Upadłe damy II Rzeczpospolitej (okładka  twarda, 11.2013)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Bezwzględne, zdecydowane i śmiertelnie niebezpieczne. Najsłynniejsze zbrodniarki II Rzeczpospolitej!
   
Słowa ze słuchawki długo jeszcze dudniły w uszach młodej sekretarki: „Zabiłam go”.  Mówiła księżniczka. Gdy przyjechała policja, ciało narzeczonego księżniczki Zofii Zyty wciąż leżało w sypialni. Księżniczka brała kąpiel. Zrozpaczona, doprowadzona na skraj załamania kobieta czy bezwzględna morderczyni? Broniła swojego honoru czy zabiła dla pieniędzy? Śledztwo i proces toczyły się w równym stopniu w salach sądowych i na łamach bulwarówek.

Inspektorowi Niedzielskiemu nie trzeba było wiele, by zorientować się, że w sprawie rzekomego porwania małej Zosi coś nie gra. Wiedział też, że to może być jego życiowa szansa. Na takich sprawach robi się policyjne kariery. Zainteresowanie mediów było gwarantowane. Ale czy morderczynią dziecka mogła być jego własna matka? I dlaczego miałaby zabić swoją dwunastoletnią córkę?

Morderczynie, oszustki, dzieciobójczynie, szantażystki, burdelmamy i przywódczynie gangów. Bezradne i doprowadzone do rozpaczy ofiary czy po prostu brutalne i złe zbrodniarki? Historie zebrane w tej książce opowiadają o kobietach, które nie chciały ulec losowi, nawet jeśli oznaczało to wejście na drogę przemocy i okrucieństwa.
Kamil Janicki, autor bestsellerowych Pierwszych dam II Rzeczpospolitej, odsłania przed czytelnikami nieznane fakty. Choć życie elit było pełne przepychu i elegancji, to międzywojenna Polska miała i inne oblicze. Szczególnie kobieca droga do życiowego sukcesu i niezależności usłana była przeszkodami. Takiej książki o II Rzeczpospolitej jeszcze nie było!


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1080762606
Tytuł: Upadłe damy II Rzeczpospolitej
Autor: Janicki Kamil
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 392
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-11-06
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 167 x 28 x 232
Indeks: 13646998
średnia 4,5
5
35
4
11
3
4
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
25 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
11-03-2014 o godz 19:42 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
„Upadłe damy II Rzeczpospolitej” Kamila Janickiego wpadły w moje ręce właściwie przypadkiem. Początkowo nie do końca byłam pewna, czy aby na pewno chcę poświęcić czas na lekturę tej akurat pozycji. Spoglądające z okładki oczy wampa sugerowały coś pomiędzy pitavalem a „Pudelkiem” w stylu retro. Tymczasem okazało się, że leży przede mną niezwykle ciekawa i wciągająca książka. W dużej mierze jest to zasługa płynnej, potoczystej narracji i przyjemnego języka, choć muszę przyznać, że trochę razi mnie nadużywanie kolokwializmów w komentarzach odautorskich. Sporadyczne użycie słów typu „wparowała” ożywia język i nadaje mu posmak naturalności, lecz nadużyte stwarza wrażenie wysilonego luzu. Są to jednak wpadki drobne, nie zakłócające ogólnie pozytywnego odbioru stylu autora.
Janicki wybiera sprawy, którymi żyła ówczesna opinia publiczna, sprawy które przyćmiły na moment burzliwe życie polityczne owego okresu, w tym „krzykliwego niemieckiego kanclerza”. Zbrodnie są różne: morderstwa, szantaż, k
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-03-2021 o godz 19:02 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Fajne. Nawet nie wiedziałam kiedy skończyłam. Mam nadzieje, że będzie druga część
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-11-2017 o godz 10:05 przez: Romuald Moczyński | Zweryfikowany zakup
Sama tematyka sprawia, że Panie niemalże połykają książki po ich otrzymaniu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
15-06-2015 o godz 11:38 przez: DZM | Zweryfikowany zakup
lekka, łatwa i przyjemna. Tak bym ja przedstawiła.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
4/5
18-11-2021 o godz 15:21 przez: Magda1986 | Zweryfikowany zakup
Ciekawe i fajnie opisane
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-11-2013 o godz 13:16 przez: Ewa
Nie wiem czemu mąż podczas ostatnich zakupów kupił tę książkę hehe : ) Nie spodziewałam się po niej nic ciekawego, bo jestem zbyt wrażliwa na drastyczne tematy, ale widząc jaki jest podekscytowany czytając ją nie mogłam odmówić sobie tej przyjemności i też ją pochłonęłam tuż po nim. Obojgu nam się bardzo podobała, bo jest napisana w fajny sposób i wiarygodna. Trochę tak jakby się czytało kroniki, ale z fajnie zarysowaną fabułą.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
13-02-2015 o godz 00:05 przez: mxf
Książkę trudno zakwalifikować do konkretnego gatunku. Najbliższa jest literaturze faktu, ponieważ podawane w niej informacje bazują na autentycznych wygrzebanych w archiwach materiałach. Jednak z uwagi na niezwykły dar autora do opisywania wydarzeń oczami bohaterek, książka ta może spokojnie aspirować do gatunku powieści kryminalno-detektywistycznej. Plastyczny język autora sprawia, że osiem krótkich spraw czyta się jak antologię opowiadań, w której poznajemy bohaterów i ich życie codzienne, a następnie w atmosferze emocji zbieramy kolejne poszlaki, aby ostatecznie wydać osąd w ważnej sprawie obyczajowej.

Książka jest kompilacją materiałów archiwalnych, artykułów, prac naukowych, cytatów i opowieści świadków tamtych czasów, które to pozwoliły autorowi na przedstawienie sylwetek kobiet i prześledzenie ich historii oraz motywów mających wpływ na popełnione zbrodnie. Autor prześwietla dokładnie historię związaną z konkretną kobietą - najpierw zdaje relację tak jak przedstawiały ją ówczesne media i ludzie. Następnie w wyniku żmudnych i kompletnych badań historycznych przedstawia historię tak jak zdarzyła się naprawdę. Rzecz jasna w każdym przypadku sądy osądziły konkretny przypadek w oparciu o zebrane materiały, które można poświadczyć zgodnie ze stanem źródeł - niestety w każdym przypadku różniły się one znacznie od podawanych przez media (głównie brukowe gazety.

Mnie najbardziej spodobał się jednak sposób w jaki Janicki przedstawia społeczeństwo lat trzydziestych XX wieku. Wielokrotnie odwołuje się do informacji dotyczących struktury społecznej, przedstawia w sposób bardzo wiarygodny obywateli wielu warstw, rodziny oskarżonych i ich ofiar. Ciekawi także strategia oskarżenia i obrony - argumentacja obu stron, która pomogła podjąć sądowi lub ławnikom taką a nie inną decyzję. Ale nader wszystko autor wiele czasu poświęcił na przedstawienie szkiców psychologicznych oskarżonych kobiet, które sporządzali wówczas psychologowie sądowi. Inna bardzo ciekawa sprawa to informacje na temat technik i procedur stosowanych oraz rozwijanych nowych nauk mających pomóc w badaniu dowodów i ujmowaniu winnych. Autor bawi się tekstem, co mu się chwali. Każdy rozdział bazuje na tytule znanego filmu, a następnie wstęp do sprawy jest napisany w luźny i zabawny sposób, co sprawia, że czyta się go z wielkim zainteresowaniem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-03-2015 o godz 07:23 przez: Fenko
Czasami dziwię się, gdy ludzie mówią, że 20-lecie międzywojenne szalenie ich interesuje. Jak to, pytam, przecież to było pomiędzy dwiema wojnami, państwo ledwo stało, tam nie ma nic ciekawego! Otóż, jest. Chociażby polskie morderczynie. Temat idealny na Dzień Kobiet, nieprawdaż?


Pana Kamila Janickiego kocham już miłością ślepą i wszystko wybaczającą. Podbił moje serce Historią Kopciuszka, która urzekła i mnie, i Was, sądząc po komentarzach. Dziś przyszedł czas na zapoznanie się z niechlubną historią damskiej części społeczeństwa. A wierzcie mi, było co czytać.

Wyniosłam na piedestały dwie historie, które bardziej niż pozostałe zapadły mi w pamięć. Pierwsza to afera szantażowa i Maria Lewandowska. Kobieta, która uknuła świetną intrygę i wodziła za nos policję. Możecie zapytać moich znajomych, jak chichotałam nad książką. Lewandowska była bezczelna i całkiem opanowana jak na kogoś, kto pogrywa sobie z prawem. Na dodatek to opowiadanie to świetna opowieść kryminalna. Prawdę odkryto dzięki maszynom do pisania.

Druga historia to zabójstwo nastoletniej Zosi przez jej matkę. To zbrodnia dla mnie całkowicie dziwna, bo zupełnie nie rozumiem jej motywów (zabijać dziecko dla kochanka?). Ciało córki wylądowało w klozecie, wśród odchodów, a matka, by odsunąć podejrzenia, zaczęła pisać anonimowe groźby do samej siebie.

Ciekawostką był dla mnie system prawny w II Rzeczpospolitej. Kary były śmiesznie małe, ledwo kilka lat za najcięższe zbrodnie. Kobieta, która zabiła kochanka, bo nie chciał się z nią ożenić, kobieta, która otruła własną siostrzenicę, kobieta, która prowadziła burdel. Świetny w moim mniemaniu styl pana Janickiego prowadził nas przez te wszystkie zawirowania. Autor wybrał sobie naprawdę ciekawy temat, choć mimo wszystko wydaje mi się, że ta pozycja była mniej wciągająca niż Pierwsze damy II Rzeczpospolitej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-04-2014 o godz 11:10 przez: Magrat
Książka z gatunku tych, do których podchodzi się z lekką rezerwą (bo szukanie sensacji, bo z pewnością autor wybierał te soczystsze wersje wydarzeń), a które okazują się świetnie napisanym i wciągającym bez reszty studium zbrodni, nie pozbawionym ostrożnych i nienachalnych prób wgłębienia się w psychologię postaci. Kamil Janicki ma ogrom wyczucia, nie szczuje czytelnika przeciwko swoim bohaterkom, morderczyniom i oszustkom, próbuje patrzeć na sprawę z różnych stron, a w uzasadnionych wypadkach staje po stronie zaszczutych przez żądną sensacji opinię publiczną. Owa opinia publiczna, międzywojenne społeczeństwo to też cichy bohater tej książki, tyle mówi się o tym, że kiedyś było lepiej, a czy możemy sobie wyobrazić pielgrzymki zaciekawionych obcych ludzi do prywatnego domu tylko po to, by obejrzeć trupa na katafalku? Narzekamy na niskie wyroki dla ludzi na stanowiskach, a czym innym było danie roku więzienia dla pedofila któremu zasądzić nie można było więcej, bo przecież był zasłużony dla ojczyzny? Narzekamy na tabloidy i upadek prasy, a "Tajny Detektyw" na którym opierał się Janicki? Cóż to był za fascynujący szmatławiec żerujący na ludzkiej tragedii! "Upadłe damy..." to naprawdę dobra książka, i zaciekawia, i składnia do refleksji (a niektórym też odświeża historyczną wiedzę na temat międzywojnia).
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-11-2013 o godz 00:00 przez: Lunica | Empik recenzuje
Dawno nie było tak ciekawej wydawniczej pozycji. Niezwykłe historie kobiet które zeszły na złą drogę. Przypadek? Zrządzenie losu, czy kwestia zawiłych okoliczności życiowych? Bardzo zajmująco się czyta, mimo, że temat to trudny i budzący wręcz dreszczyk przerażenia. A książka jest napisana w naprawdę interesujący sposób. Historie, których tak naprawdę nie da się zdefiniować jednoznacznie, podobnie jak niejednoznaczne i nieoczywiste były ich motywy. Oprócz tego niezwykle ciekawie przedstawiony obraz Polski międzywojennej. Interesujący kawałek historii i obyczajów. Generalnie to bardzo ciekawa książka, nadzwyczaj godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-11-2013 o godz 00:00 przez: PaWeŁ | Empik recenzuje
Mówi się że kobiety to słaba płeć. Ta książka udowadnia ze do końca nie jest to prawda. Kobiety potrafią być perfidne, bez względne i nie cofną się przed niczym by osiągnąć swój cel. Musze przyznać że czytałem ją z zapartym tchem od początku do końca. Nie twierdze że po przeczytaniu jej od razu zmienił mi się światopogląd ale na pewno nie będę już taki ufny w stosunku do kobiet jaki byłem. W końcu nigdy nie wiadomo na kogo sie trafi. Wracając jeszcze do książki wielkie brawa należą się autorowi za to że ma tak lekkie pióro i że w ogóle zabrał się za ten ciekawy temat. W ogólnym rozrachunku książkę mocno polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-11-2013 o godz 19:13 przez: ladybird
Podobnie jak pozostałe książki z serii „Prawdziwe historie” Znaku, książka ta opowiada o kobietach nietypowych, jednak w tym wypadku ciężko je ocenić pozytywnie. Mamy do czynienia z morderczyniami narzeczonych i dzieci, stręczycielkami i malwersantkami, oszustkami i kryminalistkami. Książkę czyta się niezwykle ciekawie i aż w głowie się nie mieści, że w latach 20 i 30 dwudziestego wieku kobieca przestępczość była wręcz w stanie rozkwitu. Jest jeszcze jedna rzecz, która łączy książki z „kobiecej” serii – piękne okładki, które idealnie oddają klimat dawnych lat.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
13-08-2015 o godz 21:33 przez: Łania
Baby są jakieś inne, jakieś bardziej krwiożercze, bardziej przebiegłe, sprytne. Baby są wspaniałe! Czytałam książkę i w wielu przypadkach nie moglam wyjść z podziwu dla tych przebiegłych, krwiożerczych i sprytnych bab. Świetna lektura na lato, jesień, zimę, czy wiosnę. Można wchłonąć całą książkę, a mozna się delektować kawalkami. Każda historia jest barwna i kazda pozwala zastanowić się i pomyśleć czy oby przypadkiem ciekawe czasy nie są już za nami. A jeżeli uznamy, że są? Cóż, wystarczy przewrócić kartkę i zacząć kolejną historię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-11-2013 o godz 00:03 przez: LeoniMa
Janicki fenomenalnie opowiada historię kilku kobiet - żon, matek i bezwzględnych zbrodniarek, choć to ostatnie określenie pozostawmy wyrokom sądowym. Autor w bardzo interesujący sposób wplata źródła, fotografie. A co najważniejsze jego narracja utrzymuje u czytelnika ciągłe zainteresowanie, dlatego śmiało można uznać, że „Upadłe damy…” to lekki kryminał. Także wydarzenia historyczne ukazane są bardzo ciekawie. Nie są one oczywiście pierwszoplanową sprawą, ale dodają autentyczności oraz ukazują ówczesne realia. Świetna książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-11-2013 o godz 13:01 przez: Glamur
Nareszcie coś nowego w serii Prawdziwe Historie. Czytałam jak dotąd wszystkie książki, ale wydaje mi się, że lepszy od Modelskiego jest własnie Janicki. Bardzo konkretnie i jasno opisuje szalenie ciekawe procesy i zbrodnie. Pomijając tematykę jaką postanowił zbadać autor, która sama w sobie jest niezwykle interesująca to jeszcze styl w jakim to robi urzeka. Skończyłam czytać dopiero na ostatniej stronie, jak zawsze zresztą.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-11-2013 o godz 12:03 przez: Fanta
Po raz kolejny rewelacyjna okładka Wydawnictwa Znak przyciągnęła mnie do kupna najnowszej książki z serii Prawdziwe Historie, którą nie przeczę, uwielbiam. Jak dotąd jednak żadna z książek nie porwała mnie tak, jak właśnie ta o upadłych damach. Z zawodowego punktu widzenia jest to solidnie wykonana robota historyka i miłośnika podobnych tematów. Pasja czyni dzieła.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-11-2013 o godz 18:17 przez: Ziulcia
Mówiąc dama myślimy o dystyngowanej kobiecie pozornie bez wad, a to wcale nie jest takie oczywiste, bo Kamil Janicki pokazuje nam, że nawet w środowiskach arystokracji zdarzają się złamane serca i zabici amanci. Bezczelne i bezpruderyjne kobiety, które dla honoru i pieniędzy zrobią wszystko. Fajnie napisana i wciągająca antologia zbrodni.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-06-2015 o godz 00:00 przez: Zuzanna Kwiecień
Momentami jest to dość mocna lektura, choćby ze wzgląd na fakt, że bohaterkami tej książki są kobiety, kobiety, które zeszły na przestępczą drogę. Książka jest szalenie ciekawa, mamy w niej dokładnie pokazaną rzeczywistość międzywojenną, zwłaszcza w kontekście wymiaru sprawiedliwości. Bardzo interesująca i wciągająca lektura.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-11-2013 o godz 11:57 przez: Felek
Skąd się bierze zło i zbrodnie? Słaba płeć mordująca bliskich? Jak w dwudziestoleciu międzywojennym wyglądały sprawy sądowe? Jakimi kryteriami kierowali się sądownicy skazując winnych i niewinnych? Wiele odpowiedzi na jeszcze więcej pytań znajdziemy w tej fachowo napisanej, świetnie czytającej się książce Kamila Janickiego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-12-2013 o godz 00:00 przez: Gibon
W zasadzie do kupna tej książki przyczyniła się ta wyjątkowa okładka. Piękna kobieta. Niestety w tej książce wszystkie kobiety są dosyć zabójcze! Polecam z czystym sumieniem tą lekturę, gdyż jest bardzo intrygująca. Poza tym nie przypominam sobie, żeby jakiś inny autor wziął na warsztat taki temat. Moja ocena to 4/5!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Janicki Kamil

Damy srebrnego wieku
4.5/5
35,61 zł
54,90 zł
Damy złotego wieku
4.5/5
35,07 zł
49,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.7/5
29,40 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila
5/5
28,88 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Marzenie panny Benson
4.5/5
33,63 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
48,03 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
32,65 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
5/5
44,99 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina
4.6/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie
4.6/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech
5/5
29,44 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik
5/5
39,27 zł
59,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego