Suplement (CD)

Oferta empik.com : 93,99 zł

93,99 zł
Odbiór w salonie 0 zł
Produkt w magazynie Empiku
Wysyłamy w 24 godziny

Oferta dvdmax : 114,99 zł

Wszystkie oferty

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny
 • 1. Tunel
 • 2. Księga skarg i zażaleń
 • 3. Mułoskoczek
 • 4. Axolotl
 • 5. Żółw w katedrze
 • 6. Nokturn z niespodzianką
 • 7. Oda do mego (wstydliwego) księgozbioru
 • 8. Łazienki zimą
 • 9. Alegoria malarstwa
 • 10. Oliwa, wino i czas
 • 11. Potęga słowa
 • 12. Piosenka o szeleście
 • 13. Oddział chorych na raka ala polonaise A.D. 2002
 • 14. Kobieta trzymająca wagę
 • 15. Ostatnia mruczanka albo Spleen Kubusia Puchatka
 • 16. Starość Tezeusza
 • 17. Petronisz bredzi
 • 18. Wytworna wenecka kurtyzana chwali portret Pietra ...
 • 19. Stary poeta drzemie
 • 20. Dance Macabre
Kiedy kilka lat temu rozpoczynaliśmy pracę nad edycją "Dzieł zebranych" Jacka Kaczmarskiego - SYN MARNOTRAWNY (Pomaton, 2004) - której w początkowym okresie sekundował sam artysta, mieliśmy pełną świadomość, że dwadzieścia dwie płyty składające się na naszą edycję (nadal największą w polskiej fonografii) nie wyczerpują tematu "kompletu nagrań". Była to - na początek - pełna dyskografia barda, obejmująca między innymi cztery albumy zagraniczne wydane w kraju premierowo oraz nagrania znane z kaset wydane po raz pierwszy na CD.

Teraz przyszła pora na dorobek rozproszony. Kompania Muzyczna Pomaton EMI odebrała w międzyczasie tysiące listów i maili od miłośników tej ważnej twórczości - większość z nich zawierała pytania o brakujące piosenki (znane fanom z występów), znaczna część wskazywała na potencjalne źródła archiwaliów. Tym razem redakcji obszernego materiału podjął się Krzysztof Nowak, kolekcjoner i znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego. Była to doprawdy tytaniczna praca, wymagająca wiedzy, cierpliwości i pasji - jej owocem jest SUPLEMENT, na który czekali słuchacze.

To, co najcenniejsze, to nowe tytuły - utwory dotychczas nieznane, nigdy dotąd nie publikowane, nieoczekiwanie odnalezione. Utwory - nie wersje utworów. To ważne rozgraniczenie. W rękach entuzjastów znajdują się niezliczone taśmy z koncertami Jacka Kaczmarskiego, ale zawierają one najczęściej piosenki doskonale znane. Niżej podpisany sam dokonał takiego amatorskiego nagrania w klubie "Pomost" w Nowym Jorku w 1983 roku, ale jest ono niemal dokładnym powtórzeniem - zapisanego profesjonalnie - koncertu w Chicago, który ukazał się w naszej poprzedniej edycji.

Pierwsze trzy płyty SUPLEMENTU (łącznie 78 utworów) to nagrania z Radia Wolna Europa, gdzie Jacek Kaczmarski występował na antenie pod koniec lat 80., czyli w ostatnim okresie pierwszego etapu swojej emigracji. Osobny dysk zajmują sesje z Radia Wrocław zarejestrowane już w XXI wieku. Po drodze były liczne "rarytasy i niespodzianki" - te bezcenne nagrania pochodzą z rozproszonych źródeł. Są także piosenki, o które najczęściej dopytywali się liczni wielbiciele Jacka Kaczmarskiego - nagrania, które nie znalazły się w edycji SYN MARNOTRAWNY, mimo tego, że były dostępne w wydaniach kasetowych (decydował o tym czas nośnika w premierowych wydaniach na CD). Wielką atrakcją będzie niewątpliwie album zamykający kolekcję: wiersze Jacka Kaczmarskiego w interpretacji wybitnego aktora, Andrzeja Seweryna.

Czy nasz SUPLEMENT zamyka temat dorobku nagraniowego Jacka Kaczmarskiego? To mało prawdopodobne. Z całą pewnością niebywale go wzbogaca. W przypadku artystów o twórczości tak bogatej i różnorodnej, należy być zawsze przygotowanym na kolejne odkrycia. Przykładem może być scheda wielkiego rosyjskiego pieśniarza, Władimira Wysockiego, z którym nasz bard czuł bliskie powinowactwo duchowe. Od jego śmierci upłynęło już ponad ćwierć wieku, a nadal odnajdują się i są wydawane nieznane dotąd archiwalia. Z nagraniami Jacka Kaczmarskiego będzie podobnie.

Raz jeszcze trzeba jednak podkreślić, że największą wartość - dla kolekcjonerów, fanów, wreszcie dla badaczy twórczości śpiewających poetów - mają utwory nowe, nieznane wcześniej lub przynajmniej nie publikowane. Nie zaś kolejne, nawet inne, nawet odkrywcze, interpretacje pieśni znanych wcześniej. I pod tym względem nasz SUPLEMENT jest zapewne edycją jedyną w swoim rodzaju. Rozszerza bowiem wydatnie perspektywę, w jakiej spoglądamy na pełne dzieło Jacka Kaczmarskiego, poszerza skalę. Dostarcza jedynej w swoim rodzaju przyjemności, jaką jest odkrycie "nowej" piosenki ulubionego barda. Albo nieoczekiwane rozpoznanie utworu, który niegdyś - być może tak dawno, że pamięć o nim zasnęła pod płaszczem kolejnych, nowszych wrażeń - zapisał się głęboko w nas na koncercie poety. Może właśnie wtedy, przed laty, u księży Palotynów, kiedy wyśpiewał taką oto filozofię sztuki:

Bo światłem to tylko, co nam prosto w oczy! Człowiekiem - co człowiek krwi własnej utoczy - Plus Leonardo i Bach ("Ofiara", 1988)

Daniel Wyszogrodzki, redaktor edycji SYN MARNOTRAWNY
Tytuł: Suplement
Wykonawca: Kaczmarski Jacek
Dystrybutor: Warner Music Poland
Data premiery: 2006-03-31
Rok nagrania: 2006
Producent: Pomaton EMI
Nośnik: CD
Liczba nośników: 7
Rodzaj opakowania: Jewel Case
Indeks: 67712939
średnia 4,9
5
14
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
18-03-2020 o godz 17:18 przez: Bogdan Hałabiś | Zweryfikowany zakup
Świetne i bardzo przekrojowe uzupełnienie wydań śpiewanej i nie śpiewanej poezji Jacka Kaczmarskiego ! Chwała tym co wydali i tym co to sprzedają !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-10-2019 o godz 07:22 przez: Dorota | Zweryfikowany zakup
Jak wszystkie płyty, fantastyczna kolekcja. Trzeba koniecznie posłuchać!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-04-2019 o godz 18:36 przez: piotr | Zweryfikowany zakup
Gratka dla każdego miłośnika Kaczmarskiego. Pozycja obowiązkowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-01-2018 o godz 00:00 przez: Kazimierz Banaszek | Empik recenzuje
Piosenek Jacka Kaczmarskiego słucham odkąd pamiętam. Zawsze były dla mnie w jakiś sposób ważne, nawet wówczas kiedy byłem jeszcze młody i niewiele rozumiałem z otaczającej mnie rzeczywistości. Dopiero z czasem zaczynałem widzieć fenomen Jacka Kaczmarskiego jako narodowego barda, artysty, który potrafił porwać przy pomocy swojej muzyki prawdziwe tłumy. Dzisiaj nadal tak jest, pomimo że Jacek Kaczmarski nie żyje od kilkunastu lat. Pamięć o nim i jego utworach jest wciąż bardzo żywa i co bardzo znamienne, kiedy słucha się Kaczmarskiego, nieustannie pojawiają się na plecach ciarki, jak to za dawnych lat.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
12-12-2017 o godz 00:00 przez: Irena Glaczynska | Empik recenzuje
Wydawnictwo niezwykle obszerne, dla miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego prawdziwa gratka i niespodzianka. Utworów Jacka Kaczmarskiego nie trzeba chyba specjalnie przedstawiać, no może młodszemu pokoleniu, bo dla starszych słuchaczy pozostaje niezapomnianym twórcą piosenki poetyckiej, szczególnie tej o wymiarze patriotycznym. Do dnia dzisiejszego utwory Jacka Kaczmarskiego sprawiają że serce bije szybciej a emocje pozostają wciąż żywe. Jego już nie ma, ale pozostaje ta bogata i budząca tyle emocji muzyka. Kiedyś pomagała przetrwać to co najtrudniejsze, była swego rodzaju przewodnikiem. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne tego wykonawcy Krzyk Kaczmarski Jacek
4.4/5
71,99 zł
68,39 zł
Inne tego wykonawcy Kosmopolak Kaczmarski Jacek
5/5
18,99 zł
18,04 zł
Inne tego wykonawcy Live '90 Kaczmarski Jacek
4.5/5
35,99 zł
34,19 zł
Inne tego wykonawcy Powrót Bardów Kaczmarski Jacek
5/5
35,99 zł
34,19 zł
Inne tego wykonawcy Głupi Jasio Kaczmarski Jacek
5/5
17,99 zł
17,09 zł
Inne tego wykonawcy Kosmopolak Kaczmarski Jacek
5/5
35,99 zł
34,19 zł
Inne tego wykonawcy Bankiet Kaczmarski Jacek
5/5
18,99 zł
18,04 zł
Inne tego wykonawcy Krzyk (Reedycja) Kaczmarski Jacek
4.4/5
33,99 zł
32,29 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego