Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 32,99 zł

32,99 zł 54,99 zł (-40%)
koniec promocji za:
Odbiór w salonie 0 zł
Produkt w magazynie Empiku
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

W latach 80. ksiądz Henryk Jankowski był bohaterem. Gdańszczanie przegrywali jego kazania z kasety na kasetę – jak pieśni Jacka Kaczmarskiego – i handlowali nimi na targowisku. Poważni ludzie stawiali go obok Piotra Skargi i Jerzego Popiełuszki. Ściskali się z nim wielcy tego świata: księżna Anna z Windsorów, senator Edward Kennedy, Margaret Thatcher.

Brał pieniądze od bogatych i rozdawał biednym. Dzięki temu dorobił się tysięcy oddanych wielbicieli. Zmowa milczenia wokół tego, co na prawdę dzieje się na plebanii kościoła św Brygidy, była powszechna. Ta zmowa jest tematem książki tak samo jak kapłan, który przebył drogę z małomiasteczkowej nicości na szczyty i z powrotem – by umrzeć w samotności i w biedzie. Który jedne dzieci wysyłał na zagraniczne kuracje i wczasy, a inne krzywdził.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego
Autor: Aksamit Bożena , Głuchowski Piotr
Wydawnictwo: Agora
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 712
Numer wydania: I
Data premiery: 2019-08-14
Rok wydania: 2019
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 211 x 144 x 55
Indeks: 32081909
 
średnia 4,7
5
38
4
4
3
2
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
57 recenzji
5/5
20-08-2019 o godz 18:23 Rafał dodał recenzję:
Kolejna pozycja o podwójnym życiu Kościoła. Mocna tematyka, ciekawie napisana i prawdziwa do bólu. Warto przeczytać i samemu ocenić. Prawda jest wstrząsająca.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
18-08-2019 o godz 18:57 Anonim dodał recenzję:
Społecznie zaangażowanej po uszy literatury wyświęcającej prawdę, a nie instytucje kościelną bezkrytycznie, nigdy za wiele. Tak samo, jak i stron w tej książce, chociaż liczba ponad sześciuset może prowokować opór. Nie z tego powodu to ciężka literatura. Im dalej w las, tym więcej drzew. Im dalej w transparentne demaskowanie Prałata Jankowskego, tym więcej emocji. Autorka Bożena Aksamit pokazuje swoją konsekwencję i zawziętość, którą przekłada się na poważne śledztwo i bezpośredniość tez, a z drugiej strony nienacechowane sączeniem jadu. Przeraża, że to nie jest historia skończona... Kolejna poważna pozycja po "Sodomie", czy wcześniejszej książce autorki o wybiórczej moralności kościoła, zaprzeczająca bezzasadnej nietykalności księży. Piekłem straszą, a powinni się sami bać jego najbardziej.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
21-08-2019 o godz 21:15 Patrycja dodał recenzję:
Biografia bez retuszu. Kawał rzetelnej, dziennikarskiej roboty. Brawa dla autorów. Czyta się trudno, bo okazuje się, że rzeczywistość jest daleka od pięknych, mitycznych historii jakimi było karmione polskie społeczeństwo. Dlaczego ksiądz Henryk Jankowski mógł czuć się bezkarny, a wokół jego poczynań panowała zmowa milczenia? Otaczał się wpływowymi politykami, biznesmenami. Sam kreował się i był kreowany na legendę Solidarności. Człowiek, któremu zbudowano pomnik. Czy słusznie...?! Przeczytajcie!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
18-08-2019 o godz 19:47 Joanna dodał recenzję:
"Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego" to wyjątkowo mroczna biografia. Opis życia Jankowskiego to opis kariery hedonisty, któremu dali się omamić wszyscy: Wałęsa, Wyszyński, Glemp, Jan Paweł II. Autorzy odrobili lekcje. Na kartach mrocznej biografii prałata odmalowali bezlitośnie i bez korekt prawdę o Jankowskim. Każdy istotny fakt jest potwierdzony przez kilka relacji ofiar Jankowskiego oraz osoby z jego otoczenia. Znakomicie napisana, wstrząsająca i do bólu prawdziwa.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
20-08-2019 o godz 18:32 Natalia dodał recenzję:
Historia ks. Jankowskiego może być dla niektórych wstrząsem. Autorzy otwarli drzwi do kościoła św. Brygidy. Do tej pory panowała zmowa milczenia. Ta zmowa jest tematem niniejszej książki, tak samo jak kapłan, który jedne dzieci wysyłał na zagraniczne wczasy a inne krzywdził i który przebył drogę z małomiasteczkowej nicości na szczyty, by umrzeć w samotności i biedzie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
22-08-2019 o godz 21:48 Bartek dodał recenzję:
Kolejna ważna cegiełka, a może nawet cegła (700 stron!) w dyskursie na temat kościoła i ludzi z tego otoczenia. Jako katolik mam z tym problem, ale moim obowiązkiem jest stawić temu czoła i nie zamiatać pewnych faktów pod dywan. O rzetelności "Uzurpatora" niech świadczy choćby obszerna bibliografia na końcu książki.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
26-08-2019 o godz 21:29 Marcel dodał recenzję:
Przedziwna jest ludzka psychika i jej złożoność. Sprawa Jankowskiego była dla mnie osobistym szokiem. Ta książka to rzetelna relacja, która utwierdziła mnie w wielu bolesnych przekonaniach. Ale sądzę, że prawda powinna być na wierzchu. Ukłony dla autorów.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
19-08-2019 o godz 18:32 Wiktoria dodał recenzję:
Ta książka pokazuje doskonale jak klerykalizm jest karmiony przez zwykłych ludzi, którzy znajdują jakieś spełnienie w afirmowaniu księży, tylko dlatego, że są księżmi. Kontrowersyjna, brutalna , ale niezwykle prawdziwa literatura.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
24-08-2019 o godz 08:01 Maja dodał recenzję:
Świetna rzetelna robota obu autorów. Nie jest to esej z głowy, a solidna biografia z przypisami dotyczącymi źródeł. Co do treści, sama w sobie jest wstrząsająca, więc nie ma co się martwić o dramaturgie. Warto.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
19-08-2019 o godz 07:56 piotr dodał recenzję:
Jak się spodziewałem po zapowiedziach książka napisana rzetelnie i mówiąca prawdę o tej całej zgniliznie naszego kościółka,czekamy na jeszcze większe rewelacje aż do samozagłady tego czarnego bagna.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
19-08-2019 o godz 23:02 Anonim dodał recenzję:
Zastanawiam się czy książka jest warta przeczytania. Wprawdzie kupiłam ją na promocji w empiku, ale jeszcze nie zaczęłam czytać. Ktoś czytał? Jakie są Wasze wrażenia? Polecacie?
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
08-01-2020 o godz 13:33 zetbasia dodał recenzję:
Kłaniam się nisko autorom tej książki! Wykonali ogrom pracy by przedstawić nie tylko życie księdza, ale też tło historyczne, wiele się działo wtedy w Trójmieście i w Polsce. Na tle tych zawirowań błyszczał niby słońce ksiądz Henryk Jankowski, z pochodzenia Niemiec, współpracownik SB, pedofil, notoryczny kłamca, antysemita, kombinator, manipulator, rozpustnik, złodziej, próżny, zawistny, z ego rozdętym do granic możliwości. Nikt nie wie ile dzieci zostało przez niego skrzywdzonych. Świadkom zamykał usta przekupstwem albo groźbami. O tym, że bardzo lubił blondwłosych ministrantów wiedzieli wszyscy. Chętnie przebywał w ich towarzystwie przez całą dobę, obsypywał ich prezentami, nie zwracał uwagi na to, że w jego domu staczają się na dno, przestają się uczyć, sięgają po papierosy, alkohol i narkotyki. Czuł się bezkarny, bo miał "układy". Prokuratura jego winy zamiatała pod dywan, władze kościelne ksiądz lekceważył. Składał raporty SB nawet ze spotkań z papieżem, z zebrań Solidarności, w których brał udział. Robił też dobre rzeczy, ale te złe pokazują jakim był człowiekiem. Przed śmiercią powiedział, że wszystkim wybacza, a sobie nie ma nic do zarzucenia, nikogo nie skrzywdził. Mimo, że zrobił tyle złego nadal ma grono swoich wiernych obrońców, którzy bronią jego imienia. Może ich dzieci nie skrzywdził. To książka z półki "Trzeba przeczytać" ! Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
26-08-2019 o godz 21:48 Efka7 dodał recenzję:
Dobra i potrzebna publikacja, czyta się sprawnie... Jako katolik przeczytałam z odpowiedzialnością za mój kawałek podwórka.... Zaburzone osobowości często dostają się na szczyty, ale tak utrwalona wieloletnio bezkarność na wielu polach - zaczynając od tego najbardziej widzialnego - pławienia się w bogactwie, poraża. Zabrakło kogokolwiek "u góry" wpływów, kto stanowczo, konsekwentnie i odważnie napominałby publicznie tego człowieka. Ksiądz Jankowski to karykatura Kościoła, nawet bez tej jego najciemniejszej strony. Ofiary molestowania często są w stanie zmierzyć się z tematem dopiero po kilkudziesięciu latach od dzieciństwa/młodości i stąd tak ciężko, żeby sprawiedliwości wobec tego człowieka stało się tu na ziemi zadość. Historia już go jednak osądza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-08-2019 o godz 22:22 Anonim dodał recenzję:
Biografia o wpływowym, cenionym, wręcz wspaniałym człowieku. Przyznam, że nie słyszałam wcześniej o prałacie Jankowskim. Decydując się na przeczytanie tej książki nie miałam zbytniej świadomości, czego się z niej dowiem. Poruszył mnie ogrom negatywnych zachowań kapelana, jego zapędy seksualne, poczynania. W dobie niedostatku w zasadzie wszystkiego, niezbędnych rzeczy do życia codziennego, jedzenia, wszelakich strajków, kapłanowi nie brakowało niczego, a dodatkowo był specjalnie uprzywilejowany. Dokładnie jak zatytułowali autorzy swoje dzieło, podwójne życie...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-08-2019 o godz 16:00 Jagoda dodał recenzję:
Postać prałata nigdy nie była dla obiektem zainteresowań, jednakże ze względu na głośną sprawę z obaleniem pomnika zaczęłam wgłębiać się w ten temat. Temat później ucichł, aż do momentu premiery powyższej książki. Nie jestem fanką literatury "kościelnej", ale byłam ciekawa faktów jakie ujawnili Pani Aksamit i Pan Głuchowski. Człowiek legenda, autorytet, któremu kłaniali się najznamienitsi tego świata, "dzięki" swoim czynom odszedł w samotności , zapomnieniu i potępieniu. Czy to wystarczająca kara za jego czyny? Nie mnie to oceniać. Ale książkę polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-08-2019 o godz 18:50 Anonim dodał recenzję:
Od początku dostajemy poruszające dzieło o tym, jak człowiek może manipulować innymi pod najlepszą z przykrywek - funkcji księdza. Tego nietykalnego, traktowanego na innych prawach. Dlatego też ta literatura jest tak dotkliwa, gdyż kiedy nam się wydaje, że to już przechodzi nasze pojęcie, książka proponuje nam kolejny krąg piekielny doświadczenia tego, co robił Prałat. Uderzające i niepozostawiające obojętnym oraz uświadamiające, że to nie jedyny robaczywek w tym sadzie, jakim jest Kościół.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-10-2019 o godz 14:09 Anonim dodał recenzję:
Ta pozycja, to kolejny przykład bagatelizowania i usprawiedliwiania czynów ludzi znanych. Jankowski zachowywał się jakby był wyjęty spod prawa, a ludzie na wszystko przymykali oczy. Tylko dlaczego? Ze strachu, z powodu ignorancji? Nie rozumiem. Wiem za to jedno, że z każdą kolejną, tego typu pozycją coraz bardziej doceniam zawód reportera. Jedyne czego żałuję, to fakt, źe wiele spraw wychodzi na światło dzienne po bardzo długim czasie, momentami za późno, aby rozliczyć winowajców.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-08-2019 o godz 15:53 Agnieszka dodał recenzję:
Bezkarność wysoko postawionych person tego świata jest niepojęta. Ktoś kto powinien być chodzącym przykładem, jest jedynie upadkiem moralności. Nie jestem w stanie ocenić treści książki, ponieważ zachowanie prałata nie przystaje do moich standardów życia i wyznawanych zasad. Ocenie poddaje zatem samą książkę, która ze względu na liczne fakty i dociekliwość autorów staje się niesamowicie rzetelnym reportażem (chociaż wolałabym, aby w tym przypadku była to fikcja).
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-09-2019 o godz 21:09 Ania dodał recenzję:
Kontrowersyjna, momentami brutalna, ale bardzo prawdziwa. Kupiłam w dniu premiery, bo choć jestem osobą wierzącą i nie wkładam wszystkich księży do jednego worka, to zdaję sobie sprawę, że za złotą bramą wspólnoty parafii Św. Brygidy dziać się mogą bardzo różne rzeczy. Książka zrobiła na mnie piorunujące wrażenie - nie z uwagi na kontrowersyjny temat, ale sposób, w jaki autor zebrał materiały i je przedstawił. Zdecydowanie udany zakup, totalnie polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-10-2019 o godz 10:27 Matylda dodał recenzję:
Oprócz dobrej reporterskiej roboty mamy jeszcze przesłanie dla każdego z nas. Dlaczego nie dostrzegamy przesłanek, znaków ostrzegawczych, nie widzimy tego co oczywiste. Natura ludzka chyba jest temu winna, wypieramy podświadomie wszystkie nienormalne zachowania, boimy się ich więc udajemy, że ich nie ma i żyjemy dalej. Czasem jak w przypadku życia prałata, konsekwencje są zbyt duże, bo kosztem są dzieci.. Książkę na pewno warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Szkoła szpiegów Gibbs Stuart
5/5
22,53 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Grube wióry Pacześ Rafał
4.0/5
23,83 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kolejne 365 dni Lipińska Blanka
4.3/5
24,89 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tarmosia Samojlik Tomasz
5/5
22,44 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Wszystkie kolory świata Opracowanie zbiorowe
4.3/5
40,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Same piękne rzeczy Biden Hunter
5/5
32,06 zł
49,99 zł
strona produktu - rekomendacje Ziemia obiecana Obama Barack
4.6/5
38,93 zł
64,99 zł
strona produktu - rekomendacje O życiu Messner Reinhold
4.5/5
26,99 zł
44,99 zł
strona produktu - rekomendacje Beata. Gorąca krew Kozidrak Beata
4.4/5
29,79 zł
49,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.