Pięść Dawida. Tajne służby Izraela (okładka  miękka, 2015-07)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Izrael to państwo-twierdza. Nie ma takiego drugiego na świecie, w którym aparat służb specjalnych byłby aż tak rozbudowany i tak wszechwładny. To państwo w państwie, tajne i doskonale zorganizowane. To właśnie jego funkcjonariusze - agenci działający „pod przykryciem”, członkowie ekip likwidacyjnych, komandosi, odbijający samoloty z rąk porywaczy - są bohaterami tej książki.

Artur Górski, znany dziennikarz i autor bestsellerowych książek o polskiej mafii, opisał ten najskuteczniejszy system wywiadowczy świata przez pryzmat losów konkretnych ludzi, których poznał w Izraelu. Rozmawiał m.in. z byłymi agentami, twórcami Krav Magi, komandosami i synem konstruktora pistoletu uzi. Wziął udział w szkoleniach, z którymi może się równać jedynie morderczy trening amerykańskich Navy SEALs. 

W efekcie powstała fascynująca opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach służb specjalnych Izraela, niewyjaśnionych zdarzeniach i ludziach, którzy udaremnili niejeden zamach.

Tytuł: Pięść Dawida. Tajne służby Izraela
Autor: Górski Artur
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 268
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-07-01
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Indeks: 16830011
średnia 3,9
5
16
4
15
3
8
2
1
1
4
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
32 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
02-09-2016 o godz 13:12 przez: sliwczan | Zweryfikowany zakup
książka przybliża nam struktury wywiadowcze Izraela i nie tylko. Są historie szpiegów itp. aczkolwiek jak by autor rozwinął niektóre tematy to z pewnością bym się nie obraził. Mimo to polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-07-2015 o godz 08:37 przez: Maciej Samolej
Mossad. Kto nie słyszał tego słowa? Budzące zawiść, wstręt, przerażenie. Nigdy nie konotujące kpiarskiego spojrzenia czy pogardy dla umiejętności. Mossadowi przypisuje się wszystkie tajne operacje współczesnego państwa Izrael – współczesnej Sparty, rządzonej przez polityków, wcześniej będących wojownikami – jak pisze w swojej książce Twierdza Izrael Patrick Tyler. Oczywiście nie jest to prawdą, gdyż oprócz Mossadu istnieje wywiad izraelskiej armii – Amman, kontrwywiad – Shin Beth, jednostki komandosów takie jak Sayaret Matkhal i wiele innych służb, pilnujących bezpieczeństwa obywateli nowej ziemi obiecanej. Na pewno ziemi znienawidzonej przez jej sąsiadów – Syrię, Liban, Irak, Jordanię, Egipt oraz przez jej mieszkańców – Palestyńczyków. Izrael formalnie nie prowadzi już działań wojennych przeciwko państwom arabskim, a jedynym jego wrogiem jest terroryzm, tym niemniej, bardzo wiele zależy właśnie od jakości tajnych i specjalnych służb, które starają się trzymać ( i tak naprawdę trzymają) rękę na pulsie. O nich właśnie jest książka Artura Górskiego, wydana przez krakowski Znak.
Autor – reporter, dziennikarz, który zasłynął z książek o polskiej mafii ( słynny wywiad z Masą, wydany również przez wydawnictwo Znak) wszedł w świat izraelskich, tajnych służb od kuchni – od konkretnych ludzi. W Izraelu uczestniczył min. w szkoleniu Krav Maga –izraelskiej sztuki walki, rozmawiał z synem legendarnego konstruktora broni Uziela Gala – („pana od UZI” – serii pistoletów maszynowych), spotykał byłych agentów Mossadu, Ammanu, Shin Bethu, byłych operatorów jednostek specjalnych takich jak wspomniany wcześniej Sayaret Matkhal, ale i tych mniej znanych – Flotylla 13 (izraelscy navy seals) czy jednostka 5105 – Shaldag. Jego respondenci bez ogródek opowiadali o niektórych szczegółach tajnych operacji z jednym zastrzeżeniem: „ Nie pytaj nas o wszystko. Rządy się zmieniają, ale procedury nie. Pewne rzeczy mają klauzurę utajnienia na zawsze. Podpisaliśmy się pod tym. mamy nadzieję, że nas dobrze zrozumiałeś?” mówili byli agenci, szelmowsko uśmiechając się do Górskiego podczas wywiadów.
Książka jest dobrze napisana. W końcu pisał ją dziennikarz. Styl jest wartki, nie ma w niej dłużyzn, choć niektóre rozdziały i mozolne kreślenie tła niektórych operacji specjalnych może wydawać się nużące. Górski opisuje min. tajniki powstania pistoletu maszynowego UZI, systemu Krav Maga, operacji odwetowej z 1972 roku, gdy Izrael po masakrze na olimpiadzie w Monachium, gdzie zamordowano olimpijską drużynę Izraela, wysłał oddział zabójców w celu ukarania winnych ( na kanwie tej historii Steven Spielberg nakręcił film Monachium z Erickiem Baną w roli głównej – film jest rema’kem filmu Miecz Gedeona ) i wiele innych historii, jak chociażby wywiad z człowiekiem, który osobiście schwytał Adolfa Eichmanna Petera Zvi Malkina – był on agentem Mossadu wyszkolonym specjalnie w obezwładnianiu osób, wyznaczonym przez dowodzących akcją do powalenia i unieruchomienia nazistowskiego zbrodniarza, w celu założenia mu kajdanek i dalszego porwania na proces do Jerozolimy.
Historycy przyczepią się zapewne, iż książka ma charakter popularno naukowy. Ktoś może wytknąć autorowi Pięści Dawida, że w przypisach cytuje własne lub cudze artykuły z miesięcznika Focus – raczej niewiele mającego wspólnego z naukowością. Jednak pamiętajmy – książka nie aspiruje do rangi doktoratu o tajnych służbach Izraela, nie jest jedynym dziełem w tym temacie. Na naszym rynku wydawniczym w ostatnich latach pojawiła się książka Yvonnick Denoel Sekretne wojny Mossadu, która obok Szpiegów Gideona. Tajna historia Mossadu Gordona Thomasa czy Mossad. Najważniejsze operacje izraelskich tajnych służb Michaela Bar- Zohara jest kolejną książką poświęconą tajnym służbom Izraela. Książka Górskiego nie wnosi zatem nic nowego, aczkolwiek to od niej powinno się zacząć pogłębioną lekturę na temat Mossadu i tajemniczego świata szpiegów Izraela. Tamte pozycje to danie główne, które powinna poprzedzić przystawka. A za takową uznać należy książkę Pięść Dawida Artura Górskiego.

Maciej Samolej
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
4/5
15-07-2015 o godz 11:48 przez: Krzysztof Borzęcki
Artur Górski jest autorem kilku książek traktujących o polskiej mafii. Tym razem prezentuje pozycję dotyczącą służb wywiadowczych Izraela.

Kiedy jest mowa o agencjach wywiadowczych to zawsze jest przywoływany Mossad, który w opinii wielu ludzi związanych z tą branżą uchodzi za niezwykle skuteczny. Nie bez znaczenia jest tu także fakt, że podobne skojarzenia są podtrzymywane przez liczne filmy sensacyjne, które jednak z prawdą nie mają zbyt wiele wspólnego.
Jestem wielbicielem lektur, które poruszają tematy agencji wywiadowczych, działań specjalnych i tym podobnych. Przy czym preferuję tutaj literaturę faktu, gdyż wyobrażenia niektórych autorów na temat "szpiegów" są kompletnie oderwane od rzeczywistości. Kiedy więc pojawiła się okazja zrecenzowania "Pięści Dawida" bardzo chętnie z niej skorzystałem. Po lekturze mogę powiedzieć, że się nie zawiodłem. Autor wziął sobie za cel pokazanie, że nie jedynym Mossadem Izrael stoi. Będąc w permanentnym stanie wojny z sąsiednimi krajami państwo żydowskie musiało stworzyć odpowiednie struktury, które byłyby w stanie w odpowiedni sposób przewidzieć zagrożenie, usunąć je lub mu przeciwdziałać oraz w ostateczności odpowiedzieć siłowo. Dziennikarz przedstawia kilka (hasło na okładce "Wszystkie służby Izraela, nie tylko Mossad " jest trochę na wyrost) innych służb oraz jednostek, nie tylko wojskowych, które nie są szeroko znane, a warto o nich usłyszeć. Oczywiście te, o których powszechnie wiadomo, również mają tu swoje miejsce. Na szczęście przy ich prezentacji nie opisuje szczegółowo akcji o których słyszeliśmy typu polowanie na zbrodniarza nazistowskiego Adolfa Eichmanna czy odbicie zakładników na lotnisku w Entebbe. Nie pomija ich zupełnie, gdyż nie jest to możliwe, lecz ogranicza się do najistotniejszych informacji. Nie zawsze opisywane operacje były sukcesem - jest to plus tej pozycji, gdyż nie jest laurką, lecz rzeczywistym przedstawieniem realiów agencji. Oprócz tego dostajemy wywiad z synem konstruktora najsłynniejszego izraelskiego pistoletu maszynowego czyli uzi oraz rozdział poświęcony systemowi walki wręcz Krav Maga, który w wielu krajach jest wykorzystywany do szkolenia służb. Istnieje też odmiana cywilna, która bazuje na nieco innych działaniach.
Jest jedna istotna kwestia z opisywaną pozycją. Zawarto w niej bardzo szeroki zakres tematyki, lecz ze względu na raczej niedużą objętość poszczególne zagadnienia nie są są opisane zbyt dogłębnie. Wobec powyższego tę książkę należy traktować nie jako encyklopedyczne kompendium, lecz jako podstawę do sprawdzenia czy dana tematyka nas interesuje. Autor kilkukrotnie wskazuje książki lub artykuły, dzięki którym można poznać szczegóły akcji lub bardziej zapoznać się ze specyfiką konkretnej formacji. A muszę was zapewnić, że jest co poznawać. Pomimo, że Izrael nie jest zbyt wielkim krajem to jednak jest tam całkiem sporo instytucji lub pododdziałów, które zajmują się działaniami wywiadowczymi i specjalnymi, np. jednostka dedykowana do ochrony lotnisk, do której się dostać jest niezwykle trudno.
Podoba mi się okładka tej pozycji - przyciąga oko kolorami i dobrze wygląda na półce, a ze względu na układ graficzny stron zawartość przypominała mi strony z "Najemnika".
Styl autora jest łatwo przyswajalny, choć kilkukrotnie przypomina o rzeczach, które opisywał we wcześniejszych rozdziałach. Kilka z nich jest otwieranych przez "scenki rodzajowe", które są wymysłem autora bez pokrycia w rzeczywistych źródłach. Komuś może się to podobać - mi nie specjalnie przypadło do gustu.
Podsumowując - jest to zachęcająca pozycja dla osób, które interesują się służbami specjalnymi i chciałyby dowiedzieć się czegoś o tych z Izraela. Książka stanowi dobre wprowadzenie do tej tematyki.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Znak.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-08-2015 o godz 02:53 przez: Pani filolog
Artur Górski, twórca książek zawierających rozmowy z Masą o polskiej mafii, skonstruował opowieść o Izraelu jako o państwie-twierdzy, w którym służby specjalne tworzą doskonale zorganizowany tajny świat. W świecie tym opowieści o Bondzie wydają się dość mdławą historyjką. Jak czytamy na tylnej części okładki: „To właśnie jego [państwa – K.B.] funkcjonariusze – agenci działający «pod przykryciem», członkowie ekip likwidacyjnych, komandosi odbijający samoloty z rąk porywaczy – są bohaterami tej książki”. Autor zarysował obraz tego świata posługując się zdarzeniami, w których uczestniczyli wybrani bohaterowie książki, z którymi to Górski miał okazję rozmawiać. Wśród nich można znaleźć m.in. byłych agentów, twórców Krav Magi, syna konstruktora uzi, komandosów. Opisał też wiele historii, za którymi stały izraelskie służby specjalne, chociażby operację „Most”, w której uczestniczyło polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, czy „uprowadzenie” Egipcjanom radzieckiego radaru P-12. Górski opisał akcje nie tylko najbardziej popularnego Mossadu, ale również służb takich jak Aman, Sayeret Matkal czy Yamam. Pozwala również dowiedzieć się na przykład, do czego przydaje się sztuka walki zwana Krav Magą, poznać historię powstawania słynnej broni uzi, która wystrzeliwuje 600 pocisków na minutę, a także prześledzić losy interesujących postaci, np. Eli Cohena (który odgrywając rolę arabskiego biznesmena przez lata pozyskiwał informacje od syryjskich polityków) czy Catherine Vitinger (która twierdziła, że była agentką Mossadu i przeprowadzała egzekucje na terrorystach, a z którą związku sam Mossad się wyparł).

Każdy rozdział książki jest krótką historią, a ich mozaika tworzy – najczęściej poprzez tzw. „human story” – obraz niebezpiecznego i bardzo mało znanego zresztą systemu wywiadowczego Izraela. Każda z opowieści wciąga czytelnika, pozwala przenieść się w świat, o którym istnieniu coś więcej wiedzą nieliczni. Reportaż przedstawia świetnie wyszkolone jednostki, dla których powiedzieć „nie ma rzeczy niemożliwych” to pokusić się o pewne nadużycie.

Wiele faktów może stanowić problem dla laika zupełnie niezainteresowanego historią służb Izraela, a także samego Izraela, jednak Górski przedstawia każdą historię w oparciu o tło historyczno-społeczne, dzięki czemu reportaż ten jest w pełni zrozumiały i tworzy spójny na swój sposób wizerunek izraelskiego wywiadu. Wywiadu, który stał się swoistą wizytówką Izraela, legendą, którą inspirowali się twórcy filmów i różnoracy pisarze.

Książkę czyta się trochę jak sensacyjną powieść. Wciąga i skłania do zastanawiania się nad funkcjonowaniem tego typu służb, a także mediów, które nie zawsze dostarczają nam pewnych informacji. Generalnie ujmując czyta się ją dobrze. Widać, że autor włożył dużo pracy w uzyskanie materiałów do jego stworzenia (włącznie z udziałem w specjalnym szkoleniu), chociaż z drugiej strony sporo jest też faktów znanych już opinii publicznej. Odbiór reportażu zapewne zależy od tego, czy czytelnik miał już do czynienia z tą tematyką.

Historie są przedstawione w sposób nieco nazbyt pobieżny. Pozostawiają niedosyt, chciałoby się przeczytać je w bardziej rozbudowanej wersji. Skakanie po tematach i krótkość tych rozdziałów sprawia wrażenie chaosu, co z jednej strony, jak wcześniej wspomniałam, odpowiada za mozaikowy obraz, a z drugiej zaburza nieco proces czytania i rozumienia opowieści.

O książce tej mogłabym powiedzieć, że nie pozwala się wgłębić i zakorzenić w tematyce, ale wyznacza pewne tropy, którymi zainteresowany czytelnik może samodzielnie już podążyć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
5/5
17-07-2015 o godz 20:42 przez: Absurdalna
Artur Górski - znany przede wszystkim z bestsellerowych książek o polskiej mafii, dla mnie do momentu, w którym sięgnęłam po „Pięść Dawida”, był autorem anonimowym.
Jego najnowsza książka już samą okładką zwiastuje, że temat którego się podjął po pierwsze nie należy do najłatwiejszych, a po drugie sieje grozę wśród większości ludzi nim zainteresowanych.
Izraelski system wywiadowczy jest w oczach laika najpewniej najbardziej znanym. Jedynie w niektórych przypadkach ustępuje tego zaszczytnego miejsca systemowi amerykańskiemu, ale czy to że jest najbardziej znany znajduje odzwierciedlenie w tym, że jest najbardziej skuteczny? Tutaj znawcy tematu polemizują.

Jak sam autor mówi, „Pięść Dawida” to nie rozprawa akademicka, choć niezwykle precyzyjna, jeśli chodzi o detale. Książka Artura Górskiego porusza temat Mossadu, ale również innych cywilnych i wojskowych tajnych służb Izraela. Chciałoby się zadać pytanie, czy wszystkich, ale czy sam autor tak naprawdę potrafi odpowiedzieć na to pytanie?

Mossad, Masada, Aman. Typowy Kowalski raczej nie będzie miał pojęcia, o czym mowa. I w tym cały problem. Gdy zapytamy ludzi o pierwsze skojarzenie z Izraelem, większość odpowie: religia, konflikt, Żydzi, a mało kto zauważy szeroko rozwinięte szpiegostwo, mnóstwo udaremnionych zamachów, czy ogromną wytrwałość w dążeniu do stworzenia suwerennego państwa.

Dlaczego o tym wszystkim piszę? Dlatego, że „Pięść Dawida” jest kawałkiem naprawdę dobrego reportażu, który odpowiada na mnóstwo trapiących czytelnika pytań. Książka Artura Górskiego relacjonuje historie jednostek na tle konfliktu. Jest to pełen sprzeczności obraz spokojnych ulic Tel Awiwu z widokiem na konflikt izraelsko-palestyński. Podoba mi się, że autor pozostawia mimo ogromnej znajomości tematu, wiele niewyjaśnionych kwestii, z którymi myślący czytelnik z pewnością sobie poradzi.

Tylko głupiec sądzi, że żyjemy w czasach pokoju, czy też względnego spokoju - jak nazywa to większość ludzi. Losy konkretnych ludzi poznanych przez Artura Górskiego w Izraelu i nie tylko, daje nam prawdziwy obraz zniekształconego na co dzień przez media tamtego rejonu świata.

Powracając jednak do samej „Pięści Dawida” można dodać, że Izrael dysponuje ogromną siłą, a poziom rozwinięcia ich armii i służb specjalnych budzi szacunek. Autor zabiera wszystkich zainteresowanych historią w krótką, ale bardzo treściwą podróż. Po powrocie z niej zrozumienie napięć na Bliskim Wschodzie staje się dużo prostsze.

„Działanie służb rzadko jest w pełni zrozumiałe dla przeciętnych zjadaczy chleba. Może nawet lepiej, że fakty zamieniają się w plotki, te zaś w półprawdy i niedopowiedzenia. (...) Każdy w życiu za coś odpowiada i niech robi to dobrze - służby zaś funkcjonują w świecie, o którym przeciętny Gurovitz, Stein czy Silverstein nie mają zielonego pojęcia. I chyba lepiej, żeby tak zostalo.”*

Nie jest to książka na leniwe, niedzielne popołudnie, bo wymaga od czytelnika nieco zaangażowania. Polecam ją szczególnie mężczyznom, wszystkim zainteresowanym militariami, konfliktami, historią Państwa Żydowskiego i tym, którzy lubią zadawać pytania na temat współczesnego świata, a co więcej nieustannie szukają na nie odpowiedzi.

www.NiebieskaObwoluta.blogspot.com
*cytat pochodzi z książki „Pięść Dawida”
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-07-2015 o godz 11:56 przez: Marta Zagrajek
W Izraelu kryje się siła kierowana nie tylko religią, lecz przede wszystkim wiarą i nadzieją w posiadanie własnego skrawka ziemi. Tułaczka po świecie jest dobra tylko na chwilę, choć myślę, że większość Żydów nie zgodzi się ze mną nawet w tej kwestii. Czystki hitlerowskie, ukrycie w Związku Radzieckim i rozsianie po świecie, tylko po to, by wrócić do Jerozolimy, która od czasu ogłoszenia niepodległości jest w stanie wiecznej wojny.
Kto nie docenia potęgi Izraela, ten jest w wielkim błędzie. Wszechstronna pajęczyna inwigilacji, szpiegostwa i determinacja w uzyskaniu wolnego państwa. Coś o tym wiemy, sami nie byliśmy na mapie Europy przez długi czas. Niepodległa Ziemia Izraelska od 1948 roku usytuowana w Azji Zachodniej, jest oblegana ze wszystkich stron przez swoich nieprzyjaciół (Syria, Jordania, Egipt i największy przeciwnik – Palestyna). Choć nie mieszkają tam wyłącznie Żydzi, to jednak jest to ich rodzima ziemia, którą darzą ogromnym sentymentem i miłością. Kraj rządzony systemem demokratycznym i bazujący na wywiadzie wojskowym i siłach zbrojnych (kto by nie czynił tego swoim fundamentem, gdy wokół tylu wrogów?).
W „Pięść Dawida. Tajne służby Izraela” zanurzycie się w świat pełen dysonansu. Świat, który chce pokoju, ale żyje w stanie nieskończonej przemocy, by go uzyskać. Czy konflikt na Bliskim Wschodzie kiedykolwiek się skończy? W tej książce poznacie tajniki krav magi, dowiecie się więcej o najsłynniejszym izraelskim szpiegu i uzyskaniu przez Izrael niepodległości. Autor uświadomi Wam, czym jest uzi, kto go stworzył i dlaczego było przez wiele lat najbardziej niezawodnym pistoletem maszynowym na świecie (tak, docenili go nawet w USA), który wyparły dopiero słynne AK-47. Zaobserwujecie, że dla agenta inteligencja i wiedza są równie ważne jak bardzo dobra kondycja fizyczna i umiejętność obrony w starciu, które może przyjść znienacka (na samej broni palnej nie można polegać w 100%). Książka jest napisana w bardzo przystępny sposób (mimo mojej ogromnej niewiedzy w zakresie Bliskiego Wschodu), a po jej lekturze czuje się znacznie bogatsza w wiele cennych informacji.
Artur Górski to dziennikarz i pisarz, autor m.in. książki „Masa o kobietach polskiej mafii” cieszącej się dużą popularnością. „Pięść Dawida. Tajne służby Izraela” to jego szesnasta pozycja w dorobku, która jest wynikiem dogłębnego researchu na temat tego państwa i jego struktur – wliczając w to nawet morderczy trening Krav Magi. Opisana w formie krótkich rozdziałów podzielonych tematycznie jest niezwykle ciekawą lekturą, zarówno dla laika (tu się zaliczam – do tej pory Izrael był dla mnie czarną magią), jak i zaawansowanego Czytelnika, który fascynuje się Bliskim Wschodem. Dodam ciekawostkę, iż Artur Górski jest współtwórcą Nagrody Wielkiego Kalibru (i pomysłodawcą jego nazwy).
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-08-2015 o godz 23:48 przez: Mateusz Świercz
„Pięść Dawida. Tajne służby Izraela” – już sam tytuł książki Artura Górskiego intryguje. Pierwsze co rzuca się w oczy to dosłownie – przykuwająca oko okładka. Tajemniczy człowiek w ciemnych okularach, obok jego wizerunku kilka słów o książce, które mają zachęcić do jej otworzenia i swoje zadanie spełniają. Podobnie zajawka na rewersie okładki. Zapowiada się pasjonująca lektura?

Zacznijmy jednak od spisu treści, który znajduje się na końcu książki. Słowo od autora, wstęp, 18 rozdziałów, indeks nazwisk, indeks organizacji. Słowo od autora takie jak zwykle, za to wstęp i 18 rozdziałów – krótkie, treściwe, ciekawie napisane. Indeks nazwisk
i organizacji wielce przydatny, ale czy po książkę sięgną także laicy w kwestii wojska
i wywiadu? Na pewno tak, bo warto.

„Pięść Dawida” to połączenie dziennikarskiego śledztwa-wywiadu i reportażu historycznego. Autor, dziennikarz wprawiony w bojach (m.in. z „polską mafią”) odtworzył historię i najważniejsze dokonania wszystkich izraelskich służb, nie tylko osławionego Mossadu. Przeprowadził wiele wywiadów z kluczowymi postaciami biorącymi udział w tych wydarzeniach, z postaciami często zapomnianymi lub usuniętymi (na własne życzenie bądź nie) w cień. Dzięki temu obok znanych faktów mamy także sporo „nowinek” czy wręcz ujawnionych tajemnic wojskowo-wywiadowczych dotąd nieznanych. Autor w wątkach „historycznych” opiera się na źródłach oraz relacjach swoich rozmówców. Na pewno wzbogaca to książkę.

„Pięść Dawida” czyta się bardzo przyjemnie, lektura upływa w szybkim (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) tempie, czytelnik śledzi losy bohaterów niemalże z wypiekami na twarzy. Książka nie jest długa, łącznie liczy nieco ponad 270 stron i to jest chyba jej jedyny „mankament” – jest nieco za krótka i co poniektórzy mogą ją odłożyć „nienasyceni” w pewnym sensie. Czasem też kłuje kilka wątków „zmyślonych”, tzn. dialogów, które autor skonstruował na potrzebę pewnych wydarzeń. Nie jest to jednak poważny mankament. Język, styl pisania autora jest zrozumiały i bardzo czytelny, nie ma kłopotów ze zrozumieniem co autor miał na myśli. Niewątpliwym atutem jest także solidne podejście autora do tematu – przygotował się merytorycznie (a także fizycznie – trenował z izraelskimi służbami) i dzięki temu mamy prawie pełny obraz izraelskich służb. Prawie pełny, bo oczywiście całości nie poznamy nigdy. „Pięść Dawida” przybliża jednak w znaczący sposób historię tajnych służb Izraela, historię tego państwa oraz wiele innych ciekawych wątków z historii świata, Europy, a także Polski. Ciekawostka – polskich wątków jest w książce co najmniej kilka. Z czystym sumieniem polecam lekturę. Książkę czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną, a przecież wydarzenia w niej opisane rozegrały się naprawdę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
31-08-2015 o godz 18:22 przez: ZDZISŁAW RUSZKOWSKI
„Pięść Dawida”. Tajne służby Izraela
Artur Górski to dziennikarz i pisarz, autor kilku książek traktujących o polskiej mafii. Tym razem prezentuje książkę dotyczącą służb specjalnych i wywiadowczych Izraela.
Książka napisana jest w formie 18 krótkich rozdziałów podzielonych tematycznie. Ciekawa lektura dla czytelnika, który fascynuje się Izraelem. Izrael to państwo w państwie, tajne i doskonale zorganizowane. Wszechobecna inwigilacja, sieć służb specjalnych chyba najlepiej i najbardziej rozbudowana ze wszystkich na świecie, i determinacja Żydów do uzyskaniu wolnego państwa. Bohaterami tej książki są funkcjonariusze i agenci, członkowie grup likwidacyjnych, komandosi odbijający samoloty z rąk porywaczy.To właśnie duża ilość wątków i złożoność tematów sprawia, że są one opisane bez wdawania się w szczegóły, ograniczone do najistotniejszych informacji. Artur Górski opisał akcje nie tylko najbardziej popularnego Mossadu, przedstawia opis działania kilku innych służb oraz jednostek, nie tylko wojskowych, które nie są szeroko znane, a warto o nich poczytać jak Aman, Sayeret Matkal czy Yamam. Autor rozmawia z osobami, które brały czynny udział w wojnie Jom Kippur czy wojnie sześciodniowej, przywołuje fragmenty swoich rozmów z byłymi agentami i ludźmi związanymi z wydarzeniami, o których pisze. Bardzo ciekawa jest rozmowa z synem konstruktora uzi nazywanego głównym towarem eksportowym Izraela. Godny uwagi jest rozdział poświęcony autorowi sztuki walki wręcz Krav Maga Imre Lichtenfeld. Krav Maga i jego unowocześnione wersje w wielu krajach wykorzystywany jest do szkolenia członków służb specjalnych. Interesujący jest rozdział opisujący operację „Tajny referat”, historia szpiega Eliego Cohena oraz próba zamachu na Chalida Meszala, a także o ujawnieniu opinii publicznej referatu Chruszczowa z 1956 roku. Godny polecenia jest rozdział mówiący o kobietach w kontrwywiadzie. Występuje także wątek polski, czyli operacja "Most”, przedstawiono w nim fakt przesiedlenia Żydów rosyjskich z terytorium Rosji przez Polskę do Izraela w latach 90., czy powołanie do życia jednostki specjalnej GROM. W kolejnym rozdziale opisuje akcję polowania na zbrodniarza nazistowskiego Adolfa Eichmanna czy odbicie zakładników na lotnisku w Entebbe. Niestety nie zawsze opisywane operacje kończyły się sukcesem.
Jest to lektura dla osób, które interesują się służbami specjalnymi i chciałyby dowiedzieć się czegoś o służbach Izraela. Książka stanowi dobre wprowadzenie do tej tematyki w ogólnym zakresie. Napisana jest w sposób przystępny, czyta się ją szybko. Okładka zachęcająca do sięgnięcia po książkę. Widać że lektura nie będzie „łatwa, lekka i przyjemna”.
Książka wydana przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
27-07-2015 o godz 16:15 przez: mery12345
Jeśli z izraelskimi służbami specjalnymi kojarzy Ci się tylko Mossad, sięgnij po tę książkę. Najsłynniejsza jednostka izraelskich komandosów - Sayeret Matkal ma motto: "Wygrywa ten, kto się ośmiela". Ośmiel się ją poznać.

Podobnie jest z każdym innym sukcesem - aby go osiągnąć musimy być na tyle "bezczelni", żeby spróbować. Nie wahajcie się sięgnąć po "Pięść Dawida". Dzięki niej poznacie to, co widzieliście w licznych filmach sensacyjnych, od kuchni.

Dla wojowników z Izraela poddanie się oznacza wyrzeczenie się Boga. Nie dziwi więc ich oddanie wspólnej sprawie, poświęcenie i sięganie po drastyczne środki. Zadawanie śmierci i cierpienia podczas tortur to dla nich automatyczny mechanizm, wyćwiczony na licznych szkoleniach.

Muszą się wykazać nie tylko kunsztem militarnym, ale także sprytem, umiejętnością dostosowania się do zmiennych warunków i odpornością - fizyczną i psychiczną. Nie oznacza to jednak, że nie stać ich na wpadki. Autor wspomina choćby o komandosach służby więziennej, którzy bez skrupułów i bez powodu strzelają więźniowi w głowę. Świat dowiedział się o tym zdarzeniu poprzez film, który wyciekł do mediów w 2011 roku.

Czy wiesz, że popularne Uzi - pistolet, którym strzela nawet Lara Croft w Tomb Raiderze został zaprojektowany przez Żyda? "Uzi"to wystrzeliwujący 600 pocisków na minutę skrót od hebrajskiego wyznania: "Bóg jest moją siła".

Esencją "Pięści Dawida" są zamachy, trucizny, kobiety-agentki, tajemnice, wielkie biznesy handlujące bronią. W teorii jest to więc książka dla miłośników thrillerów. W praktyce jednak mogą poczuć się nieco zawiedzeni, publikacja bowiem bardziej przypomina opracowanie naukowe niż opowieść sensacyjną. Mogłaby nosić tytuł: "O służbach specjalnych Izraela dla żółtodziobów".

Czyta się sprawnie, jednak nie sposób nie odczuć pewnego niedosytu. W wielu przypadkach autor zaledwie muska jakiś temat i urywa go z braku wiarygodnych źródeł. Mam świadomość, że temat jest trudny i niełatwo zdobyć o nim informacje, jednak luźne przeskakiwanie do następnego rozdziału tuż po tym, jak rozbudziło się w czytelniku ciekawość na więcej, bywa nieco irytujące.

Na koniec dwa ważne hasła, które padają z ust izraelskich komandosów: "W walce najważniejsze są nogi i głowa" oraz "Lepiej być groźnym niż śmiesznym". Książka Artura Górskiego na pewno śmieszna nie jest. Groźna niestety też nie, bowiem autor nie pokusił się o dogłębne reporterskie śledztwo, a jedynie zebrał w całość liczne fakty już znane opinii publicznej. Co samo w sobie nie jest zbrodnią, ale świetności książce co nieco ujmuje.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
4/5
30-08-2015 o godz 13:42 przez: Papierowa Kobietka
Mossad, Aman i Szabak to wielka trójka agencji wywiadowczych Izraela, który mimo, że jest Ziemią Świętą ze świętością i pokojem w chwili obecnej niewiele ma wspólnego. To właśnie tam przeplatają się ślady biblijnych historii z brutalną rzeczywistością, przesiąkniętą walką o każdy skrawek ziemi a jednocześnie strefę wpływów. Judaizm kontra islam, a tuż obok chrześcijaństwo.

Artur Górski zadał sobie wiele trudu aby pozyskać i uporządkować w jednej publikacji informacje, które łatwe do zdobycia nie są. Dotarł do ludzi, którzy osiągając najwyższy poziom sprawności fizycznej i techniki wywiadowczej bronią kraju przed wrogiem, atakującym w sposób wyrafinowany i przebiegły.

"Pięść Dawida" to autentyczne historie ludzi, którzy wierzą, że Izrael to "ich kawałek podłogi". Książka jest obszernym źródłem informacji; opisy wydarzeń zawierają konkretne daty, nazwiska, nazwy miast i organizacji. Autor precyzyjnie podkreśla, które informacje są wiarygodne w 100% a które to jedynie plotki rozdmuchane przez media (w których bądź co bądź może być szczypta prawdy).

Obszerną część publikacji, jednocześnie dla mnie najciekawszą, stanowią fragmenty opisujące działalność agentek izraelskich służb - kobiet, które nie tylko za pomocą swojego wdzięku, ratowały kraj. Jeden ze znanych rabinów, przytoczony w książce, mówił, że "izraelskie kobiety mogą sypiać z wrogiem, jeśli wymaga tego bezpieczeństwo kraju". Autor wbrew temu twierdzeniu pokazuje, że Mossad nie uczył uwodzenia a agentki nie są przygotowywane do roli kochanek, choć zdarza się im przygotowywać honey trap czyli miłosną zasadzkę na ofiarę. Górski opisuje m. in. historię najsłynniejszej współczesnej agentki Mossadu Nimy Zamar.

Autora "Pięści Dawida" poznałam już dawno, sięgając po wyznania Masy o kobietach polskiej mafii. Książka, ta mimo głośnej promocji była dla mnie dużym rozczarowaniem. Tym razem autor jednak bardzo pozytywnie mnie zaskoczył a jego najnowszą publikację oceniam jak najbardziej na plus.

Książka spodoba się osobom zainteresowanym polityką prowadzoną na Bliskim Wschodzie, konfliktami zbrojnymi, bronią (w tym, historią pistoletu maszynowego - Uzi), izraelskim systemem walki - krav magą, a przed tymi którzy wybierają się do Ziemi Świętej odkryje świat, który nie jest widoczny gołym okiem wśród starających się wieść normalne życie mieszkańców.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-07-2015 o godz 23:17 przez: aangela.k
Rewelacyjna książka o agentach, służbach specjalnych, prawdziwych historiach, w kontekście konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Niezwykle wciągająca lektura, napisana przystępnym językiem i w ciekawy sposób, łączy w sobie fakty, mity i sugestie tam, gdzie wydarzenia nie zostały nigdy oficjalnie wyjaśnione. Pokazuje przerażający system, którego ofiarą mogą paść tak naprawdę wszyscy i to niekoniecznie dlatego, że mają coś na sumieniu (być może mają pecha... albo nadzwyczaj dobrze się kamuflują...). O niektórych wydarzeniach mogliśmy usłyszeć, „Pięść Dawida” daje szansę poznać ich szerszy kontekst.
Jest to pozycja dla miłośników służb specjalnych, dla osób które chcą się o tym czegoś dowiedzieć, dla miłośników historii współczesnej, dla osób które chcą bardziej zrozumieć medialne doniesienia z tamtego rejonu i być na bieżąco z tym, co się dzieje na świecie. Chociaż, jak sam autor zauważa, w rejonie konfliktu izraelsko-palestyńskiego sytuacja tak szybko się zmienia, że pewne przypuszczenia czy kwestie podjęte w książce mogły już do momentu jej wydania być tematem serwisów informacyjnych.
Książka odkrywa struktury różnych służb i je przybliża na konkretnych przykładach z ich działalności. Nie chcę przytaczać przykładów, ponieważ trzeba tę książkę po prostu przeczytać. Nie będzie to stracony czas. Każdy rozdział przybliża nowy temat i jednocześnie niektóre rozdziały korespondują ze sobą. Przedstawiane postaci z jednej strony budzą podziw ze względu na swój profesjonalizm, a z drugiej strony nawet strach. I rodzi się pytanie: czy tak naprawdę wygląda nasz świat?
Po lekturze na pewno mój respekt wzbudza przygotowanie tych wszystkich jednostek, ich liczba, rodzaj, specyfika, wyszkolenie, ale jednocześnie po raz kolejny zastanawiam się po co to wszystko?? Dlaczego ludzie nie potrafią żyć w pokoju i ciągle brną w wojny i konflikty. Dlaczego to pieniądz musi rządzić światem? Dlaczego w XXI wieku ludzie nie mogą spokojnie żyć?
Niektóre tematy są wyjaśnione, inne pozostają w sferze domysłów. Ale na pewno od momentu przeczytania tej książki przy doniesieniach z serwisów informacyjnych będziecie się zastanawiać, co tak naprawdę mogło się wydarzyć i kto mógł być w to zamieszany...
POLECAM!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-07-2015 o godz 16:05 przez: Iwona_C_
Mosad, krav maga, uzi i akcje niczym z najlepszych powieści szpiegowskich – tak dla przeciętnego Polaka wygląda codzienność służb specjalnych Izraela. Ale czy na pewno tak jest? Ile jednostek specjalnych działa w obronie granic państwa, kto zajmuje się szkoleniem specjalistów i najważniejsze – co jest prawdą, a co tylko mistyfikacją przygotowaną na potrzeby mass mediów i opinii publicznej?

W książce Pięść Dawida…Artur Górski zabiera nas w niezwykłą podróż do Izraela. Jednak nie zwiedzamy wraz z nim wspaniałych zabytków Jerozolimy, nie wypoczywamy w nadmorskich kurortach. Powiem szczerze – ta podróż jest o wiele bardziej fascynująca, gdyż mamy możliwość uczestniczenia razem z autorem w szkoleniu, któremu poddawani są pracownicy różnego rodzaju służb specjalnych Izraela, bo jak dowiadujemy się z książki – służby specjalne to coś więcej niż Instytut Wywiadu, czyli Mosad. To także Masada, Aman, „Cezarea”, Kidon, Sayeret Matkal i wiele innych.

Autor czynnie uczestnicy między innymi w treningu krav magi, który został opracowany przez założyciela Krav Maga Global – Eyela Yanilova (jednego ze współpracowników twórcy krav magi Imi Lichtenfelda). O renomie tego ośrodka szkoleniowego świadczyć może fakt, że jego absolwenci stają się ochroniarzami najważniejszych VIP-ów z całego świata.

Smaczku całości dodaje fakt, że Artur Górski rozmawia z osobami, które brały czynny udział w wojnie Jom Kippur czy wojnie sześciodniowej. Bardzo ciekawa jest też rozmowa z synem konstruktora uzi – nazywanego głównym towarem eksportowym Izraela. Co ciekawe autor nie skupia się jedynie na wydarzeniach z ubiegłego wieku. Porusza również kwestie współczesne, budzące niemałe kontrowersje w zachodnim świecie. Wspomina również o najsłynniejszych akcjach wybranych jednostek specjalnych – większość z nich była kanwą dla produkcji filmowych takich jak Dług, Monachium czy Walc w Sabrze.

Wbrew pozorom nie jest to literatura typowo męska czy też dla osób zainteresowanych historią XX wieku. Jest to publikacja, którą czyta się niczym najlepszą powieść sensacyjną, z wypiekami na twarzy, a każda kolejna strona przynosi kolejne pytania i chęć poznania odpowiedzi na nie.

http://www.czytajac.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
21-07-2015 o godz 16:33 przez: recenzent.com.pl
ezależnie jednak od gatunkowej strony tekstu, to jest on nieco rozczarowujący. Szereg podobnie brzmiących nazw „firm”, których nie należy ze sobą mylić – chociaż jest to bardzo łatwe, bowiem różnice między większością organizacji są raczej subtelne i niejasne, gdy się do nich nie przynależy – bardzo szybko wyparowuje z głowy. Tak naprawdę czytelnik nie poznaje żadnych konkretów. Ot, garstka informacji o niesamowitości krav magi i trochę jej historii; sporo nazw pistoletów i ich podstawowe specyfikacje techniczne; krótkie i w większości pozbawione szczegółowości opowieści bohaterów, którzy albo nic nie wiedzą albo nie chcą lub nie mogą czegoś powiedzieć. Ci, którzy się wypowiadają nie zdradzają wiele ponad to, co dało się już przeczytać w innych książkach (autor wiele z nich cytuje) lub usłyszeć w telewizji. Z pewnością nie jest to książka dla ludzi mających jakieś o Izraelu i jego służbach pojęcie, a dla tych, którzy ograniczają swoją wiedzę do Osamy bin Ladena i innych haseł z pierwszych stron gazet.

Całość czyta się zadziwiająco szybko. Rozdziały są krótkie, literki spore, marginesy szerokie. Wiele przestrzeni strony pozostaje niezadrukowane. Język jest lekki i możliwie prosty. Nie widać w nim ani emocjonalnego zaangażowania, ani próby zbliżenia do literatury pięknej. Przez kolejne strony brnie się z prędkością pistoletu maszynowego. A może i nawet z prędkością izraelskiego Uzi. I to zasadnicza zaleta tegoż tytułu.

„Pięść Dawida” jest tak naprawdę zbiorem ciekawostek związanych z tajnymi służbami Izraela. Są to niekiedy historie krwawe i brutalne, które zapisały się już w zbiorowej pamięci jako symbole terroryzmu i nielogicznej agresji, ale wciąż jednak ciekawostki, bowiem zbyt pobieżnie i płytko opisane. Z pewnością mogą jednak stanowić wstęp do zapoznania się ze skomplikowanym i zawiłym światem wiecznie zagrożonego kraju pełnego sekretnych „firm”, które strzegą bezpieczeństwa obywateli, czasami w ogóle niezauważone.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
4/5
08-07-2015 o godz 17:42 przez: Aneta Wiśniewska
Nie od dziś wiadomo, że Izrael dysponuje ogromną siłą i ma mocno rozwinięta armię wraz ze służbami specjalnymi i wywiadem. To stosunkowo młode państwo otoczone z każdej strony przez wrogie narody, szybko musiało znaleźć jak najlepszy sposób na obronę swoich granic i interesów. Artur Górski w swojej książce przestawił osoby, które w temacie obrony Izraela mają całkiem sporo do powiedzenia.

„Pięść Dawida” to książka w której w 18 rozdziałach autor opisuje najgłośniejsze akacje Mossadu i innych oddziałów służb specjalnych. Czasem są to historie, które jakoś obiły nam się o uszy, ale może niekoniecznie połączylibyśmy je z Izraelem, innym razem sytuacje o których nie mieliśmy pojęcia.

Każdy z rozdziałów jest opisany przez Pana Artura w świetny sposób. Nie tylko przedstawia wszystko w sposób zrozumiały nawet dla największego laika, ale nie zapomina również o aspektach politycznych, obyczajowych czy kulturowych, tak, że daje czytelnikowi pełen obraz całej sprawy.

Nie brakuje interesujących postaci, takich jak byli agenci, komandosi, twórczy Krav Magi czy syn konstruktora uzi, jednej z najbardziej znanej broni. Lekcje, które te osoby nam dają, to nie tylko wykład na temat uzbrojenia, militari, strategii czy szkoleń jak z Navy SEALs, ale też pozwala rozumieć co kierowała ludźmi, którzy byli w stanie poświęcić wszystko w imię swojego kraju i którzy żyją w ciągłym poczuciu zagrożenia.

Artur Górski to znany dziennikarz. Autor głośnych rozmów z Masą na temat polskiej mafii, dociera do źródeł ukrytych, nie zawsze wygodnych dla tajnych służb. Opisuje wiele spraw z punktu widzenia różnych osób, prosi o komentarz czasem skrajne osobowości, tylko po to, aby móc obiektywnie przedstawić zdarzenia i pozostawić wszelką ocenę czytelnikowi.

Ciekawostką są polskie akcenty w tej historii, których wbrew pozorom jest kilka.

Książka nie tylko dla fanów historii Narodu Żydowskiego, teorii spiskowych czy Krav Magi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
14-07-2015 o godz 21:37 przez: Maadziuulekx3
Pięść Dawida to nietypowa książka z jaką dotychczas się spotkałam. Zabrałam się za jej czytanie z ogromną ciekawością sądząc, że książka przybliży mi służby specjalne w Izraelu. I nie myliłam się. Autor bardzo ciekawie opisuje różne organizacje i osoby przybliżając nam ich historię, a także ich cel działania. Zagłębiając się w książkę zauważamy, że autor nie skupia się tylko na jednej organizacji i osobach, ale na większej ich liczbie jakie powstały w Izraelu i do czego się przyczyniły w historii. W powieści przeplatają się fragmenty z różnych książek, które ułatwiają w zrozumieniu postępowania każdej z organizacji.

Niestety książka mnie nie zainteresowała. Dlaczego? Nie interesuje się tematem Izraela i pomimo, że autor świetnie wszystko przedstawił, nawiązał do najważniejszych służb specjalnych Izraela i nie tylko, nie potrafiłam wciągnąć się w ich historię. Czułam się trochę jak na lekcji historii. Jak mnie coś nie interesuje od razu to skreślam, nie powracam do niej i przy tej pozycji właśnie tak było. Męczyłam się strasznie, gdy czytałam czułam się jakbym nie wiedziała o czym konkretnie. Jednak mojemu tacie książka bardzo się spodobała. Jego takie tematy bardzo interesują, mógł do edukować się w kwestiach kilku informacji. Bardzo chwali sobie tę oto powieść, łączy sobie interesujące fakty, obala mity, przedstawia ciekawe sugestie jakie mogły mieć kiedyś miejsce, lecz nigdy nie zostały wyjaśnione. Pokazuje systemy jakimi kierowały się niektóre organizacje, które nawet nie były dozwolone. Podobnie jak autor ,,MASA" możemy zgłębić sobie historię o której nigdy nie mieliśmy pojęcia. Możemy sobie przybliżyć różne wydarzenia, do uczyć się, a także odnaleźć interesujące nas fakty. Jeżeli jesteście miłośnikami takich książek, powieść ,,Pięść Dawida" jest dla was. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
31-07-2015 o godz 13:25 przez: anonymous
Żyjąc spokojnie w bezpiecznym kraju często zapominamy, że w skali świata jest to rzadki luksus. Książka Artura Górskiego odsłania kulisy działania służb specjalnych Izraela, ale jednocześnie między słowami snuje opowieść o zwykłych mieszkańcach tego kraju. Ciągłe napięcie, inwigilacja, będące na porządku dziennym zamachy bombowe czy strzelaniny tworzą tam klimat na równi z suchym upałem. W tych warunkach wyrastają i szkolą się najtwardsi z twardych – członkowie izraelskiego wywiadu i elitarnych grup komandosów wykorzystywanych do najbardziej niebezpiecznych misji. Niektórzy z nich zgodzili się porozmawiać z autorem - fragmenty wywiadów to największa zaleta publikacji.

Każdy rozdział to inna opowieść. Poznajemy przebieg takich wydarzeń jak m.in. wojna sześciodniowa czy Jom Kippur, operacja „Most”, ujawnienie opinii publicznej słynnego referatu Chruszczowa z 1956 roku. Osobne miejsce jest poświęcone ludziom – od konstruktora uzi i protoplastów krav maga po szpiegów w spódnicy. Dopełnienie obrazów przeszłości stanowi krótkie, acz wymowne nakreślenie obecnej sytuacji politycznej regionu.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że autor pędzi przez historię izraelskich operacji specjalnych. Większość opisuje pobieżnie, a szkoda, bo apetyt rośnie w miarę czytania. Język jest lekki i wyważony – tam gdzie można pojawiają się żarty, tam gdzie trzeba zostaje zachowana stosowna powaga. Zbiór podręcznikowych w gruncie rzeczy faktów uatrakcyjniają wspomniane wywiady, nawiązania do książek, filmów i artykułów prasowych. Osobiście brakowało mi więcej informacji na temat szkolenia krav magi, które przeszedł autor.

Książka warta polecenia dla osób, które – jak ja – do tej pory nie interesowały się Izraelem od strony służb specjalnych. Obeznanym w temacie z pewnością nie powie nic nowego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
4/5
04-08-2015 o godz 12:49 przez: Dorota P.
Po opowieściach o polskiej mafii i rozmowach z Masą przyszedł czas na opowieść o tajnych służbach Izraela o których większość z nas wie bardzo mało lub nic.

Artur Górski w książce Pięść Dawida pokazuje świat Izraela, który często określany jest jako państwo-twierdza, a jego sieć służb specjalnych jest chyba najlepiej i najbardziej rozbudowana ze wszystkich na świecie, mimo że, teoretycznie nie prowadzi się na terenie Izraela wojny.

Dziennikarz wykonał ogromną pracę i włożył dużo wysiłku w to, aby dotrzeć do wielu osób związanych w jakiś sposób z tajnymi służbami Izraela. Wziął nawet udział w szkoleniu przez które udaje się przejść tylko nielicznym. Dzięki Górskiemu możemy poznać historię niektórych agentów specjalnych, dowiedzieć się jak powstał pistolet uzi i jakie były losy jego konstruktora, a także dowiedzieć się na czym polega i kiedy przydaje się sztuka walki nazywana Krav Magą.

Ci, którzy liczą na pikantne i sensacyjne szczegóły oraz ujawnienie tajemnic mogą być rozczarowani. Informacje do których dotarł autor książki i tak, w pewnym stopniu mogą zmienić sposób patrzenia na ten kraj i jego działania. Niektóre wątki, np. historia o Catherine Vitinger – Mata Hari izraelskiego wywiadu, nie zostały rozwinięte tak bardzo jakbym chciała, jednak nie nastąpiło to z winy dziennikarza, co zostało w książce wyjaśnione.

Książka jest napisana w sposób przystępny, czyta się ją bardzo szybko, zapewne większości na jej przeczytanie wystarczy jeden wieczór. Niektóre z fragmentów wymagały ode mnie zweryfikowania pewnych informacji, ponieważ moja wiedza na temat Izraela i działań jego służb nie była zbyt wielka. Jestem jednak zadowolona z tego i bardzo lubię książki, które zmuszają mnie do tego, żeby zwiększać swoją wiedzę na różne tematy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
3/5
16-12-2015 o godz 11:53 przez: Natalia Ryś
Książka Artura Górskiego to przyjemna lekturka poruszająca tematykę służb Izraela oraz ich działalności. Pięść Dawida to pozycja zdecydowanie przeznaczona dla "zielonych" w tematyce Izraela, pozostali mogą więc czuć się rozczarowani pobieżnością przedstawionych wydarzeń.
Opowieść rozpoczyna się od nakreślenia postaci Uzi Galana, który był wynalazcą broni o tej samej nazwie znanej nam do dziś. Historię samego pistoletu poznajemy od momentu wojny sześciodniowej poprzez wojny w Ameryce Łacińskiej, na udziale w produkcjach Hollywoodzkich kończąc.
Bardziej intrygująca wydawała się być historia pochodzenia i wykorzystania Krav Magi - jednego z najbardziej znanych na świecie systemów samoobrony dla cywilów.

Górski w kolejnych reportażach porusza wątek operacji "Noe" i działalności Areila Szarona w Libanie podczas trwania wojny z Hezbollahem, nakreśla działalność jednostki specjalnej "Grom", ukazuje życiorys Eliego Cohena, uchodzącego za jednego z najlepszych szpiegów na świecie, a także Mordechaja Limona, który niezauważalnie uprowadził pięć kanonierek z francuskiego portu.

Książka lekka, napisana prostym, zrozumiałym językiem. Mimo tego czułam niedosyt. Myślałam, że lepiej poznam struktury izraelskich służb specjalnych. Pięść Dawida to tak naprawdę zbiór dygresji i anegdot opartych na trzeciorzędnych wydarzeniach. To pozycja zdecydowanie dla osób nie posiadających żadnej lub bardzo niewielką wiedzę na temat Izraela i jego służb specjalnych.
Mimo pobieżności lektury - polecam przeczytać, zwłaszcza że można ją uznać jako książkę "na jeden wieczór".

Dziękuję Wydawnictwu Znak za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-08-2015 o godz 20:50 przez: ulik76
Książkę miałam na oku od dłuższego czasu, ale czekała w długiej kolejce innych obserwowanych. Ostatnio niespodziewanie dostałam ją do przeczytania, a że akurat skończyłam poprzednią, a tematyka tajnych służb od zawsze mnie mocno interesowała to "Pięść" zaczęła czytać się sama. Tak szybko jak się zaczęła to tak samo, niestety, szybko się skończyła. Książka wciągnęła mnie momentalnie.

Artura Górskiego jako autora poznałam już wcześniej, przy okazji książki o polskiej mafii i jej bohaterze Masie. O ile tamta tematyka równie ciekawa, co już sam Masa i jego język mnie okrutnie drażnił. W "Pięści" nie ma mowy o wulgaryzmach i prostackich anegdotach. Książka napisana jest w przystępny sposób, nie tylko dla ludzi interesujących się tematyką służb specjalnych.

Ciekawa byłam spojrzenia na tajne służby Izraela z polskiego punktu widzenia. Do tej pory czytałam wspomnienia byłych agentów Mosadu, bądź tamtejszych dziennikarzy, co powodowało wielkie nadmuchanie potęgi i chwały rodzimych służb, przez co książki te traciły na wiarygodności. Górski już z tego patosu jest zwolniony, pisze swobodnie, bez nadmiernej przesady. Dodatkowym ciekawym aspektem są operacje przeprowadzone w Polsce lub przy pomocy polskich Żydów. Zaskoczona byłam mnogością służb cywilnych i wojskowych opisanych w książce. Człowiek niezainteresowany słyszał o Mosadzie, zainteresowany jeszcze może o Sayeret Matkal, Szin Bet czy Aman. Górski natomiast opisuje kolejne jednostki, często nie mniej elitarne i skuteczne.

Szczerze polecam lekturę wszystkim, nie tylko tym z hoplem nt. wojska, tajnych służb i sensacji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
3/5
30-08-2015 o godz 20:58 przez: Kama
Zaczyna się jak u Hitchcocka – trzęsieniem ziemi, a potem napięcie rośnie. Przerażająca historia zdobycia przez Rzymian w 66 r. n.e. Masady – niezdobytej dotąd twierdzy. Jej obrońcy woleli dokonać rzezi na swoich rodzinach, a potem zamordować siebie, niż poddać Masadę. Obrońców twierdzy autor nazywa "w jakimś sensie protoplastami izraelskich oddziałów specjalnych". I to im właśnie poświęcona jest ta pozycja.
To opowieść o służbach specjalnych w państwie-twierdzy – Izraelu. Doskonale zorganizowane, ściśle tajne i piekielnie skuteczne. Autor (dziennikarz znany m.in. z wywiadów z polskimi mafiozami) przeprowadził rozmowy z byłymi wywiadowcami, komandosami, twórcami Krav Magi. Często zbieranie informacji wymagało niemało trudu - np. zmuszony był przejść morderczy trening Krav Magi. Artur Górski sprawnie posługuje się piórem, precyzyjnie konstruuje opowieść, dotarł do wielu informacji niełatwych do zdobycia i uporządkował je w ciekawą opowieść. Mamy tu mnóstwo (czasami aż ma się wrażenie przesytu) informacji, nazw, dat, nazwisk.
Książkę dobrze się czyta, chociaż, szczególnie na początku, natłok skomplikowanych nazw własnych, skrótów itp. trochę miesza w głowie i powoduje uczucie chaosu. Czytelnik ma wrażenie przedzierania się przez istny gąszcz nazw instytucji, organizacji, służb i nazwisk.
Pozycja interesująca, chociaż moim zdaniem, raczej dla osób zainteresowanych tematem Bliskiego Wschodu niż całkowitych laików, aczkolwiek im także bez wątpienia rzuci dużo światła i – być może – skłoni do głębszego zbadania tematu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Górski Artur

Górski Artur

Artur Górski to urodzony w 1964 roku dziennikarz, korespondent wojenny oraz pisarz. Tworzy reportaże literackie, powieści sensacyjne i kryminalne. Nieobca jest mu także literatura faktu. Zastępca redaktora naczelnego magazynu "Focus". Zadebiutował powieścią "Słońce podziemnych przejść". Najbardziej znany z publikacji reportażowych o tematyce związanej z tajnymi służbami oraz mafią: "Świat tajnych służb", "Gang" oraz "Masa o kobietach polskiej mafii". Ta ostatnia stała się bestsellerem.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Czas zdrajców Krajewski Marek
4.8/5
30,88 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.7/5
41,27 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas zdrajców Krajewski Marek
4.9/5
34,80 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Demonomachia Krajewski Marek
4.5/5
31,00 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.5/5
27,37 zł
39,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego