Ucieczka od bezradności (okładka  twarda, 09.2021)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 30,27 zł

30,27 zł 44,99 zł (-32%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Czego obawia się współczesna kultura? jakie tematy wypiera? i jak możemy poradzić sobie w świecie, w którym nie ma miejsca na bezradność?

Tomasz Stawiszyński nie boi się ani trudnych tematów, ani myślenia przewrotnego, idącego w poprzek utartych schematów. Z zacięciem badacza odrzucającego łatwe i oczywiste rozwiązania bierze na warsztat wszystko to, co w kulturze wyparte, czego się boimy, o czym wolimy zapomnieć, a co – paradoksalnie – jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji.

Śmierć, żałoba, smutek, bo o nich między innymi mowa, to tematy, od których społeczeństwo późnego kapitalizmu odwraca wzrok. Stara się je ukryć, zdeprecjonować, sprowadzić do patologii wymagającej farmakologicznej albo terapeutycznej interwencji. W zamian oferuje nam iluzję wspólnoty zbudowanej w bańce social mediów, opartej na ideologiach wzmagających plemienną lojalność albo nowych mitach, które niebezpiecznie zaczynają przypominać teorie spiskowe.

Dlaczego wciąż uciekamy przed bezradnością? Przed tym, że przemijamy, starzejemy się i nieustannie tracimy to, co pragniemy zachować? Czy kiedykolwiek uda nam się zatrzymać i czy może pomóc w tym modny ostatnio transhumanizm? Nowa monograficzna książka Tomasza Stawiszyńskiego – filozofa, eseisty, dziennikarza – w błyskotliwy sposób próbuje zmierzyć się z tymi pytaniami i umieszcza je w kontekście zbudowanym zarówno przez ważne teksty współczesnej humanistyki, jak i kulturę popularną.

Obowiązkowa lektura dla wszystkich,  którym nie wystarczają proste odpowiedzi na trudne pytania.

"Tomasz Stawiszyński potrafi mówić filozofią tak, że w zwyczajny i zrozumiały sposób dotyka tego, co dla nas dziś najistotniejsze, a przed czym wytrwale uciekamy. Autor błyskotliwie rozpoznaje ucieczkowe strategie współczesnego człowieka i pokazuje, że naszą bezradność może ukoić tylko akceptacja rozpaczy, na którą nie ma, nie może ani nie powinno być lekarstwa."

Agnieszka Holland

"Stawiszyński przypomina, że w życiu najbardziej realne są te straty, których nie da się cofnąć ani przepracować. Aby nie utracić prawdziwego życia, musimy stawać po stronie utraty. Aby prawdziwiej żyć, musimy stać się antykapitalistyczni."

Przemysław Czapliński

"To książka, z którą będziecie się spierać, tak jak ja sama wciąż to robię. Będzie zadawała nowe pytania tam, gdzie mogło się wydawać, że mamy odpowiedzi. Będzie podważała to, co znane i wygodne. I właśnie dlatego warto ją przeczytać."

Olga Drenda

"Ten pięknie napisany esej zachwyca i zachęca do bezkompromisowego myślenia. Dawno nie czytałam książki tak przybliżającej mnie do świata i życia. Jestem pewna, że będę do niej wracać wielokrotnie."

Mira Marcinów

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1274556804
Tytuł: Ucieczka od bezradności
Tytuł oryginalny: Ucieczka od bezradności
Autor: Stawiszyński Tomasz
Wydawnictwo: Znak Literanova
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-09-15
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 215 x 35 x 145
Indeks: 39293244
średnia 4,6
5
110
4
30
3
3
2
2
1
3
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
17 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
06-11-2022 o godz 13:48 przez: Monika | Zweryfikowany zakup
Książka dobra, zmuszająca do refleksji, ale oparta na negowaniu tego co tu i teraz. Więc moim zdaniem, jeżeli zbyt ją sobie wziąć do serca to zostaje tylko położyć się i poddać, bo nie sposób „uciec” od świata w jakim żyjemy. Niestety, aby przetrwać jakoś musimy się przystosować. Niemniej jednak otwiera mocno oczy na fakt, jak traktuje się dziś starość, smierć i żałobę. Próbuje się je wyeliminować, zamiast je zaakceptować bo to nieodłączne części naszego życia. Minusem książki są zdani wielokrotnie złożone przez co czasem trudno się skupić i zrozumieć, co autor właściwie chce nam przekazać. Ogólnie polecam, można się nieźle nawkurzać, ale również wielokrotnie zgodzić z autorem!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
15-10-2022 o godz 17:59 przez: Sonia | Zweryfikowany zakup
Niestety, spotkanie z tą książką było dla mnie wielkim rozczarowaniem. Źle się czytała, mam wrażenie, że została napisana na potrzeby pracy doktorskiej czy habilitacji - językiem trudnym, naszpikowanym skomplikowanymi pojęciami, zdania bardzo rozbudowane. Poza przywoływaniem i interpretacjami innych autorów, nie znalazłam w niej niczego odkrywczego. Szkoda, bo czekałam z niecierpliwością na tę lekturę...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
21-09-2021 o godz 20:36 przez: Dagoth | Zweryfikowany zakup
Produkt dostarczony z empik.com oceniam zle -myslalem, ze Empik handluje nowymi ksiazkami, tymczasem otrzymalem ksiazke w twardej oprawie po operacji rzucania przez ramię, z poobijanymi rogami. Zawartosc merytoryczna ksiazki Pana Stawiszynskiego na najwyzszym poziomie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 3
3/5
23-11-2021 o godz 18:33 przez: aganieszka mikołajczak | Zweryfikowany zakup
Książka zawiera ciekawe treści jednak czyta się ją bardzo ciężko. Zdania są rozbudowane i złożone. Mam wrażenie jakby udziwniona praca do oddania dla profesora. Dla filologa tak, dla zwykłego czytelknika męcząca- szkoda.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
06-10-2021 o godz 05:02 przez: Mac2000 | Zweryfikowany zakup
Sporo dygresji historycznych, przy których traciłem wątek, ale i tak książka jest warta polecenia. Idealna na dzisiejsze czasy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-04-2022 o godz 03:55 przez: Agnieszka Kuszela | Zweryfikowany zakup
Na taką książkę czekałam. Mądra, wnikliwa i bardzo wartościowa pozycja. Warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-03-2022 o godz 23:10 przez: Anonim
Ta recenzja została usunięta, ponieważ jej treść była niezgodna z regulaminem
5/5
02-12-2022 o godz 13:47 przez: Jarosław Zawadzki | Zweryfikowany zakup
Doskonała! ❤️
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-05-2022 o godz 10:53 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Cenna lektura
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
20-11-2021 o godz 19:12 przez: Anna Ostrowska | Zweryfikowany zakup
Bez zachwytu
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-12-2021 o godz 21:58 przez: Marta | Zweryfikowany zakup
Rewelacja
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-09-2021 o godz 12:14 przez: Tomasz Kosik
Tomasz Stawiszyński ponownie zaprasza nas do dyskusji na temat naszej cywilizacji. „Ucieczka od bezradności” to książka dotykająca współczesnych problemów. Autor w mądry sposób ujmuje zagadnienia dotyczące ludzkiej bezradności. Skłania do myślenia, wewnętrznej dyskusji, debaty na tematy od których się odsuwamy. Dla własnej wygody, bezpieczeństwa, przed strachem. Tomasz Stawiszyński stawia nas przed wieloma pytaniami, pozwala wydobyć na nie odpowiedzi, które nie są łatwe. Często są one wręcz bolesne. I to właśnie dlatego obawa przed tym bólem, sprawia, że uciekamy przed konfrontacją z tym, co nieuniknione. Obawa przed ową konfrontacją czyni nas bezradnymi. Wolimy żyć w bańce iluzji, opakować się światem, który zniekształca obraz tego prawdziwego. Iluzja tworzona przed social media jest również próbą odwrócenia naszej uwagi przed prawdziwą twarzą współczesnego świata. Tomasz Stawiszyński skłania nas do wielu przemyśleń. „Ucieczka od bezradności” uświadomiła mi, że tworząc iluzję zakłamujemy rzeczywistość, że tak naprawdę krzywdzimy siebie. Tworzymy świat alternatywny, sztuczny, zatracamy się w nim, tracąc styczność z rzeczywistością. I choć myślimy, że owa bańka jest dla nas bezpieczna, to w istocie jest jeszcze większym niebezpieczeństwem, gdyż zatracamy zdolność funkcjonowania w rzeczywistości – tu i teraz. Tomasz Stawiszyński trafnie punktuje nasze słabości. Zmusza nas do refleksji, prowadzi, abyśmy mogli zmierzyć się z prawdziwym światem, zamiast obudowywać go w bańkę, która w każdej chwili może pęknąć. Eseista w najnowszej publikacji dotyka problemu bezradności wobec śmierci, straty, smutku, (nad)odpowiedzialności, nieznanego, (własnej) przemocy. Autor uzmysławia nam, że świadomie uciekamy przed bezradnością. Dzięki tej książce możemy przyjrzeć się jej z bliska. A to ważne, ponieważ pewnego dnia, gdy dotkniemy owych problemów, będzie nam łatwiej je zaakceptować. Będzie nam łatwiej poradzić sobie z naszą bezradnością. Czyt-NIK po przeczytaniu tej książki pragnie zachęcić Was do jej lektury, gdyż dzięki niej uzyskacie odpowiedzi na pytania trudne, dzięki którym życie może być łatwiejsze. Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak, Znak Literanova
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-09-2021 o godz 22:31 przez: MalgorzataL
Pan Redaktor stawia trudne pytania, nie ułatwia czytelnikom analizy ani nie narzuca jednoznacznych diagnoz. Porusza tematy aktualne, bolesne. Czytelnik, w swoich przemyśleniach, do wszystkiego musi dojść sam, Książka w sam raz na obecne, ciężkie czasy, w których, moim zdaniem, nie możemy być biernymi i bezradnymi, bowiem bardzo wiele zależy od naszych osądów, postaw i działań lub zaniechań. Książka do czytania i do przemyślenia. POLECAM
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-03-2022 o godz 20:28 przez: Anonim
Rewelacyjna, otwierająca oczy lektura. Jestem wierną słuchaczką autora i byłam bardzo ciekawa tej książki - nie zawiodłam się, a nawet powiem szczerze, że zbiór esejów Tomasza Stawiszyńskiego dał mi więcej, niż się spodziewałam. W książce "Ucieczka od bezradności" filozof porusza bardzo wazne, aktualne tematy, ale robi to w przystępny sposób, pozwalający snuć także własne refleksje. 6/5
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-09-2021 o godz 10:01 przez: Zofia Zaremba
Mądra, poruszająca, bardzo odważna książka. Zachęca do tego, żeby zatrzymać się na chwilę i zadumać. Oby więcej takich tytułów! Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-09-2021 o godz 12:54 przez: Anonim
Potrzebna książka, dla każdego, kto nie chce i nie myśli banalnie. Każdy powinien ją mieć na swojej półce.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-09-2021 o godz 11:19 przez: Anonim
Bardzo potrzebna i bardzo na czasie. Polecam przeczytać każdemu!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia
4.8/5
41,88 zł
65,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Podróż
4.9/5
29,93 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Mały przyjaciel
4.4/5
41,33 zł
65,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Lincoln Highway
4.6/5
37,00 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kalejdoskop
5/5
30,33 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Belcanto
4.6/5
36,25 zł
49,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego