Polska odwraca oczy (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Nowa książka najczęściej nagradzanej dziennikarki 2015 roku. Zbiór reportaży Justyny Kopińskiej „Polska odwraca oczy” to opowieści o najważniejszych niewyjaśnionych sprawach ostatnich lat.

– Zawsze chciałam być policjantką śledczą – mówi Kopińska. – Odkrywać ukryte sprawy dotyczące przemocy dotykającej bezbronnych ludzi. Dziś robię to przez dziennikarstwo.

W książce m.in. reportaż o dręczonych pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim („Oddział chorych ze strachu”) i tuszowaniu najtrudniejszych spraw o zabójstwo („Ten trup się nie liczy”) oraz nigdy niepublikowane teksty, które powstały specjalnie na potrzeby tego zbioru.

Z reportaży Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzienia, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.

Od wydawcy:

"Zbiór reportaży Justyny Kopińskiej to dowód na to, że samo życie pisze scenariusze trudne do uwierzenia. Autorka bez retuszu ujawnia dramaty Polaków w Polsce XXI wieku. Obnaża ludzką bezsilność i osamotnienie jednostek w obliczu bezdusznej, często skorumpowanej machiny władzy oraz obojętności innych. Każda z opisanych tu historii ma wielką siłę rażenia. Oszczędny, często lakoniczny styl narracji tylko ją potęguje. Każda historia działa jak lustro, w którym musimy się przejrzeć i zadać sobie niewygodne pytanie: dlaczego wiele z tych tragedii dzieje się z naszym przyzwoleniem? Tak często patrzymy na nie w milczeniu, bez empatii i odruchu wyciągnięcia ręki. Ta książka to lektura obowiązkowa."
Ewa Ewart

"Platon pisze o Leontiosie, który spostrzegł trupy leżące koło domu kata. Odwrócił wzrok, ale zarazem chciał im się przyjrzeć, i w końcu krzyknął: „No, macie teraz, wy, moje oczy przeklęte, napaście się tym pięknym widokiem!" Justyna Kopińska pisze o trupach w naszych polskich szafach: o ofiarach i oprawcach, o przemocy i niemocy. O tym, od czego chciałoby się odwrócić wzrok, ale wnikliwe ujęcie tematu przez autorkę, jej szacunek dla bohaterów i umiejętność dotarcia do nietuzinkowych spraw powodują, że trzeba oczy napaść."
Jacek Dehnel

"Justyna Kopińska w swoich reportażach zajmuje się nie tyle tropieniem społecznego zła w celu publicznego łajania jego sprawców, ile dociekaniem, dlaczego jego istnienie jest możliwe. Opowiada o tym, jak jej bohaterowie, reprezentujący często instytucje publiczne, odziani w szaty szlachetnej walki ze złem, także za pomocą zła starają się doprowadzić do legitymizacji swojej nieludzkiej władzy w danej instytucji. A my, obserwatorzy, nie widzimy tego, choć patrzymy. Kopińska wyrasta na mistrza w tropieniu i krytyce zła w instytucjach publicznych, a jej książka jest w pewnym sensie alegorią tego, co teraz dzieje się w naszym państwie."
Paweł Moczydłowski


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Polska odwraca oczy
Autor: Kopińska Justyna
Wydawnictwo: Świat Książki
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 232
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-03-02
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 22 x 216 x 137
Indeks: 18715712
 
średnia 4,7
5
84
4
13
3
5
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
68 recenzji
5/5
21-05-2020 o godz 14:21 As dodał recenzję:
Bardzo dobra pozycja dla każdego. Niektóre sprawy, które nie widzą światła dziennego są w tej książce dokładnie opisane.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-05-2020 o godz 09:44 Iwona dodał recenzję:
Ksiazka reportazu. Odkrywa szczegoy rzeczywistosci. Brawo dla Pani Justyny. Ktos musi zajrzec pod kamien.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-04-2020 o godz 02:44 anonymous dodał recenzję:
Myślę, że każdy powinien przeczytać tą książkę, gdyż zwiększa świadomość tego co dzieje się w naszym państwie. Sprawy w niej zawarte są różnorodne i ciekawe.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-04-2020 o godz 12:06 Jola Banaszczyk dodał recenzję:
Mocna, genialnym piórem pisana a przede wszystkim, prawdziwa i autentyczna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-04-2020 o godz 17:39 ula dodał recenzję:
Duuużo się z tej książki dowiedziałam , przerażajace i ciekawe historie w jednym zbiorze , gdyby nie ta książka o wielu sprawach nigdy bym się nie dowiedziała. Książka otwiera oczy .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-01-2020 o godz 12:40 Lptaran dodał recenzję:
Świetna książka. Każdy reportaż budzi emocje i za to ogromnie szanuję Panią Justynę. Co prawda "Nienawiść do kobiet" jest moją ulubioną książka Autorki, ale ta również zapisała się w mojej pamięci. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-11-2019 o godz 15:19 nike dodał recenzję:
Dziennikarstwo wysokiej klasy . Opisane historie spedzaja sen z powiek na wiele nocy. Niestety mamy pewien obowiazek wiedziec w jakim swiecie zyjemy, chocby po to by nie byc zaskoczonymi a najlepiej znalezdz sposob i odwage by zmieniac taki koszmar.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-06-2019 o godz 10:37 xylon dodał recenzję:
Jest to moja trzecia recenzja książki na forum EMPIK-u – wcześniej głównie koncentrowałem się na płytach CD i winylach. Czytam dużo, ale jakoś tak wychodziło. Zawsze wolałem sięgać po nowe książki i jakoś sił mi brakowało, by o nich pisać. Wystarczało mi pisanie o muzyce. I jakoś coś we mnie pękło. Rzecz czarę przelewająca, czyli książka >>Miasteczko zbrodni<< autorstwa Moniki Góry sprawiła, że zapragnąłem polecić Wam też inną książkę, którą przeczytałem parę lat temu, która to jest równie porażająca (podobnie zresztą jak książka: >>Sodoma<< Frédérica Martela, czy >>Lękajcie<< się Ekke Overbeeka). Przytoczone tu książki tworzą bardzo smutny, wprost przerażający i ponury obraz poziomu naszego człowieczeństwa. Ma się wrażenie, że nasze państwo, nasz świat i planeta, to jakiś absurdalny poligon mataczenia, krzywdzenia, kłamania, tworzenia pozorów, lukrowania, wyzyskiwania, okaleczania i zabijania. Poligon w którym liczą się tylko: władza, pieniądze, wpływy i własna satysfakcja. Powróćmy jednak do książki >>Polska odwraca oczy<<. Egzemplifikuje ona przykłady tych spraw, które w naszym społeczeństwie są wprost zamiatane pod dywan. Nie jest to jednak tylko polska specjalność. Czy i kiedy się to zmieni, co jest tego powodem… Potrzeba nam refleksji. Ale czy wystarczy czasu? Nie wiem. Książkę Pani Justyny Kopińskiej polecam, choć jest prawdziwie wstrząsająca, ale poznanie prawdy kosztuje. A perspektywa paru lat daje temu wszystkiemu dodatkowe wzmocnienie. To co może wydawać się przypadkiem, może być rozmyślną intrygą.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-05-2019 o godz 11:59 Sikora dodał recenzję:
Pozbawiony logiki system pracy wydziałów śledczych policji. Szablonowe, nieracjonalne podejście do diagnozowania dzieci z wyzwaniami. Eliminowanie jednostek wybitnych z układów u szczytów organów państwa. Tuszowanie przestępstw dokonywanych nagminnie w szpitalach psychiatrycznych. Haracze zbierane w organach samorządowych, które nie noszą znamion przestępstwa…. I można by tak wymieniać bez końca. Większość z nas doświadcza mniejszych bądź większych absurdów. O dziwo, nie skończyły się wraz z PRL-em. Proceduralność. Bylejakość. Konformizm. Okrutność obojętności. Z tego ponurego materiału, wyłania się przekonanie, że w określonych warunkach, w każdym człowieku może pojawić się bestia. Wystarczy najczęściej odrobina władzy, poczucie bezkarności, brak sprzeciwu ludzi na oczywiste zło. A jak wynika z wysłuchanych historii, owo zło się rozmnaża. Jest jak kula śniegowa. Pociąga za sobą coraz więcej ofiar. Ofiary zmienia w katów. Pojawia się zatem pytanie: co można zrobić? Jak to zmienić? Trzeba by chyba … nauczyć się znowu, jak być człowiekiem. Przypomnieć czym jest odwaga cywilna. Poczucie obowiązku i wiara we własną sprawczość. Uświadomić sobie, że jesteśmy tylko częścią całości i każdej osobie należy się szacunek. Dzisiaj to jest bardzo trudne. Ale tyle, zdecydowanie wystarczy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-05-2019 o godz 14:46 Sylwia dodał recenzję:
Każdy kto jest świadomy powinien przeczytać te książkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-04-2019 o godz 22:03 Wiktoria Rówińska dodał recenzję:
Wybierając dla siebie lekturę, ostatnio nawet nie pomyślałam o tym, by spróbować czegoś nowego i wyjść poza moją strefę komfortu, jeśli chodzi o gatunki książek – sięgałam po to, co aktualnie miałam pod ręką lub – przez minione miesiące chyba najczęściej – po lekkie, niezobowiązujące romanse, by trochę odetchnąć od maturalnej aury i ciężkich lektur związanych tematycznie z wojną i okupacją. Dlatego też podczas mojej wizyty w szkolnej bibliotece podjęłam całkiem spontaniczną decyzję, żeby zmierzyć się z czymś całkiem innym – ze zbiorem reportaży, o którym było dość głośno po jego publikacji. Działo się tak za sprawą tematów, jakie poruszały poszczególne z tekstów. I wcale się nie dziwię, iż wzbudziły zainteresowanie. Cały zbiór rozpoczyna się od rozmowy z obecną żoną Mariusza Trynkiewicza, która mnie – mówię to z ręką na sercu – wprawiła w prawdziwe osłupienie. Nie chcę za wiele zdradzać ciekawym jej stanowiska, ale wiedzcie, że jest to co najmniej niepokojące. Nie dowierzając, skonfrontowałam paru moich znajomych z tym krótkim tekstem (reportaż ten liczy jakieś czternaście stron), którzy również byli oszołomieni przez to, co właśnie przeczytali. W książce zawarty został tekst zatytułowany „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”, który ma niecałe dwadzieścia stron (sprawie zakonnic z Zabrza poświęcono więcej uwagi w osobnej książce o tym samym tytule) i z tego, co zostało opisane w skrócie w lekturze, o której dzisiaj mowa, wynika jasno, że dzieci w ośrodku wychowawczym traktowane były nieludzko, niczym w obozie. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy byli gwałceni, poniżani i przymuszani do wykonywania różnych czynności. Skąd w tych zakonnicach znalazło się tyle zła, pogardy, niezrozumienia i bestialstwa? Osobiście nie mieści mi się to w głowie. „Polska odwraca oczy” zwraca uwagę na rzeczy, które w naszym społeczeństwie są zamiatane pod dywan, wybielane; pokazuje niesprawiedliwość, która dotknęła wielu ludzi mimo ich niewinności lub chęci postępowania słusznie. Dla mnie książka ta w pewnym stopniu pozwala im mieć świadomość, że nie zostali sami w tym zepsutym świecie, mogą mieć wsparcie innych, nawet jeśli wydaje się to dla nich niemożliwe. Nie jest łatwo czytać o dramatach ludzkich, zwłaszcza jeśli mamy potwierdzenie, iż miały miejsce naprawdę. Jeszcze bardziej dołujące jednak jawi mi się to, iż taki los sprawiamy sobie sami nawzajem – gonieni ambicjami, żądzami, chciwością, zazdrością. Nie pozwólmy, by zawładnęły one naszym życiem i bądźmy po prostu ludzcy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy to my będziemy w sytuacji pozornie bez wyjścia. Według mnie, Justyna Kopińska z pewnością w jakimś stopniu osiągnęła swój cel – zmusiła społeczeństwo do dialogu m.in. na temat korupcji w zakładach karnych, policji, bestialskiego zachowania urzędników, pracowników ośrodków czy więzień. Teraz przyszła jednak pora na uświadomienie sobie, czy tak powinno być – jeśli nie, to co można z tym zrobić? Stać i niewinnie się przyglądać? W kwestii takich problemów zawsze znajdzie się winny, ale czy zostanie on ukarany, czy może zmieni tylko miejsce pracy i gdzieś indziej dalej będzie szerzył swoje nieludzkie zachowania, jednocześnie zamiatając swoją przeszłość pod dywan? I jak oni mogą z tym żyć? Z tymi oraz innymi pytaniami autorka pozostawia Czytelnika po zaznajomieniu się z jej reportażami. Uwierzcie mi, ich lektura jest niczym wylanie na siebie kubła z zimną wodą – automatycznie schodzi się na ziemię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-03-2019 o godz 08:10 wanda dodał recenzję:
Bardzo ciekawe, choć momentami emocjonalnie trudne do udźwignięcia teksty. Bardzo polecam wszystkim miłośnikom literatury faktu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-01-2019 o godz 09:11 Anonim dodał recenzję:
Bardzo mocna książka. Reportaże Pani Justyny otwierają oczy na wiele kwestii. Jeżeli szukasz lekkiej książki do poczytania, stanowczo nie jest to ta książka. Ale warta jest każdej minuty, która poswiecasz na czytanie. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-11-2018 o godz 23:06 Anonim dodał recenzję:
Książka skłania do refleksji. Lektura na dłuższe wieczory bo wciąga tak że nie można się oderwać a przytym nieduży się.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-11-2018 o godz 09:03 justyna dąbrowska dodał recenzję:
Książkę zakupiłam przypadkiem, jakoś tak wpadła mi w ręce w Empiku.....i od tego momentu jak tylko zaczęłam ją czytać nie mogłam jej już odłożyć, bo tak mnie wciągnęła. Na półce mam już wszystkie książki Pani Kopińskiej i czekam na kolejną która wyjdzie już jakoś na wiosnę. Literatura jest przeogromnie wciągająca, przejmująca, szokująca i dostarcza niezwykłych emocji i przemyśleń. Na 100% POLECAM!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-09-2018 o godz 22:05 Anonim dodał recenzję:
Trudne tematy, niewygodne historie które zdarzyły się w rzeczywistości. Książka pełna emocji do tego stopnia że odkładałam ją i ponownie wracałam.. Trochę nie na moje nerwy, ale gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-09-2018 o godz 14:07 aleksandrako dodał recenzję:
Bardzo lubię zbiory opowiadań i felietonów a ten jest jednym z moich ulubionych. Trudne tematy niewygodne historie które zdarzyły się naprawdę. Warto je poznać aby mieć też swoje danie a nie tylko powtarzać zaslyszane w tv czy prasie opinie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-07-2018 o godz 11:41 Effelinka dodał recenzję:
Oto moja przygoda z tą książką.Po udanych zakupach idę do kasy, Pani przy kasie poleca mi tą książkę, reportaż sobie myślę aaa bzdury będą ale wezmę jak tak Pani poleca. Nie żałuję wyboru. Miała rację, warta przeczytania i pozostawienia w swojej biblioteczce. Otwiera oczy na różne tematy, czyta się ją jednym tchem pomimo, że opisuje wiele trudnych spraw.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-06-2018 o godz 06:39 IWONA SOKALSKA dodał recenzję:
Lubie tego typu książki. Otwierają nam oczy na sprawy o których się milczy. Zwykły śmiertelnik nawet nie mam czasem o nich pojęcia. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-06-2018 o godz 11:51 Karolina dodał recenzję:
Autorka otwiera nam oczy. Otwiera nam oczy na sprawy o których media milczą
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Prawdziwe kolory Hannah Kristin
0/5
26,88 zł
39,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Zimowy ogród Hannah Kristin
4.6/5
25,94 zł
39,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Potęga podświadomości Murphy Joseph
3.8/5
19,44 zł
29,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Gdzie śpiewają raki Owens Delia
3.8/5
26,60 zł
39,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Słowik Hannah Kristin
4.4/5
23,99 zł
36,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Maryla z Zielonego Wzgórza McCoy Sarah
3.6/5
31,49 zł
39,90 zł
premium 26,60 zł
Inne z tego wydawnictwa Nocna droga Hannah Kristin
4.2/5
31,49 zł
39,90 zł
premium 26,60 zł
Inne z tego wydawnictwa Ślepnąc od świateł Żulczyk Jakub
4.4/5
23,99 zł
36,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Dziwne losy Jane Eyre Bronte Charlotte
4.5/5
29,49 zł
36,90 zł
premium 24,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Język niemowląt Blau Melinda , Hogg Tracy
4.0/5
16,19 zł
24,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji Milewski Piotr
4.4/5
33,99 zł
36,90 zł
premium 24,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Wichrowe Wzgórza Bronte Emily
0/5
29,49 zł
36,90 zł
premium 24,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Żona winiarza Harmel Kristin
5/5
34,99 zł
39,90 zł
premium 33,24 zł
Inne z tego wydawnictwa Potęga podświadomości Murphy Joseph
4.6/5
38,35 zł
59,00 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Duma i uprzedzenie Austin Jane
0/5
29,49 zł
36,90 zł
premium 28,01 zł
Inne z tego wydawnictwa Auschwitz. Szachy ze śmiercią Donoghue John
1.9/5
36,49 zł
39,90 zł
premium 34,66 zł
Inne z tego wydawnictwa Niezwykłe życie skóry Lyman Monty
0/5
32,99 zł
36,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Anglik w Poznaniu Aitken Ben
0/5
29,49 zł
36,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Moja siostra morduje seryjnie Braithwaite Oyinkan
0/5
27,49 zł
36,90 zł
premium 26,11 zł
Inne z tego wydawnictwa Emma Austin Jane
0/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 31,34 zł
Inne z tego wydawnictwa Lord John i sprawa osobista Gabaldon Diana
4.5/5
29,99 zł
32,90 zł
premium 28,49 zł
Inne z tego wydawnictwa Ucieczka z Auschwitz Pogożew Andriej
2.5/5
31,49 zł
34,90 zł
premium 29,91 zł
Inne z tego wydawnictwa Uśpiona namiętność Day Sylvia
3.7/5
31,99 zł
34,90 zł
premium 30,39 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.