Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia (okładka  miękka, 06.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Prawdziwy portret Anny Jantar – gwiazdy polskiej estrady.

W tej wyjątkowej biografii kryje się zdecydowanie coś więcej niż tylko kariera w blasku świateł. Jaka naprawdę była Anna? O czym marzyła? Przed czym uciekała? Marcin Wilk rozmawiał z jej mamą, Haliną Szmeterling, i córką, Natalią Kukulską. Dotarł do tych, którzy znali Annę najlepiej i zachowali cząstkę jej blasku. Z ich opowieści wyłania się kobieta mądra, dojrzała i niezależna, gwiazda największego formatu. Kobieta, która musiała podejmować decyzje kosztem własnych marzeń, nie bała się ryzykować ani sięgać po nieosiągalne.

Książka zawiera niepublikowane materiały, fotografie, dokumenty i listy.

"Tyle słońca" to także doskonały obraz polskiej sceny muzycznej lat siedemdziesiątych, pełna absurdów historia codziennego życia artystów zdanych wyłącznie na siebie.

ID produktu: 1106705680
Tytuł: Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia
Autor: Wilk Marcin
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-06-03
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 23 x 234 x 164
Indeks: 16848535
średnia 4,4
5
32
4
3
3
2
2
2
1
3
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
24 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
09-06-2015 o godz 08:52 przez: Hania | Zweryfikowany zakup
Anna Jantar-wspaniała i utalentowana artystka, która stała się legendą.
Dzisiaj Jej epoka odżyła na kartach najnowszej książki M. Wilka „Tyle słońca.Anna Jantar-biografia”.
Najmocniejszym i najciekawszym punktem książki jest historia rodziny Anny Jantar. Wiemy już jaki klimat panował w domu rodzinnym małej Hani, a potem dorastającej panienki Ani marzącej o karierze aktorki .
Zaprocentowały tutaj rozmowy z p. Haliną Szmeterling. Bardzo się cieszę, że udało się autorowi porozmawiać z panią Haliną i dotrzeć do tak interesujących kwestii dotyczących historii rodziny.
Ciekawe są wątki związane z Jóźkiem-tatą Anny Jantar, Jej obiema babciami czy z bratem Romanem.
To bardzo ciekawa część książki.
Uświadamiamy sobie jak trudne były początki kariery Anny Jantar, jak trudno było zaistnieć z piosenką gdzieś na festiwalach, przeglądach kiedy i repertuar był nieokreślony i wokalista nie do końca jeszcze wiedziała co i jak chce śpiewać.
Portret Anny- dziewczyny, która uwielbiała się malować, modnie ubierać , może trochę poszpanować, sprawdzić jakie wrażenie robi na płci przeciwnej w sposób niezwykle naturalny przybliża nam tę wesołą, pełną temperamentu dziewczynę z Poznania.
Chociaż z drugiej strony mamy Jej dom pełen problemów, który Ją kształtuje.
Dom to nie tylko czytana z bratem poezja,ale i bardzo zwyczajne domowe kłopoty.
A potem Anna robi pierwszy krok do prawdziwej kariery i spotyka w jednej postaci chłopaka, mentora i w przyszłości męża Jarosława Kukulskiego.
Jarek Kukulski to prawdziwy Pigmalion.
Jaki wyraźny mamy tutaj obraz zakochanej dziewczyny, której imponuje zaradność, umiejętności ,zapatrywania męża.
Wszystko się zgadza i kierunek , w którym zmierzają i poczucie humoru i opinie o pseudo-przyjaciołach( list Anny do Jarosława z 6.XII.1971roku).
Kiedy M. Wilk zaczyna pisać o prawdziwej karierze Anny wkrada się tu cień chaosu, chociaż praca włożona w zdobycie wszystkich informacji, odtworzenia atmosfery i zwyczajów epoki przez osobę ,która –jak sama mówi- nigdy wcześniej nie interesowała się karierą Anny Jantar-jest imponująca.
Ja sama podkreśliłabym bardziej znaczenie festiwalu w Sopocie ’75 jako momentu przełomowego w karierze artystycznej Anny.
Sopot’75 to był przełom, który z popularnej już piosenkarki zrobił Gwiazdę Polskiej Estrady.
Gdzieś autor cytuje j. Kukulskiego, że też kazali(?????) dziewczynie wystąpić na festiwalu w tak trudnej dla Niej chwili.
Myślę, że p. Jarek nie był tu do końca szczery , tak jakby zapomniał jak prestiżowy był wówczas występ artysty w Sopocie i jaka ogromną szansą był dla Anny.
Anna Jantar to wiedziała i myślę, że głównie dlatego w Sopocie wystąpiła.
Znalazłam też kilka błędów w książce np. dotyczących okładki pierwszej płyty wokalistki.
Autor książki rozmawiał z M. Karewiczem,autorem okładki na drugą płytę A. Jantar ”Za każdy uśmiech”. Ciekawie opisuje jak rozpisywane były konkursy na okładkę, a potem wyraźnie przypisuje autorstwo okładki płyty „ Tyle słońca w całym mieście M Karewiczowi.
„…. Karewicz jest autorem zdjęć na okładkę płyty Ani, na zmówienie Polskich Nagrań, które firmują jej pierwszy longplay…”.str. 200
A przecież zdjęcie na okładkę pierwszej płyty wykonał Edward Smoliński, a projekt graficzny St. Żakowski.
Nie wiem może ja się mylę?
M.Wilk wymienia także w 1978 roku występ Anny na festiwalu w Castlebar( a przecież był to rok 1974/str.307
Plusów jest jednak więcej niż minusów.
Praca wykonana przez M. Wilka robi wrażenie.
Jedna z największych ciekawostek jest udostępnienie prywatnych notatek Anny Jantar , które pokazują nam jak bardzo była zajętą osobą.
Dziękujemy, Natalio.
Ciekawe są materiały, które udostępniła Natalia min. wniosek do Pagartu w sprawie wyjazdu na występy za granicę, Karta Zdrowia Kandydata na Wyższą Uczelnię, czy Odwołanie pisane przez A. Jantar do Ministerstwa w sprawie przyznania kategorii „S”.
Cenne są zestawienia , plebiscyty ,notowania list przebojów, które autor pieczołowicie zebrał.
To bardzo ważne dla biografii artystki.
Bardzo ciekawe są fragmenty dotyczącej niemieckiej kariery Anny Jantar.
Na pewno trafiona jest koncepcja usadowienia tej krótkiej, a jakże barwnej kariery Anny w epoce, w latach 70-tych, która dla tak wielu jest odległą, niezrozumiałą historią.
To siła tej książki, chociaż z niektórymi stwierdzeniami –jako świadkowi epoki- czasem trudno mi się zgodzić.
Kiedy dochodzi do analizy trudności i później kryzysu w małżeństwie państwa Kukulskich, autor widocznie lawiruje i widać, że jest pod wpływem sugestii Natalii(albo sam te sugestie przeczuwa).
Podobno autor chciał uniknąć psychologizowania, opierał się tylko na faktach.

W momencie kiedy dowiedziałam się, że jest pisana biografia Anny Jantar, której patronuje Natalia podejrzewałam, że będzie podjęta próba „wybielenia” postaci J. Kukulskiego.

To się nasuwało samo. I rozumiem Natalię. Jednak……
Ostatnio osoba J. Kukulskiego, ukochanego ojca Natalii, została odsądzona od czci i wiary- szczególnie publikacjami zawierającymi wspomnienia Janusza Kondratowicza, które podchwyc
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
5/5
09-06-2015 o godz 08:56 przez: Hania | Zweryfikowany zakup
Ostatnio osoba J. Kukulskiego, ukochanego ojca Natalii, została odsądzona od czci i wiary- szczególnie publikacjami zawierającymi wspomnienia Janusza Kondratowicza, które podchwyciła plotkarska prasa
Siłą rzeczy Natalia broni ojca.
A broniąc jednego z rodziców niezamierzenie dzieje się to kosztem drugiego.
Analizując charakter,priorytety życiowe,upodobania -Anny Jantar czasem wydaje się ona być osobą niezbyt poważną, znudzoną małżeństwem, mającą nieuzasadnione pretensje do współmałżonka, który rozsądniej niż Ona myśli o życiu, przyszłości, przypomina żonie, że jest dziecko , o którym trzeba pamiętać.
Tymczasem Anna Jantar chce wydawać pieniądze, bawić się„.... bo nie wiem jeszcze ile pożyję…”,zmieniać swoje życie bo spotyka młodych ludzi, którzy jej imponują,… no i spotyka W. Morawskiego, z którym ma romans.
Jarek tłumaczy, działa tylko na korzyść żony, nie kontroluje( a jeżeli tak to tylko w dobrej intencji)i właściwie opuszczony przez ciągle nieobecną zonę, czeka na rozwój wydarzeń.
Czy tak było naprawdę?
Brakuje tu cytatu z wywiadu jakiego udzielił J. Kukulski( bodajże do „ Vivy’”, w którym sam przyznaje ,że ulegał w tym czasie niewieścim wdziękom , z tym, że nie miało to znaczenia dla stabilności jego małżeństwa.
Nie wspominam już o tym o czym mówią jego znajomi i przyjaciele.
Nie chodzi tu o epatowanie szczegółami, przerzucanie się winami, ale pewne jest ,że kiedy w małżeństwie dochodzi do niewierności to czasem już tylko to wystarczy do rozstania się pary.
Potem dopiero zaczyna się analiza charakteru, zmiany priorytetów i szukania negatywów.
Jeżeli chcemy prawdziwej biografii Anny Jantar nie może w niej być przemilczeń, bo zmienia to postać rzeczy.
List odnaleziony po katastrofie jest dowodem na to, że finał małżeństwa Kukulskich nie był przesądzony, i ,że przed małżonkami była -co najmniej- trudna, szczera rozmowa. I może szansa?
Anna Jantar była w rozterce, wahała się, poważnie myślała o przyszłości, nie podejmowała pochopnych decyzji( co podkreślają Jej znajomi i przyjaciele w innych publikacjach np. książkach M . Pryzwan).
Nie wolno tego pomijać kiedy chce się być biografem Gwiazdy.
I właśnie ten temat ,kryzysu małżeńskiego Anny i Jarosława, jest przez wybielanie jednej ze stron najsłabszym punktem książki.
Wrażenie natomiast ponownie robi opis katastrofy i czasu tuż po niej.
Niektórzy zarzucają książce słabą szatę graficzną.
Mnie ona bardzo się podoba. Piękne kolorowe zdjęcia mamy już w książce ks. Witko, a tutaj pojawiło się kilka bardzo ciekawych, po raz pierwszy opublikowanych fotografii min. po raz pierwszy z festiwalu w Opolu’70.
Najnowsza książka jest jak najbardziej godna polecenia.
Jest próbą- może nie do końca udaną( czy to w ogóle jest możliwe?)-spojrzenia na Annę Jantar jako gwiazdę polskiej estrady, znakomitą wokalistkę, ale też i na ciekawą kobietą i jednocześnie zwyczajnego człowieka , którym była.
Każda z dotychczas wydanych książek o Annie Jantar przynosi nam jakąś część prawdy o Niej.
Dopiero wypadkowa tych wszystkich książek zbliża nas do Niej i do Jej prawdziwej biografii.

Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
5/5
25-06-2015 o godz 09:59 przez: Adi | Zweryfikowany zakup
Z wielkim zapałem zabrałem się za czytanie tej książki i od razu mnie zainteresowała informacja o jej wydaniu. Anna Jantar to wielka postać na polskiej scenie lat 70-tych. Ona nadal jest ,istnieje w głowach słuchaczy ,stacjach radiowych. Zacznę od oprawy graficznej. Świetna okładka. Pięknie wydania książka i sporo ciekawych zdjęć z prywatnych archiwów Natalii Kukulskiej. To jest jak najbardziej na plus. Sporo działo się w życiu artystycznym Anny ,ale i prywatnym. Autor oddał to wszystko w dziwny sposób. Same suche fakty. Czuję się jakbym czytał jakiś raport albo gazetę ,a nie książkę. Brakuje tutaj więcej "koloru" ,czegoś co wybiłoby tę książkę ponad inne. Niestety nie czytało się tej biografii zbyt dobrze. Nie wciąga ,a powinna. Myślę ,że lepiej sięgnąć po książkę Marioli Pryzwan. :) Na szczęście cena nie była wygórowana ,więc nie przepłaciłem...jednak to nie "to". Ale jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej szczegółów z życia Artystki to może sięgnąć po tę biografię. :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-01-2016 o godz 13:58 przez: aga | Zweryfikowany zakup
ciekawe anegdoty, opowieści znajomych, kawał historii polskiej piosenki
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
15-12-2017 o godz 15:30 przez: Anna Ligęza | Zweryfikowany zakup
Dobra książka, ładne wydanie. Fajny pomysł na prezent.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
06-03-2016 o godz 22:32 przez: MAGDALENA KONKOL | Zweryfikowany zakup
Super prezent niespodzianka pod choinkę dla mamy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-09-2018 o godz 19:39 przez: ewamiroslaw | Zweryfikowany zakup
cała prawda!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
25-06-2018 o godz 17:28 przez: enn0 | Zweryfikowany zakup
hm hm hm
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-04-2022 o godz 10:41 przez: Grzegorz Wojdyło | Zweryfikowany zakup
Ok
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
18-06-2015 o godz 16:17 przez: Robert
Popularna piosenkarka, ikona, nie miała dotychczas solidnej książki biograficznej. Pojawiły się książki wspomnieniowe Marioli Pryzwan, liczne artykuły, teksty w książeczkach dołączanych do płyt itp.
Niestety, biografia Marcina Wilka jest bardzo słaba: napisana w irytująco infantylnym stylu (krótkie, banalne zdania, dziecinne wnioski i analizy...). Zdarzają się, niestety, błędy rzeczowe i językowe. Większość książki stanowią cytaty ze znanych książek M. Pryzwan. Zdjęcia - owszem, niektóre rzadkie i po raz pierwszy publikowane - ułożone są czasem zupełnie bez powiązania z tekstem. Zachowanie chronologii jest tylko pozorne.

Najciekawsza jest pierwsza część książki - ta o pochodzeniu rodziny Szmeterling.

Książka pisana przez polonistę, konsultowana przez córkę piosenkarki, z pomocą redaktorów i korektorów - DUŻE ROZCZAROWANIE. Szkoda!

Czy ta recenzja była przydatna? 2 2
5/5
17-06-2015 o godz 17:31 przez: Dorota
Biografia Anny Jantar autorstwa Marcina Wilka jest najbardziej dotąd wiarygodną biografią tej wokalistki ever. I wiem, bo powstało ich mnóstwo, wiele przeczytałem ale też sporo wiedziałem gdzies tam pobocznie i umiałem przesiać prawdę od notorycznych kłamstw. Wilk nie tylko zrobił rzetelną, dziennikarską robotę, ale też poetycko opowiedział o miłości do ludzi i muzyki. Pełno w niej niepublikowanych dotąd informacji i zdjęć. Dlatego uważam, że jest godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 2
5/5
18-06-2015 o godz 17:00 przez: Ewa Roman
Czyta się jak dobry kryminał albo powieść fabularną :) Książka zawiera wiele niepublikowanych zdjęć i materiałów, w szczególności piękny, nieznany do tej pory list Jarka Kukulskiego do żony! Zachwyci nie tylko fanów, bo w książce jest bardzo dobrze oddany klimat lat, w których żyła i tworzyła Ania. PRL, egzaminy państwowe na bycie piosenkarką, festiwale, a nawet notatki służbowe SB znalezione w IPNie :)
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
08-06-2015 o godz 19:29 przez: Mimoza
Marcin Wilk nie tylko napisał świetną biografię największej polskiej piosenkarki wszechczasów. On stworzył klimat czasów, z których ciężko się oderwać tak z tęsknoty, jak i fascynacji. Te czasy już nigdy nie wrocą : (
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
5/5
19-06-2015 o godz 21:27 przez: Paul
Barwna biografia, zbudowana z relacji bliskich, wywiadów, dokumentów, zdjęć, dzięki temu ma się wrażenie jaki był czas i realia, w których przyszło żyć Jantar. Z czego zbudowane było jej życie, z jakich elementów i co składało się na jej życie i karierę. Było to fascynujące spotkanie z gwiazdą jakich dziś brak.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
19-06-2015 o godz 21:21 przez: AnkaW
Świetnie poradził sobie Marcin Wilk z tą legendą piosenki, nie postawił jej pomnika, mnie pomniejszył ani nie wywyższył. Pokazał ją z wielu stron, zebrał rzetelnie to, co się dało, spotkał tych co trzeba, wspomógł się tam, gdzie już brakło świadków. Nie jest to nudna biografia ale tchnąca życiem, pełna ruchu.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
1/5
18-06-2015 o godz 16:23 przez: Mateusz
Mogła być świetna biografia ikony lat 70. Powstała książka-kompilacja cytatów z wcześniejszych książek - Andrzeja Witki i Marioli Pryzwan. To, co dopisał autor jest na poziomie ucznia szkoły podstawowej. Są błędy w nazwiskach, chronologii itp.

Mogło być znakomicie. Wyszło - bardzo kiepsko!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 3
5/5
19-06-2015 o godz 21:31 przez: ewellka
W końcu udało się sportretować Jantar tak jak na to zasługiwała. Otoczona słowami piosenek, które śpiewała, zdjęciami pełnymi uroku, ma się wrażenie, ze jest bliższa nam niż kiedykolwiek, i to przeczytaniu książki już mi jej brakowało, bo bardzo zasłuchałam się z jej życie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
02-07-2015 o godz 12:33 przez: pajapor
Książka Marcina Wilka „Tyle słońca” to doskonała lektura, pozwalająca czytelnikowi złapać oddech, obudzić wspomnienia „ siermiężnych lat 70”.Autor młodszego pokolenia , jednak z imponującym dziennikarsko - pisarskim doświadczeniem i dorobkiem, bez obciążeń i uprzedzeń - tak charakterystycznych dla niektórych publikacji poświęconych Annie Jantar -jakby intuicyjnie wczuwa się w klimat i koloryt tamtych czasów. Z rzetelnością dziennikarską tropi wątki dla czytelnika nieznane, a pasjonujące.. Portret rodziny z traumą….i to niejedną w tle, ale też z pięknym przesłaniem, stworzony bez emfazy i egzaltacji, ale z sercem i taktem.Umiar oraz powściągliwość w relacjonowaniu prywatności stanowi znak firmowy autora .Znak wysokiej próby.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
03-11-2015 o godz 12:31 przez: martinez77
Całkiem dobry początek książki natomiast im dalej - tym gorzej.
Autor bardziej skupia się na sobie i opisuje swoje działania: "przejrzałem", "rozmawiałem", "próbowałem się skontaktować", "oglądałem" , znowu "rozmawiałem", "pomimo prób kontaktu nie udało mi się ..." itp. Bardzo męczące - a szkoda, bo jest tu niesamowita kopalnia wiedzy na temat życia Anny Jantar w marny sposób przedstawiona.
Nie jest to biografia, która porywa, brakuje tu pasji, ciekawości i samego zaciekawienia czytelnika.
Na plus dużo fotografii i materiałów wydobytych z różnych archiwum (i tu też szkoda, że pod zdjęciami, materiałami, nie ma opisu skąd materiał, kogo przedstawia, w jakiej sytuacji itp.).
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-06-2015 o godz 14:43 przez: Luba
,,Tyle słońca” zbudowane jest na wspomnieniach ludzi, którzy byli z Anną Jantar Blisko i choć są to szczere, często zabawne i anegdotyczne opowieści, wyczuwa się w ich wypowiedziach pełen szacunek dla wspaniałej wokalistki. Fantastycznie jest móc obcować z takimi postaciami – oby nigdy nie były zapomniane. Choć w przypadku A.J. to chyba niemożliwe…
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg Hansen Anders
4.8/5
29,76 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.7/5
41,63 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Marzenie panny Benson Joyce Rachel
4.5/5
32,89 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila Szymborska Wisława
5/5
31,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Żywoty zwierząt Coetzee J. M.
5/5
34,74 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie Towles Amor
4.6/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości Pawlukiewicz Piotr
5/5
32,65 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.6/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
5/5
38,51 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech Szymborska Wisława
5/5
28,88 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
39,27 zł
59,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego