Po bandzie czyli jak napisać potencjalny bestseller (okładka  miękka, 09.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

„Po bandzie” to pierwszy kompleksowy polski poradnik dla pisarzy początkujących, średniozaawansowanych, a także dla tych, którzy uważają się za zaawansowanych i myślą, że o pisaniu wiedzą już wszystko.

Z książki dowiesz się między innymi:

 • jak zacząć i jak doprowadzić swój pisarski projekt do szczęśliwego końca
 • jak wykreować fascynujących, niezapomnianych bohaterów
 • jak ułożyć fabułę, poprowadzić narrację i zbudować najlepszy możliwy dialog
 • jak napisać scenę erotyczną oraz wykreować porywającą intrygę
 • jak być dowcipniejszym pisarzem i w pełni wykorzystać poczucie humoru, które masz
 • jak uniknąć pisarskiego bloku i kontynuować mimo przeciwności
 • dlaczego wybór miejsca akcji jest kluczowy i jak tworzyć najlepsze dekoracje
 • czy zasada „Pokazuj, nie stwierdzaj” zawsze się sprawdza

Dodatkowo książka zawiera rozmowy:

 • ze specjalistką od prawa autorskiego – żebyś wiedział, jaka umowa jest dla ciebie najlepsza
 • z agentką literacką – żebyś mógł zdecydować, czy warto mieć agenta od razu, czy lepiej poczekać
 • z redaktorką wydawnictwa – żebyś wiedział, na czym tak naprawdę polega współpraca z wydawcą i redaktorami

Książka przedstawia najnowocześniejsze podejście i jest dziełem opartym w dużej mierze na teorii i praktyce Jakuba Winiarskiego, pisarza od kilku lat będącego też najskuteczniejszym polskim nauczycielem „creative writing”, którego uczniowie, jak Marta Zaborowska, Nikodem Pałasz czy Katarzyna Kołczewska zdobywają serca czytelników. Zaproszona do projektu Jolanta Rawska wzbogaciła „Po bandzie” o inny punkt widzenia – wszystko po to, aby każdy mógł wybrać, co dla jego pisania najlepsze.

ID produktu: 1113316208
Tytuł: Po bandzie czyli jak napisać potencjalny bestseller
Autor: Winiarski Jakub , Rawska Jolanta
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 608
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-09-24
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 42 x 247 x 178
Indeks: 17933667
średnia 4,4
5
5
4
1
3
2
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
05-10-2015 o godz 09:55 przez: Radek19 | Zweryfikowany zakup
Jak dotąd, to najlepsza książka z poradników o pisaniu, jakie czytałem.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
25-10-2015 o godz 16:59 przez: Ewelina Dyda
Działające i powstające szkoły kreatywnego pisania oraz regularne lub okazjonalne kursy, na których adepci pisarstwa mogą szkolić warsztat, świadczą dobitnie o tym, że literatura także może mieć charakter rzemieślniczy. Mimo że rzemieślnicze podejście do literatury wielu osobom może wydawać się optyką niewłaściwą – do tego grona z pewnością należą ci, którym literatura kojarzy się ze zjawiskiem wyższym, powołaniem, natchnieniem i innymi romantycznymi cechami – to efekty warsztatów i kursów kreatywnego pisania świadczą same za siebie. Wielu popularnych autorów korzysta lub korzystało z tego typu pomocy. Przywołajmy chociażby popularną szwedzką pisarkę Camillę Lackberg, której droga do sławy i statusu jednej z popularniejszych autorek kryminalnych zaczęła się właśnie od przygody z warsztatami kreatywnego pisania. Jej casus, jak i wielu innych, świadczy o tym, że tego typu szkolenia mają sens i po ich ukończeniu faktycznie można zostać wydawanym i czytanym autorem. Co więcej, warsztaty te prowadzą przeważnie praktykujący pisarze, więc wiedza, którą przekazują jest z pierwszej ręki i stanowić może bardzo przydatną wskazówkę dla pisarzy dopiero aspirujących. Uzupełnieniem szkoleń natomiast mogą okazać się podręczniki traktujące o pisaniu. Wielu autorów bardzo chętnie chce się dzielić swoim doświadczeniem pisarskim, stąd na księgarskich i bibliotecznych półkach znajdziemy wiele takich pozycji. Piszą zarówno ci, których dzieła możemy określić jako literatura z wyższej półki, jaki i ci popularni. Każdy chyba zna książkę Stephena Kinga „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”.

„Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller” Jakuba Winiarskiego i Jolanty Rawskiej jest właśnie propozycją podręcznika uzupełniającego wiedzę wyniesioną z warsztatów kreatywnego pisania. Ale nie tylko. To także doskonałe kompendium wiedzy dla osób, które z warsztatami nie miały nigdy do czynienia, bowiem na około sześciuset stronach autorzy wyczerpująco piszą o najważniejszych zagadnieniach związanych z zawodem pisarza. Zaczynają od pomysłu na bohatera i fabułę, a kończą na takiej kwestii jak umowa z wydawnictwem. Przyszły adept pisarstwa dowie się mi.in. ja wykreować fascynującego bohatera, jak wymyślić i poprowadzić fabułę, czy jak stworzyć dekoracje, w których będzie rozgrywać się akcja jego powieści. Posiłkując się wielorakimi przykładami, autorzy wskazują błędy jakie najczęściej popełniają początkujący pisarze. A przykłady pochodzą oczywiście z literatury: tej popularnej, jak i wysokiej. Fakt, że książka posiada dwóch autorów, sprawia że mamy w niej swoistego rodzaju dwugłos o odmiennym brzmieniu. Fragmenty autorstwa Jakuba Winiarskiego pisane są stylem dość bezpośrednim, ponieważ autor mówi do czytelnika wprost, dając złudzenie intymnej rozmowy. Natomiast fragmenty napisane przez Jolantę Rawską bardziej przypominają język charakterystyczny dla opracowań naukowych. Jednakże jest to język zrozumiały, nie naszpikowany naukową terminologią, więc każdy ma szansę wczytać się bez przeszkód w jej wypowiedź. Dodatkowo teksty czysto teoretyczne inkrustowane są praktycznymi ćwiczeniami pobudzającymi kreatywność, tak przecież ważną w zawodzie pisarza. Oprócz wskazówek czysto warsztatowych, znajdziemy także wielorakie tematy do przemyślenia, dotyczące naszego życia – wszak pisarz, chcąc kreować wiarygodne historie, musi trochę o życiu wiedzieć. Ponadto znajdziemy tu również kwestie odnoszące się do poprawności językowej, charakterystykę utworów epickich, a także sugestie jak pisać z humorem czy dobrze kreować różnego rodzaju sceny, pojawiające się najczęściej na kartach literatury. Ale uwaga: „Po bandzie” jest książką o literackich mechanizmach charakteryzujących głównie literaturę popularną, chociaż – jak zaznaczyłam wyżej – autorzy posługują się również przykładami z literatury wysokiej. Celem tej książki nie jest bowiem nauczenie tworzenia literatury wysokiej – talentu niestety nie można nauczyć, trzeba go posiadać – ale nauczenie pewnych chwytów, które charakteryzują poczytną literaturę. Tak więc każdy, kto pisze z myślą o czytelniku, o tym, aby jego książka była poczytna, i ma choć podstawowe predyspozycje w tym kierunku, to po lekturze książki Winiarskiego i Rawskiej z pewnością będzie lepszym pisarzem.

Ale według mnie „Po bandzie” nie jest książką tylko dla aspirujących pisarzy. Charakter wiedzy, która jest w niej zawarta, zainteresuje z pewnością także osoby zainteresowane po prostu literackimi mechanizmami. To także nieodzowne kompendium dla osób na serio zajmujących się literaturą, piszących o niej, czy się nią pasjonujących. To ciekawe, bo z perspektywy warsztatu, spojrzenie na literaturę, które warto poznać. Polecam.

Ewelina Dyda

Blog:
http://ewelinadyda.booklikes.com/

Facebook:
https://www.facebook.com/recenzjeliterackie

Instagram:
https://instagram.com/poczytajnia/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
13-10-2015 o godz 19:54 przez: zaczytana_19

Na księgarskich półkach z pewnością można znaleźć wiele poradników poprawnego pisania, które poruszają najważniejsze zagadnienia. Czy są one jednak wyczerpująco opisane, rozebrane ze zbędnej teorii, w którą zawija się wszelkie zasady – również te dotyczące pisania? Nie wiem. Sami musicie się przekonać, bo mi akurat wystarczy poradnik Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller.

Tytuł: Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller
Autor: Jakub Winiarski, Jolanta Rawska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Jakub Winiarski jest prozaikiem, krytykiem literackim, poetą i nauczycielem pisania. Prowadzi liczne szkolenia oraz kursy. Jest redaktorem naczelnym "Nowej Fantastyki" oraz "Fantastyka Wydanie Specjalne". Wyszkolił wielu sławnych pisarzy, a teraz przy współpracy z Jolantą Rawską stworzył pierwszy kompleksowy poradnik dla pisarzy. Ta publikacja znalazła się na szczycie książek, które chciałam przeczytać – w końcu z pisaniem wiążę swoją przyszłość.

Książka Po bandzie... jest podzielona na trzy części. Pierwsza poświęcona jest początkującym i omawiane są w niej podstawowe zagadnienia związane z pisarstwem. Możemy się dowiedzieć między innymi jak stworzyć głównego bohatera, jak w ogóle zacząć pisać książkę i jak się do tego przygotować. Cała książka przepełniona jest złotymi radami, które naprawdę warto wykorzystać. Jakub Winiarski porusza w niej każde zagadnienie, które ma za zadanie ukierunkować przyszłego autora.

W drugiej części zostały opisane bardziej zaawansowane zasady, które są potrzebne autorowi wiedzącemu, o czym tak naprawdę chce pisać. Bardzo szczegółowo zostały opisane sposoby tworzenia scen erotycznych oraz humorystycznych. Jakub Winiarski pokazuje nam, czym tak naprawdę jest istota pisania. Ostatnia część natomiast poświęcona jest redagowaniu gotowego już tekstu oraz – co jest niezwykle pomocne – wydaniu potencjalnego bestsellera. Zawarte są tam również informacje o self-publishingu, agencjach literackich oraz wiele innych przydatnych wskazówek.

Czemu ten poradnik jest wyjątkowy? Przede wszystkim dlatego, że jest napisany bardzo przystępnym, miejscami humorystycznym językiem, dzięki czemu łatwiej przyswaja się zasady. Dodatkowo książka jest pokaźnych rozmiarów, ale nie trzeba się obawiać ściany tekstu, przez którą trzeba przebrnąć. Po bandzie... zawiera również ćwiczenia, dzięki którym możemy w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę, wypowiedzi sławnych pisarzy, wywiady cytaty, służące jako przykłady oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Nasze ego chce być chwalone, pieszczone, doceniane. A czego potrzebuje dzieło? Dzieło chce być udoskonalane, poprawiane, wznoszone na coraz wyższy poziom.

Bardzo mi się podobało to, że Jakub Winiarski w prosty sposób pokazuje jak trafić do czytelnika. Mówi, że wcale nie trzeba posługiwać się językiem naukowym, żeby napisać bestseller. Trzeba mieć przede wszystkim pomysł i jakie takie pojęcie o tym, co się robi. A wszystkiego innego można się nauczyć oraz doszlifować i udoskonalić. Upadek nie zawsze oznacza koniec, a w przypadku pisarza może stanowić zupełnie nowy początek.

Jak wiesz albo jak przeczuwasz: coś siedzi w pisarzu. Siedzi w tobie coś, co każe ci pisać, a następnie to, co napisałeś, pokazywać ludziom, a w końcu: szukać wydawcy. Siedzi w tobie coś, co każe ci spojrzeć z radością lub krytycznie na to, co udało ci się napisać.

Poradnik mogłabym polecić wszystkim i to nie tylko tym, którzy piszą lub planują pisać. Dlaczego? Po lekturze Po bandzie... możecie w zupełnie inny sposób spojrzeć na pracę pisarza. Mało tego – możecie odkryć, że coś w was jednak siedzi i choć jest głęboko ukryte, to może wydostać się na zewnątrz, siejąc spustoszenie. Mam oczywiście na myśli pisarskiego świra. Każdy może wykorzystać te rady nie tylko w książkach, ale również w opowiadaniach lub innych krótkich formach pisemnych. Jeżeli więc tylko macie ochotę i chcecie uporządkować myślowy chaos, to zachęcam do czytania tej książki. I piszcie, czy coś w was siedzi, bo jestem ciekawa. Na koniec cytat, który zostanie ze mną na dłużej.

Styl jest formą klęski autora w jego starciu z językiem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-10-2015 o godz 12:28 przez: Joanna Korneta
„Po bandzie” jest książką o charakterze poradnikowym, ale zarazem mającą ambicje kompendium wiedzy o tym, co każdy początkujący pisarz wiedzieć powinien. Jakub Winiarski szuka niezawodnej struktury powieści, która będzie mogła stać się hitem na rynku wydawniczym. Oczywiście nie mówi, o czym pisać: ci, którzy nie mają swojego pomysłu na fabułę, będą musieli obejść się smakiem lub skorzystać z szeregu licznych przykładów, by wypracować na ich podstawie własne inspiracje. Zajmuje się za to, i to w bardzo szerokim zakresie, sprawdzaniem, jak pisać. Analizuje po kolei rozmaite elementy dobrej powieści: tłumaczy, jak powinien być skonstruowany bohater, jaką narrację wybrać, czy stawiać na opisy, czy na dialogi… w zasadzie rozwiewa wszystkie wątpliwości młodych i niedoświadczonych twórców, a przy okazji zmusza ich do ćwiczeń nad własnym warsztatem. To element ważny w każdym poradniku, a tylko od odbiorców zależy, czy zastosują się do wskazówek i podejmą wyzwanie związane z pracą nad sobą. Winiarski prowadzi opowieść zajmująco: jest autorem, który czerpie wiedzę z prowadzonych przez siebie warsztatów twórczego pisania, te doświadczenia przekuwa teraz na olbrzymi (i wartościowy) tekst. Na rynku wydawniczym wyróżnia go jeszcze coś: przeprowadzenie autora przez całą ścieżkę aż do publikacji książki: pisze o umowach wydawniczych, o kontaktach z potencjalnymi wydawcami, o self-publishingu czy o agencjach autorskich. Odpowiada na najczęściej powracające wątpliwości (ile procent od sprzedanego egzemplarza powinien otrzymać autor?) i usiłuje nauczyć pisania od podstaw. Sekunduje mu w tym Jolanta Rawska – „Po bandzie” miejscami zamienia się w poradnik, miejscami w dyskurs teoretycznoliteracki, ale jest to z pewnością książka, która zaspokoi ciekawość wielu twórców.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-10-2015 o godz 00:00 przez: Agnieszka Kucharska
Poradnik bardzo fajny, ciekawy, przystępnie napisany. Dla kogoś kto chce nauczyć się pisać bardziej profesjonalnie to świetna sprawa. Poradnik ma bardzo uniwersalny charakter i myślę że każdy znajdzie w nim coś co okaże się dla niego przydatne. Nawet jeśli jesteśmy początkującymi pisarzami i piszemy bloga a chcemy przyciągnąć, zainteresować potencjalnych czytelników.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-11-2015 o godz 00:00 przez: Rainea
Poradników teraz wiele i dotyczą praktycznie każdej dziedziny życia. Ten akurat bardzo przypadł mi do gustu i dość mocno zaciekawił. Pisanie jest moją pasją, a w tej książce znalazłam sporo interesujących mnie wskazówek, jednocześnie podanych przystępnie. Poradnik kreatywnego pisania bardzo wyczerpująco traktuje temat.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Winiarski Jakub

Archipelag islam. Czas Koranu, czas zmiany ,
okładka  twarda, 01.2018
4.6/5
(4,7/5) 0 recenzji
36,44 zł
49,90 zł
Kronika widzeń złudnych
okładka  twarda, 10.2004
0/5
(0/5) 2 recenzje

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Gra w ludzi
4.2/5
26,22 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Arabskie opowieści
5/5
31,28 zł
44,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Autoboyography
4.4/5
28,21 zł
43,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Doktor sen
5/5
12,07 zł
14,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czarny flaming
4.2/5
29,19 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa One Last Stop
4.3/5
26,93 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Odwet
4.9/5
29,17 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Billy Summers
4.7/5
28,85 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Carrie
5/5
11,72 zł
16,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Za kratami
4.8/5
27,23 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Bruno Whatever
4.2/5
25,92 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dom
5/5
29,82 zł
44,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego