Wczesne życie (okładka  miękka, 03.2020)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 21,96 zł

21,96 zł 34,90 zł (-37%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 48 godzin

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

W Polsce co dziesiąty noworodek przychodzi na świat przedwcześnie. Dzięki postępowi neonatologii przeżywają dzieci, których jeszcze dekadę temu nie można było uratować – urodzone w dwudziestym drugim czy dwudziestym czwartym tygodniu ciąży (próg przeżycia). Jeśli – dzięki rehabilitacji – rozwijają się prawidłowo, mówi się o cudzie. Jeśli ciężko chorują, ich życie zamienia się w uporczywą terapię. Nikt w chwili narodzin nie wie, jak będzie.

To, czego doświadczają matki wcześniaków, można porównać ze stresem bojowym. Są słabe, bezsilne, pełne poczucia winy, dręczone wątpliwościami. Muszą szybko zapomnieć o sobie, by pomóc dziecku, które zaczyna najcięższą walkę – o życie. Na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka wcześniaki spędzają nieraz wiele tygodni, a nawet miesięcy. Najgorsze są poranki i wieczory. Poranki – bo trzeba wejść na oddział i dowiedzieć się, czy przez noc nie stało się nic złego. Wieczory – bo zostawia się dziecko. Rodzicom każdego dnia towarzyszą niepewność i poczucie zagrożenia. Jedno i drugie może już nigdy ich nie opuścić.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1239681710
Tytuł: Wczesne życie
Seria: Bez fikcji o...
Autor: Nocuń Małgorzata
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 224
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-03-25
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 207 x 22 x 126
Indeks: 34698082
średnia 4,8
5
12
4
3
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
24-04-2020 o godz 14:57 przez: CherryLadyReads
Dla wielu kobiet informacja, że są w ciąży, jest spełnieniem marzeń. Przez 9 miesięcy oswajają się z myślą, że za jakiś czas ich życie się zmieni, nabierze innego wymiaru. Staną się matkami. Zdarza się jednak i tak, że czas oczekiwania na poród skraca się diametralnie, i dziecko pojawia się na świecie w wyniku cesarskiego cięcia, o wiele za wcześnie niż to zaplanowała natura. Dzięki ciągle rozwijającej się medycynie wcześniaki (bo tak je się nazywa), mają szansę przeżyć. Jednak jest to walka trudna, męcząca i bolesna nie tylko dla tych maluchów, ale i dla lekarzy, położnych, a przede wszystkim dla matek, które zadają sobie retoryczne pytanie: „Dlaczego to mnie spotkało?”, „Dlaczego moje dziecko?”. „Wczesne życie” jest książką przedstawiającą nam codzienność kobiet, które urodziły swoje dzieci za wcześnie. Kobiet, które często obarczają winą siebie za to, że ich ciało zamiast być bezpieczną przystanią dla swoich pociech, okazało się pułapką bez powietrza. Doszukują się w przebiegu ciąży momentów, które mogły zwiastować przyszłe problemy. Towarzyszy im niewyobrażalny strach. Najpierw o to, czy dziecko przeżyje. Później, czy będzie zdrowe, samodzielne. Czasem nawet pojawiają się myśli, że jeśli dziecko ma być ciężko chore, to może lepiej, żeby umarło i się nie męczyło? I te wszystkie emocje są uzasadnione. Towarzysząc autorce w jej codzienności na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka, spotykamy się z tragediami innych rodzin. Jesteśmy świadkami rozmów matek, które wzajemnie się wspierają, doradzają, jak radzić sobie z pokarmem, który nie pojawia się z powodu zbyt dużego stresu, opowiadają o piekle jakie przeszły. To poczucie wspólnoty pomaga znaleźć w sobie siłę, do kolejnego ciężkiego dnia w walce o swoje maleństwo. Jest to książka bardzo emocjonalna i myślę, że dla wielu osób będzie bardzo trudna. Matki wcześniaków zawieszone są pomiędzy walką o życie swoich dzieci, ale równocześnie czują ogromny ból patrząc na ich cierpienie. Te emocje udzielają się też czytelnikowi. Jest to prawdziwy rollercoaster uczuć. Od radości, przez niepewność, po strach, ale i nadzieję, że wszystko się ułoży. Podziwiam siłę tych kobiet, jednak książka utwierdza mnie w przekonaniu, że nie chcę mieć dzieci. Obawiam się, że takiego bagażu bym nie uniosła.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-06-2020 o godz 17:56 przez: anonymous
Autorka „Wczesnego życia” jest matką wcześniaka. Książka, którą napisała jest formą terapii, dzięki której może uporać się ze swoimi traumami i wspomnieniami z okresu, w którym toczyła się walka o życie jej przedwcześnie narodzonego dziecka. Dla większości kobiet, ciąża jest niezwykle szczególnym momentem. To okres wyczekiwania na przyjście najważniejszej osoby w życiu. Przyszli rodzice przygotowując się do nowej, życiowej roli, muszą przewartościować swoje życie i nadać mu zupełnie nowy kierunek. Wiem, co mówię, bo sama jestem matką i wspólnie z mężem staramy się wychować naszego obecnie dziewięciolatka na dobrego, szczęśliwego człowieka. Czy wiecie, że w Polsce co dziesiąte dziecko rodzi się przedwcześnie? Jeszcze całkiem niedawno, dzieci będące wcześniakami, skazane były na śmierć. W obecnych czasach, dzięki postępowi medycyny, umieralność wcześniaków maleje. Aż trudno uwierzyć, że lekarzom udaje się uratować dzieci urodzone już w 22 tygodniu ciąży . Mimo postępu w dziedzinie neonatologii, nie wszystkie wcześniaki mają szanse na normalne życie. Schorzenia układu nerwowego, krwionośnego oddechowego, będące przyczyną wczesnego porodu, mogą mieć poważne i nieodwracalne następstwa w dorosłym życiu. Dzień po dniu na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka gromadzą się zatroskani i zmęczeni rodzice. Spędzając czas ze swoim dzieckiem chcą poczuć namiastkę rodzicielstwa. Z troską spoglądają na swoje wcześniaki podłączone do aparatury medycznej, uwięzione w ciasnym inkubatorze. Każdego dnia, przekraczając bramy szpitala, rodzice odzyskują nadprzyrodzone siły i walczą o każdy oddech swojego dziecka. Nie wiadomo, czy następnego dnia będą jeszcze rodzicami. Małgorzata Nocuń w swojej książce, pokazuje jak wyboistą i kręta drogę muszą przejść rodzice przedwcześnie narodzonych dzieci. Mierzą się z ogromnym bólem, cierpieniem, wątpliwościami i obawami, które nie pozwalają im normalnie funkcjonować. Niektóre matki przechodzą zespól stresu pourazowego, z którym będą musiały się zmagać jeszcze długo po opuszczeniu szpitala. W książce poznacie wiele przejmujących, prawdziwych historii opowiadających o losach wcześniaków i ich rodziców. Wszystkich ich łączy jedno, na długi czas ich domem rodzinnym staje się szpitalna sala.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-04-2020 o godz 17:58 przez: Ewelina Bachniak
IG- inia.recenzuje // BLOG- iniarecenzuje.wodpress.com /////// FB- @inia.recenzuje Czytając „Wczesne życie” odczuwałam ból fizyczny i psychiczny. Co chwilę płynęły mi łzy po policzkach. Ale cieszę się, że miałam ten zaszczyt przeczytania jej. Książki trudnej, ale bardzo potrzebnej. Wyjaśniającej wiele nurtujący aspektów życia. Pokazującej jak trudne chwile przeżywają rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych. Ta książka jest terapią. Tu dramat jest opisany na każdej stronie. Przenikanie życia i śmierci jest wręcz namacalne. Małgorzata Nocuń jest dziennikarką, z reporterską dokładnością przedstawia wszystkie etapy przechodzenia przez wcześniactwo. Autorka podzieliła całą historię na trzy części. Pierwsza przedstawia pobyt w szpitalu. Zwykle nagły poród, komplikacje, wywołanie ciąży. Drugi równie ciężki to powrót do domu, gdzie każdy rodzic niemal fizyczni odczuwa strach, który siedzi mu na ramieniu. Póki dziecko było w szpitalu, na oddziale intensywnej terapii było bezpieczne, teraz to tylko oni mają je chronić. Ostatnia część to rozmowy z mamami, już po. Po tym jak wrócą do domu i oswajają się z niepełnosprawnością swojego dziecka i muszą walczyć, a i tak zdają sobie sprawę, że przegrywają. Ta część historii jest równie emocjonalna co poprzednie, ale wydaje mi się, że jest jeszcze brutalniejsza. Tutaj ogromny strach przewija się przez całą książkę, czyha na mamy za każdym rogiem. Kobiety opisane w reportażu czują, że niewystarczająco zadbały o swoje dzieci, przez to nie mogą nazwać siebie matkami. To bardzo bolesne, jak duże poczucie winy potrafimy same w sobie wywołać. Brak wpływu na zaistniałą sytuację jest niszczący. „To, co pani przeżyje, można porównać jedynie ze stresem bojowym. (…) nie, tu jest chyba gorzej niż na wojnie. Na wojnie człowiek może choć czasem coś zrobić, podjąć decyzję: walczę, uciekam, ukrywam się, zmieniam tożsamość, przechodzę na stronę wroga, poddaję się. Tu można tylko biernie czekać, bo nie ma się żadnego wpływu na to, co przyniesie los”. Pani Małgorzato, gratuluję tak genialnego reportażu. Dziękuję jako mama. Życzę sił i wytrwałości.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-04-2020 o godz 14:42 przez: asia gębicz
Czy wiecie,że w Polsce co 10 noworodek przychodzi przedwcześnie na świat? W tej chwili potrafią przeżyć dzieci urodzone w 22-24 tygodniu ciąży. Jeśli,dzięki rehabilitacji,rozwijają się prawidłowo-mówi się o cudzie. Ale są też takie,które już na zawsze pozostaną ciężko upośledzone. W chwili narodzin nikt nie jest w stanie tego przewidzieć,a matki przeżywają codzienny koszmar i walkę-z poczuciem winy i bezradności. ******************************************* Nie jestem mamą wcześniaka. Nie byłam i nie będę. Z takimi mamami łączy mnie coś innego-poród przez cesarskie cięcie. I emocje. Bo czytając tę wzruszającą książkę czułam,jakbym była jedną z nich. Ciężko mi pisać o wszystkich moich uczuciach towarzyszących czytaniu. Nie wiem,czy mam jakiekolwiek prawo wypowiadać się w tym temacie. Ale powiem jedno. Niech zamilkną Ci wszyscy krzykacze,którzy sami mając zdrowe dzieci,każą innym matkom rodzić kalekie. Niech zamilkną i najpierw przeczytają co ma do powiedzenia autorka i jej bohaterki,bo nie mają o niczym pojęcia. Nie wiedzą jak wygląda strach,obawa,rozpacz i ból. Nie wiedzą co to znaczy codziennie zadawać sobie miliony pytań,codziennie rozdrapywać od nowa te same rany. Ja czytałam i płakałam. Wy też przeczytajcie,żeby zrozumieć,przytulić i popłakać. Bo to jest bardzo cenne. Żeby być wsparciem dla tych wszystkich kobiet. Ja jestem z nich dumna i podziwiam. Za wszystko.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Demony Rosji Witold Jurasz
5/5
32,83 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mleko i głód Broder Melissa
4.5/5
29,61 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Obietnica Galgut Damon
4.6/5
29,29 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Więzy krwi Hatzfeld Jean
5/5
25,11 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Tu byli, tak stali Krauze Gabriel
4.5/5
29,29 zł
44,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego