Wampir z Zagłębia (okładka  miękka, 01.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Największa mistyfikacja polskiego wymiaru sprawiedliwości?
Prawdziwa historia polowania na seryjnego mordercę

To było najtrudniejsze śledztwo w historii polskich organów ścigania. Wampir z Zagłębia przez siedem lat terroryzował społeczeństwo. W polowaniu na mordercę kobiet brało udział trzy tysiące funkcjonariuszy, podejrzanych było 23 tysiące mężczyzn. Gdy za głowę wampira wyznaczono nagrodę miliona złotych, służby zalała fala donosów na krewnych, sąsiadów i kolegów z pracy.
Proces Zdzisława Marchwickiego, domniemanego wampira, elektryzował całą Polskę. W lipcu 1975 roku skazano go na śmierć. Szybko pojawiły się jednak pogłoski, że powieszono nie tego człowieka.

Czy ręka sprawiedliwości dosięgła prawdziwego Wampira z Zagłębia? Komu zależało, by skazać Marchwickiego? Jaką rolę w całej układance odegrał Edward Gierek, którego bratanica była ofiarą mordercy?

"Przemysław Semczuk, autor »Czarnej wołgi. Kryminalnej historii PRL«, dociera do ostatnich świadków tej sprawy, odkrywa nieznane dokumenty IPN i wyjaśnia jedną z największych tajemnic w dziejach polskiej kryminalistyki. Bezlitośnie, rzetelnie, z chirurgiczną precyzją. Dziennikarska sekcja zwłok najsłynniejszego
przestępcy PRL-u. Bez tej książki nic nie wiecie o sprawie Marchwickiego".
Katarzyna Bonda

"Książka Semczuka ponownie obudziła moje wątpliwości, czy na pewno zgładzono prawdziwego Wampira. Niepokojąca, mroczna, a przede wszystkim – ważna i fascynująca".
Artur Górski, autor "Rozmów z Masą"

ID produktu: 1117665698
Tytuł: Wampir z Zagłębia
Autor: Semczuk Przemysław
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 384
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-01-13
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 40 x 211 x 142
Indeks: 18495843
średnia 4,4
5
12
4
4
3
2
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
7 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
12-03-2016 o godz 15:16 przez: Dan2012 | Zweryfikowany zakup
Książkę szybko się czyta i daje dużo do zastonowienia nad prawda i kwestia życia naszego i naszego kraju.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-11-2017 o godz 07:50 przez: Ania | Zweryfikowany zakup
ciekawa i wciągająca książka, o której na pewno szybko nie da się zapomnieć
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-12-2016 o godz 21:45 przez: Przy kawie z ksiazka
Już w trakcie procesu "Wampira z Zagłębia" wielu jego obserwatorów miało wątpliwości czy na ławie oskarżonych zasiadają właściwi sprawcy. Władze PRL i milicja zrobiły z tej sprawy proces pokazowy. Zdzisław Marchwicki oficjalnie wytypowany na sprawcę na podstawie portretu psychologicznego sprawcy sporządzonego przez milicyjnych specjalistów przy zastosowaniu specjalistycznych technik kryminalistyki. W rzeczywistości został pogrążony przez własną żonę. Semczuk w swojej książce udowadnia, że Marchwicki w tym przypadku sam był ofiarą. Władzom potrzebny był szybki sukces, gdyż jedną z ofiar Wampira była siostrzenica Gierka. Patologiczna rodzina Marchwickich świetnie nadawała się do roli kozła ofiarnego. Sprawa Marchwickiego była kluczowa dla późniejszych awansów milicjantów zajmujących się jej wyjaśnieniem.

Marchwicki był konwojentem kopalni "Siemianowice". Do procesu zebrano 141 tomów akt liczących przeszło 50 000 stron oraz setek dodatkowych dokumentów i dowodów rzeczowych, taśm magnetofonowych, filmowych, zdjęć, szkiców itp. 141 tomów w tamtych czasach było najobszerniejszą dokumentacją w powojennym sądownictwie.

18 kwietnia 1974 roku rozpoczyna się proces Wampira. Proces wyjątkowy. Milicja ścigała go 7 lat. Do jego schwytania przyczyniła się współpraca z wybitnymi naukowcami z wielu dziedzin. W ciągu dwóch dni procesu powstawał wizerunek brutalnego mordercy, działającego z motywów seksualnych. Ofiary atakował znienacka, na bocznych drogach i ścieżkach, pod osłoną ciemności i mgły. Uderzał metalowym prętem w głowę, masakrował zwłoki, zabierał różne przedmioty osobistego użytku. Powstawał obraz człowieka o dwóch twarzach: uprzejmego i uczynnego, zdyscyplinowanego w pracy i awanturnika wobec członków najbliższej rodziny. Pierwszą swoją ofiarę znał. Potem w ciągu 6 lat zabił jeszcze czternaście kobiet, zaś sześć usiłował pozbawić życia. Taką wersję zaprezentowano dziennikarzom na konferencji w marcu 1974 roku, potem konsekwentnie powtarzano ją w prasie.

Tymczasem akta grupy operacyjnej "Anna" - od imienia pierwszej ofiary Wampira - przechowywane w Instytucie Pamięci Narodowej pokazują inną historię śledztwa niż ta opisywana przez dziennikarzy w latach 60 i 70-tych.

"Wampir z Zagłębia" to doskonała książka o jednym z najsłynniejszych seryjnych morderców w Polsce. Szczegółowo opisuje śledztwo i proces. Autor oparł się tu na nieznanych dokumentach z IPN próbując wyjaśnić jedną z największych tajemnic polskiej kryminalistyki. Nie osądza skazanego, jak zrobili to jeszcze przed procesem prokuratura i dziennikarze. Przedstawia swoje wątpliwości i zwraca uwagę na niejasności w całej sprawie. Nie mamy udzielonych ostatecznych odpowiedzi, zmusza czytelnika do przemyśleń. Proces Marchwickiego elektryzował całą Polskę, w lipcu 1975 roku skazano go na śmierć i wyrok wykonano. Szybko pojawiły się pogłoski, że skazano nie tego człowieka. Kryminalistyka przypominała pajęczynę politycznych intryg, plątaninę interesów, w których najważniejszy był dobry wizerunek państwa w oczach obywateli.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
21-01-2016 o godz 10:38 przez: erka
Sprawa Wampira z Zagłębia, w latach siedemdziesiątych, elektryzowała całą Polskę.
Kobiety bały się po zmroku wychodzić z domu, a jeśli musiały wyjść, robiły to w otoczeniu najbliższej rodziny.Mimo tych środków bezpieczeństwa, przez niemal dekadę, mordercy udało się zaatakować i zabić 16 kobiet.
Sprawa od początku budziła ogromne emocje, zwłaszcza, że jedną z ofiar, stała się bratanica Edwarda Gierka, ówczesnego I Sekretarza KC PZPR.Rozpoczęto więc, zakrojoną na szeroką skalę akcję, mająca na celu schwytanie zwyrodnialca i postawienie go przed wymiarem sprawiedliwości.Wyznaczono ogromną nagrodę, w wysokości miliona złotych, urządzano prowokacje, wszystko na nic.
W 1972 ujęto sprawcę, którym okazał się Zdzisław Marchwicki, mieszkaniec okolic, w których dokonywano napadów.Od początku procesu, na jaw wychodziło wiele niejasności.Jakim cudem, winny znalazł się tak szybko, gdy ofiarą została krewna prominentnej osoby, skoro tyle lat milicja, nie potrafiła wpaść, na najmarniejszy ślad sprawcy.Oskarżony, mimo, że miał obrońców, z góry
był winny.Prasa, nie przedstawiała go, jako podejrzanego, ale jako rzeczywistego sprawcę.Takich matactw było mnóstwo.Współoskarżonymi w tym procesie, byli m in. również dwaj bracia Zdzisława, Henryk i Jan.
W 1975 roku Zdzisława Marchwickiego, uznano winnym, wszystkich zarzucanych mu czynów i skazano go na śmierć.Wyrok wykonano, godzinę po bracie, powieszono, również Jana, a Henryk, dostał 25 lat.
Zdzisław Marchwicki nigdy nie przyznał się do winy, a Henryk, po odbyciu wyroku, wiele lat domagał się kasacji wyroku, aż do 1997 roku, gdy zginął w wypadku, a śledztwo w tej sprawie umorzono.

W swojej książce autor wykorzystał olbrzymie ilości materiałów, które stworzono na potrzeby śledztwa, a potem procesu.Wykazał, że proces ten, nosił, wszelkie znamiona procesu pokazowego.Po prostu, musiano kogoś skazać, a Marchwicki, okazał się ofiarą systemu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-03-2016 o godz 00:00 przez: Karol Kowalik | Empik recenzuje
Wampir z Zagłębia terroryzował społeczeństwo przez 7 lat. Na jego koncie zebrało się 21 ofiar. Do jego poszukiwań zaangażowano trzy tysiące funkcjonariuszy z całej Polski. Wykorzystywano najnowsze metody śledcze i techniki policyjne. 6 stycznia 1972 roku Wampir z Zagłębia został aresztowany. Czy aresztowano właściwego człowieka? Semczuk w swoim reportażu pokazuje, jak wiele błędów popełniono podczas śledztwa, które mogłyby wskazywać, że to nie Zbigniew Marchwicki był poszukiwanym Wampirem. Szczegółowo opisuje przesłuchania Marchwickiego, całe śledztwo, aż w końcu widowiskowy proces. A przy tym jest niezwykle obiekty.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-01-2016 o godz 00:00 przez: Voracious
Przemysław Semczuk z iście reporterskim zacięciem odkrywa krok po kroku prawdę, nie opiera się na donosach czy pogłoskach, przeszukuje dawno zapomniane źródła IPNu, odnajduje ostatnich świadków. Podaje nam prawdę na srebrnej tacy. Znakomity dokument dla wielbicieli największych tajemnic polskiej kryminalistyki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-01-2016 o godz 00:00 przez: GrandFig
Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Pamiętam czas, kiedy był proces i lęk przed wampirem z Zagłębia. Nie pamiętam historii, że został skazany niewinny człowiek, ale może byłem za daleko i mało zainteresowany. Teraz dzięki Semczukowi myślę, że poznałem prawdę o tej jednej z najsławniejszych spraw PRL.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg Hansen Anders
4.8/5
29,76 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.7/5
41,63 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Marzenie panny Benson Joyce Rachel
4.5/5
32,89 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila Szymborska Wisława
5/5
31,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Żywoty zwierząt Coetzee J. M.
5/5
34,74 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie Towles Amor
4.6/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości Pawlukiewicz Piotr
5/5
32,65 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.6/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
5/5
38,51 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech Szymborska Wisława
5/5
28,88 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
39,27 zł
59,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego