Ucho Igielne (okładka twarda)

Sprzedaje empik.com 37,99 zł

Cena empik.com:
37,99 zł
Cena okładkowa:
44,90 zł
Oszczędzasz:
6,91 zł (15%)
Koszt dostawy:
Salon empik - 0,00 zł
Produkt w magazynie empiku
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Dostępność w salonie empik

Zarezerwuj w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Myśliwski Wiesław Książki | okładka twarda
37,99 zł
asb nad tabami
Myśliwski Wiesław Książki | okładka twarda
32,99 zł
asb nad tabami
Myśliwski Wiesław Książki | okładka miękka
29,49 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

"Ucho Igielne" to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna, głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splatają się z wymiarem symbolicznym.

"Biegłem przez tę dawną dziką, zieloną dolinę do Ucha Igielnego. Stał już na brzegu tych spadzistych schodów, stukał laską w schodek poniżej, sprawdzając, o ile głębiej musi teraz zstąpić niż poprzednim razem. Widocznie stwierdził, że jest dużo głębiej, bo podobnie sprawdził i następny schodek, i następny. Jak można być takim starym, pomyślałem, a nawet zezłościło mnie to. W jego wieku już mało co ze świata zostaje, więc gdzie on idzie, po co?"

(fragment książki)


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Ucho Igielne
Autor: Myśliwski Wiesław
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 448
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-10-17
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Indeks: 26544793
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,1
5
24
4
5
3
4
2
3
1
3
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
17 recenzji
03-04-2019 o godz 12:38 Błażej Kamzelak dodał recenzję:
Trochę wtórne (jak na tego autora). Ale dalej pozycja obowiązkowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-03-2019 o godz 17:13 natunaturally dodał recenzję:
Jak zawsze u Wiesława Myśliwskiego zdania są mądre, spokojne, przemyślane, kojące. Niby proste, ale tak bardzo wielowarstwowe. Takie czytanie, które uspokaja oddech i spowalnia bieg myśli. Nie zawiodłam się, mimo ogromnych oczekiwań :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-02-2019 o godz 22:19 Jeanne dodał recenzję:
Wiesław Myśliwski – nurt chłopski w literaturze polskiej. To pierwsze skojarzenie, bo było pierwsze chronologicznie. Gdzieś na etapie liceum słyszałam to nazwisko w takim właśnie, raczej mało zachęcającym, kontekście. Potem dzięki znakomitym adaptacjom Polskiego Radia poznałam „Kamień na kamieniu”, „Nagi sad”, „Pałac”. Okazało się, że jest to literatura niebanalna. Od Widnokręgu kolejno ukazujące się na rynku książki Myśliwskiego śledziłam już na bieżąco. Absolutnie oczarowana byłam „Traktatem o łuskaniu fasoli”. Zachwyciła mnie ta powieść od pierwszego akapitu. Swoim stylem, sposobem snucia opowieści. Urywanym, dygresyjnym, nawracającym. W ten sposób przed laty opowiadali historie ludzie na wsi, kiedy spotykali się w zimowe wieczory. Tak, kiedyś ludzie odwiedzali się w domach, tak po prostu, bez wcześniejszego umawiania. Gość przynosił jakąś nowinę i zaczynała się snuć opowieść. Przechodziło się płynnie od tematu do tematu, od przeszłości do teraźniejszości i z powrotem. Czasem jakiś wątek zamierał, jakby już wyczerpany, żeby po jakimś czasie ni stąd ni zowąd powrócić. Zdarzało się, tak jak w „Uchu igielnym”, że wybuchał w postaci sporu o jakąś osobę albo wydarzenie. Ktoś przypomniał sobie, że pamięta je inaczej, słyszał inną wersję albo że w ogóle czegoś takiego nie pamięta. Pamięć i czas. Czas, który zdaje się płynąć w jednym kierunku – od przeszłości do przyszłości – zapętla się. Każe się spotkać młodości ze starością. Stary bohater już nie pamięta, że w młodości przesadzał po cztery stopnie na raz. Młody nie chce zrozumieć, że na starość tych schodów zrobiło się jakby więcej i stały się jakby wyższe. Pamięć chce stworzyć spójny obraz przeszłości z elementów tak niepewnych jak istnienie tej dzikiej, zielonej doliny i tak wyrazistych jak groby mieszkańców spacyfikowanej wsi. Z przeszłości, którą czasem zakłamujemy, żeby ochronić miłość własną lub nie ranić cudzej pamięci.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-01-2019 o godz 22:20 Anonim dodał recenzję:
Choć zdążyłam się już przyzwyczaić do stylu Myśliwskiego, który ma to do siebie, że jego historia przechodzi w kolejne, które często zapętlają się ze sobą, książka „Ucho Igielne“ wymagała ode mnie niemałego skupienia. Głownie ze względu na sposób narracji, która prowadzona jest przez jednego bohatera, który raz jest starcem, a raz młodzieńcem, a między nimi dodatkowo prowadzony jest dialog. Życie głównego bohatera opowiadane jest też z punktu widzenia innych osób. Zamyślenie nad życiem, nad upływającym czasem, wygrzebywane z pamięci wspomnienia, takie jak pieczony przez matkę „topielec“, przygody młodego doktoranta historii na różnych kwaterach czy tajemnicze spacery wzdłuż wałów, opisane pięknym językiem. Charakterystyczne cechy stylu pisarza, takie jak oszczędność w dialogach i wewnętrzny monolog, pojawiają się i tutaj. Dla mnie arcydzieło literackie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-01-2019 o godz 14:08 kama dodał recenzję:
Książka, której wielowarstwowość zdumiewa nawet najbardziej wytrawnego czytelnika. Pierwszy raz mam do czynienia z lekturą, która ma w sobie mechanizm, który programuje czytelnika do powrotu do świata literackiego. Nie da się i nie chce się uciec od tej lektury, tak jak bohater nigdy nie ucieknie w swojej pamięci (i w życiu, bo życie u Myśliwskiego to pamięć) od tej "dawnej, dzikiej, zielonej doliny".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-12-2018 o godz 09:48 Urszula Kordylasińska dodał recenzję:
Myśliwski jak zwykle rewelacyjny . Książka genialna !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-12-2018 o godz 09:33 natalia dodał recenzję:
Myśliwski wielkim pisarzem jest i fakt ten nie ulega wątpliwościom. I jak to zazwyczaj z wielkimi pisarzami bywa, jego proza nie jest dla każdego. Tzw. statystyczny czytelnik czytając książkę jego autorstwa może się zmęczyć, znudzić a chwilami nawet przysnąć. Stoicki spokój, jaki bije z jego powieści, dla jednych może być nudą i brakiem akcji, za to dla innych - najwyższej klasy wypoczynkiem, relaksem i ukojeniem rozpędzonych myśli. I myślę, że to właśnie dla tych drugich Myśliwski swoje książki pisze. Ucho Igielne to najprościej mówiąc książka o młodości, starości i ogólnie pojętym przemijaniu. Jak to u Myśliwskiego zazwyczaj bywa, cała historia skupia się na jednym bohaterze, którego losy z czasów młodości przeplatają się z wydarzeniami jesieni jego życia. Każdy rozdział powieści przesiąknięty jest symboliką i wiele razy, żeby zrozumieć głębię i pełny sens przekazu, trzeba się na dłuższą chwilę zatrzymać i "przetrawić" przeczytane słowa. Z tego względu nie mamy wrażenia, że powieść czyta się szybko i przyjemnie. Jednak nie postrzegam tego w kategoriach wady czy zastrzeżenia. Ten czas jest jak najbardziej potrzebny, by poukładać sobie w głowie przeczytaną treść i wyciągnąć z niej, czasami naprawdę zaskakujące, wnioski. Podsumowując, Ucho Igielne raczej nie przypadnie do gustu osobom, które w książce szukają wartkiej i pełnej zwrotów akcji. Prawdopodobnie nie spodoba się także tym, którzy lubią czytać szybko i dużo i kończąc jedną książkę już szukają kolejnego tytułu. Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz chwili zatrzymania i skupienia i szukasz czegoś, co zostanie w głowie na dłużej, przeczytaj Ucho Igielne. W moim odczuciu nikt inny tak jak Myśliwski nie potrafi zostawić czytelnika tak spokojnym, zrelaksowanym i hmm... bogatszym? Tak, to chyba dobre słowo.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
18-12-2018 o godz 12:36 M0202 dodał recenzję:
Kocham i wielbię:-) Po Mistrzu nie można spodziewać się niczego innego, jak kolejnej perły polskiej literatury. I tym razem się nie zawiodłam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-12-2018 o godz 20:55 Polishreading dodał recenzję:
W sandomierskim Uchu Igielnym spotyka się człowiek sam ze sobą, bohater stary spotyka siebie młodego, przenikają się nawzajem. Nierozerwalność przemijania. Tam w wąskim przejściu na schodkach, powstaje hiperbola rozpoczynającego się życia i tego zmierzającego ku końcowi, łączą się dwie perspektywy człowieka. W oczekiwaniu na dziewczynę „Żydówkę”, spacerujemy - poprzez wspomnienia bohatera - po przeszłości, która nią nie jest, bo nie istnieje czas, reminiscencja jest jednoczesna. Snucie jego sandomierskich wspomnień, to wędrówka po polskiej historii, również przemilczanej, tej bolesnej. Co daje to spotkanie starości z młodością? Ano, nieśpieszną medytację nad losem. Czy i jak upływający czas wpływa na ludzką pamięć? Starzec wspominający młodość przeinaczy ją? „Nie do uwierzenia wydają się wspomnienia na starość, zwłaszcza z dzieciństwa, młodości... w które nie wiem dlaczego wierzę.” Czy zapamiętana przeszłość jest taka jak była, czy zbudowana z tęsknoty za wyobrażeniami? „Do czego w takim razie tęsknimy?” Kim jest człowiek - to jedna osoba, czy wiele postaci przenikających się? • Piękna, głęboka literatura. „Życie to błądzenie ze sobą bez nadziei, że się kiedykolwiek siebie odnajdzie.” Ale warto błądzić, bo „życie człowiek nosi w sobie”, a „Ucho igielne” należy przeczytać. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-12-2018 o godz 09:17 Karol Danilczuk dodał recenzję:
Świetna książka. Polecam wszystkim którzy oczekują dobrej i niezwykle ciekawej lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-11-2018 o godz 18:38 Paweł Cybulski dodał recenzję:
Pełna recenzja: https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2018/11/wieslaw-mysliwski-ucho-igielne-recenzja/ Czy ktokolwiek jeszcze wątpi, że mamy do czynienia z prozą z najwyższej światowej półki? Mam nadzieję, że sięgniecie po “Ucho igielne” i dacie się wciągnąć Myśliwskiemu w jego świat. Pozornie zwyczajny, ale jednak na swój sposób szalony. I oby to jednak nie było ostatnie dzieło tego autora, bardzo na to liczę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-11-2018 o godz 15:57 fatlu dodał recenzję:
Pan Myśliwski niby mnie nie zaskoczył. A książkę przeczytałam na jednym wdechu. Nie mogłam się oderwać
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-10-2018 o godz 14:22 Anna Pruska dodał recenzję:
Wszystkie powieści Wiesława Myśliwskiego to książki wybitne. Dla mnie arcydzieła zawarte w słowie. „Ucho igielne” to również proza na najwyższym poziomie. To spotkanie starości z młodością. Narrator, bohater opowiada, wspomina życie , które przeminęło. Młody rozmawia ze starym, stary z młodym. „Kiedy człowiek jest młody, nie wierzy, że będzie stary, a gdy jest stary, nie wierzy, że był młody.” Swoisty dialog. W zasadzie z samym sobą. Próba rozliczenia się z przeszłością. Opowieść , czy też opowieści snute w „Uchu igielnym” nie są pozbawione humoru. Mimo, że motywem wiodącym jest starość nie brakuje soczyście dowcipnych opisów. Do tego potężna dawka mądrości którą Wiesław Myśliwski po raz kolejny niezawodnie raczy czytelnika. „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego to wyborna uczta do której warto zasiąść na długi czas i delektować się każdym słowem, zdaniem, myślą. GORĄCO POLECAM!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-10-2018 o godz 08:42 Lukasz Kędra dodał recenzję:
nie zawiodłem się, dobra książka :) polecam (jak wszystkie inne książki Wiesława Myśliwskiego)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-10-2018 o godz 12:17 Dorota Bień dodał recenzję:
Książkę polecam, właśnie zaczęłam czytać ją po raz drugi. Żal, że tak szybko ją się czyta...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-10-2018 o godz 15:16 Mysza dodał recenzję:
Szkoda, ze nie ma ebooka. Bardzo żałuję, bo mieszkam w Niemczech i nie będę mogła sobie ściągnąć .
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
20-09-2018 o godz 20:21 Grzegorz Warden dodał recenzję:
Zapowiada się rewelacyjnie jak to zwykle u tego autora. Jak zwykle też czeka nas nasza polska rzeczywistość Grzegorz C.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Darknet Ormsby Eileen
32,49 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach Opracowanie zbiorowe
28,99 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Nagi sad Myśliwski Wiesław
32,99 zł
36,90 zł
strona produktu - rekomendacje Pałac Myśliwski Wiesław
32,99 zł
36,90 zł
strona produktu - rekomendacje Ślady Małecki Jakub
32,99 zł
36,90 zł
strona produktu - rekomendacje Miłość Karpowicz Ignacy
35,49 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Żywego ducha Pilch Jerzy
30,99 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Morfina Twardoch Szczepan
26,94 zł
44,90 zł
strona produktu - rekomendacje Purezento Bator Joanna
32,99 zł
36,90 zł
strona produktu - rekomendacje Kontener Bieńczyk Marek
35,49 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Mroki Borszewicz Jarosław
26,49 zł
29,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.