Tracę ciepło (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Wznowienie kultowej powieści o duchach i przyjaźni.

Kuba i Konrad, koledzy z krakowskiego Kazimierza, postanawiają rozwikłać zagadkę śmierci szkolnego woźnego. Wkrótce wokół nich zaczynają się pojawiać duchy zmarłych, tajemnicze postaci, a z czasem pewna dziwaczna sekta i jej guru ze swoim aniołem stróżem. Cała rzeczywistość wydaje się polem walki między krainą jezior a złowrogim królestwem powietrza, a życie obu przyjaciół przypomina absurdalny i przerażający ciąg osobliwych zdarzeń.

Łukasz Orbitowski prowadzi nas przez niezwykłą, wielowątkową historię, w której jedyną stałą jest przyjaźń Kuby i Konrada poddawana nieustannym próbom. Tracę ciepło to także powieść o dorastaniu w Polsce „roku zero”, która była wówczas zupełnie innym miejscem.

"Tracę ciepło to powieść, którą czyta się jednym tchem, a gdy bierze się drugi oddech, ma się ochotę na więcej Orbitowskiego, który, jako jeden z niewielu, potrafi zapewnić świetną zabawę bez rezygnowania z refleksji na temat świata i człowieka."
Olga Majerska, Oblicza Kultury

"Oto zapomniana sztuka pięknego zlepiania słów. Mięsko. Mięcho! Krwiste, soczyste mięcho biegające luzem po bibliotece. Sięgnie do gardła, wyciągnie z trzewi strachy nasze straszne, wypchnie przed oczy. Rzuci w twarz. Strach zaglądać, strach czytać. Chwila nieuwagi, a dopadnie, wciągnie pod powierzchnię. Pożre."
Rafał Kosik


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Tracę ciepło
Autor: Orbitowski Łukasz
Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 464
Numer wydania: II
Data premiery: 2018-06-06
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 214 x 150 x 38
Indeks: 25883749
 
średnia 3,3
5
4
4
2
3
0
2
1
1
3
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
7 recenzji
27-06-2018 o godz 22:52 Mechaniczna Kulturacja dodał recenzję:
W czerwcu nakładem Wydawnictwa Sine Qua Non na rynek powróciła w nowym wydaniu debiutancka powieść Łukasza Orbitowskiego – Tracę ciepło. Dziś autor mainstreamowy, który w ubiegłym roku oddał nam znakomity Exodus, zaczynał jako twórca horrorów porównywany ze Stephenem Kingiem. Ale określenie pierwszej powieści Orbitowskiego jedynie mianem horroru byłoby znacznym uproszczeniem, w końcu od początku twórca unikał zaszufladkowania, sięgając znacznie głębiej pod warstwy standardowych konwencji. Da się już w Tracę ciepło zauważyć między innymi pewien rodzaj zamiłowania autora do epickości, rozciągania fabuł w czasie, aby jak najpełniej ukazać przemiany zachodzące w bohaterach i otaczającym ich świecie. Tłem wyjściowym dla historii jest Polska zmierzchu lat 80., w których to latach dorasta główny bohater. Ale będzie to też Polska przedwojenna, wojenna i PRL-owska. Widziana okiem dojrzewającego w niej dziecka, widziana okiem Niemca-najeźdźcy i Niemca-turysty. Tracę ciepło składa się zatem z trzech części, które łączy postać narratora – Jakuba. Jako młody, nielubiany przez kolegów chłopak z podstawówki na krakowskim Kazimierzu, Kuba odkrywa u siebie nietypową zdolność, choć może raczej brzemię – niczym bohater Szóstego zmysłu widzi zmarłych. Tymczasem w szkole dochodzi do tajemniczego zgonu tercjana. Kuba i Konrad, jeden z chłopaków znęcających się nad bohaterem, postanawiają rozwiązać zagadkę śmieci. Tak rodzi się między nimi przyjaźń. Kolejne części ukazują starszych bohaterów, przeżywających odmienne losy, ale nigdy do końca nie wyzwolonych od kontaktu ze zmarłymi. Przeciwnie, Kuba i Konrad będą poznawać kolejne przedziwne losy tych, którzy już odeszli (m.in. Hitlerowca, który oszczędził od śmierci swoją przyszłą miłość). Te kontakty doprowadzą ich do tajemniczej sekty i demona, który ciągnie ze sobą zagładę. W pierwszej powieści Łukasza Orbitowskiego jest miejsce na ciekawy kryminał (szczególnie w otwierającej książkę części). Nie brak też wyraźnych wątków fantastycznych, zwłaszcza pod koniec, kiedy już jednak specyficzna konwencja książki, mimo wszystko mocno zakorzeniona w realizmie ozdobionym sentymentem, ustępuje miejsca podrasowanej fikcji. Zdaje się że właśnie w finale debiut Orbitowskiego jest najsłabszy. Znacznie lepszy jest autor tam, gdzie mówi o samych bohaterach i świecie, o doświadczeniach i emocjach. Zawsze jednak fantastyka stanowi dla Orbitowskiego przede wszystkim pretekst i tak jest również w Tracę ciepło. Horror i to, co nadprzyrodzone, oplatają tak naprawdę opowieść o trudnej i szorstkiej, ale prawdziwej męskiej przyjaźni. To też wnikliwa, często odważna i bolesna obserwacja czasu przemian w kraju połączona z sentymentalną podróżą do przeszłości. Jest wreszcie sam tytuł, nie bez znaczenia taki a nie inny, pozostawiony już do odbioru samego czytelnika. http://kulturacja.pl/2018/06/lukasz-orbitowski-trace-cieplo-recenzja/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-11-2018 o godz 19:38 czytanienaplatanie dodał recenzję:
Książka tak nieszablonowa, zaskakująca i przerażająca, że pozostaje na długo w pamięci, doprowadzając do wewnętrznego sprzeciwu, chaosu i gonitwy myśli. Wywarła na mnie olbrzymie wrażenie dzięki świetnie wykreowanym postaciom głównych bohaterów, ale przede wszystkim fantastycznie pokręconym pomyśle na fabułę. Zaczyna się niepozornie, od szkolnych perypetii ósmoklasisty Kuby, piszącego wiersze kujona, nad którym znęcają się rówieśnicy. Chłopak znosi to w samotności, nie chcąc przyznać się rodzicom do problemów w szkole. Śmierć woźnego Hadały zmienia wszystko. Okazuje się, że zarówno Kuba, jak i jego kolega Konrad, widzą i czują coś, co dla innych zawsze pozostanie ukryte. Ukazują im się duchy zarówno Hadały, jak i jego syna, które mają udział w wyjaśnieniu morderstwa woźnego. Tak zaczyna się przyjaźń chłopców, która jest jedyną stałą fabuły pełnej zaskakujących wydarzeń i absurdów. Kuba i Konrad dorastają, a ich życie, jak i atmosfera książki stają się coraz bardziej mroczne i dziwne. Determinują je wydarzenia niezrozumiałe, zbiegi okoliczności, które okazują się być przeznaczeniem prowadzącym ich w określone miejsca we właściwym (lub niewłaściwym) czasie. Groza narasta z każdym rozdziałem, kumulując się w małej miejscowości, w której już trudno ogarnąć co jest prawdą, a co wizją bohaterów. Tak, jak Kuba i Konrad zagłębiali się w krainę jezior, doświadczając obcowania z duchami, tak i ja pozwoliłam ponieść się wizji świata autora, w której nie ma rozróżnienia na dobro i zło, a jedynie nieuchronność tego co ma się wydarzyć. Według Łukasza Orbitowskiego "w ten, czy inny sposób tracimy ciepło przez całe życie" i nie jest to jedynie alegoria śmierci, ale odniesienie do tego, że gubiąc to co ważne stygniemy już za życia. Opowieść czasami smutna, innym razem pokrzepiająca, straszna i zabawna jednocześnie. Lubię takie zakręcone i nieprzewidywalne klimaty i chętnie sięgnę po inne książki autora.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
28-07-2018 o godz 12:38 Czytaczyk dodał recenzję:
„Tracę ciepło” jest niezwykle osobliwą książką. Ciężko jednoznacznie ją określić, czy porównać do czegoś. Autor podzielił swoją książkę na trzy części. Pierwsza jest na tyle wciągająca, że praktycznie nie można się od niej oderwać. Kolejny już mnie tak nie zauroczyły, ale i tak dostarczyły mi przyjemność z lektury. Opisy są obrazowe i plastyczne, w żadnym stopniu nie nużą. Narracja dość często jest zbyt rozwleczona, co niekiedy męczyło, ale ogólnie nie było tak źle. Bywają też momenty, gdzie można się zagubić, bo jest nieco chaotycznie. Zakończenie wydało mi się nieco naciągane. Bohaterowie sprawiają wrażenie realistycznych i wiarygodnych, są wyraziści. Z łatwością zaskarbili sobie moją sympatię. Łukasz Orbitowski posługuje się lekkim i przyjemnym w odbiorze piórem, co tylko ułatwia błyskawiczne pochłanianie treści. To książką, w której chyba każdy znajdzie coś dla siebie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-07-2018 o godz 00:00 Cancha dodał recenzję:
Tracę ciepło to jedna z lepszych książek, jakie do tej pory czytałam. Wciągająca i zaskakująca zarazem na każdym kroku nie pozostawia na czytelniku suchej nitki. Gwarantuję Wam, że każdy z Was zachwyci się nieprzewidywalną fabułą, która daje przysłowiowego kopa. Orbitowski wie, w jaki sposób umiejętnie stopniować napięcie, jak również konstruować fabułę w taki sposób, ze czytelnik nie ma ochoty odłożyć książki na bok. Do tego jeszcze ta atmosfera Krakowa, który w tej książce budzi grozę. Gorąco polecam Wam tę książkę, na pewno sprawdzi się w ten wakacyjny czas.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-07-2018 o godz 21:09 Justyna Ucińska dodał recenzję:
"Tracę ciepło to powieść", którą czyta się jednym tchem.Kryminał,groza,magia,intryga...refleksja na temat świata i człowieka. Orbitowski to według wielu recenzentów,krytyków"polski Stephan King".Dla mnie Orbitowski nie potrzebuje tego typu porównań,bo jest świetnym pisarzem ,ma swój styl,charakter...i jak mało kto potrafi opisać problemy dojrzewania,walki ze samym sobą,kompleksami.pokazać prawdziwą męską przyjaźń...w tej książce znajdziemy to wszystko i wiele innych wątków,tematów,które wciągną nas całkowicie...polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
03-07-2018 o godz 08:06 niepoczytalna dodał recenzję:
"Tracę ciepło" jest jedną z najbardziej interesujących pod względem fabuły i konstrukcji powieści jakie przeczytałam w ostatnich latach. Tylko Orbitowski potrafi tak stylowo rzucać mięchem. Uwielbiam jego brudny i obskurny Kraków, doceniam niejednoznacznych i autentycznych bohaterów i przyklaskuję realistycznemu obrazowi wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Macie wątpliwości? Gwarantuję Wam, że tylko Orbitowski potrafi zaserwować takiego literackiego, pełnokrwistego stejka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
24-04-2020 o godz 03:32 IWONA BARTOSIAK dodał recenzję:
Łukasz Orbitowski to marka sama w sobie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Cud, Miód, Malina Jadowska Aneta
4.6/5
25,51 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas żniw. Tom 1 Shannon Samantha
4.5/5
24,34 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Piast Gajek Grzegorz
3.7/5
29,70 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ropuszki Jadowska Aneta
4.7/5
33,07 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dygot Małecki Jakub
4.8/5
27,89 zł
39,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.