Szum (okładka  twarda, 10.2014)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Najnowsza powieść jednej z najwybitniejszych polskich pisarek. Naznaczona emocjonalną intensywnością historia kobiety, próbującej przełamać towarzyszące jej od zawsze poczucie wyobcowania i poszukującej porozumienia z matką, z którą zawsze łączyły ją trudne relacje.
To najodważniejsza, najbardziej osobista książka Magdaleny Tulli. Autorka odkrywa w niej uniwersalną prawdę o kondycji ludzkiej, w którą wpisany jest pierwiastek obcości, niedostosowania, a także dojmująca potrzeba wzajemnego zrozumienia i wybaczenia.

lenovo 1


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1100267230
Tytuł: Szum
Autor: Tulli Magdalena
Wydawnictwo: Znak Literanova
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 192
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-10-08
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 24 x 206 x 135
Indeks: 15428707
średnia 4,2
5
19
4
5
3
2
2
0
1
4
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
18 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
25-10-2014 o godz 18:01 przez: mary | Zweryfikowany zakup
Bardzo poruszająca proza psychologiczna (w najlepszym sensie tego określenia: głęboka a świetnie się czyta, nieuproszczona a wzruszająca). Można się przejrzeć jak w lustrze, mimo że się miało inne problemy niż bohaterka. Z tyłu okładki zdjęcie autorki : ma wesołe spojrzenie i wzbudza zaufanie - jak dobry i mądry lis z książki. Chciałoby się mieć takiego przyjaciela... Warto ich poznać.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
1/5
07-12-2014 o godz 16:34 przez: Marta Zdrodowska | Zweryfikowany zakup
Cały ten szum

Książka znakomita – o sprawach bardzo trudnych i bardzo ważnych.
Jest to rozwinięcie tematu samotności dziewczynki z „Włoskich szpilek” – właściwie pogłębienie tego tematu. Ale nie tylko. To dużo, dużo więcej.
Rodzina... - przecież to najlepsze miejsce dla dziecka. Mama – symbol miłości i bezpieczeństwa. A jednak! Układ rodzinny, bliscy i dorośli, w dobrej wierze i z najlepszymi intencjami, tworzą sieć obojętności i wyrafinowanej przemocy psychicznej. Jak to się dzieje? Dlaczego? Czy ktoś zawinił? Czy da się przetrwać i być szczęśliwą? Skąd się bierze potrzebna do tego siła?
Brzmi to trochę jak podręcznik z psychologii, ale jest to literatura PIĘKNA ze wszystkimi jej prawami i możliwościami. Zwykłe, realne sytuacje i miejsca zaludniają się przez postacie „spoza”: symboliczni i konkretni winni, podejrzani lub zamieszani w winy plączą się po mieszkaniu… ale przybywają też postacie przyjazne i pomocne – stworzone na ratunek w chwilach upokorzenia, są pod ręką, nawet w zeszytach szkolnych.
Dziecko staje się dziewczyną , kobietą i … dalej zmaga się z przeszłością - swoją - i jeszcze dawniejszą, tajemniczą i straszną.

Chcę dodać że jest to rzecz przejmująca lecz ostatecznie optymistyczna. Jesteśmy sobie potrzebni – my ludzie… i jeśli tylko słuchamy siebie uważnie, patrzymy, jesteśmy cierpliwi i myślimy – jest to wartość ponad wszystkie. Polecam książkę gorąco.

Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
17-11-2017 o godz 18:46 przez: Basia | Zweryfikowany zakup
Twórczość Magdaleny Tulli nie jest łatwą lekturą, jednak jest jak najbardziej wartościowa i godna uwagi czytelnika. "Szum" to poniekąd literacka kontynuacja "Włoskich szpilek" - obie książki łączy postać głównej bohaterki, która prowadzi czytelnika drogą swojego dzieciństwa i dorosłości, opowiadając nie tylko o swoim życiu, ale pokazując, czym jest wykluczenie, wyobcowanie i samotność - w rodzinie, w grupie rówieśników, w społeczeństwie. Wszystko to na tle "wielkiej" historii, jak i tej w skali mikro, tyczącej się historii rodziny. Obie książki łączą wspólne wątki, miejsca i bohaterowie, podobna problematyka (doświadczenie pogardy i poniżenia), rezygnacja z roli ofiary, a także kwestia przebaczenia, będącego gwarantem uzdrowienia relacji z innymi, jak i z samym sobą. Novum "Szumu" polega na tym, że do opowieści, która wydaje się być zapisem realistycznym, wkraczają zabiegi derealizacyjne - czego najwyższym wyrazem jest scena sądowa, w której funkcję sędziego sprawuje lis - przyjaciel bohaterki z dzieciństwa, początkowo zamieszkujący stronice książeczki dla dzieci, później szkolne zeszyty, w końcu stając się towarzyszem niedoli i nauczycielem. Autorka w umiejętny sposób, unikając histerycznego tonu, który nieraz towarzyszy tego rodzaju książkom, porusza kwestie, których nie powinno pomijać się milczeniem. Dla mnie, osobiście, "Włoskie szpilki" i "Szum" to swego rodzaju literacka konkretyzacja, jedna z możliwych realizacji scenariusza "Skazy" - książki Tulli, którą można czytać jako uniwersalną historyjkę o pogardzie, poniżeniu, wyobcowaniu i próbach ich przełamania, przezwyciężenia. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-02-2015 o godz 14:28 przez: aciezkowska | Zweryfikowany zakup
Niezwykle poruszająca w nieoczywisty sposób powieść. Opowiada o świecie wewnętrznym głównej bohaterki bez zbędnych ozdobników, każde zdanie przynosi nasyconą treść. Tę książkę trzeba przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-05-2015 o godz 14:50 przez: Magdalena | Zweryfikowany zakup
Książka, którą czyta się "jednym tchem". Przejmująca. Przenikliwa. Odważnie napisana.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-03-2019 o godz 09:05 przez: Justyna Sikorska | Zweryfikowany zakup
Doskonała książka na długie, jesienne wieczory. Pięknie napisana, wzruszająca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-12-2015 o godz 11:51 przez: Magdalena Wojtoń | Zweryfikowany zakup
Kupiłam na prezent. Książka się podobała. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-10-2014 o godz 00:00 przez: KisserMayla | Empik recenzuje
Bardzo przypadła mi do gustu książka Magdy Tulli, tym bardziej, że po części mam podobne doświadczenia jak główna bohaterka. Łatwo było mi zrozumieć i wczuć się w sytuację, na nowo przeżyć niektóre sytuacje i w ten sposób przeżyć swojego rodzaju katharsis. Nie była to jednak łatwa lektura, bo przywodziła również niemiłe wspomnienia. Z całą odpowiedzialnością jednak polecam. Za książkę dziękuję autorce.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
08-10-2014 o godz 14:25 przez: Maria Yaremchuk
Poprzednie „Włoskie szpilki” otworzyły nowy nurt w twórczości Magdaleny Tulli. Zamiast niedookreślonych postaci i przestrzeni pojawiła się jedna konkretna rodzina, polsko-włoska: dziwna dziewczynka, milcząca matka, ojciec cudzoziemiec. Poprzez jej losy można prześledzić rozmaite polskie powojenne traumy. W najnowszym „Szumie”, niewielkiej, ale bardzo bogatej powieści, Tulli idzie jeszcze dalej. Pokazuje tę rodzinę z bardzo bliska, poznajemy dalsze życie dziewczynki, jej rodziców, docieramy do najgłębiej skrytych urazów z przeszłości. Tulli nie tylko je wydobywa, ale – i to jest ten dalszy krok – wszystkich ogarnia rozumiejącym spojrzeniem. Jednak wcześniej, trochę tak jak Jelinek, prześwietla ukrytą przemoc i okrucieństwo międzyludzkie. Rodzina (i szkoła) to machiny do produkowania „normalności”. Co niedziela przy szarlotce zbierał się sąd rodzinny, który oceniał nienormalne wybryki dziewczynki, tej kaczki dziwaczki, która nie radziła sobie w szkole, kłamała i wszystko robiła na opak. Narysowała kiedyś swój świat wewnętrzny, czyli dwie postaci: lisa, przyjaciela, który radził jej, jak znosić upokorzenia, i esesmana, którego trzeba było karmić cukrem. Skąd ten esesman? Żeby to zrozumieć, trzeba było zejść najgłębiej w przeszłość, w milczenie matki, zobaczyć, skąd się wziął jej ironiczny pancerz. Trzeba było wykonać też ileś telefonów do zmarłych, bo „ze zmarłymi tylko przez telefon, inaczej się nie da”. Wszystko po to, żeby zobaczyć, jakie kto rany odziedziczył i po kim.

Tulli pokazuje, jak docierając do urazów z przeszłości, można wreszcie przestać być ofiarą. W wirtuozerskim „Szumie” wnikliwe obserwacje rodzinnego piekła przeplatają się z fantasmagoriami, ale jest też coś, czego nie było we „Włoskich szpilkach” – humor, dystans, lekkość. Choć to wcale nie jest bajka.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
12-10-2014 o godz 00:00 przez: dactroma
To nie jest książka lekka i przyjemna. Ktoś kto poszukuje lekkiej lektury, która nie wymaga myślenia a przede wszystkim nie wiąże emocjonalnie nie powinien sięgnać po tę książkę. To trudna, pełna emocji powieść kobiety, która wciąż nie uporała się z uczuciami do matki, która czuje się niedopasowana i samotna... Trudna ale rewelacyjna książka. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
11-10-2014 o godz 00:00 przez: KatieMelli
"Szum" to najlepsza książka Magdaleny Tulli. Jeszcze nigdy żadna proza nie wywołała we mnie tak wielu przemyśleń i refleksji. Zdecydowanie przyłączam się do całej rzeczy czytelników zauroczonych twórczością autorki. Zachęcam do przeczytania książki, bo przemyślenia autorki warte są poświęconego czasu. POLECAM!
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
06-11-2014 o godz 00:00 przez: Aniaaliv
Niezwykle osobista książka pisarki, której w ogóle proza jest bardzo wewnętrzna i odzwierciedla jej duszę. To chyba najbardziej jak dotąd osobista książka Tulli dzięki temu nie do końca zrozumiała. Jej odczucia są niezwykle intensywne, a jej przemyślenia niezwykłe. Książka zrobiła na mnie duże wrażenie, myślę, że nie tylko na mnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
28-10-2014 o godz 00:00 przez: Marcabla
Wyjątkowa książka, która bardzo wyraźnie i dogłębnie dotyka ludzkiego wnętrza i ludzkiej psychiki. Magdalena Tulli mistrzowsko nakreśliła psychologiczne rysy postaci z "Szumu", szczególnie zaś głównej bohaterki. To nie jest łatwa książka, wzbudza mnóstwo refleksji, często także bardzo gorzkich, ale też tak wiele mówi o człowieku.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
28-12-2014 o godz 00:00 przez: Corrp | Empik recenzuje
Postanowiłem kupić tę powieść z polecenia koleżanek z pracy. Moja żona co prawda nigdy wcześniej nie miała styczności z tego co wiem z prozą tej autorki, ale słyszała dużo dobrego o niej. Dlatego tym bardziej chciałem zrobić jej niespodziankę. Okazało się, że kupno tego tytułu to był strzał w dziesiątkę. Jak tylko przeczytała tę powieść to jeszcze tego samego wieczoru pożyczyła ją swojej koleżance mówiąc, że jest naprawdę warta przeczytania. Sam jej co prawda nie czytałem jednak na pewno mogę ją polecić na prezent :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-10-2014 o godz 00:00 przez: Lucek
Powieści tej autorki cenię sobie już od dawna. Dla mnie ma wspaniały lekki styl oraz nieograniczoną wyobraźnie. Ta książka tylko potwierdza jak dobrą i kompletną jest pisarką. Wciągnąłem się od pierwszych stron w tę powieść, a czym dalej brnąłem w ten pięknie wykreowany przez autorkę świat to było tylko lepiej. Lubię zresztą książki, po których nachodzą mnie przemyślenia :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-11-2014 o godz 00:00 przez: Esotele
Magdalena Tulli jest jedną z tych nielicznych polskich autorek która potrafi mądrze pisać o tematach trudnych i bolesnych. Nie tylko od nich nie ucieka, ale jest w tym przekonująca, przez co jej powieści są tak bardzo prawdziwe i godne zapamiętania. "Szum" jest opowieścią która może czytelnikiem wręcz wstrząsnąć, na pewno nie można przejść koło niej obojętnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-12-2014 o godz 00:00 przez: Rosina
"Szum" Magdaleny Tulli to jedna z tych opowieści które mogą odcisnąć prawdziwe piętno na czytelniku. Ta historia może wzbudzić prawdziwe emocje, oj może. Może w pewnym momencie nawet rozwalić czytelnika na kawałki, miałam tak zaraz po skończonej lekturze. "Szum" dotyka tego co ukryte w naszym wnętrzu, taka to niezwykła książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-02-2015 o godz 16:26 przez: xyz
Tulli jest pisarką niezwykłą, która oczarowuje niezwykłością języka i wyjątkowością opowiadanych historii. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia
4.8/5
41,88 zł
65,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Podróż
4.9/5
31,95 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Mały przyjaciel
4.4/5
41,33 zł
65,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Kalejdoskop
5/5
28,32 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lincoln Highway
4.6/5
37,00 zł
54,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego