W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów (okładka  twarda, 05.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Powstający z grobu trup – upiór, dręczący żywych, odżywiający się ich krwią, należy do najbardziej uniwersalnych motywów ludzkości. Książka Bartłomieja Sali ma być pierwszym pocztem najważniejszych wampirów gór Europy Środkowej.

Pośród 28 sylwetek zamieszczonych w książce znajdziemy hrabinę Elżbietę Batory, hrabiego Draculę czy wampira z Bolkowa.

Książka opatrzona wspaniałymi ilustracjami Justyny Sokołowskiej.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1122149714
Tytuł: W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów
Autor: Sala Bartłomiej Grzegorz
Wydawnictwo: Bosz
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 240
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-05-04
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 27 x 244 x 170
Indeks: 19265810
średnia 4,7
5
16
4
6
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
23-07-2017 o godz 21:43 przez: Darek | Zweryfikowany zakup
Książka 10/10, szkoda że wcześniej jej nie kupiłem i nosiłem się czy brać czy nie, ale człowiek uczy się na własnych błędach. Dziś zamówiłem drugą cześć i czekam niecierpliwie. Autorowi życzę, by napisał kolejne, bo na pewno zakupie. Książka opisuje wampiry i nie tylko te znane jak hrabia Dracula, posądzana o wampiryzm Elżbieta Batory i wiele innych... To prostu (jak dla mnie) dzieło, które z zaszczytem, będzie gościć na mej półce z książkami. Książka jest też obrazowana, bardzo fajnymi, ciekawymi i klimatycznymi obrazkami, które mogą wpłynąć na umysł czytelnika. Książka jest podobna do książki Nigel-a Suckling-a wampiry którą, wielokrotnie lubię czytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
17-02-2017 o godz 12:19 przez: Aga H
Potwory, zmory, wampiry i tajemnicze stwory, interesowały ludzi od zarania dziejów. Dawniej ludzie opowiadali sobie straszne historie przy ogniskach, straszyli dzieci i siebie nawzajem oraz próbowali wyjaśnić różnego rodzaju zjawiska. Tak narodziło się wiele legend i mitów. Między innymi, tymże sposobem powstała legenda wampierza czy wompirza. Tak, tak, to nie błąd w pisowni. Nasz współczesny wampir to dawny wampirz, czy też wompierz. Tak, jak język się rozwinął i zmieniała się nieco nazwa, tak samo zmienił się nasz potwór. Jakim więc cudem od pokracznego i garbatego krwiopijcy, przeszliśmy do Draculi, a później błyszczącego w słońcu Edwarda? A no właśnie. Wypadałoby poznać początki wampirów i narodziny jego legendy, kiedy wampir był wampirem a nie brokatową imitacją. Jeśli, ktoś spodziewa się opowieści rodem ze "Zmierzchu", nie ma po co sięgać po tę książkę. Jeśli jednak, chce ktoś rzetelnej rozprawy traktującej o historii i rozwoju wampirów, niech przeczyta ja koniecznie. Kiedy dostałam książkę spodziewałam się zbioru legend o wampirach, dla fanów "Zmierzchu" i wampirzych serii. Jakież było moje zaskoczenie, po przeczytaniu kilkudziesięciu stron. Książka jest świetnie przygotowaną pracą naukową, napisaną przez znakomitego historyka. Jako historyk, nie mogłabym nie docenić rzetelnego przygotowania, odniesienia do źródeł oraz nawiązania do historii. Każdej postaci, legendzie, poświęcony jest osobny rozdział, opatrzony niezwykłymi obrazkami. Legendę zawsze poprzedza odniesienie do historii tamtego okresu, dotyczącą terenu, na jakim występuje. Mamy również dość precyzyjnie nakreślone położenie geograficzne. Autor nie szczędził sobie również trudu, sprawdzenia czy występujące w legendzie elementy, miały rację bytu w tamtym okresie. Uważam to za wielki plus dla książki. Ponadto legendy są ułożone w porządku chronologicznym, aby czytelnik mógł obserwować zmiany i rozwój postaci wampirów. Jak dla mnie to wspaniale przygotowana praca historyczna, dotycząca legendy wampirów. Takiej książki nie powstydziłby się żaden historyk. Teraz wiem, że po książki Bartłomieja Sali mogę sięgać bez zastanowienia. Już nie mogę się doczekać przeczytania kolejnych jego prac.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
26-08-2016 o godz 12:28 przez: Małgorzata Szustkiewicz
Wampiry. Obecnie kojarzą mi się one głównie ze Zmierzchem i innymi powieściami (bądź serialami, filmami), w których to ten mrożący krew w żyłach stwór nawiązuje romans z biedną śmiertelniczką, która absolutnie nie przejmuje się tym, co jej ukochany pija przed snem. Tak jakoś wampiry straciły swoją mroczną otoczkę, gdyż częściej wykorzystywane są w powieściach romantycznych niż grozy.

Bartłomiej Sala postanowił przywrócić należne im miejsce w kulturze, zaprezentować nieświadomym czytelnikom początki legend o wampirach. Przyznaję, iż sama jestem taką czytelniczką, gdyż z przedstawionych historii słyszałam tylko tę o Władzie Palowniku, i to zdecydowanie okrojoną. Autor zebrał 28 postaci, do których przylgnęła opinia wampira i na łamach pięknie ilustrowanej książki, przedstawił je w kolejności chronologicznej, tak aby czytelnik mógł zwrócić uwagę na ewolucję legend i cech charakterystycznych dla upiorów.

Początkowe opowieści są krótkie, każda kolejna jest bardziej rozbudowana, gdyż jest młodsza i można było dotrzeć do większej ilości faktów. Autor przedstawiał daną postać przed jej przemianą, a także po niej, ukazując nam jej drogę do ponownej śmierci. Nie zawsze znane nam najlepiej wbicie osinowego kołka w serce było wystarczające. Niektóre upiory drwiły sobie z takich przesądów i wciąż nawiedzały okolice, dając się we znaki miejscowej ludności. Oprócz krwiożerczych bohaterów, można w tej książce znaleźć również inne, o których sama zapewne nie pomyślałabym w kontekście typowego wampira. Weźmy na przykład taką hrabinę Elżbietę Batory, która zabijała dziewice, aby kąpać się w ich krwi i zachować młodość swej skóry. Wedle zapisków, które prowadziła, umierając w wieku pięćdziesięciu czterech lat, miała na swoim koncie sześćset pięćdziesiąt ofiar!

Niektóre postaci inspirowały twórców do pisania książek, jak chociażby najpopularniejsza powieść Brama Stokera, Dracula, bądź do nakręcenia filmu, m.in. Krwawej Hrabiny Julie Delpy, poświęconego wspomnianej wcześniej Elżbiecie Batory. Przyznaję szczerze, iż większości wymienionych przez Bartłomieja Salę dzieł nie znałam, a nawet o nich nie słyszałam. Z pewnością jednak zdecyduję się sięgnąć po któryś z tytułów (powieść Stokera mam już na półce), a dla fanów wampiryzmu jest to ciekawy dodatek, dzięki któremu będą mogli rozbudować swoją filmotekę i bibliotekę.

Autor wciągnął mnie w swój świat, dałam się porwać jego opowieściom i z zaciekawieniem śledziłam losy postaci, a także ewolucję legend i wampirów. Dodatkowo Sala ukazał tło historyczne, geograficzne i kulturowe dla każdego z bohaterów, często nie szczędząc szczegółów. Jakkolwiek doceniam, iż pokusił się on o tak dogłębne zbadanie tematu, bywało iż zaczynały mnie nudzić zbyt obszerne opisy wojen toczonych na danym terenie. Jako przeciętna czytelniczka byłam bardziej zainteresowana samym upiorem, niż tłem historycznym bądź geograficznym.

Książka wzbogacona jest ciekawymi ilustracjami Justyny Sokołowskiej, które dodają charakteru i tworzą klimat. Mroczny, krwawy, idealnie oddający treść prezentowanych historii. Całość przyciąga oko, cieszy czytelnika.

W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów Karpat i Bałkanów to kopalnia wiedzy na temat wampirów. To legendy przekazywane ustnie przez pokolenia, które stanowią podłoże dla popularnego nurtu w literaturze oraz filmie. Nosferatu było, jest i będzie wdzięcznym tematem dla opowiadań grozy, o czym możemy się dowiedzieć z książki Bartłomieja Sali.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
18-09-2017 o godz 15:46 przez: Fantasy-Bestiarium
„W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów” jest arcyciekawą książką autorstwa Bartłomieja Sali. Zagłębiając się w gąszcz tej porywającej lektury, odnajdziemy dwadzieścia osiem rozdziałów, a każdy poświęcony innemu wampirowi. Przeczytamy choćby o hrabi Draculi czy wielu innych mniej lub bardziej znanych krwiopijcach. Jest to książka bogata w wiedzę oraz wiele cennych i ciekawych informacji. Pozycja ta powinna spodobać się miłośnikom tych mrocznych bytów, które potrafią zaciekawić swą niezgłębioną historią. Jak powszechnie wiadomo, wampir jest trupem, który nocą dręczy żywych, odżywiając się ich krwią. Ten demoniczny byt od dawien dawna był opisywany w przekazach historycznych, zmieniając się z biegiem czasu w ludzkich wyobrażeniach. Wielu dawnych uczonych i badaczy wampiryzmu spisało wiele prac opisujących te mroczne i odstręczające istoty. Autor skrzętnie przytacza wiele dawnych podań i teksów, pomagając tym samym w lepszym stopniu zrozumieć istotę wampiryzmu. Liczne legendy oraz podania opowiadają o tych krwiożerczych kreaturach, które stały się kochane i ubóstwiane przez literaturę piękną, jak i popkulturę. Bartłomiej Sala w swej książce szczegółowo opisuje te krwiożercze monstra w sposób drobiazgowy i skrupulatny. Niniejsza pozycja w sposób niemal wyczerpujący zgłębia temat, sprawiając, że jest to książka jak najbardziej warta poznania. W środku znajdziemy wiele informacji, jak choćby o wampirach z terenów Sudetów, Karpat, Alp czy Rudaw. Autor posługuje się przystępnym językiem, który w prosty sposób pozwala zagłębić się w opisywany temat. Liczne legendy ludowe, dawne dokumenty i podania dostarczają sporej dawki wiedzy o tych stworzeniach nocy. Wampir z biegiem lat nieco się zmienił, w dużej mierze dzięki szeroko pojętej popkulturze. Dawny wompierz przeistoczył się w przystojnego i romantycznego wampira, który z pierwowzorem ma niewiele wspólnego. Dlatego, jeżeli drogi Czytelniku chcesz dowiedzieć się o historii i ewolucji wampirów, koniecznie sięgnij po tę książkę. „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów” jest publikacją obszerną, w wyczerpujący sposób traktującą o wampirach i innych pokrewnych im stworach. Książka powinna przypaść do gustu miłośnikom historii oraz fantastyki, jest pracą naukową w pełni zgłębiającą ten ciekawy temat, omawiając liczne legendy oraz nawiązania historyczne. Dzięki tej publikacji w szybki i systematyczny sposób przeczytamy o postaci wampira oraz o tym, jak zmieniał się na przestrzeni dziejów. Jak najbardziej warto. http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2017/09/w-gorach-przekletych-wampiry-alp-rudaw.html
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0

O autorze: Sala Bartłomiej Grzegorz

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Witkacy
5/5
66,52 zł
99,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Beksiński 4
5/5
66,52 zł
99,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Stan wojenny
5/5
62,07 zł
99,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Baj. Malarstwo
5/5
20,15 zł
29,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego