Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium (okładka  miękka, 09.2021)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 26,58 zł

26,58 zł 39,90 zł (-33%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Były duchowny, wyrzucony z seminarium tuż przed święceniami, opisuje jak przebiega formowanie przyszłych księży. Co jest ważne w ich nauczaniu? Czy liczy się powołanie, wiara, kontakt z bogiem, teologia, dobroć uczynność, chrześcijańska miłość? Czy naprawdę może chodzić tylko i wyłącznie o posłuszeństwo? Bo jak mówią w seminarium - ksiądz ma mieć BMW i być BMW – Bierny, Mierny ale Wierny.

Robert Samborski odsłania obłudę najstarszej instytucji religijnej. Z jego wstrząsających wspomnień dowiecie się nie tylko, jak wygląda pedagogika wg Jana Pawła II w praktyce, ale też jak dobierani i kształtowani są przyszli pasterze.

Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli.

Każdy, kto ma jakie takie pojęcie o zadaniach, które czekają księdza w pracy na parafii przyzna, że niezwykle ważnym przedmiotem była pedagogika i dydaktyka – przecież przyszli duchowni mieli być też katechetami.
Z całego wykładu zapamiętałem tylko jedno zdanie – i wcale nie żartuję, brzmiało ono dokładnie tak, jak je przytaczam:
„Jan Paweł II był wielkim pedagogiem ludzkości”.
Naszym wykładowcą był zblazowany dyrektor Caritasu, który z całą powagą jako pożyteczne pozycje bibliograficzne do tematu swojego wykładu podał nam „Katedrę i sześcian” oraz „Odwagę bycia katolikiem” autorstwa swojego ukochanego pisarza, Georga Weigla.
Nie uczyłem się do egzaminu z tego przedmiotu. Na zadane mi pytanie naopowiadałem wykładowcy mnóstwo bzdur, co drugie zdanie wstawiając wyrażenia typu: „Jak to powiedział największy pedagog ludzkości Jan Paweł II...” „Jan Paweł II, który był wielkim pedagogiem ludzkości, nauczał że...”
Wykładowca był wniebowzięty.
(fragment książki)

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1275142103
Tytuł: Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium
Seria: Nie-fikcja
Autor: Samborski Robert
Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 280
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-09-27
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 205 x 15 x 130
Indeks: 39378118
średnia 4,7
5
195
4
39
3
13
2
2
1
4
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
60 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
28-09-2021 o godz 07:47 przez: Agnieszka | Zweryfikowany zakup
Książka przeczytana w jeden wieczór. Nie idzie oderwać oczu od niej. Polecam wszystkim i dziękuję bardzo Panu Robertowi za napisanie jej. Bestseller
Czy ta recenzja była przydatna? 5 1
13-10-2021 o godz 20:52 przez: Henryk Kunert | Zweryfikowany zakup
Kiedyś myślałem, że po skończeniu seminarium młody ksiądz jest solidnie przygotowanym erudytą, gotowym na pogłębiony dyskurs z ludźmi o innych poglądach, religioznawcą, biegłym w rozmaitych nurtach filozofii i poliglotą. A nade wszystko dobrym i prawym człowiekiem.. Z czasem ( i z zaliczonymi doświadczeniami z różnymi księżmi) moje oczekiwania topniały. Lektura książki pana Samborskiego wyjaśniła mi, dlaczego. I rozwiała resztki wątpliwości. Pokrótce - seminarium to sześć lat wypierania z charakteru, kształtowania cwanego, chciwego darmozjada, oportunisty i przeciętniaka. Z bardzo płytkim, nieprofesjonalnym wykształceniem. Ciekawe jest opisanie realiów organizacyjnych, materialnych i socjalnych życia w seminarium oraz rządzących w nim układów (protegowanie kleryków pochodzących z parafii dobrze ustawionych w układach proboszczów).
Czy ta recenzja była przydatna? 4 1
5/5
04-10-2021 o godz 21:54 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Wstrząsająca opowieść o tym, jak łatwo wyprać mózg i zniszczyć życie młodym, naiwnym i bogobojnym chłopakom, którzy w pogoni za swoimi ideałami (lub nie mając innego wyboru) wstępują do seminarium duchownego. Historia ta ukazuje jak bardzo hierarchiczną, zatwardziałą i przemocową instytucją jest kościół rzymskokatolicki. Czytane ku przestrodze i z genialną puentą : "seminarium duchowne. Nie idź tam"
Czy ta recenzja była przydatna? 4 1
5/5
01-10-2021 o godz 16:53 przez: Dominik | Zweryfikowany zakup
Książka wciąga tak, że czyta się ją praktycznie jednym tchem.
Czy ta recenzja była przydatna? 4 1
06-10-2021 o godz 14:50 przez: Andrzej Renski | Zweryfikowany zakup
Wspaniała książka. Każdy kto nie lubi wysłuchiwać bajek z cyklu :Przygody Barona Munhaussena powinien ją przeczytać.Tytuł godny rzeczywistości. Atmosfer niczym odzwierciedlenie Konopielki Redlińskiego.i epoki knota do lampy naftowej. Ukłony dla autora. Jędrek Stanisaw
Czy ta recenzja była przydatna? 3 1
5/5
30-09-2021 o godz 16:19 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Książka tak wciąga że przeczytałam ją w kilka godzin. Cała prawda. Pozdrawiam
Czy ta recenzja była przydatna? 3 1
5/5
05-10-2021 o godz 05:29 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Publikacja nietuzinkowa, poruszająca od środka zepsucie kościoła, autor - były kleryk z perspektywy swoich doświadczeń i przeżyć pokazuje jak wyglada życie w seminarium w którym trzeba być BMW - Biernym, Miernym ale Wiernym. Każdy niewłaściwy ruch, każde zachowanie, na pozór nic nie znaczące dla nas świeckich, w seminarium może zostać źle a wręcz tragicznie dla seminarzysty potraktowane. Trzeba posiadać wiele odwagi by z imienia i nazwiska pokazać to czego na codzień doświadczają młodzi klerycy. Książka do przeczytania jednym tchem, ale radzę sobie rozłożyć ja na dwa wieczory :)
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
5/5
18-01-2022 o godz 21:54 przez: ewa | Zweryfikowany zakup
Ciekawa książka. Dość trująca. Wszystko niby-obiektywne ale przebija przez nią żal za straconymi złudzeniami czy marzeniami, i przez to może osąd jest surowszy. Dobrze się czyta. Ale trzeba mieć dużo rozsądku i rezerwy, żeby się nie zatruć. Przede wszystkim seminarium nie spełniło oczekiwań autora. Nie ukoiło jego ego, nie poznało się na jego wyjątkowości, nie padło na kolana przed jego inteligencją. Ale pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach świetni, inteligentni a, przede wszystkim dojrzali ludzie rzadko idą do seminarium. Inteligencja, wiedza każą wątpić i zadawać pytania. Dojrzałość pozwala poradzić sobie samemu z odpowiedziami a raczej ich brakiem. Kościół ma ofertę dla tych, którzy potrzebują wsparcia, poczucia przynależności. Czyli przeciętnych ludzi. Czego się autor spodziewał i nie otrzymał? Dla mnie książka to bardzo subiektywne studium dojrzewania młodego człowieka, etap zupełnie nie zakończony w chwili pisania. Dobrze jest o tym pamiętać czytając.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-11-2022 o godz 01:53 przez: Jakub | Zweryfikowany zakup
Subiektywna historia niedoszłego księdza z seminarium. I pomimo tego, że jest subiektywna, Autor relacjonuje fakty, okrasza je swoją opinią, którą jasno akcentuje i pozostawia Czytelnika z refleksją. Nie jest to krucjata na seminarium i wywlekanie sex skandali. Rok po roku opisano funkcjonowanie przyszłych duchownych w seminarium, obnażono brak naukowości teologii zestawiając ją z prawdziwą nauką przyrodniczą. Ciekawa opowieść poszerzająca horyzonty i pozwalająca zrozumieć, dlaczego seminaria świecą pustkami. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
24-01-2022 o godz 13:32 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Ciekawa lektura daje możliwość poznania na jakim poziomie kształci się przyszłych księży. Dla laika nazewnictwo dot. czynności, poszczególnych funkcji osób pomimo tego, że autor na wstępie je wyjaśnia , idąc dalej w lekturę zapomina się o nich. Po przeczytaniu mam obraz tego czym jest seminarium, czego tam się uczy, a w konsekwencji czym jest religia, kościół i jego PRACOWNICY.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-10-2021 o godz 12:29 przez: Paweł Ignatjew | Zweryfikowany zakup
Świetna książka, dużo w niej insider knowledge. W sumie, rzeczy które można przewidzieć. Ale jak się widzi relację naocznego świadka, to robi większe wrażenie. Ps. Powinien to przeczytać każdy kandydat do seminarium ;) (ale czy zrozumie?)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
3/5
23-09-2022 o godz 13:51 przez: Elżbieta | Zweryfikowany zakup
Jeszcze jeden głos, trudny do oceny ponieważ zbyt osobiste przeżycia mogą być rożnorako odbierane na tle dyskusji o instytucji Kościoła, jego wypaczeniach. Smutna refleksja o zagubieniu i samotności
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
14-11-2022 o godz 14:50 przez: morfeusz.13 | Zweryfikowany zakup
Tak naprawdę to nie wiem co autor chciał przekazać. O życiu w seminarium bardzo zdawkowo, o autora przeżyciach też, w związku z tym książkę uważam za niezbyt ciekawą.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-10-2021 o godz 13:00 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Czujacy sie pokrzawdzony kleryk ktoremu odmowiono udzielenia swiecen kaplanskich a wiec nieobiektywny i moze krzywdzacy innych opis przezyc seminaryjnych
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-02-2022 o godz 21:44 przez: dobrskim | Zweryfikowany zakup
Spodziewałem się więcej tematów światopoglądowych. Tymczasem znalazłem pamiętnik trochę zbuntowanego kleryka, któremu nie udało się zostać księdzem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-06-2022 o godz 14:05 przez: Roman | Zweryfikowany zakup
Ze smakiem opisane kulisy pobytu w seminarium duchownym. Przerażająca prawda o instytucji kościoła katolickiego w Polsce 😟
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-09-2021 o godz 20:29 przez: Tomasz matusik | Zweryfikowany zakup
Skłania do refleksji. Czy człowiek , który kocha Boga i człowieka musi stać się kapłanem aby im służyć i być oddanym?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
06-10-2021 o godz 03:39 przez: Lech | Zweryfikowany zakup
No właśnie. Dlaczego zło ma się w kościele dobrze jak u Pana Boga za piecem? Ta książka zbliża do odpowiedzi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
26-10-2021 o godz 01:02 przez: Leszek | Zweryfikowany zakup
Dobrze się czyta, Wspomnienia kleryka w przejrzysty sposób opowiadają jak robi się księdza w Seminarium
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-11-2022 o godz 23:43 przez: Magdalena | Zweryfikowany zakup
Powiem tak. Rewelacyjnie napisanie o zakłamanym klerze. Dobrze że odchodzą z seminarium.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego