Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

"Wanna z kolumnadą" Filipa Springera to pasjonująca opowieść autora o planowaniu przestrzennym w naszym kraju.

Tuż przed wojną Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie! Wiele krajów brało z nas przykład. Po wojnie jednak system został scentralizowany i odszedł w zapomnienie. Dziś już nikt nie planuje ani centralnie ani przestrzennie. Panuje u nas jeden wielki chaos.

Autor uparł się jednak i postanowił znaleźć w tym szaleństwie jakąś metodę. Przemierzył Polskę wszerz i wzdłuż, obserwując planowanie przestrzenne w naszym kraju. I tak z pozornie mało interesującego, nudnego zagadnienia, powstała intrygująca opowieść o naszym kraju i jego ludziach, którzy tworzą naszą rzeczywistość. Trochę straszna, ale i czasami zabawna.

"Wanna z kolumnadą" to historia o ładzie przestrzennym, czyli o czymś, o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział.

"Z prawdziwą satysfakcją i czystym sumieniem polecam książkę Filipa Springera. Po pierwsze dlatego, że poruszył niezwykle ważki temat. Po drugie ze względu na niezwykle atrakcyjną formę narracji. Autor doskonale opanował umiejętność tworzenia w rzadko spotykanym gatunku: reportażu poświęconego nie ludziom, ale miejscom, problemom i zjawiskom. A w pisaniu nigdy nie idzie na skróty".
Piotr Sarzyński, "Polityka"

"Filip Springer dał się poznać jako świetny znawca architektury i znakomity pisarz. Połączenie tych talentów i zainteresowań owocuje nową książką, w której autor opowiada o estetyce polskiej przestrzeni miejskiej. O trudnych zagadnieniach pisze przystępnie i ciekawie, wykorzystując do ich opisów indywidualne historie, elementy reportażu śledczego i prasowego. W barwny sposób przedstawia pozornie skomplikowane urbanistyczne problemy i pokazuje, jak stosunkowo łatwo można je rozwiązać. Polscy czytelnicy bardzo potrzebują tej książki!"
Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Tytuł: Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni
Autor: Springer Filip
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 248
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-09-25
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 246 x 20 x 195
Indeks: 13479268
 
średnia 4,4
5
18
4
5
3
3
2
2
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
22 recenzje
5/5
04-03-2014 o godz 17:38 przez: kasieniazajac
Ksiązka F. Springera to niesamowity manifest dziennikarza, który patrzy - i WIDZI. Ma ten, dość rzadki u przeciętnych ludzi, a powszechny wśród artystów, dar wrażliwości na świat. Autor bardzo celnie punktuje choroby polskiej przestrzeni, tej miejskiej, objawiającej się przy termomodernizacjach modernistycznej architektury, tej naturalnie nas otaczającej, jak zanikanie rzek w Łodzi. Opisuje niebezpieczeństwa grożące przestrzeni, która narażona jest na nie zawsze odpowiedzialne działanie polityków i projektantów. Nie brak też w tym zbiorze reportaży przykładów pozytywnych, podnoszących na duchu. Jednak zarówno autor, jak i czytelnik (po lekturze tej pozycji), zauważa, że to kropla w morzu potrzeb. I że Polacy potrzebują uwrażliwienia i potraktowania przestrzeni jako dobra wspólnego.

Książka przerażająca.
Polecam wszystkim - nie tylko tym, którym zależy na wyglądzie i kondycji naszych miast, ale też tym, którzy uważają, że to sprawa drugorzędna i nie warta ich uwagi. Zwłaszcza tym.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
01-04-2014 o godz 21:18 przez: Ola
Po przeczytaniu książki, mogę stwierdzić, że napisana jest lekkim językiem i stosunkowo dobrze się ją czyta. Natomiast co do treści: czasem śmieszne czasem nie bardzo. Sprawa planowania przestrzennego w Polsce opisana w sposób nie pozostawiający złudzeń co do prymitywizmu naszego kraju i dużych problemów współczesnej urbanistyki. Niestety pokazuje prawdziwe oblicze polskiego "ładu przestrzennego".Całkowicie brakuje pozytywnego przesłania a już na pewno pomysłów autora na wprowadzenie zmian... Sprawa jest ukazana jako skomplikowana a Polacy jako głupki urbanistyczne i absolutni ignoranci wszelkiego porządku i estetyki. Krytyka ostra ale brakuje wniosków. Moim zdaniem za bardzo reporterski styl i w związku z tym mało wnoszący- jak jest każdy widzi. Mimo tego książka warta przeczytania. Problem szeroki, sprawa zbyt skomplikowana do jednoznacznej oceny i po lekturze wnioski nie są optymistyczne. Ilustrowany apel do osób decydujących w sprawach urbanistyki oraz zwykłych użytkowników.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
06-10-2013 o godz 00:00 przez: Marcin
Książka Springera jest wspaniałym manifestem człowieka, który wyjechał w Polskę, zobaczył jak ona wygląda po ponad 20 latach od upadku komunizmu, i załamał ręce. Książka opisuje nam budowalne cuda naszego kraju, tak pięknego a tak zeszpeconego przez nieudolnych biurokratów i zachłanne firmy budowalne. Autor przytacza nam plany jakie były na rozbudowę choćby nawet Warszawy kilka lat przed wojną. Gdyby nie Hitler i przyjaciele Sowieci, bylibyśmy teraz potęgą, a Warszawa mogła by się równać z Paryżem, Londynem, Barceloną. Ale niestety. Springer w swojej serii reportaży pokazuje jak wygląda obecnie stan polskiego budownictwa, rozplanowania infrastruktury i poziomy wiedzy architektonicznej. Wszystko wzbogacone o zdjęcia. Szczerze polecam, bo to co opisuje autor jest niesamowite.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
10-05-2014 o godz 00:00 przez: splawcio
Jest to lektura niezwykle interesująca, wskazująca na tendencje organizacyjne otaczającej nas przestrzeni. Autor jako główne bolączki wymienia: grodzone osiedla (i oddzielanie wszystkiego płotami), budowanie nieprzystosowanych do sprawnego funkcjonowania osiedli na obrzeżach miast, "pastelozę" osiedli mieszkaniowych i zawalanie każdego skrawka przestrzeni plakatami reklamowymi.Smutna, skłaniająca do przemyśleń lektura, otwierająca oczy na otaczające nas zjawiska.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
19-10-2013 o godz 00:00 przez: DreamGirl
Genialna książka. Nie widziałam jeszcze takiej pozycji na naszym rynku! Książka udowadnia, że w Polsce jest piękne budownictwo. Trudno nam to dostrzec, ponieważ teraz nikt nie planuje już przestrzeni a konserwatorzy zabytków zbyt często zgadają się na stawianie koszmarków. Fajny tekst który pozwala inaczej spojrzeć na nasze miasta!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
22-10-2013 o godz 00:00 przez: Bajzer
Dla osób interesującym się tym tematem będzie to książka wręcz idealna. Autor opisuje wręcz z chirurgiczną precyzją, jak z pięknego kraju, jakim była i po części jest Polska, zrobić architektoniczny koszmarek. Niestety smutne to, ale prawdziwe. Polecam książki tego autora, bo widać, że zna się na swoim fachu!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
04-10-2013 o godz 14:37 przez: tomek
Zdecydowanie polecam, po Hansenach kolejna ciekawa pozycja, tylko cena .....masakryczna.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
06-11-2013 o godz 16:38 przez: Zuzana Ko
Świetne i przerażające. Fajny, niereportażowy styl.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
2/5
22-01-2017 o godz 20:46 przez: Agata Małecka
Po trudnym temacie "13 pięter" przyszedł u mnie czas na "Wannę z kolumnadą" Filipa Springera, czyli zgodnie z podtytułem "reportaż o polskiej przestrzeni". A inaczej - o tym, dlaczego w Polsce jest, no może bywa, brzydko. A tych przejawów brzydoty jest wiele - poczynając od braku ładu przestrzennego, przez chorobę pastelozy elewacji polskich bloków, po atak reklam wielko- i małopowierzchniowych. A to przecież nie wszystko. Żeby poczuć klimat książki, jak pisze Autor, "możemy polecieć samolotem, wsiąść w Monachium (na wieży lotniska zobaczymy napis "Munchen") albo w Pradze (na wieży będziemy mogli przeczytać "Praha") i wylądować w Warszawie (na wieży powita nas "Samsung").... No właśnie. Z tego się akurat uśmiałam, ale przewracając każdą kolejną stronę zrzedła mi mina. I mimo że ktoś może uznać temat książki za czepialstwo, bo przecież Polska taka ładna (owszem, taka też jest), to moim zdaniem reportaże Filipa eS. są bardzo ważne i potrzebne. Nie po to, by się tylko smucić czy złościć, ale by mieć świadomość i najlepiej coś z tą świadomością zrobić.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-03-2016 o godz 00:00 przez: Aleksander Czarnecki
Wanna z kolumnadą Springera to książka poruszająca tematykę planowania przestrzennego w Polsce. Publikacja szczegółowo opisuje różne zakątki Polski z naciskiem na rozplanowanie poszczególnych przestrzeni, zarówno w ujęciu miast, regionów, jak i całego kraju. Z tego opisu wyłania się prymitywny obraz Polski i duże problemy współczesnej urbanizacji. Springer wytyka najbardziej powtarzalne wady m.in. odgradzanie od reszty miasta, budowanie osiedli zamkniętych, wszechobecny reklaming i bilbording. Z drugiej strony pokazuje też pozytywne przykłady, dzięki czemu gdzieś w środku tli się jeszcze nadzieja, że Polacy jeszcze trochę dbają o ład i estetykę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-10-2013 o godz 00:00 przez: Wikto
Filip Springer bezlitośnie punktuje brzydotę polskich miast i miasteczek. Wskazuje na wszechobecny chaos i brak myśli urbanistycznej, planowania. Na początku książka i opisywane absurdy wywołują uśmiech, ale szybko przemienia się on w dojmujący smutek! Autor zmusza do zastanowienia się nad tym, co widzimy za oknami! Polecam, im więcej osób to przeczyta, tym większa szansa, że nasz kraj będzie wyglądał lepiej!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-09-2016 o godz 21:40 przez: anonymous
Autor niezwykle lekkim piórem opisuje to czego nie dostrzegamy na co dzień...czającej się w różnych zakamarkach naszego kraju brzydoty którą sami sobie uczyniliśmy. Może lektura tej właśnie książki otworzy oczy tym, którzy cieszą się na widok pani reklamującej stroje kąpielowe na banerach w centrach miast lub planujących budowę kolejnego maszkarona mającego być "ozdobą" lub atrakcją turystyczną. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-11-2013 o godz 00:00 przez: Xenia
Gdyby ktoś powiedział mi, że mieliśmy kiedyś najlepszy system planowania przestrzennego w Europie nie uwierzyłabym... A właśnie tak powiada ta książka :), pokazuje również jak łatwo zniszczono wszystkie plany i wprowadzono przestrzenny chaos w którym obecnie żyjemy... Książka w brew pozorom jest ciekawa i nie trzeba być architektem by po nią sięgnąć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-10-2013 o godz 00:00 przez: Rafał Siporadzki
Książka dla wszystkich których interesuje przestrzeń miejska na terenie całej Polski. Dla tych którzy wierzą, że może być piękniej, albo wiedzą, że kiedyś było pięknie. Autor odnajduje wciąż urocze miejsca i te, które uroku zostały pozbawione. Fajna podróż po różnych zakątkach w poszukiwaniu architektonicznych perełek!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-04-2015 o godz 00:00 przez: Oskar Majchrzak
Książka ma bardzo ciekawą tematykę. Zanim ją przeczytałem nigdy wcześniej nie spotkałem się z pojęciem planowania przestrzennego, jednakże teraz coraz częściej zacząłem zwracać uwagę na krajobraz, który mnie otacza. Brawo dla autora, który włożył mnóstwo trudu, aby pokazać i opisać te wszystkie wspaniałe miejsca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-04-2015 o godz 00:00 przez: Wojciech Nowak
Ksiażka jest rewelacyjna. Pierwszy raz spotkałem się pojęciam planowania przestrzennego na tak szeroką skalę. Co więcej dzięki tej książce poznałem Polskę z zupełnie innej strony. Brawo dla autora, który włożył tyle trudu aby czytelnikowi pokazać ogrom interesujących miesjc w Polsce. Poelcam gorąco
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-07-2016 o godz 22:24 przez: akinom
F. Springerr - jego książki to moje kochane perełki. Uwielbiam wszystkie!!! Książek Springera nigdy dość!!! Chętnie kupuję je również na prezenty (oczywiście dla tych, których interesuje architektura i sztuka).
Żal, że na okładce koszmarek z mojego rodzinnego miasta, ale taka Polska właśnie :(.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-03-2015 o godz 10:31 przez: Adrianna Andrzejewska
Jako planista przestrzenny z ciekawością sięgnęłam po tą pozycję i szczerze polecam.
Brutalna prawda o polskim systemie planowania przestrzennego, przedstawiona w sposób dosłowny, a jednocześnie ciekawy.
Duży plus za fotografie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
07-10-2014 o godz 20:12 przez: anonymous
spodziewałem się czegoś więcej, a książkę odłożyłem po przejrzeniu fotografii i przeczytaniu paru fragmentów. Moze jeśli sie przeczyta całą to jest lepsze wrażenie, więc nie do końca skreślam tą książkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 4
20-04-2016 o godz 09:32 przez: joanna kisman
ukazuje jak piękny mamy kraj ;D i jak pomysłowych ludzi - oczywiście z przymrużeniem oka... a jednak wszystko jest najprawdziwsze i często bardzo blisko nas.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Springer Filip

Wanna z kolumnadą Springer Filip
4.9/5
33,99 zł
59,00 zł
Źle urodzone Springer Filip
4.5/5
38,47 zł
59,00 zł
Księga zachwytów Springer Filip
0/5
19,90 zł
31,99 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Fuerte Bajon Kasper
4.2/5
26,02 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Chamstwo Pobłocki Kacper
4.7/5
30,86 zł
49,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego