Ucho Igielne (okładka  twarda, 10.2018)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 28,82 zł

28,82 zł 44,90 zł (-35%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

"Ucho Igielne" to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna, głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splatają się z wymiarem symbolicznym.

"Biegłem przez tę dawną dziką, zieloną dolinę do Ucha Igielnego. Stał już na brzegu tych spadzistych schodów, stukał laską w schodek poniżej, sprawdzając, o ile głębiej musi teraz zstąpić niż poprzednim razem. Widocznie stwierdził, że jest dużo głębiej, bo podobnie sprawdził i następny schodek, i następny. Jak można być takim starym, pomyślałem, a nawet zezłościło mnie to. W jego wieku już mało co ze świata zostaje, więc gdzie on idzie, po co?"

(fragment książki)


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1207100515
Tytuł: Ucho Igielne
Autor: Myśliwski Wiesław
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 448
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-10-17
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 153 x 213 x 38
Indeks: 26544793
średnia 4,6
5
114
4
19
3
8
2
5
1
4
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
30 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
19-02-2019 o godz 22:19 przez: Jeanne | Zweryfikowany zakup
Wiesław Myśliwski – nurt chłopski w literaturze polskiej. To pierwsze skojarzenie, bo było pierwsze chronologicznie. Gdzieś na etapie liceum słyszałam to nazwisko w takim właśnie, raczej mało zachęcającym, kontekście. Potem dzięki znakomitym adaptacjom Polskiego Radia poznałam „Kamień na kamieniu”, „Nagi sad”, „Pałac”. Okazało się, że jest to literatura niebanalna. Od Widnokręgu kolejno ukazujące się na rynku książki Myśliwskiego śledziłam już na bieżąco. Absolutnie oczarowana byłam „Traktatem o łuskaniu fasoli”. Zachwyciła mnie ta powieść od pierwszego akapitu. Swoim stylem, sposobem snucia opowieści. Urywanym, dygresyjnym, nawracającym. W ten sposób przed laty opowiadali historie ludzie na wsi, kiedy spotykali się w zimowe wieczory. Tak, kiedyś ludzie odwiedzali się w domach, tak po prostu, bez wcześniejszego umawiania. Gość przynosił jakąś nowinę i zaczynała się snuć opowieść. Przechodziło się płynnie od tematu do tematu, od przeszłości do teraźniejszości i z powrotem. Czasem jakiś wątek zamierał, jakby już wyczerpany, żeby po jakimś czasie ni stąd ni zowąd powrócić. Zdarzało się, tak jak w „Uchu igielnym”, że wybuchał w postaci sporu o jakąś osobę albo wydarzenie. Ktoś przypomniał sobie, że pamięta je inaczej, słyszał inną wersję albo że w ogóle czegoś takiego nie pamięta. Pamięć i czas. Czas, który zdaje się płynąć w jednym kierunku – od przeszłości do przyszłości – zapętla się. Każe się spotkać młodości ze starością. Stary bohater już nie pamięta, że w młodości przesadzał po cztery stopnie na raz. Młody nie chce zrozumieć, że na starość tych schodów zrobiło się jakby więcej i stały się jakby wyższe. Pamięć chce stworzyć spójny obraz przeszłości z elementów tak niepewnych jak istnienie tej dzikiej, zielonej doliny i tak wyrazistych jak groby mieszkańców spacyfikowanej wsi. Z przeszłości, którą czasem zakłamujemy, żeby ochronić miłość własną lub nie ranić cudzej pamięci.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
23-01-2019 o godz 22:20 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Choć zdążyłam się już przyzwyczaić do stylu Myśliwskiego, który ma to do siebie, że jego historia przechodzi w kolejne, które często zapętlają się ze sobą, książka „Ucho Igielne“ wymagała ode mnie niemałego skupienia. Głownie ze względu na sposób narracji, która prowadzona jest przez jednego bohatera, który raz jest starcem, a raz młodzieńcem, a między nimi dodatkowo prowadzony jest dialog. Życie głównego bohatera opowiadane jest też z punktu widzenia innych osób. Zamyślenie nad życiem, nad upływającym czasem, wygrzebywane z pamięci wspomnienia, takie jak pieczony przez matkę „topielec“, przygody młodego doktoranta historii na różnych kwaterach czy tajemnicze spacery wzdłuż wałów, opisane pięknym językiem. Charakterystyczne cechy stylu pisarza, takie jak oszczędność w dialogach i wewnętrzny monolog, pojawiają się i tutaj. Dla mnie arcydzieło literackie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-01-2019 o godz 14:08 przez: kama | Zweryfikowany zakup
Książka, której wielowarstwowość zdumiewa nawet najbardziej wytrawnego czytelnika. Pierwszy raz mam do czynienia z lekturą, która ma w sobie mechanizm, który programuje czytelnika do powrotu do świata literackiego. Nie da się i nie chce się uciec od tej lektury, tak jak bohater nigdy nie ucieknie w swojej pamięci (i w życiu, bo życie u Myśliwskiego to pamięć) od tej "dawnej, dzikiej, zielonej doliny".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-09-2022 o godz 00:18 przez: Piotrek | Zweryfikowany zakup
Myśliwski jak zawsze na swoim najwyższym literackim poziomie. Proza najwyższej próby. Refleksje życiowe jakże proste, czasem banalne, jakby wyjęte z ust. Aż się człowiek uśmiecha jak czyta jakby i o sobie, jakby i o everymanie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-12-2018 o godz 12:36 przez: M0202 | Zweryfikowany zakup
Kocham i wielbię:-) Po Mistrzu nie można spodziewać się niczego innego, jak kolejnej perły polskiej literatury. I tym razem się nie zawiodłam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-11-2018 o godz 15:57 przez: fatlu | Zweryfikowany zakup
Pan Myśliwski niby mnie nie zaskoczył. A książkę przeczytałam na jednym wdechu. Nie mogłam się oderwać
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-10-2018 o godz 08:42 przez: Lukasz Kędra | Zweryfikowany zakup
nie zawiodłem się, dobra książka :) polecam (jak wszystkie inne książki Wiesława Myśliwskiego)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-10-2018 o godz 12:17 przez: Dorota Bień | Zweryfikowany zakup
Książkę polecam, właśnie zaczęłam czytać ją po raz drugi. Żal, że tak szybko ją się czyta...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-12-2018 o godz 09:17 przez: Karol Danilczuk | Zweryfikowany zakup
Świetna książka. Polecam wszystkim którzy oczekują dobrej i niezwykle ciekawej lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-08-2021 o godz 14:42 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Kolejna książka Wiesława Myśliwskiego, którą przeczytałam z ogromną przyjemnością.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-05-2019 o godz 17:03 przez: Gabriela | Zweryfikowany zakup
Jak zwykle u Myśliwskiego, jest tu zachwycająca pięknem polszczyzna. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
21-11-2019 o godz 21:10 przez: Stakrs | Zweryfikowany zakup
Nie podejmuje się recenzji, bo już zapomniałem o czym jest ta książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
03-04-2019 o godz 12:38 przez: Błażej Kamzelak | Zweryfikowany zakup
Trochę wtórne (jak na tego autora). Ale dalej pozycja obowiązkowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-03-2022 o godz 09:39 przez: rafka | Zweryfikowany zakup
Tak się pisze senne książki, które budzą wyobraźnię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-10-2021 o godz 10:16 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo fajne, dwa razy przeczytać to mało
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-06-2022 o godz 14:20 przez: Irena Jamrószka | Zweryfikowany zakup
Trudno się oderwać od czytania
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-12-2021 o godz 16:33 przez: Piotrek | Zweryfikowany zakup
Myśliwski w szczytowej formie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-06-2021 o godz 21:15 przez: grzegorz nieradka | Zweryfikowany zakup
Pozycja obowiązkowa .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
29-06-2021 o godz 19:19 przez: zwergowyyy | Zweryfikowany zakup
Trudna
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-12-2018 o godz 09:33 przez: natalia
Myśliwski wielkim pisarzem jest i fakt ten nie ulega wątpliwościom. I jak to zazwyczaj z wielkimi pisarzami bywa, jego proza nie jest dla każdego. Tzw. statystyczny czytelnik czytając książkę jego autorstwa może się zmęczyć, znudzić a chwilami nawet przysnąć. Stoicki spokój, jaki bije z jego powieści, dla jednych może być nudą i brakiem akcji, za to dla innych - najwyższej klasy wypoczynkiem, relaksem i ukojeniem rozpędzonych myśli. I myślę, że to właśnie dla tych drugich Myśliwski swoje książki pisze. Ucho Igielne to najprościej mówiąc książka o młodości, starości i ogólnie pojętym przemijaniu. Jak to u Myśliwskiego zazwyczaj bywa, cała historia skupia się na jednym bohaterze, którego losy z czasów młodości przeplatają się z wydarzeniami jesieni jego życia. Każdy rozdział powieści przesiąknięty jest symboliką i wiele razy, żeby zrozumieć głębię i pełny sens przekazu, trzeba się na dłuższą chwilę zatrzymać i "przetrawić" przeczytane słowa. Z tego względu nie mamy wrażenia, że powieść czyta się szybko i przyjemnie. Jednak nie postrzegam tego w kategoriach wady czy zastrzeżenia. Ten czas jest jak najbardziej potrzebny, by poukładać sobie w głowie przeczytaną treść i wyciągnąć z niej, czasami naprawdę zaskakujące, wnioski. Podsumowując, Ucho Igielne raczej nie przypadnie do gustu osobom, które w książce szukają wartkiej i pełnej zwrotów akcji. Prawdopodobnie nie spodoba się także tym, którzy lubią czytać szybko i dużo i kończąc jedną książkę już szukają kolejnego tytułu. Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz chwili zatrzymania i skupienia i szukasz czegoś, co zostanie w głowie na dłużej, przeczytaj Ucho Igielne. W moim odczuciu nikt inny tak jak Myśliwski nie potrafi zostawić czytelnika tak spokojnym, zrelaksowanym i hmm... bogatszym? Tak, to chyba dobre słowo.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.7/5
30,33 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila
5/5
28,88 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Marzenie panny Benson
4.5/5
33,29 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
48,03 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
35,13 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
5/5
44,99 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie
4.6/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina
4.6/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech
5/5
29,44 zł
44,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego