Sklepy cynamonowe (okładka  twarda)

Oferta empik.com : 28,87 zł

28,87 zł 44,90 zł (-35%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Kiedy w 1934 roku Towarzystwo Wydawnicze „Rój” dzięki rekomendacji Zofii Nałkowskiej opublikowało "Sklepy cynamonowe", Bruno Schulz, do tej pory znany wyłącznie w rodzinnym Drohobyczu prozaik i malarz, uczący rysunku w miejscowym gimnazjum, z dnia na dzień stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych pisarzy polskich.

Wizyjne, oniryczne opowiadania w poetycki sposób pokazują życie rodziny kupieckiej w przedwojennym Drohobyczu. Nieistniejący już świat widziany oczami dziecka, zafascynowanego drobnymi elementami rzeczywistości i ojcem, błąkającym się na granicy jawy i snu.

"Sklepy cynamonowe" przed wojną wywołały sprzeczne reakcje: od krytyki ze strony politycznej prawicy po zachwyty takich twórców jak Zofia Nałkowska czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. W czasach stalinowskich twórczość Schulza była oficjalnie zwalczana, a po 1956 roku za sprawą Jerzego Ficowskiego została odkryta na nowo. Do dziś opowiadania te przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków, a jedno z nich, Ulica Krokodyli, zostało zekranizowane przez braci Quay.

Najnowsze wydanie klasycznego dzieła Brunona Schulza zostało wzbogacone o cztery późniejsze i mniej znane opowiadania, napisane już po publikacji "Sklepów cynamonowych": "Jesień", "Republikę marzeń", "Kometę" oraz "Ojczyznę".

„Styl tej książki naświetla i przegląda rzeczywistość jakby na wylot, ukazuje ją zdeformowaną i prawdziwą, jak tkankę pod mikroskopem − prawdziwością spotęgowaną i groźną. Książka niezmiernie interesująca, do której wraca się po wciąż nowe zdziwienia, którą się czyta na nowo w różnych kierunkach, na różnych głębokościach”.
Zofia Nałkowska

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Sklepy cynamonowe
Seria: Marginesy klasycznie
Autor: Schulz Bruno
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 248
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-01-26
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 300 x 200 x 180
Indeks: 40884073
średnia 4,9
5
14
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
07-03-2022 o godz 07:19 przez: agigi | Zweryfikowany zakup
Magiczne, oniryczne...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-05-2022 o godz 00:16 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo ładne wydanie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-02-2022 o godz 15:29 przez: Anna Rydzewska
Bruno Schulz to bezsprzecznie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich prozaików żydowskiego pochodzenia. Jego opowiadania nie należą do łatwych, dlatego często pierwsze spotkanie z nimi, jakie ma miejsce w liceum, nie należy do udanych, gdyż młody człowiek niewiele z nich rozumie. Utwory są specyficzne, przesiąknięte symboliką, napisane kwiecistym i wyszukanym językiem, dlatego w pełni docenione zostaną dopiero przez dojrzałego odbiorcę, który z pewnością zatraci się bez pamięci w tej unikatowej, onirycznej lekturze. Bez wątpienia, przepiękne wydanie, dopieszczone hipnotyzującą okładką, skutecznie przyciąga wzrok i zachęca do zanurzenia się w tych unikatowych, klasycznych opowieściach, o których słyszał przecież każdy z nas. Co ważne, najnowsze wydanie dzieł Brunona Schulza zostało wzbogacone o cztery mniej znane opowiadania, napisane już po publikacji "Sklepów cynamonowych". Należą do nich "Jesień", "Republika marzeń"," Kometa" oraz"Ojczyzna". Książka została również dopełniona autorskimi ilustracjami autora, co nadaje jej niezwykłego, wręcz intymnego, odurzającego klimatu. Dzieła Brunona Schulza to bezsprzecznie dowód na to, iż utwory niewielkie pod względem objętości mogą stać się olbrzymim ładunkiem emocjonalnym, nie tylko przenikającym na wskroś czy uwrażliwiającym, ale niemal utrzymującym czytającego na pograniczu snu i jawy. Bez wątpienia jest to zasługują nadzwyczaj bogatego, poetyckiego, przesyconego archaizmami języka oraz naszpikowania opowiadań potężną dawką symboli, dzięki którym granica między rzeczywistością a fantazją zostaje zatarta. Tak, to zdecydowanie hipnotyzująca lektura, która zabierze czytelnika w niezapominaną, zmysłową, wręcz oniryczną podróż! "Sklepy cynamonowe" to zbiór osobliwych, nadzwyczaj szczegółowych, intymnych opowiadań, ukazujących świat postrzegany oczami dziecka, będącego odzwierciedleniem samego autora. Przepełnione symboliką, dziecięcymi fantazjami i subiektywnymi doznaniami utwory fundują czytelnikowi niezapomnianą, odurzającą podróż na pograniczu jawy i snu. Bezsprzecznie, to przepiękne wydanie wielowymiarowych i ponadczasowych opowiadań zapewni sentymentalną i jakże zjawiskową ucztę zarówno dla oczu, jak i dla duszy!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-02-2022 o godz 07:27 przez: Anonim
Sklepy cynamonowe są pulsującą poezją, której piękno języka i wykreowanych obrazów zachwycają czytelnika od pierwszych zdań, ponieważ Bruno Schulz jest malarzem słów. ❝Adela wracała w świetliste poranki, jak Pomona z ognia dnia rozżagwionego, wysypu jąc z koszyka barwną urodę słońca — lśniące, pełne wody pod przejrzystą skórką czereśnie, tajemnicze, czarne wiśnie, których woń przekraczała to, co ziszczało się w smaku; morele, w których miąższu złotym był rdzeń długich popołudni; a obok tej czystej poezji owoców wyładowywała na brzmiałe siłą i pożywnością płaty mięsa z klawiaturą żeber cielęcych, wodorosty jarzyn, niby zabite głowonogi i meduzy.❞ Na pograniczu snu i jawy, opisane w sposób nad wyraz malowniczy, zostajemy przeniesieni w deliryczny świat mitów oraz labiryntów, wśród których błądzi ekscentryczna lecz przepiękna wyobraźnia, zdolna do ożywiania przedmiotów, podniecania zmysłów oraz inspirowania umysłów. Jest to rozgrzany świat letni, dziecięcy, przeniesiony na pole relacji dorosłych, w którym zanurzyłam się z największą przyjemnością, odkrywając piękno dnia codziennego, oryginalność minionego wieku, bizarność sennych marzeń Bruno Schulza. ❝Przez ciemne mieszkanie na pierwszem piętrze kamienicy w rynku przechodziło codzień na wskroś całe wielkie lato. (…)  W so­bot­nie po­połu­dnia wycho­dzi­łem z matką na spa­cer. Z pół­mro­ku sieni wstę­po­wa­ło się od­ra­zu w słonecz­ną kąpiel dnia. Prze­chod­nie, bro­dząc w zło­cie, mieli oczy zmru­żo­ne od żaru, jakby zale­pio­ne mio­dem, a pod­cią­gnię­ta górna warga od­sła­na­ła im dzią­sła i zęby.❞ Bruno Schulz jest malarzem słów, a Sklepy cynamonowe są obrazem, który obserwator może smakować wielokrotnie, wciąż na nowo odkrywając zaskakująco nowe i intrygująco nieznane barwy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-02-2022 o godz 15:39 przez: Ada
Genialne opowiadania + ciekawe szkice Schulza przy każdym z rozdziałów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego