Podzieleni (okładka  miękka, 10.2012)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

„Podzieleni” Neala Shustermana to rewelacyjny, wielokrotnie nagradzany thriller dystopijny, który nie tylko trzyma w napięciu do ostatniej strony, ale również zmusza do myślenia i zastanowienia się nad wartością ludzkiego życia.

„Podzieleni” to zapierająca dech w piersiach powieść, która przeraża niezwykłą wizją wykreowanego świata, w którym rodzice mogą oddać swoje dziecko do okrutnego procesu „podzielenia”. Poznaj wstrząsający świat, który być może jest bliżej niż nam się wydaje...

Druga Wojna Domowa toczyła się o prawa reprodukcyjne. Po latach krwawych walk między Obrońcami Życia a Zwolennikami Wolnego Wyboru uchwalono mrożący krew w żyłach kompromis: Życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia, aż do wieku lat trzynastu. Jednakże pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia, rodzice mogą zdecydować się na „podzielenie” swojego dziecka, wskutek czego, wszystkie jego organy zostają przeszczepione różnym biorcom. Można się zatem takiego dziecka pozbyć, jednak formalnie rzecz biorąc jego życie nie dobiega końca.

Connor sprawia swoim rodzicom zbyt wiele kłopotów, Risa, wychowanka domu dziecka, nie jest wystarczająco utalentowana, aby opłacało się ją utrzymać przy życiu. Levi natomiast jest dziesięciorodnym – dzieckiem poczętym i wychowanym przez religijną rodzinę w celu złożenia w ofierze w procesie podzielenia.

Connor, Risa i Levi - trójka nastolatków oddanych do podzielenia - uciekają z transportu i próbują uniknąć okrutnego losu. Połączeni przez los, wspólnie udają się w desperacką podróż napędzaną przez nieustanną walkę o życie. Jeśli uda im się przetrwać do osiemnastych urodzin – będą bezpieczni. Jednak w świecie, w którym system pragnie dopaść każdy kawałek ich ciała, pełnoletność wydaje się być bardzo odległa. 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1053293535
Tytuł: Podzieleni
Autor: Shusterman Neal
Wydawnictwo: Papierowy księżyc
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 448
Numer wydania: I
Data premiery: 2012-10-30
Rok wydania: 2012
Forma: książka
Indeks: 11794103
średnia 4,7
5
11
4
3
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
15 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
29-09-2012 o godz 13:53 przez: kasandra
Książka jest genialna!Od początku autor wprowadza nas w wizję przyszłości, która zmrozi Wam krew w żyłach a dalej robi się już tylko mroczniej i bardziej tajemniczo.W tych niesprzyjających warunkach przyszło walczyć naszym bohaterom.Akcja płynie wartko,napięcie jest dobrze stopniowane a często tragiczne wydarzenia wstrząsają czytelnikiem.Nie sposób chłodno czytać tej książki.To czego się dowiemy,doświadczymy i czego będziemy świadkami na długo nie da o sobie zapomnieć.Nie ma tu flaków i piły motorowej a mimo wszystko po plecach przechodziły mnie ciarki.Z pewnością będą nam towarzyszyć silne emocje, podobnie jak ciągłe pytania i próby zrozumienia tej strasznej rzeczywistości.Refleksji i tematów do przemyśleń tu nie zabraknie!Jest to trzymający w napięciu thriller psychologiczny o przerażającej wizji przyszłości.Książka o prawdziwej naturze człowieka, wolności, wartości życia i dylematach moralno-etycznych.Jaką wartość ma ludzkie życie? Kiedy się zaczyna i kiedy kończy? Warto przeczytać!
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
16-10-2012 o godz 16:22 przez: Natula
„Podzielonych” czyta się bardzo sprawnie, z całą pewnością jest to zasługa przystępnego języka oraz trafnego wyboru narratora wszechwiedzącego, który z wielką dokładnością oddaje stan psychiczny bohaterów, czyniąc z nich rzeczywiste istoty, domagające się prawa decydowania o własnym istnieniu. Do atrakcyjności książki przyczynia się również tajemnicza intryga, która jest zdumiewająca, a co najważniejsze, wreszcie dostajemy nietypową fabułę, która w pewnym stopniu bazuje na bieżących problemach globalnych. Kombinacja współczesnych zagadnień z nietypowym wątkiem i językiem propagandy w którym śmierć zastępuje eufemizm – zmiana, to strefa prowokująca do zadawania pytań natury etycznej oraz do rozważań o wartości życia. Dla mnie powieść Neala Shustermana była lekturą pełną napięcia, przeszywającą i melancholijną, jest to tak niezwykła opowieść, że polecam ją wszystkim czytelnikom, bez względu na wiek i światopogląd.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
03-10-2012 o godz 15:05 przez: Tirindeth
Podzieleni są doskonali - przede wszystkim poruszają odbiorcę, dogłębnie i niezaprzeczalnie zmuszając do konfrontacji z zagadnieniem wolności, istoty życia i człowieczeństwa. Autor stworzył przerażającą wizję świata, w którym życie nastoletniego dziecka jest mniej warte od życia płodu. W inteligentny i dający do myślenia sposób odwrócił o 180 stopni obecny problem sporów etycznych i moralnych dotyczących aborcji, prezentując rzeczywistość, w której rodzice mają prawo pozbyć się dziecka jak niechcianej rzeczy. Ponadto autor decyduje się na podjęcie trudnego i niedającego się jednoznacznie rozwiązać problemu, w którym nadrzędnym pytaniem będzie „czy człowiek ma duszę?” oraz tego, jak religia i społeczeństwo wpływają na naszą ocenę rzeczywistości. Czytelnik momentami ma ochotę wyć z rozpaczy, ponieważ nikt nigdy nie chciałby się znaleźć w tak absurdalnej sytuacji. Oto otrzymaliśmy historię „z krwi i kości” – taką, która poruszy zarówno młodszego, jak i starszego odbiorcę! Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
05-10-2012 o godz 00:54 przez: polska_joanna
Oto przyszłość z przestarzałymi już z perspektywy czasu odtwarzaczami mp3 i plazmami. Choć nie ma tam latających samochodów, nastała istotna zmiana - udoskonalono transplantologię i uchwalono Karę Życia z wszystkimi jej konsekwencjami. Wraz z Podzielonymi nadchodzi zupełnie inna wizja futurystycznych losów świata. Podzieleni to książka troszkę z początku przerażająca swoją wizją. Gdzie skryła się świadomość i ludzka dusza, jeśli umysł nie umarł ? Mimo tej antyutopijnej otoczki, to pokrzepiająca opowieść, często wywołująca uśmiech. Pomimo ponurego tematu powieści, są tam rozbrajające dialogi i sytuacje. To nie jedna z tych depresyjnych wizji przyszłości, nawet jeśli tak można wywnioskować z opisu. Taką powieść chciałam od dawna przeczytać. Będzie to dla mnie zdecydowanie jedna z lepszych premier tej jesieni, jeśli nie stanie się najlepszą z nich. Nie tylko antyutopia z zatrważająco dobrą akcją, ale opowieść zmuszająca zarówno do łez jak i do uśmiechu.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
18-03-2016 o godz 18:38 przez: Zaczytany w Książkach
Co zrobiłbyś, gdyby ktoś bez twojej wiedzy wydał cię na podzielenie, czyli jacyś ludzie zabraliby od ciebie pewne części ciała bądź narządy?


Neal Shusterman – amerykański autor książek dla młodzieży i dorosłych. Spod jego ręki wyszło wiele bestsellerów, z których najbardziej znaną powieścią są Podzieleni. Początkowo napisana jako samodzielna historia, ze względu na duży sukces i oczekiwania czytelników doczekała się właśnie kontynuacji w tomie drugim, a autor pracuje obecnie nad trzecią częścią, która zamknie trylogię Podzieleni. Prawa wydawnicze do Podzielonych zostały sprzedane do kilkunastu krajów. Trwają również prace nad ekranizacją książki. Neal Shusterman jest ojcem czwórki dzieci. Mieszka w Kalifornii.*

W książce pojawia się wiele problemów, m.in. fanatyzm religijny i nie akceptacja przez prawnych opiekunów.

Skutkiem Drugiej Wojny Domowej było uchwalenie kompromisu, że życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia aż do wieku lat trzynastu. Między 13 a 18 rokiem życia rodzice mogą zdecydować, czy ich dziecko zostanie podzielone, czyli jego organy zostaną wycięte i wszczepione komuś innemu.

Connor jest "trudnym dzieckiem", Risa wychowała się w domu dziecka, zaś Lec jest dziesięciorodnym, tj. dziesiątym dzieckiem swoich rodziców, które ma być złożone w ofierze Bogom. Praktycznie cudem zostają uratowani przed podzieleniem. Udają się w niebezpieczną podróż. Muszą wytrzymać tylko do swoich osiemnastych urodzin.

Czas akcji jest nieznany, aczkolwiek mniemam, że wszystko dzieje się w przyszłości. Miejsce również nie jest wskazane wprost. W utworze pojawia się motyw miłosny, ale nie jest on rozwinięty.

„Jedną z rzeczy, których się uczysz, kiedy żyjesz tak długo, jak ja jest to, że ludzie nie są wyłącznie dobrzy lub wyłącznie źli. Wkraczamy i wychodzimy z krainy ciemności i światła przez całe nasze życie.”

Connor stwarza problemy: nie do końca słucha się swoich rodziców, buntuje się… Cechuje go inteligencja, odwaga, nonkonformizm. Chce mieć wszystko pod kontrolą, wdaje się czasem w bójki, które wprawdzie rozwiązują pewne problemy, ale dałoby się ich uniknąć. Najpierw działa, potem myśli. Risa jest opiekuńcza, utalentowana, mądra, zaradna. Mimo iż wychowywała się w domu dziecka, jest – jakby to powiedzieć – "przystosowana do życia". Lev na początku pokazuje się nam jako fanatyk religijny, spokojny, ułożony człowiek, który słucha się swoich rodziców oraz nie wdaje się w konflikty. Przechodzi on przemianą. Czy wychodzi to jemu na dobre? Przeczytajcie sami!

Szczerze powiedziawszy nie spodziewałem się, że utwór ten pozytywnie mnie zaskoczy. Myślałem, że będzie to po prostu dobra książka, która miałaby pewne niedociągnięcia. Jest zupełnie inaczej. Od dziś uwielbiam tę powieść i szybko muszę zapoznać się z kolejnymi tomami. Najbardziej spodobał mi się pomysł oraz bohaterowie, którzy zostali bardzo dobrze wykreowani – zachwycają, szokują, są ekstrawaganccy.

Książka wywołuje wiele emocji, np. przerażanie, uczucie strachu czy pewnego rodzaju ulgę i radość.

Jedyną wadą Podzielonych jest korekta. Nawet ja znalazłem błędy. Nie są one bardzo bulwersujące i nie jest ich dużo, niemniej jednak są. Zalet jest wiele – począwszy od świetnej okładki, która bardzo mi się podoba, skończywszy na postaciach, fabule i języku.

Język utworu jest lekki, a styl autora ciekawy. Książka podzielona jest na kilka części, które poprzedza fragment jakiegoś innego dzieła czy wypowiedź bohaterów, który odnosi się do tego, co będzie się działo. Jak już wiele razy wspominałem – bohaterowie są superaśni!

Nie spotkałem się wcześniej z takim pomysłem, dlatego traktuję tę powieść jako oryginalną. Fabuła rozwija się w sposób spójny i logiczny. Narracja jest różna – czasem pierwszo-, a innym razem trzecioosobowa. Historia pierwszoplanowych postaci jest główną osią fabularną. W pewnej części jest ona wiernie przedstawiona (np. zachowanie bohaterów), aczkolwiek niektóre rzeczy na pewno zostały zmyślone, choć samo podzielenie niebawem może będzie w naszym realnym świecie powszechne.

Podsumowując: polecam głównie młodzieży!

Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego dziękuję wydawnictwu Papierowy Księżyc.

Tytuł: „Podzieleni”
Tytuł oryginału: „Unwind”
Autor: Neal Shusterman
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Projekt okładki: Krzysztof Krawiec
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Liczba stron: 445
Data wydania: sierpień 2012 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-61386-21-6
___________________________________________________________________________________

Źródło – okładka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-02-2018 o godz 14:47 przez: justrevding
Po Wojnie Moralnej, która toczyła się między Obrońcami Życia, a Zwolennikami Wolnego Wyboru świat jaki znaliśmy już nie istnieje. Uchwalono Kartę Życia, mówiącą, że życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia. Jednakże między trzynastym, a osiemnastym rokiem życia rodzice mogą podzielić swoje dziecko – oznacza to, że wszystkie jego organy zostaną przeszczepione różnym biorcom. Teoretycznie człowiek nie umrze, gdyż każda część jego ciała będzie nadal żywa. Pomimo, iż jest to książka z gatunku postapo, to nie da się nie zauważyć związku pomiędzy zdarzeniami jakie doprowadziły do uchwalenia Karty Życia oraz aktualną sytuacją polityczną w naszym kraju. Czyż wołanie o kategoryczny zakaz aborcji spotykający się ze sprzeciwem innych, postulujących o wolny wybór kobiety w tej kwestii nie brzmi znajomo? Możemy pomyśleć, że faktycznie jest jakaś analogia, jednak na pewno nikt nie posunąłby się do realizacji tak strasznego pomysłu jakim jest proces podzielenia. Czyżby? Na kartach powieści możemy przeczytać, że początkowo ludzie również sprzeciwiali się tej bestialskiej procedurze, jednak potem przystali na nią. Mimo, iż jest to powieść kierowana raczej do młodzieży, tudzież młodych dorosłych, myślę, że to lektura obowiązkowa także dla polityków – nie tylko polskich. Na kartach powieści poznajemy trzy główne postaci – Connora, Risę oraz Leva. Każdy z nich ma zostać podzielony, każdy z nich dowiedział się o tym w innych okolicznościach, jednak nie każdy sprzeciwia się swojemu losowi. Jedni chcą za wszelką cenę przeżyć, inni natomiast są dumni z tego, że to właśnie oni dostąpią zaszczytu bycia podzielonym. Poznajemy motywy oraz sposób myślenia jednych i drugich osób. Książka ta jest jedną wielką moralną walką, w której nic nie jest czarno-białe. Jest to jednak jeden z tych światów, w którym na pewno nie chciałabym się znaleźć. Akcja gna jak szalona i nie zwalnia ani na sekundę, a rozdział opisujący proces podzielenia mrozi krew w żyłach. Czytałam go dwa razy, a potem dość długo rozpamiętywałam. Uwielbiam Neala Shustermana za jego oryginalne pomysły. Tutaj też, zarówno idea jak i wykonanie są świetne. Po skończeniu lektury uważam jednak, że zabrakło mi „tego czegoś” w fabule – z tak świetnym pomysłem wątki mogłyby być jeszcze lepiej poprowadzone. Ale czepiam się tutaj już naprawdę drobnych szczegółów. Polecam tę pozycję każdemu, nie tylko młodzieży, zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Otwiera oczy i pozwala docenić to, w jakich czasach żyjemy i uzmysłowić sobie, że wcale nie mamy się aż tak źle. Zapraszam na bloga https://justrevding.blogspot.com/ oraz instagram - justrevding.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-03-2013 o godz 16:10 przez: Lena
Świat ,,Podzielonych” to świat, w którym wypaczono idee dawstwa organów. Tutaj nikomu nie kojarzy się to ze słowem ,,szlachetność”, a wręcz przeciwne: to strach, cierpienie i żal. W tej powieść osoby pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia mogą decyzją rodziców lub opiekuna zostać podzielone, czyli ich ciało zostanie rozczłonkowane, by za odpowiednią sumę zostać sprzedane i przeszczepione innemu pacjentowi.
W trakcie lektury nie wysnuwajcie zbyt pochopnych wniosków na temat żadnego z bohaterów. Autor kilkukrotnie wywraca do góry nogami całą historię. Gdy już nam się wydaje, że wiemy co mamy sądzić o danej postaci, pojawia się coś, co sprawia, że widzimy wszystko w innym świetle. To książka zmuszająca do refleksji. Neal Shusterman nie stworzył kolejnej antyutopii, która tak naprawdę nic nie wnosi. Jego powieść trzyma w napięciu do ostatniej strony, szokuje i porusza bardzo ważny temat: czy można w jakikolwiek sposób oszacować wartość ludzkiego życia?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-12-2012 o godz 19:43 przez: Sophie
A gdyby tak przyszło Wam żyć w świecie, w którym Wasze istnienie zależy wyłącznie od dobrej woli rodziców? Żyć w świecie, gdzie między trzynastym a osiemnastym rokiem życia czeka Was tylko strach o to, czy będzie jakieś jutro, czy też opiekunowie zadecydują, by poddać Was podzieleniu, czyli rozłożeniu na organy, które zostają przekazane do transplantacji? „Podzieleni” to historia o brutalności ukrytej pod pozorem niesienia pomocy ludziom. Opowieść o tym, jak wiele ludzie potrafią zaakceptować i realizować, mamiąc się prawością swoich czynów, by usprawiedliwić zbrodnię. Jest to również powieść o tym, jak bardzo wojna może zreorganizować obowiązujące zasady, jak bardzo może zmienić świat i ludzi. Autor miał naprawdę świetny, acz przerażający pomysł, który wieloma osobami może wstrząsnąć. Akcja jest wartka, wciągająca, ciekawa i miejscami wzruszająca, bohaterowie realistyczni, interesujący i nieprzewidywalni, a realia niepokojące.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-04-2016 o godz 00:00 przez: katinare | Empik recenzuje
Trochę przypadkowo rozpoczęta lektura, jednak niesamowicie wryła mi się w pamięć. Czytałam już różnego rodzaju powieści antyutopijne, ale Podzieleni to coś wyjątkowego i to pod każdym względem. Każda strona obfitowała w emocje, zmuszała do rozpamiętywania poszczególnych zdarzeń. Na uwagę zasługuje także obrazowość Podzielonych, co dodatkowo rozbudzało wyobraźnię. Jest to chyba jedna z najbardziej charakterystycznych powieści tego typu, mocna i wyraziście napisana, napisałabym nawet, że piekielnie dobrze. Ciekawe co przyniesie druga część, widzę bowiem że zapowiada się niezmiernie intrygująco.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-12-2012 o godz 19:58 przez: Magdalena Senderowicz
Ogółem książka mi się bardzo podobała, chociaż czuję lekki niedosyt. Nie wiem, czym jest to spowodowane, może faktycznie liczyłam na jeszcze nieco większą dawkę napięcia. Jednakże jeżeli macie ochotę na pełną akcji, przerażającą historię, która posiada momenty wbijające czytelnika w fotel to z pewnością powinniście po nią sięgnąć. Jestem pewna, że książka pochłonie Was na tyle, że po prostu wejdziecie do jej świata, może nie staniecie się podzielonymi, ale na pewno będziecie widzieć wszystko na własne oczy i odczuwać to, co w danym momencie czuli bohaterowie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-06-2014 o godz 00:00 przez: Dj api
Kto lubi tego typu prozę powinien być zadowolony z tej książki. Osobiście uważam, że jest to jedna z lepszych powieści jakie czytałem ostatnimi czasy. Autor moim zdaniem doskonale zadziwia i zwodzi czytelnika. Świat, który wykreował jest godzien podziwu. Bardzo spodobały mi się również postacie występujące w tej powieści. Zmieniałem na ich temat kilkakrotnie zdanie podczas czytania. Rewelacja!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-06-2013 o godz 15:28 przez: Amanda Górniak (Cassiel)
"Podzieleni" to właśnie jedna z takich perełek, która wywołuję lawinę emocji, przeraża, ale również pozwala się nią bawić w sposób twórczy i odległy od innych. Książki mają dusze, a ta jest bez wątpienia tego dowodem - warto się o tym przekonać na własnej skórze. Gorąco zachęcam do wejścia w świat, w którym podzielenie wydaje się tak normalne...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-03-2013 o godz 00:00 przez: Cooper
Pomysł na książkę na pewno ciekawy, gdyż opisania skutków stosowania prawa podzielenia żywej istoty nie podjął się jeszcze żaden pisarz. Podczas czytania można odnieść wrażenie, że życie w kraju, który stosuje takie przepisy byłoby czymś strasznym. Fabuła wzbudza niepokój i lęk, a tempo akcji nie pozwala na chwilę wytchnienia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-01-2013 o godz 14:59 przez: Sol
Książka tak mnie oczarowała i sprawiła, że po jej zakończeniu nadal miałam przed oczami sceny się w niej rozgrywające. Więc jeżeli ktoś lubuje się w antyutopiach to zapraszam do jej przeczytania, gdyż pominięcie tej pozycji jest wielkim grzechem! Zdradzę jeszcze, że jest to jedna z najlepszych książek tego gatunku!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-01-2015 o godz 00:00 przez: Herrori
To jedna z niewielu książek z gatunku fantastyki, jakie czytałam. Nie jestem fanką takiej tematyki, ale "Podzieleni" to zupełnie coś innego. Jestem zachwycona pomysłem, który z jednej strony jest zupełnie nierealny, a z drugiej strony porusza do granic możliwości. Polecam wszystkim - dla mnie lektura obowiązkowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Podobne do ostatnio oglądanego