W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł (okładka  twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 31,82 zł

31,82 zł
44,99 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Naszą biologię zaprogramowało Słońce. Dostęp do jego światła stanowi kluczowy warunek szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. To właśnie światło słoneczne wpływa na cykle snu i czuwania, układ odpornościowy i zdrowie psychiczne.

W pogoni za słońcem to pełna ciekawostek, zaskakujących wniosków i cennych wskazówek książka, która zabierze nas w fascynującą podróż po najnowszych odkryciach nauki. Wraz z Lindą Geddes – wielokrotnie nagradzaną pisarką i dziennikarką popularnonaukową magazynu "New Scientist" – przeniesiemy się do starożytności, by wziąć udział w ceremoniach towarzyszących przesileniom słonecznym, i trafimy na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie prowadzi się badania nad snem. Poznamy nieoczekiwane korzyści zdrowotne płynące z ekspozycji na światło słoneczne, dowiemy się, jak walczyć z jet lagiem, i przekonamy się, co ciekawego o śnie wiedzą amisze, a o czym my w ogóle nie mamy pojęcia.

Coraz więcej czasu spędzamy w półmroku biur, a wieczorami wpatrujemy się w jasno świecące ekrany. Grozi nam utrata czegoś niezwykle cennego – związku z naszą życiodajną gwiazdą.

Pogłębiający się deficyt światła słonecznego może mieć poważne konsekwencje, które dopiero teraz zaczynamy pojmować.

"Błyskotliwa i poszerzająca horyzonty lektura, jedna z tych nielicznych książek, które faktycznie mogą poprawić jakość życia."
"The Sunday Times"

"Fascynująca… Cudowna książka Lindy Geddes sprawi, że zatęsknicie za słonecznymi letnimi dniami."
"The Times"

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1226770494
Tytuł: W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł
Autor: Geddes Linda
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 336
Numer wydania: I
Data premiery: 2019-06-19
Rok wydania: 2019
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 190 x 122 x 32
Indeks: 32673807
średnia 4,7
5
40
4
9
3
3
2
0
1
0
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
21 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
03-07-2019 o godz 07:57 przez: Małgorzata Kaczmarek | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawa i rzetelna pozycja. W lekki i przyjemny sposób przedstawia fakty naukowe nt Słońca, a raczej światła słonecznego i jego wpływu na organizmy żywe - i nie tylko. Z pewnością nie jest to książka z dziedziny astronomii - więc jeśli tego szukacie, będziecie zawiedzeni.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-07-2019 o godz 13:59 przez: Aleksandra Wesołowska | Zweryfikowany zakup
Bardzo wciągająca i godna polecenia. Z wielu spraw, które zostają w niej poruszone, nie zdawałam sobie sprawy. Jedna z tych książek, które po przeczytaniu ma się ochotę "podać dalej", żeby jak najwięcej osób miało styczność z ich treścią.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-06-2020 o godz 09:54 przez: Klaudia | Zweryfikowany zakup
Świetna książka. Autorka w przystępny sposób opisuje słońce, które jak się okazuje ma większy wpływ na nasze życie niż się wydaje. Polecam każdemu. Warto przeczytać
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-07-2019 o godz 00:43 przez: Głowa | Zweryfikowany zakup
Pozycja obowiązkowa, polecam tę książkę. Idealna na wakacje nad morzem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-04-2020 o godz 21:56 przez: Jędrzej | Zweryfikowany zakup
Wciągająca książka, oparta licznymi badaniami z zakresu medycyny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-03-2020 o godz 23:06 przez: Jędrzej | Zweryfikowany zakup
Gorąco polecam książkę. Bardzo wciągająca historia
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-11-2020 o godz 09:25 przez: Justyna Ziemak | Zweryfikowany zakup
Swietna ksiazka, przyjemnie sie czyta. Polecam !!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-12-2022 o godz 20:27 przez: tika26 | Zweryfikowany zakup
Książka, którą powinien przeczytać KAŻDY!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-11-2022 o godz 10:54 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Mały format idealna do podróży
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-03-2023 o godz 09:29 przez: Justyna | Zweryfikowany zakup
Świetna pod każdym względem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-10-2022 o godz 10:55 przez: shoni | Zweryfikowany zakup
super!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
26-06-2019 o godz 21:34 przez: kogellmogell
"W pogoni za słońcem" rozmiarami przypomina książki Tysona i podobnie jak one, otwiera oczy na mnóstwo istotnych kwestii. Jak twierdzi sama autorka, napisała tę książkę, by pomóc czytelnikom zrozumieć działanie zegara biologicznego i podpowiedzieć jak podnieść jakość snu i swoją produktywność. Za jej pomocą chciała również pokazać pozytywny wpływ światła słonecznego na nasze zdrowie i wyjaśnić jak wykorzystać go w racjonalny sposób. ☀️ Nie od dzisiaj wiadomo, że słońce wpływa na nasz nastrój i że w świetle słonecznym nasze ciała zaczynają wydzielać endorfiny. Co za tym idzie, wczesne wstawanie, ruch na świeżym powietrzu i spędzanie na zewnątrz dużej ilości czasu w ciągu dnia mogą działać jak naturalny antydepresant. Jednak, czy pomyślelibyście kiedyś, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma wpływ na kształt gałek ocznych u dzieci i na krótkowzroczność? A czy jesteście świadomi jakie są skutki niedoboru witaminy D? Jak widzicie Linda Geddes "W pogoni za słońcem" nie porusza jedynie tematu samego słońca i jego zbawiennego wpływu na nasze samopoczucie. Autorka idzie o krok dalej i sporo materiału poświęca również takim zagadnieniom jak; zdrowie, sen, sztuczne światło, czy "społeczny jet lag". To właśnie dzięki Lindzie po raz pierwszy usłyszałam o czymś takim jak niedwudziestoczterogodzinny rytm snu-czuwania, czy o zespole opóźnionej i przyspieszonej fazy snu. Autorka zwróciła moją uwagę na to, jak niesamowicie ważny w naszym życiu jest spokojny i miarodajny sen. Apeluje do swoich czytelników, że chroniczny brak snu jest śmiertelnie niebezpieczny! A jeszcze bardziej przerażające jest to, że coraz więcej dowodów wskazuje na to iż nowotwory są ściśle powiązane z rozregulowaniem rytmu dobowego i pracą zmianową! Muszę przyznać, że właśnie rozdział "Praca zmianowa" wywarł na mnie największe wrażenie i uświadomił mi, że sama popełniam masę błędów nad którymi koniecznie muszę popracować! Pamiętajmy o tym, że odpowiednia długość snu jest kluczowa! Wspomniałam Wam zaledwie o kilku zagadnieniach, które w swojej książce poruszyła autorka, bo chcę, żebyście resztę odkryli sami. Dla mnie "W pogoni za słońcem" okazało się być niemałym kompendium wiedzy!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
04-07-2019 o godz 14:40 przez: Jelenka
Linda Geddes jest dziennikarką i redaktorką czasopisma „New Scientist”. W jej obszarze zainteresowań są biologia, medycyna i technologia. Za swoje artykuły wiele razy została uhonorowana nagrodami Stowarzyszenia Brytyjskich Popularyzatorów Nauki. „W pogoni za światłem” to ponad 300 stron rozważań na temat wpływu światła na rytm biologiczny człowieka i jego całe życie. Do tematu autorka podeszła od strony medycznej i biologicznej, a nie jak można by się spodziewać fizyki i astronomii. Nie jest to jednak poradnik. To poparta badaniami naukowymi publikacja, która stawia przed czytelnikiem wiele egzystencjalnych pytań. Choć wydaje się nam, że w tak zaawansowanej technologiczne cywilizacji jak nasza światło słoneczne może być jedynie wykorzystywane do produkcji energii, a na człowieka nie ma zbyt wielkiego wpływu. SŁOŃCE Od zarania dziejów słońce i jego wędrówki po niebie były obiektem kultu, wierzeń i religii. Słońce wyznaczało rytm życia i porządek w świecie. Im cywilizacja bardziej się rozwijała tym bardziej zapominaliśmy o słońcu zamykając się w klimatyzowanych wieżowcach i wpatrując się w coraz większe ekrany. Książka Lindy Geddes to jedynie dziesięć rozdziałów i każdy z nich to dowód nierozerwalnego związku słońca z życiem człowieka. Zdrowie psychiczne i fizyczne to zbudowany na świetle słonecznym fundament istnienia i rozwoju człowieka. ” W pogoni za słońcem” to przede wszystkim przepiękna i mądra opowieść o gwieździe, która daje początek wszystkiemu. W każdym zakątku na Ziemi słońce pełni ważną rolę od początku świata. Wpływa na nastrój, zdrowie, myślenie, pracę, produktywność. Może wyleczyć raka, nakarmić witaminą D, zniwelować zaburzenia snu. Autorka wielokrotnie podkreśla jak synchronizacja zegara biologicznego ze słońcem ma zbawienny wpływ na człowieka. Sporo miejsca poświęca chronobiologii czyli nauce badającej rytmy biologiczne w żywych organizmach. Życie w zgodzie z naturalnym rytmem to klucz do szczęśliwego i zdrowego życia. Opowiada o starożytnych wierzeniach i rozwoju ludzkości, który zawsze kręcił się wokół słońca. Przekonuje, że tak właśnie pozostać powinno. „W pogoni za słońcem” w swojej popularnonaukowej formie zawiera również wiele ciekawych i cennych wskazówek jak żyć ze słońcem w zgodzie i jak czerpać z jego ogromnej mocy. Jest nawet instrukcja jak zminimalizować jet lag. Jak na dobrą publikację popularnonaukową „W pogoni za słońcem” ma również pokaźną bibliografię. PODSUMOWANIE Linda Geddes nie zanudza czytelnika trudnymi do pojęcia sformułowaniami i szczegółami. Nakreśla temat jasno i klarownie. Każda teza jest uargumentowana i poparta badaniami. Do tego autorka pisze w intrygującym czytelnika stylu, który sprawia, że trudno oderwać się od lektury. „W pogoni za słońcem” to doskonała literatura popularnonaukowa i fascynująca opowieść o słońcu i jego istocie w naszym życiu. Niezwykle życiowa i mądra, z której czytelnik może wysnuć cały ogrom wniosków i zastanowić się nad istotą życia na Ziemi. „W pogoni za słońcem” zostało wydane w podobnej formie jak książki Neila de Grasse Tysona. Można uznać, że książka Geddes jest świetną kontynuacją tej arcyciekawej serii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
01-08-2019 o godz 00:31 przez: Northman1984
Biologia i Słońce. Można powiedzieć - kompendium wiedzy o Słońcu i o jego wpływie na organizm człowieka. Co więcej jest to kompendium ciekawe, błyskotliwe i pełne anegdot, a więc bardzo odległe od wyobrażenia o książce popularnonaukowej pełnej teorii i suchych faktów. Linda Geddes zabiera nas w prawdziwie słoneczną podróż :) Autorka bazuje na najnowszych zdobyczach nauki - to niewątpliwy plus tej pozycji. W telegraficznym skrócie można rzec, iż Geddes przewertowała całą dostępną ludzkości wiedzę na temat naszej gwiazdy i podała ją czytelnikowi w skondensowanej formie na 336 stronach. Aczkolwiek wiedza ta jest ukierunkowana przede wszystkim na wpływ Słońca na człowieka oraz na konsekwencje braku owego wpływu - to najważniejszy aspekt na jakim skupiono się na kolejnych stronach. Geddes sięga w swych rozważaniach aż do starożytności. Fakt faktem - starożytni Rzymianie wiedzieli o Słońcu niejedno. Ale okazuje się, że także współcześni nam amisze, którzy od szeroko pojętej cywilizacji trzymają się raczej z daleka, także mają w tej materii coś ciekawego do powiedzenia i do zaoferowania. Pewną spinającą całość klamrą tej opowieści są najnowsze badania samej gwiazdy i ludzkiego metabolizmu (z wnioskami płynącymi z obserwacji astronautów w przestrzeni kosmicznej włącznie) oraz wzajemne powiązania pomiędzy jednym i drugim. Jakie wnioski płyną z rozważań autorki? Dość proste, jednakże poparte naukowo potwierdzonymi teoriami robią one wrażenie. A wnioski są takie, iż Słońce jest nam do życia i do prawidłowego funkcjonowania niezbędne, sami zaś się jego pozytywnego wpływu pozbawiamy - przez tryb życia, cywilizacyjny pęd, świadome spędzanie czasu wszędzie tylko nie na słońcu, czy wreszcie przez cały wpływ ludzkości na równowagę naszej atmosfery, który sprawia, że Słońce z przyjaciela staje się wrogiem. Konsekwencje wszystkich tych procesów widoczne są już dzisiaj, jednak konsekwencje najbardziej dalekosiężne - to już zagadka... Z niezbyt optymistycznymi prognozami niestety. Cóż więc czynić? Szary człowiek nie zmieni raczej ani sposobu funkcjonowania naszej cywilizacji, ani też nie ograniczy chociażby emisji gazów cieplarnianych, a zatem pozostaje jedno - robić to, co można w odniesieniu do siebie samego. A więc kiedy tylko można (i kiedy jest to bezpieczne) należy na słońce się po prostu, najzwyczajniej w świecie, WYSTAWIAĆ :) Nie jest to odkrywcze, ale jednak niezbędne. Natura zaprogramowała związek Słońca nie tylko z roślinami i zwierzętami pozbawionymi ludzkiej inteligencji - człowiek jak najbardziej też podlega tym prawom. Stosujmy się więc do nich. Być może uzbrojeni w wiedzę zdobytą dzięki tej książce odnajdziemy w sobie większą motywację w tym zakresie niż dotychczas. Polecam :) Dziękuje Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki. https://cosnapolce.blogspot.com/2019/08/w-pogoni-za-soncem-o-swietle-sonecznym.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-07-2019 o godz 23:32 przez: Megan
Jeśli szukacie książki, która miałaby zmienić wasze życie, to dobrze trafiliście. Sięgając po ” W pogoni za słońcem”, nie spodziewałam się niczego szczególnego. Ot, kolejna książka o tym, jakież to słońce ma dobroczynne działanie na naszą psychikę i na nasze zdrowie i że powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać w jego promieniach, by nie stracić podstawowych funkcji życiowych. W dużej mierze właśnie to znajdziecie w tej książce. Autorka przypomina nam, że naszą biologię zaprogramowało właśnie słońce i dostęp do jego źródła stanowił kluczowy warunek szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. Dzięki niemu, nasz zegar biologiczny działał tak, jak powinien a rytm dnia i nocy nie był zaburzony. Nasz układ odpornościowy i zdrowie psychiczne też miały się znacznie lepiej, gdy żyliśmy według wschodów i zachodów słońca. W dzisiejszy świecie nie ma czasu na sen, a praca na nocną zmianę jest chyba najgorszym z możliwych wyborów, jakie człowiek mógł dokonać. Linda Geddes w swojej książce ukazuje nam jak na tacy, jakie błędy popełniamy i jakie są ich konsekwencje. Jeśli się nad tym głębiej zastanowić, to wprowadzając tylko nieznaczne zmiany w naszym trybie życia, możemy dokonać wręcz rewolucji! W tej książce znajdziemy porady na to, jak walczyć z jet lagiem, co dobrego może przynieść nam ekspozycja na światło słoneczne a także przekonamy się, co wiedzą o śnie amisze, o czym my nie mamy zielonego pojęcia. Proste zmiany, mogą ocalić nam życie, a ta książka w bardzo dosadny sposób przypomina nam, że bez słońca – zginiemy. Myślę,że każdy powinien przeczytać „W pogoni za słońcem”. Jest to jedna z tych pozycji, które warto znać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
08-08-2019 o godz 09:34 przez: Patryk
„W pogoni za słońcem” w czasach gdy człowiek jest w ciągłym pośpiechu, nie raz zapomina o tak prostych rzeczach. Siedzenie w półmroku w domu, odpoczywanie w ciemności czy praca gdzie nie ma dostępu do słońca, nie sprzyja w żaden sposób pozytywnie. Ta mała książka idealnie o tym mówi, przedstawia nam fakty, jak korzystnie wpływa światło na nasze życie, pozwala zwalczyć nawet problemy ze strefą czasową, gdy wybieramy się w wielkie długie podróże. Wzmocnić układ odpornościowy, poprawić układ, wiele tego można znaleźć podczas treści! Jednak to nie wszystko, co się w niej znajduje. Na ponad trzystu stronach autorka starannie i interesująco skupia się na wielu aspektach związanych ze słońcem. Pokazuje, jak wielką rolę odgrywa w życiu człowieka. Zawsze dla nas świeci, dzień w dzień, a mimo to człowiek potrafi zapomnieć o tym, że istnieje. Autorka książki w żaden sposób nie przynudza, a sposób, w jaki się rozpisuje, przyczynia się, że grubość takiej pozycji nie jest w żaden sposób problemem. Miło było coś takiego przeczytać, dowiedzieć się czegoś nowego, umiliła ona mi czas w te upalne dni, dała odpocząć od książek, które na co dzień czytam. Niby nie była o niczym, co na pierwszy rzut oka wydaje się ciekawym tematem, czymś, co trzeba koniecznie przeczytać, a mimo to potrafi później sprawić, że czyta się to z czystą radością. Gorąco ją sam polecam! Warto po nią sięgnąć, a w formie, jakiej została wydana, lekka sprawia, że jest też idealna na podróże!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
05-08-2019 o godz 14:25 przez: podróżdokrainyksiążek
Linda Geddes w ciekawy sposób porusza temat, o którym mogłoby się zdawać wcale nie trzeba rozmawiać. A jednak w erze wielkiego pośpiechu, gdzie większość swojego dnia spędzamy w czterech ścianach domu bądź pracy zapominamy o tym, jakie wielkie znaczenie dla nas ma słońce, jak w wielu sprawach pozytywnie może zadziałać na nasze ciało i pomóc nam samym wyleczyć różnego rodzaju dolegliwości, wzmocnić czy pozytywnie wpłynąć na nasz sen. Siedzenie w półmroku, ucieczka latem przed promieniami jakie spadają i rozgrzewają nas może w skutkach nieść swoje konsekwencje. Książka, która wiele potrafi nam uświadomić. Może w ogóle nie zastanawialiśmy się jaki dobry wpływ ma na nas słońce. Nie raz, nie dwa „W pogoni za słońcem” sprawiło, że byłam szalenie zainteresowana tym, co w niej się znajduje. Wydana w nieco mniejszych rozmiarach pozycja pełni swoją funkcję idealnie. Wraz z przeczytanymi stronami, łatwo sama sobie uświadomiłam, jak w ciekawy sposób autorka potrafi poruszyć temat, zaciekawić nim i zatrzymać mnie przy niej, abym przeczytała te ponad trzysta stron. Interesujący temat, dobrze napisana treść, styl, dzięki któremu z łatwością można odnaleźć, a przy tym zmienić swoje nawyki!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-07-2019 o godz 16:16 przez: Lady Margot
Całość opinii na LADYMARGOT.PL (...) "W pogoni za słońcem" to już kolejna pozycja dla ciekawych świata, którą przedstawiam Wam na blogu. Jeśli widzicie odrobinę więcej niż czubek własnego nosa, jeśli zastanawiacie się, gdzie tak naprawdę żyjemy, zauważyliście, że w okresie letnim, kiedy słońce mamy na wyciągnięcie ręki, chce Wam się żyć, jesteście szczęśliwsi, przepełnieni chęcią do działania i intryguje Was, dlaczego słońce ma na ludzi (i nie tylko) tak wielki wpływ, ta niepozorna książeczka odpowie na każde Wasze pytanie :) Nie znajdziecie tu, przepraszam za kolokwializm, zamulania, trudnego, naukowego języka. To pisana lekkim piórem pozycja, którą czyta się wyśmienicie. Warto czasem odłożyć powieści, by dowiedzieć się tak fascynujących rzeczy, jakie skrywają w sobie, niedoceniane odrobinę, pozycje popularnonaukowe. Czas nareszcie je odczarować. (...)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-07-2019 o godz 14:21 przez: CherryBelle
Zapraszam: http://chbelleap.blogspot.com/2019/06/ksiazka-na-lato-czesc-2-cenna-wiedza-i.html O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł, którą napisała, Linda Geddes, otworzyła mi oczy, dosłownie i w przenośni. Jakże słońce ważne jest dla nas, często nie zdajemy sobie sprawy, słońce daje nam nie tylko ciepło, ale też energię i światło, potrzebujemy go my, wszystkie zwierzęta, ale też rośliny. Książka odsłania przed nami zaskakujące fakty, jak bardzo jesteśmy zależni od słońca, steruje ono nie tylko naszą biologią, zdrowiem, odpornością, samopoczuciem, ale tez snem i czasem. Świetnie czyta się książkę właśnie teraz latem, gdy słońca mamy pod dostatkiem. Słońce, to nasz energia, życie, przeczytajcie koniecznie!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-07-2019 o godz 00:00 przez: AdamSmolarek | Empik recenzuje
Potężne prawdy, o których wszyscy powinniśmy czytać i nigdy nie zapomnieć. Słyszymy tyle o jedzeniu właściwych prduktów i ćwiczeniach i oczywiście są one ważne, ale tak mało mówi się o znaczeniu światła słonecznego poza jego naturalnym źródłem witaminy D. Światło słoneczne, jak wyjaśniono w tej książce, ma tak wiele zalet, nie tylko na ciało, ale również na umysł. Bez równowagi naszego umysłu nasze ciała nigdy nie będą doskonałe. Mówi się, że ostatnie słowa wielkiego artysty Turnera brzmiały: "Słońce jest Bogiem", powinniśmy nauczyć się rozumieć, jak jest to ważne. Cieszę się, że odkryłem tę książkę, przeczytam ją i polecę ją wszystkim moim znajmomym.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego