pozwoliły mi zasnąć. Serce matki buntuje się na wszystkie nieszczęścia, przez które musiały przejść niewinne dzieciaczki. Trochę ochłonęłam, ale już wiem, że książkę przeczytam raz jeszcze, tym razem wolniej, dokładniej, żeby przenalizować każdy fragment i dać się ponieść opowieści. Pióro Grzebałkowskiej jest genialne. To pierwsza moja książka tej Autorki, ale widzę, że napisała dużo więcej i już wiem, że muszę mieć wszystkie jej książki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-05-2021 o godz 14:04 Anonim dodał recenzję:
Reportaż ostro zaangażowany. Grzebałkowska po raz kolejny udowadnia, jak potrafi słuchiwać i wyłuskiwać z empatią z wypowiedzi, z żywych świadectw, bez wykorzystywania bohaterów, historię, która tak odległa jednak cały czas pulsuje i wiąże to, co było, z tym co jest. Wstrząsające poprzez swój naturalizm i wewnętrzny sprzeciw czytelnika wobec odebrania dzieciom czasow II Wojny Światowej bycia dzieckiem szansy. Jak zawsze innowatorsko i humanistycznie tworzy opowieść historyczną, bez niepotrzebnych wzniosłości.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-06-2021 o godz 16:12 Marcel dodał recenzję:
Grzebałkowska jak zawsze w formie. Choć II wojna z perspektywy dzieci to trudny temat i do napisania i ze względu na ciężar, to autorka poradziła sobie świetnie. Świetny styl, wyczucie i empatia. Poza tym bardzo atrakcyjne wydanie. W środku zdjęcia i archiwalne rysunki dzieci. Zalecam, polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-05-2021 o godz 11:53 Anonim dodał recenzję:
Kolejna książka Grzebałkowskiej na mojej półce i po raz kolejny sie nie zawidołam. Mocna, przejmująca książka, która pozostaje w pamięci na długo. Dobrze napisana, pełna szczegółów. Myślę, że jeszcze wiele razy do niej wrócę. Polecam z całego serca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-06-2021 o godz 16:00 azalia dodał recenzję:
Nie do końca to jest to czego się spodziewałam. Ale i tak warto przeczytać. Pani Grzbałkowska reportażystką jest świetną. Podoba mi się jej sposób prowadzenia ludzkich dzkich historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
12-06-2021 o godz 08:44 Piotr dodał recenzję:
Bardzo nudne. Znacznie odbiega od innych książek autorki. Książka napisana na siłę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-05-2021 o godz 07:50 Anonim dodał recenzję:
Świetna książka polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
01-06-2021 o godz 09:37 Gosia dodał recenzję:
Te
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Magdalena Grzebałkowska

Magdalena Grzebałkowska - absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim, reporterka "Gzety Wyborczej". Autorka książki biograficznej 'Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", która przedstawia życie "księdza od biedronek" (2011). Drugą książką jest "Beksińscy. Portret podwójny" (2014), w której ukazała postać malarza Zdzisława Beksińskiego i jego syna Tomasza.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Beata. Gorąca krew Kozidrak Beata
4.4/5
29,79 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Same piękne rzeczy Biden Hunter
5/5
32,06 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szkoła szpiegów Gibbs Stuart
5/5
22,53 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ziemia obiecana Obama Barack
4.6/5
38,93 zł
64,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Grube wióry Pacześ Rafał
4.0/5
23,83 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kolejne 365 dni Lipińska Blanka
4.3/5
25,65 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tarmosia Samojlik Tomasz
5/5
22,44 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Wszystkie kolory świata Opracowanie zbiorowe
4.3/5
40,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Pacjent DeWitt Jasper
4.7/5
25,65 zł
39,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Elokwencja sardynki Francois Bill
4.7/5
25,06 zł
38,90 zł
strona produktu - rekomendacje Jutro jest teraz Opracowanie zbiorowe
5/5
33,74 zł
44,99 zł
strona produktu - rekomendacje Beatlesi w Polsce Hen Maciej
4.7/5
32,06 zł
49,99 zł
strona produktu - rekomendacje Laska nebeska Szczygieł Mariusz
4.6/5
26,28 zł
39,99 zł
strona produktu - rekomendacje Domy bezdomne Brauntsch Dorota
4.3/5
23,16 zł
35,99 zł
strona produktu - rekomendacje Chamstwo Pobłocki Kacper
4.8/5
30,24 zł
49,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.