Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 44,49 zł

44,49 zł 49,90 zł (-11%)
42,26 zł + dostawa 0 zł
salon Empik - dostawa 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt w magazynie Empiku
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

W świecie osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie, często duże pieniądze. U nas mało znani, bądź w ogóle zapomniani. Książka wydobywa z narodowej niepamięci ludzi, których warto poznać bliżej. Wśród 39. postaci są wybitni naukowcy, genialni kompozytorzy, inżynierowie, konstruktorzy, artyści malarze, graficy, pisarze i społecznicy. Otrzymywali prestiżowe wyróżnienia, niektórzy wielokrotnie byli nominowani do Nagrody Nobla, byli zapraszani na światowe konferencje, występowali w najsłynniejszych salach koncertowych świata.

Ich dzieła przetrwały i wciąż są cenione. O kolei transandyjskiej, wielkim dziele Ernesta Malinowskiego słyszał prawie każdy, ale o tym, że firma budująca mosty, założona w Chicago przez Rudolfa Modrzejewskiego działa do dzisiaj, już wie niewiele osób. A przecież mosty zbudowane przez niego w USA wciąż uznawane są za nowoczesne. O tym, że genialny kompozytor z Leszna Roman Maciejewski, autor słynnego „ Requiem”, był przez pewien czas dyrektorem muzycznym Metro Goldwyn Mayer, wiedzą już tylko jednostki. To tylko dwa przykłady z wielu prezentowanych w tej publikacji.

Nieznane historie tych wielkich Polaków ilustrują unikatowe zdjęcia archiwalne.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat
Autor: Borucki Marek
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 448
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-01-21
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 252 x 40 x 178
Indeks: 15407597
 
średnia 4,2
5
12
4
1
3
1
2
1
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
5/5
02-07-2018 o godz 08:28 Maciek dodał recenzję:
Ciekawa pozycja, przedstawia postacie niesłusznie zapomniane, często skazane na zapomnienie przez komunę a faktycznie mające duże osiągnięcia na swoich polach działalności.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-12-2017 o godz 09:09 Marek Dejewski dodał recenzję:
Warto przeczytać bo zawiera ciekawe życiorysy nieznanych Polaków ale każdy z nich powinien mieć ulicę w Toruniu
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-10-2017 o godz 19:42 Elżbieta Pokora dodał recenzję:
Piękne wydanie, kupiłam na prezent. Dużo dobrej i ciekawej treści. pozycje polecam bez względu na wiek czytelnika.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-10-2016 o godz 17:56 www.arabiasaudyjska-ksa.blogspot.com dodał recenzję:
Znakomita książka, w której Autor stara się oddać hołd naszym wybitnym Rodakom, którzy z różnych powodów nie zajmują należnego im poczesnego miejsca w historii.
Dokonywali rzeczy wielkich, ale kaprysem losu lub wielkich narodowych czy też osobistych tragedii opuścili nasz Kraj.
W części pierwszej poznacie losy takich tuzów jak Henryk Arctowski, znamienity geofizyk, geograf i badacz polarny, Kazimiera Iłłakowiczówna – poetka, prozaik i tłumaczka, Stanisław Kierbedź inżynier i konstruktor (warszawiacy, ci nieco mniej napływowi, znają dobrze jedno z Jego dzieł znanego jako Most Kierbedzia), czy profesor Stefan Bryła – konstruktor „domu bez kantów”, warszawskiego ”Prudentiala” i Poczty Głównej w Warszawie.
Ale pojawią się tu również osoby, które są znacznie mniej rozpoznawalne.
Jak wielu z Was wie, że najdroższe zegarki świata firmy Patek – Philippe wzięły swoją nazwę od nazwiska Antoniego Patka rodem z Piasków Luterskich na Lubelszczyźnie, odznaczonego Virtuti Militari i awansowanego za dzielność do stopnia porucznika za udział w Powstaniu Listopadowym?
Albo że odkrywca wielu witamin i prekursor gałęzi medycyny zwanej witaminologią to Kazimierz Funk, rodowity warszawiak? Tudzież kolejny warszawiak – Hilary Koprowski, który odkrył szczepionkę na wirusa polio wywołującego chorobę Heinego- Medina?
Bogato okraszona zdjęciami zarówno samych bohaterów, jak i ich dzieł, a także wybitnych postaci historycznych poczytujących sobie za zaszczyt znajomość z takimi sławami nauki i kultury.
Te 39 życiorysów zgromadzonych w części pierwszej tej pasjonującej lektury powinno należeć do kanonów wychowania patriotycznego, którym tak ochoczo szermują politycy.
Oczywiście dla nich oznacza to cokolwiek innego, ale Polacy a zwłaszcza młodzi powinni czerpać wzory z takich postaci, jak Jan Szczepanik, Tadeusz Karwicz, Ernest Malinowski bądź o. Marian Żelazek, zamiast dręczyć siebie i innych obowiązkowymi obchodami kolejnych rocznic klęsk, porażek, przegranych bitew czy katastrof lotniczych.
Postawa bohaterów tej pozycji to symbol prawdziwego patriotyzmu - szczerego, przepełnionego miłością do Ojczyzny i ciężką, organiczną pracą.
Oni dali Polsce i światu nieporównywalnie więcej niż „genetyczni patrioci” którym bądź przez własne lenistwo lub opacznie zrozumiany „interes Ojczyzny” powierzamy stery naszej państwowej nawy.

http://niestatystycznypolak.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
02-05-2016 o godz 15:42 Elżbieta Makowska dodał recenzję:
nie ma polskiego lektora ani napisow, dostepny lektor: angielski, napisy : japonski
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-06-2015 o godz 08:48 Sozanski dodał recenzję:
Lektura obowiązkowa nawet dla tych co opuszczają nasz kraj.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-04-2015 o godz 00:00 BioSook dodał recenzję:
Bardzo ciekawa książka o wielkich Polakach, którzy podbijali świat a przynajmniej wiele salonów lub laboratoriów. Fajnie czyta się o ludziach, którzy mieli wielki wpływ na kulturę i naukę, któzy zmianiali oblicze świata. Jedynie smutne jest, to że są zapomniani choć zupełnie nie powinni. Zdecydowanie polecam tę publikację.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-03-2015 o godz 00:00 zaanda dodał recenzję:
Bardzo cenna lektura bo ucz y i kultywuje polskość. Przypomina o wielkich Polakach którzy nigdy nie powinni odejść w zapomnienie ze względu na swoje czyny i osiągnięcia. Książka autorstwa Marka Boruckiego może być nie tylko fascynującą lekcji historii i tradycji polskiej. Polecam tym bardziej, że Borucki jest konkretny a jego styl wyróżnia przejrzystość.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-03-2015 o godz 00:00 nilsenmar dodał recenzję:
Książka Marka Boruckiego jest doskonałą okazją do tego by wyrobić w sobie większą świadomość historii i kultury polskiej, mieć większe poczucie tożsamości patriotycznej. To bardzo cenna ale i ciekawa lektura, uświadomiła mi wiele nieznanych dotąd faktów. Warto przeczytać, a nawet zachować dla przyszłych pokoleń.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-02-2015 o godz 00:00 marana dodał recenzję:
Ta ciekawa książka pozwala poznać sylwetki Polaków którzy w różny sposób rozsławili nasz kraj na świecie. Często dziś już nieco zapomniani lub pamiętani tylko przez nielicznych, jednak ich zasługi wydają się być dla dzisiejszego świata nieocenione i dotyczy to wielu dziedzin. Świetna książka, bo tak wiele mówi także o polskiej historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-01-2015 o godz 00:00 Brecomer dodał recenzję:
Bardzo mnie cieszą takie publikację. Wstyd przyznać, ale wielu z tych znamienitości nie znałem w ogóle. Wielka szkoda, że się o nich nie mówi. Książka napisana lekkim językiem, posiada wiele archiwalnych zdjęć oraz ciekawostek. Moim zdaniem jest to lektura warta poznania przez wszystkich Polaków. Pozdrawiam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-01-2015 o godz 21:47 werka777 dodał recenzję:
Najcenniejszym darem, jaki może otrzymać człowiek, jest pamięć. Bo takowa pozostaje nieśmiertelna i nic nie jest w stanie jej zniszczyć. Aby na zawsze zapisać się na kartach stale biegnącej historii, trzeba jednak wykazać się czymś więcej. Toteż narodowych, czczonych bohaterów mamy niewielu, w porównaniu z całą żyjącą populacją. Zapytani o znanych, godnych pamięci Polaków z pewnością wymienilibyśmy Jana Pawła II, Fryderyka Chopina, Marię Skłodowską-Curie czy też Lecha Wałęsę. Dlaczego? Bo ci ludzie przekraczali granice, odważnie czyniąc to, czego nie potrafili zrobić inni. Można jednak powiedzieć, że oprócz talentu, ci bohaterowie mieli także szczęście. Jest bowiem wielu takich, którzy pomimo czynów wielkich, w oczach narodu pozostali małymi, a to ze względu na zapomnienie potrafiące obrócić w pył wszelkie starania. Jednakże na ratunek żyjącym dotąd w cieniu, przychodzi Marek Borucki z książką „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”. Wywołując na podium i honorując tych, którym pamięć niewątpliwie się należy, uświadamia nam to, jak wielu genialnych ludzi miała okazję wychować nasza Polska Ziemia.

„Oto scenka z Warszawy: Po Krakowskim Przedmieściu przewodnik oprowadza grupę turystów. Zatrzymują się pod „domem bez kantów”. Przewodnik opowiada anegdotę z nim związaną. – Kiedy planowano budowę domu dla wojska, marszałek Piłsudski odbył spotkanie z inwestorami i przyszłymi budowniczymi. Znając różne przekręty i nadużycia w budownictwie zakończył rozmowę ostrzeżeniem: Panowie, tylko bez kantów! – I zamówiony został projekt na budynek bez kantów, z zaokrąglonymi narożnikami. Ale u kogo? O autorze projektu przewodnik nie wspomniał.”

No właśnie. Dlaczego tak często zapominamy o tych, którzy tak naprawdę w pełni zasłużyli sobie na podziw i szacunek? Dlaczego znamy Ignacego Paderewskiego, a nie mamy pojęcia o istnieniu Ludwika Bronarskiego? Czemu TEN Stefan Czarniecki wydaje się nam bliższy aniżeli JAKIŚ TAM Wojciech Chrzanowski? Jak się okazuje, historia bywa bardzo niesprawiedliwa, ale można zrobić coś, aby obecną sytuację nieco podratować. „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” to zbiór 39 sylwetek wybitnych obywateli naszego kraju: kompozytorów, lekarzy, poetów, budowniczych i działaczy oświaty, o których warto coś wiedzieć i to nie tylko dlatego, że tak wypada.

Czy wiecie, że gdyby nie Polak – Jan Czochralski, nie mielibyśmy telewizji, komórek czy komputerów. Gdyby nie Hilary Koprowski, nie byłoby szczepionki przeciw polio, a wiele ludzkich żyć odeszłoby przedwcześnie. Wanda Landowska, to właśnie ona wskrzesiła klawesyn, a talent Kazimiery Iłłakowiczówny w niczym nie ustępował twórczości znanej Marii Konopnickiej. Dlaczego zatem pamięć o jednych trwa, podczas gdy historia życia wielu innych, wybitnych geniuszy, już dawno straciła na ważności? Ernest Malinowski, to właśnie dzięki niemu w Peru powstała kolej nazwana cudem techniki. Zaś Tadeusz Krwawicz, znakomity okulista, rozsławiał Polskę w popularnych Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam oferowano mu pracę ze znakomitym wynagrodzeniem, ale nie chcąc zdradzić ojczyzny, Tadeusz powrócił tam, gdzie się urodził. Dlaczego zatem Polska zdradziła jego, skazując go na zapomnienie?

Autor książki, Marek Borucki, prezentuje czytelnikowi solidnie opracowany zbiór dotyczący ludzi wyjątkowych, o których można byłoby mówić naprawdę wiele. Aby jednak nie zanudzać, wybrał te najcenniejsze informacje, toteż o każdym wybitnym bohaterze możemy przeczytać kilka bardzo treściwych stron. W rezultacie powstała dość pokaźna księga, udekorowana klimatyczną, twardą oprawą, a co w niej najlepsze, to możliwość czytania jej w dowolnej kolejności. Nie trzeba bowiem poznawać życiorysów wybitnych Polaków po kolei. W każdym momencie możliwe jest odłożenie tomu na półkę i powrócenie do niego w dogodnej, wolnej chwili. Dla wielu zapracowanych fanów literatury taka informacja może wydać się wartościowa.

„Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” to nie tylko książka o ciekawej treści. To także „muzeum” wydobytych z archiwum zdjęć przedstawiających niejednokrotnie podniosłe i mające ogromne znaczenie sytuacje. Staniemy tutaj oko w oko z portretami tych, których twarze powinny być rozpoznawalne. Być może dzięki tej książce Polacy będą mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę na temat ojczyzny, bo przecież nasz kraj tworzą właśnie ludzie – często wybitni i utalentowani, chociaż niejednokrotnie żyjący w cieniu. Czytelnik ma okazję spotkać się tutaj z geniuszami żyjącymi w luksusie, ale i niejednokrotnie w warunkach ekstremalnie ubogich. To zaś podsuwa na myśl jeden wniosek, że aby był człowiekiem wielkim, wcale nie trzeba mieć pokaźnego portfela i ogromnej willi.
Czy ta recenzja była przydatna? 9 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa To tylko przyjaciel Jimenez Abby
4.5/5
25,59 zł
39,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy Orwell George
4.7/5
9,61 zł
14,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Miłość z widokiem na morze Gołębiewska Ilona , Knedler Magda ...
3.9/5
30,49 zł
39,90 zł
premium 25,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
4.7/5
21,09 zł
32,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Jak uspokoić swoje myśli Knight Sarah
3.6/5
28,99 zł
37,90 zł
premium 24,30 zł
Inne z tego wydawnictwa Ciche dni Greaves Abbie
4.0/5
30,49 zł
39,90 zł
premium 25,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Nowy wspaniały świat Huxley Aldous
4.5/5
20,49 zł
26,90 zł
premium 19,46 zł
Inne z tego wydawnictwa Cień wiatru Zafon Carlos Ruiz
4.4/5
25,59 zł
39,90 zł
premium 24,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
4.6/5
9,99 zł
12,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Niegrzeczny idol Callihan Kristen
4.4/5
30,49 zł
39,90 zł
premium 28,96 zł
Inne z tego wydawnictwa Moje serce należy do ciebie Puleo Alessio
4.6/5
9,49 zł
12,90 zł
premium 7,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto lat samotności Marquez Gabriel Garcia
4.5/5
36,99 zł
49,90 zł
premium 29,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Seryjni mordercy Kaminsky Michelle
3.6/5
32,99 zł
42,90 zł
premium 27,51 zł
Inne z tego wydawnictwa Mały Książę de Saint-Exupery Antoine
4.8/5
16,49 zł
21,90 zł
premium 14,05 zł
Inne z tego wydawnictwa Zbrodnia niedoskonała Bonda Katarzyna , Lach Bogdan
4.4/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 23,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Nowa psychologia sukcesu Dweck Carol S.
4.6/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 23,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Magia olewania Knight Sarah
3.7/5
21,99 zł
29,90 zł
premium 19,17 zł
Inne z tego wydawnictwa Nieuporządkowane życie planet Murdin Paul
4.8/5
34,49 zł
44,90 zł
premium 28,78 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziewczęta z Auschwitz Winnik Sylwia
4.2/5
25,59 zł
39,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Ostatni lot Clark Julie
4.5/5
34,49 zł
44,90 zł
premium 28,78 zł
Inne z tego wydawnictwa Magia sprzątania Kondo Marie
4.0/5
26,49 zł
34,90 zł
premium 22,38 zł
Inne z tego wydawnictwa Mistrz i Małgorzata Bułhakow Michaił
4.7/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Przestań się zamartwiać Godecka Joanna
4.2/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 22,38 zł
Inne z tego wydawnictwa Labirynt duchów Zafon Carlos Ruiz
4.4/5
41,99 zł
54,90 zł
premium 33,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Pilot ci tego nie powie Smith Patrick
4.3/5
37,99 zł
49,90 zł
premium 31,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Miłość leczy rany Bonda Katarzyna
3.3/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
4.8/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 25,59 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Wybitne dzieci sławnych Polaków Borucki Marek
4.5/5
56,99 zł
59,90 zł
premium 45,59 zł
strona produktu - rekomendacje Becoming. Moja historia Obama Michelle
2.7/5
32,77 zł
49,99 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Człowiek o 24 twarzach Keyes Daniel
4.5/5
23,06 zł
39,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Boznańska. Non finito Kuźniak Angelika
3.5/5
31,43 zł
44,90 zł
premium 28,93 zł
strona produktu - rekomendacje Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa Gureczny Krzysztof
3.9/5
35,99 zł
39,99 zł
premium 26,22 zł
strona produktu - rekomendacje Pełnia życia Maciąg Agnieszka
4.2/5
32,64 zł
49,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Przyczajony geniusz. Opowieści o Januszu Gajosie Wakar Jacek
4.0/5
31,49 zł
39,90 zł
premium 26,60 zł
strona produktu - rekomendacje Frida Mujica Barbara
4.2/5
30,99 zł
39,90 zł
premium 29,44 zł
strona produktu - rekomendacje Boniecki. Rozmowy o życiu Boniecki Adam , Goc Anna
4.3/5
29,33 zł
44,90 zł
premium 27,59 zł
strona produktu - rekomendacje Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu Obama Barack
4.8/5
40,49 zł
44,99 zł
premium 29,49 zł
strona produktu - rekomendacje Dymy nad Birkenau Szmaglewska Seweryna
4.5/5
27,53 zł
42,00 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Pamięć nieulotna Snowden Edward
4.2/5
40,49 zł
44,99 zł
premium 30,00 zł
strona produktu - rekomendacje Moje sekretne życie Dali Salvador
4.6/5
23,99 zł
32,00 zł
premium 19,19 zł
strona produktu - rekomendacje Brzydki, zły i szczery Ostrowski Adam
4.5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 22,75 zł
strona produktu - rekomendacje Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza Szczepański Dominik
4.6/5
40,49 zł
44,99 zł
premium 38,46 zł
strona produktu - rekomendacje Słowik. Skazany na bycie gangsterem Szostak Janusz
3.8/5
35,99 zł
39,99 zł
premium 34,19 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.