Solo. Moje samotne wspinaczki (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 29,39 zł

29,39 zł 44,99 zł (-34%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

”Nawet gdy jestem sam, nie czuję się samotny. Wiem, że ktoś na mnie czeka w bazie, w domu. Dwudniową samotność można polubić, bo ona wynika z realizacji marzenia. Boję się samotności w życiu.”

Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Samotnie wspinał się na Broad Peak, Lhotse, Dhaulagiri, Makalu, Nanga Parbat…  Wydawać, by się mogło, że jego kariera wspinaczkowa nie ma już przed czytelnikami tajemnic. A jednak. „Solo” to zapis samotnych wejść Krzysztofa Wielickiego na najwyższe góry świata okraszony subtelnie podanymi refleksjami autora – bohatera o kondycji człowieka, o górach, partnerstwie i samotności.

Alpinizm stawia na wartości, które wykluczają samotność: partnerstwo liny, zaufanie, uważność, troska o drugiego człowieka. Wspólne przeżycia są pełniejsze, wtedy lepiej smakują sukcesy, a porażki są mniej gorzkie. Skąd zatem ta potrzeba samotnej wspinaczki? Czy jest świadomym wyborem, czy dręczącą ambicją? Efektem splotu okoliczności?

Czy samotność w górach jest głębsza, pełniejsza, bardziej dojmująca? Pomaga czy przeszkadza? Paraliżuje, czy da się ją oswoić? Czegoś uczy, a może dodaje jedynie strach do ciszy i pustki?

Czy poznał odpowiedzi na te pytania? 

"Co powoduje, że człowiek decyduje się na  samotne wspinanie? Że mimo: niepokoju, stresu, strachu podejmuje to wyzwanie i realizuje je z pokorą pomieszaną z brawurą i zuchwałością?

Na te pytania Wielicki stara się odpowiedzieć w tej książce. Analizuje swoje wielkie samotne wspinaczki na ośmiotysięcznikach, próbuje odnaleźć ich przyczynę. Dociera jednak do zaskakującego odkrycia: gdy w samotności, przygotowując posiłek, rozlewa herbatę do dwóch kubków. Uzmysławia sobie, jak wielką sprawą jest w górach partnerstwo."

Janusz Majer, himalaista

"Jak ten „Asteriks” to robi? I po kiego diabła?

Trudno Go nie podziwiać. Równie trudno nie lubić. Najtrudniej nie być go ciekawym. Co w nim siedzi? Co jest jego magicznym napojem? I jakim cudem przeżył wyzywając na solo tyle najpotężniejszych szczytów? Odpowiedzi znajdziecie w tej książce. Gwarantuję, że nie oderwiecie się od niej."

Jacek Żakowski, dziennikarz

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Solo. Moje samotne wspinaczki
Tytuł oryginalny: Solo. Moje samotne wspinaczki
Autor: Wielicki Krzysztof
Wydawnictwo: Wydawnictwo Agora
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 240
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-01-12
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 25 x 1 x 15
Indeks: 40692135
średnia 4,8
5
49
4
6
3
1
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
19 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
03-02-2022 o godz 21:31 przez: Mariusz Myszkier | Zweryfikowany zakup
Obowiązkowa dla każdego miłośnika alpinizmu, himalaizmu i gór w ogóle. Bogata w zdjęcia. Krzysztof Wielicki to ikona himalaizmu, zdobywca wszystkich ośmiotysięczników.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-01-2022 o godz 23:03 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Rewelacyjna książka. Podziw i szacunek dla Pana Krzysztofa Wielickiego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-02-2022 o godz 21:57 przez: Karolina | Zweryfikowany zakup
Luźne przemyślenia, garść nowych informacji i piękne zdjęcia;)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-01-2022 o godz 10:18 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Książka interesująca a zakup bardzo wygodny
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-02-2022 o godz 10:09 przez: Jolanta | Zweryfikowany zakup
Swietna ksiazka. Brawo Krzysiek Wielucki!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-01-2022 o godz 10:25 przez: Agnieszka Kowal | Zweryfikowany zakup
Polecam, super, mąż bardzo zadowolony.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-02-2022 o godz 21:49 przez: Marcin | Zweryfikowany zakup
Ciekawa książka . Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-01-2022 o godz 11:43 przez: Marek Kołbuc | Zweryfikowany zakup
Super książka. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
24-02-2022 o godz 23:10 przez: Agnieszka Kulikowska | Zweryfikowany zakup
Niestety słaba
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-03-2022 o godz 22:46 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Dla odważnych
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-02-2022 o godz 18:38 przez: Alina | Zweryfikowany zakup
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
24-03-2022 o godz 21:13 przez: urszula_gala
Krzysztof Wielicki "Solo" Moje samotne wspinaczki, Moje osiągnięcia górskie są żadne. Przez tyle lat swojego życia weszłam tylko na Trzy Korony i Sokolicę, a z wyższych szczytów, wjechałam kolejką na Gubałówkę i Kasprowy Wierch. Nie mam się więc czym chwalić. No może tylko tym, że pierwsze wejście na Trzy Korony zaliczyłam w wieku pięć i pół roku i było ono podobno samodzielne, to znaczy nikt mnie na górę nie wnosił. Czy wtedy marudzilam ? Tego nie pamiętam. Wiem też, że najlepiej czuję się nad wodą, a na góry najchętniej spoglądam będąc na dole. Krzysztof Wielicki natomiast ma zupełnie inne niż ja osiągnięcia. Piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum czyli wszystkie czternaście ośmiotysięczników, z czego aż pięć samotnie. Tej samotności w przedstawionych przez niego wspomnieniach dotyczących udanej wspinaczki na pięć ośmiotysięczników i dwóch wejść, które nie zakończyły się sukcesem,  pewnością nie zabraknie. "Solo" ma charakter czysto pamiętnikarski, pełni niejako kronikarską rolę dotyczącą samotnych zmagań ze sobą oraz niezwykłym przeciwnikiem jakim są nieobliczalne często góry. Wspomnienia himalaisty okraszone dużą ilością cudownych zdjęć, wśród których szczególną moją uwagę zwróciły te robione często u podnóża gór, będące jednocześnie idyllicznym wręcz obrazkiem przedstawiającym tak kontrastowe do ośnieżonych szczytów, zielone doliny. A jednak miałam wrażenie, że czytam historie jakby niepełne, rwane, nieco skrótowe, w których gdzieś zostały pogubione te wszystkie emocje, które powinny towarzyszyć również czytającemu wspomnienia czytelnikowi. Czy wynika to z perspektywy czasu, który minął od kolejnych wejść? A może jedynie uwielbiająca góry osoba, potrafi w pełni zrozumieć innego miłośnika gór? W każdym razie w mojej pamięci pozostanie z pewnością opowieść Krzysztofa Wielickiego, pakującego do plecaka już po zdobyciu Nanga Parbat około trzech kilogramów kamieni, które poza zdjęciami ze szczytu, miały służyć jako dowód jego zdobycia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-03-2022 o godz 13:33 przez: LiniaDruku
Dzięki wydawanym książkom o himalaistach mogę choć w niewielkim stopniu poczuć tę magię wysokich gór. Dla mnie samej zawsze ciężko było pojąć tę pasję, ale miałam do niej przeogromny szacunek i swojego rodzaju podziw dla wszystkich ludzi, którzy przekraczają granicę niemożliwego.✨ Przez lata poznałam z książek niejedną górską wyprawę, ale niezmiennie fascynuje mnie to na tyle, że ta sama wyprawa, o której już słyszałam przedstawiona z innej perespektywy niesie zupełnie nowy punkt widzenia i zaczyna mnie interesować znów tak samo, gdy się o niej dowiedziałam. Podeszłam do książki Krzysztofa Wielickiego z lekką obawą, czy wejścia solo na ośmiotysięczniki to nie będzie ze strony autora zbytnia pycha i przekonanie o swojej niezniszczalności. Już od pierwszych stron mogłam odetchnąć z ulgą, bo te rozdziały są przepełnione mądrym podejściem do uprawianego sportu, które przede wszystkim są pełne pasji i szacunku do wielkości, jak i nieprzewidywalności gór.🏔️ Z tej historii bije mądrość człowieka, który dużo w swoim życiu przeżył i wie, kiedy odpuścić. Jestem zaskoczona ile razy Krzysztof Wielicki rezygnował, bo wiedział, że akurat to wejście może się skończyć dla niego źle. Z drugiej strony nieraz podczas solowych wejść szczytowych pokonywał swoje fizyczne ograniczenia i dokonywał niemożliwie szybkich wejść, które wzbudzały podziw w świecie alpinistów. Według mnie kierowała nim autentyczna cecha czucia gór. 🏔️ Zdjęcia zawarte w książce pomagają nam zrozumieć tę przestrzeń, bo przeczytać o czymś to jedno, ale przewrócić potem stronę i zobaczyć, choćby na zdjęciu o czym mowa to drugie. Przyznaję, że co chwila miałam ciarki, gdy oglądałam zdjęcia. Nie wynikały one ze strachu, a podziwu z czym muszą się mierzyć alpiniści. Jest taka we mnie narodowa duma, że w tych najważniejszych wejściach swój udział mieli Polacy.🇵🇱
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-02-2022 o godz 19:32 przez: asia
Krzysztof Wielicki to jeden z filarów polskiego himalaizmu. Jest on piątym człowiekiem, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników, z czego aż pięć samotnie. I właśnie o swoich samotnych wyprawach opowiada on w najnowszej książce. Opisuje tu swoje przemyślenia, rozterki jakie miał przed podjęciem prób zdobycia szczytów, ale też jego jednoosobową walkę z żywiołem, trudami wspinaczki, ale przede wszystkim ze swoimi słabościami. Wyjawienie swoich myśli, odsłonięcie słabych stron, fizycznych niedomagań sprawia, że książka ta nabiera charakteru intymnego. Pan Krzysztof pokazuje się czytelnikom takiem, jakim sam siebie widzi. Poznajemy jakie myśli towarzyszyły autorowi w chwilach tej bezgranicznej izolacji, dosłownego odciętego od innych odległością, wysokością i nieodgadnioną naturą gór. Uczucia towarzyszące świadomości, że może liczyć tylko na siebie, swoja siłę, doświadczenie i determinację udzielają się czytelnikowi. Książka bardzo emocjonalna i dramatyczna przede wszystkim właśnie przez dopuszczenie czytelnika do bardzo osobistych przemyśleń, rozmów Pana Krzysztofa z samym sobą. Zachwyca prostotą wypowiedzi dotyczącą rzeczy ważnych: pokory, niepokoju, strachu, nadziei... Zachwyca również wysoka jakość i estetyka książki. Jest ona pięknie wydana, zaskakuje mnogość i piękno umieszczonych w niej zdjęć. Mamy tu fotografie z wypraw, które przeszły już do historii, cudownych widoków wysokogórskich, a także zdjęć z prywatnych zbiorów autora. Książkę gorąco polecam. Zapewni niezapomniane doznania związane z wyprawami górskimi, zbliżenie z pięknem i nieobliczalnością najwyższych gór świata . Piękne zdjęcia pozwalają przenieść się w miejsca dla większości z czytelników niedostępne.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-03-2022 o godz 17:51 przez: Katarzyna
„Wolę, gdy jest trudniej, gdy nie ma czasu na dywagacje. Wolę walkę. Wtedy większość zależy ode mnie. Daję z siebie wszystko.” Krzysztof Wielicki w swojej książce „SOLO Moje samotne wspinaczki” opowiada o swoich samotnych wędrówkach na szczyty. Przybliża nam tematy górskie, pokazując od kuchni jak to wygląda, z czym trzeba się mierzyć na wyprawie. Jak wiele zależy od człowieka, a jeszcze więcej od gór. Niejednokrotnie otrzymał lekcję pokory, które w pewnym sensie go postawiły do pionu. Podkreślił również jak ważne jest mieć wokół siebie człowieka – hamulca. „Porażka? Wolę myśleć, że to nowe doświadczenie, ważna lekcja refleksji i pokory. Tego nigdy za wiele.” Wspomina też o trudnościach, o punktach krytycznych, ale też o momentach wejścia na szczyt. No właśnie… zdobywasz szczyt i co dalej oprócz tego żeby bezpiecznie wrócić? Twój cel się spełnił, musisz szukać kolejnego… W swoich rozważaniach nawiązuje również do akcji ratunkowej na Nanga Parbat i o tragicznych w skutkach wydarzeniach. Mówi nam również o śmierci swojego dobrego kolegi wspinaczkowego, ale też wspomina o wypadkach, w których zgięli inni himalaiści. „Śmierć przyjaciół zawsze przeżywa się ciężko, ale nie może to być powodem rezygnacji z pasji.” Książka została wydana w bardzo przystępny sposób, zawiera wiele zdjęć, które pozwalają choć trochę wyobrazić sobie wspinaczkowy klimat. W mojej ocenie są one naprawdę wartościowe. Cieszę się, że mogłam przeczytać tą interesującą książkę. Autor bardzo ciekawie, bez zbędnych „zapychaczy” opowiada o wyprawach, emocjach i relacjach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
28-02-2022 o godz 11:39 przez: _books_and_dog_
Cudowna książka, warto było na nią chwilę poczekać. Pozycja w zasadzie na jeden raz - jak się już zacznie czytać to ciężko się od niej oderwać. Książka napisana jest prostym i przyjemnym jeżykiem przez co autor bardzo skraca dystans między autorem, a czytelnikiem. Zdjęcia zawarte w książce doskonale obrazują to, co Pan Krzysztof chce przekazać czytelnikowi. Niejednokrotnie miałam wrażenie, że jest on gdzieś blisko na wyciągniecie ręki jak by był obok i po prostu opowiadał o swoich samotnych wyprawach w góry. Czy samotne wyjście w takie wysokie góry jest bezpieczne? Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć samemu. Nikt nas jednak wtedy nie ogranicza tam na górze. Samemu trzeba podejmować wszystkie decyzje i oceniać ryzyko. Czy po zdobyciu szczytu trzeba mieć jakiś dowód, że się go zdobyło czy szczyty zdobywa się dla siebie samego? Jak dla mnie naprawdę dobra książka, ale ma jednak jedną wadę - zdecydowanie za szybko się kończy. Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. „Nawet gdy jestem sam, nie czuję się samotny Wiem, że ktoś na mnie czeka w bazie, w domu". Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Agora.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-02-2022 o godz 17:58 przez: Mysilicielka
"Solo. Moje samotne wspinaczki" to kolejna książki od wydawnictwa Agora, która zachwyca wykonaniem. Jest w niej mnóstwo kolorowych zdjęć i spójna struktura tekstu. Możemy zarówno podziwiać piękne górskie widoki, jak i poznać ludzi, o których mowa. Poza kilkoma wyjątkami, większość fotografii jest bardzo dobrej jakości. Myślę, że ten tytuł będzie dobrym uzupełnieniem biblioteczki osób, które już kilka innych pozycji dotyczących tego tematu posiadają. Właśnie takim "bardziej doświadczonym" czytelnikom tę książkę polecam. Są tutaj przede wszystkim wspomnienia autora ze swoich wspinaczek. Wszystko jest tutaj w moim odczuciu napisane tak krótko i na temat. Nie ma tutaj rozwodzenia się nad tematem, tłumaczenia laikowi co jest do czego, gdzie i jaka historia stoi za jakim nazwiskiem. Czasami gubiłam się przy przeskokach czasowych albo miałam wrażenie, że coś jest wyrwane z kontekstu. Myślę, że osobom, które mają już pewną wiedzę na temat historii alpinizmu będzie po prostu łatwiej wszystko zrozumieć i ze sobą połączyć. Egzemplarz do recenzji otrzymałam od wydawnictwa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
18-03-2022 o godz 18:35 przez: Lora82
Nie ważne czy interesujecie się himalaizmem, czy nie, nazwisko autora nie powinno być Wam obce. Krzysztof Wielicki "popełnił" książkę o swoich samotnych wejściach na najwyższe szczyty. Dlaczego "popełnił", a nie "napisał"? Ponieważ tekstu w książce jest stosunkowo niewiele. Ale żeby nie było niejasności... ja nie narzekam. Zdecydowanie ciekawsze niż to co autor ma do przekazania czytelnikowi, są zdjęcia. Jakieś to wszystko płaskie, bez emocji, bez wyrazu - nijakie. Jako fanka historii o zdobywaniu górskich szczytów, jestem po prostu zawiedziona. Pewnie jak zwykle za dużo sobie obiecywałam. Książka jest pięknie wydana i to odrobinę rekompensuje słaby tekst. Twarda oprawa, wysokiej jakości papier i niesamowite zdjęcia, to duży plus tej pozycji. Można potraktować ją jako album. Wybór należy do Was. Ja raczej nie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-01-2022 o godz 13:13 przez: inesoksiążkach
Pięknie wydana. Prawdziwa gratka dla fanów gór i wspinaczki wysokogórskiej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ostatni śnieg Pacześ Rafał
4.9/5
28,14 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Grube wióry Pacześ Rafał
4.4/5
24,54 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Moje ciało Ratajkowski Emily
4.5/5
29,63 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Katharsis Siembieda Maciej
4.8/5
30,52 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Strażnicy wolności Hugo-Bader Jacek
3.8/5
32,99 zł
46,99 zł
28,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Kolejne 365 dni Lipińska Blanka
4.4/5
29,22 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Planeta Piołun Zabużko Oksana
4.4/5
29,63 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 365 dni Lipińska Blanka
5/5
30,32 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ten dzień Lipińska Blanka
4.3/5
30,46 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czerwony głód Applebaum Anne
4.5/5
36,82 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Polska bez cudów Górny Maciej
4.7/5
30,71 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tarmosia Samojlik Tomasz
4.9/5
22,55 zł
34,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego