Pięść Dawida. Tajne służby Izraela (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Izrael to państwo-twierdza. Nie ma takiego drugiego na świecie, w którym aparat służb specjalnych byłby aż tak rozbudowany i tak wszechwładny. To państwo w państwie, tajne i doskonale zorganizowane. To właśnie jego funkcjonariusze - agenci działający „pod przykryciem”, członkowie ekip likwidacyjnych, komandosi, odbijający samoloty z rąk porywaczy - są bohaterami tej książki.

Artur Górski, znany dziennikarz i autor bestsellerowych książek o polskiej mafii, opisał ten najskuteczniejszy system wywiadowczy świata przez pryzmat losów konkretnych ludzi, których poznał w Izraelu. Rozmawiał m.in. z byłymi agentami, twórcami Krav Magi, komandosami i synem konstruktora pistoletu uzi. Wziął udział w szkoleniach, z którymi może się równać jedynie morderczy trening amerykańskich Navy SEALs. 

W efekcie powstała fascynująca opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach służb specjalnych Izraela, niewyjaśnionych zdarzeniach i ludziach, którzy udaremnili niejeden zamach.

Tytuł: Pięść Dawida. Tajne służby Izraela
Autor: Górski Artur
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 268
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-07-01
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Indeks: 16830011
 
średnia 3,8
5
12
4
15
3
8
2
1
1
4
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
32 recenzje
4/5
02-09-2016 o godz 13:12 sliwczan dodał recenzję:
książka przybliża nam struktury wywiadowcze Izraela i nie tylko. Są historie szpiegów itp. aczkolwiek jak by autor rozwinął niektóre tematy to z pewnością bym się nie obraził. Mimo to polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
04-05-2016 o godz 13:37 Kamila Fedycka dodał recenzję:
Książka, od której nie mogłam się oderwać, czym zaskoczyłam samą siebie, ponieważ do tej pory zarówno tematyka służb specjalnych jak i forma dokumentu a nie powieści, nie lądowała chętnie w mojej biblioteczce. Artur Górski otworzył przede mną inny świat, nie koniecznie stworzony tylko dla mężczyzn. Służby specjalne Izraela, ich sposób działania zafascynowały mnie do tego stopnia, że czytając przed oczami miałam sceny, które wydawać by się mogło – dzieją się tylko w dobrych filmach sensacyjnych. U Górskiego pojawia się napięcie, oryginalna charakterystyka i dużo bogatej treści. Książkę po przeczytaniu wręczyłam mojemu Tacie – miłośnikowi książek opartych na faktach, zajmujących się tematyką wojny, agentów itp. On również był nią zachwycony.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
18-02-2016 o godz 23:05 haliczka dodał recenzję:
Książka Artura Górskiego „Pięść Dawida. Tajne służby Izraela.” zachwyciła mnie okładką. To właśnie dzięki niej chętnie po nią sięgnęłam. Początkowo wydawała się wciągająca, jednak wystarczyło parę stron, a kompletnie zmieniłam o niej zdanie.

Historie w niej zawarte są ciekawe i warte uwagi. Każdy rozdział to inna historia, przez co książka wydaje mi się reportażem historycznym, a nie powieścią. Jednak brakuje mi w niej ciągłości i przejrzystości. Napisana jest niezwykle lekko, jak na tego rodzaju temat i lekturę. Jednocześnie jest bardzo chaotyczna, przez co trudno przejść przez nią do końca. Czytając ją odniosłam wrażenie jakby autor pędził przez obrany temat i trochę się zagubił.

Nie zachwyciła mnie. Jednak myślę, że jest to pozycja dobra tylko dla osób które nie mają bladego pojęcia o tematyce Izraela. Wydaje mi się, że autor potraktował temat tajnych służb bardzo pobieżnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
19-01-2016 o godz 11:20 Psyhe dodał recenzję:
Muszę przyznać, że ta książka mnie trochę pokonała. Byłam nastawiona na coś w klimacie łatwiejszych, "amerykańskich" narracji, więc też moja opinia pewnie nie będzie obiektywna. Ciężko mi się zapamiętywało poszczególne nazwy, jednak książka to z pewnością kawał dobrej reporterskiej pracy. Po prostu nie do końca moje klimaty.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
19-12-2015 o godz 23:13 marionetkowa dodał recenzję:
Szczerze mówiąc rozczarowałam się i to bardzo…po serii książek na temat pracy amerykańskich czy polskich żołnierzy oczekiwałam jednego wielkiego WOW! Jednak temat izraelskich służb specjalnych wydaje mi się fascynujących tematem i spodziewałam się zdecydowanie więcej po tej lekturze. Doceniam wysiłek jaki Autor włożył w tę książkę jednak mam wrażenie, że temat trochę go przerósł, mam poczucie dużego niedosytu. Traktuję tę pozycję jedynie jako wstęp do dalszego poszukiwania informacji na temat szkolenia, działania czy ideologii izraelskich służb.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
18-12-2015 o godz 18:48 kajira dodał recenzję:
Książka napisana lekko, choć nieco chaotycznie. Lektura ciekawa, choć.. No właśnie jaka?
Nie jestem w stanie podzielić zachwytu autora nad tematyką. Służby specjalne państwa Izrael znane ze swej morderczej skuteczności, wytrwałości, świetnego wyszkolenia i doskonałego uzbrojenia. Niestety, zabrakło mi w książce krytycznego spojrzenia, zwrócenia uwagi na tragiczne skutki działalności tajnych służb, które uderzają przede wszystkim w zwykłych Palestyńczyków, traktowanych przez Izrael jak gorszy sort ludzi.
Niestety, tym samym książka mnie nie uwiodła. Wpisuje się ona w nurt powszechnego zachwytu nad Izraelem, państwa, które „opiera się” muzułmańskiej nawałnicy. Czasami jednak warto zastanowić się, kto tak naprawdę jest ofiarą. Ja mogę stwierdzić, że na pewno nie jest nią Izrael wraz ze swoimi tajnymi służbami.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
16-12-2015 o godz 11:53 Natalia Ryś dodał recenzję:
Książka Artura Górskiego to przyjemna lekturka poruszająca tematykę służb Izraela oraz ich działalności. Pięść Dawida to pozycja zdecydowanie przeznaczona dla "zielonych" w tematyce Izraela, pozostali mogą więc czuć się rozczarowani pobieżnością przedstawionych wydarzeń.
Opowieść rozpoczyna się od nakreślenia postaci Uzi Galana, który był wynalazcą broni o tej samej nazwie znanej nam do dziś. Historię samego pistoletu poznajemy od momentu wojny sześciodniowej poprzez wojny w Ameryce Łacińskiej, na udziale w produkcjach Hollywoodzkich kończąc.
Bardziej intrygująca wydawała się być historia pochodzenia i wykorzystania Krav Magi - jednego z najbardziej znanych na świecie systemów samoobrony dla cywilów.

Górski w kolejnych reportażach porusza wątek operacji "Noe" i działalności Areila Szarona w Libanie podczas trwania wojny z Hezbollahem, nakreśla działalność jednostki specjalnej "Grom", ukazuje życiorys Eliego Cohena, uchodzącego za jednego z najlepszych szpiegów na świecie, a także Mordechaja Limona, który niezauważalnie uprowadził pięć kanonierek z francuskiego portu.

Książka lekka, napisana prostym, zrozumiałym językiem. Mimo tego czułam niedosyt. Myślałam, że lepiej poznam struktury izraelskich służb specjalnych. Pięść Dawida to tak naprawdę zbiór dygresji i anegdot opartych na trzeciorzędnych wydarzeniach. To pozycja zdecydowanie dla osób nie posiadających żadnej lub bardzo niewielką wiedzę na temat Izraela i jego służb specjalnych.
Mimo pobieżności lektury - polecam przeczytać, zwłaszcza że można ją uznać jako książkę "na jeden wieczór".

Dziękuję Wydawnictwu Znak za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
16-12-2015 o godz 11:49 Gracz codzienny dodał recenzję:
Pięść Dawida to wciągająca książka opowiadająca o, tak dokładnie, izraelskich służbach specjalnych. Temat brzmi jak coś dla prawdziwych mężczyzn, ale tak naprawdę książka powinna przypaść do gustu szerszemu gronu czytelników. Bo wbrew tematyce Artur Górski sprawił, że lektura jest wciągająca i nie wiadomo kiedy się kończy, być może dlatego, że każdy rozdział jest tak naprawdę osobą opowieścią. Autor prowadzi rozmowy z osobami należącymi do służb i niektóre ze znanych nam wydarzeń opisywanych w mediach, poznajemy z pierwszej ręki, jak chociażby opowieści o wojnie sześciodniowej czy Jom Kippur.

Dla mnie to świetna pozycja, wypełniona faktami i ciekawymi informacjami, napisana przy tym w sposób naprawdę przystępny i nie przeraża swoją objętością, jak to często bywa przy pozycjach akademickich. Z czystym sumieniem polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-10-2015 o godz 19:24 Małgorzata Rakowska dodał recenzję:
Reportaż Artura Górskiego pokazuje Izrael jako państwo twierdza, gdzie służby specjalne są jak „państwo w państwie”. Każdy z 18 rozdziałów to odrębna historia. Autor wskazuje m.in. genezę konfliktu palestyńsko -izraelskiego, opisuje działania niektórych agentów w tym także historie wybitnych kobiet jak również opisane są początki krav magi. Poprzez wywiady z byłymi agentami i ludźmi ze środowiska wydarzenia stają się jeszcze bardziej realne.

Szczerze powiedziawszy do książki podeszłam z małą rezerwą, gdyż nie miałam wcześniej styczności z tą tematyką. Sceptycznie myślałam o wojsku polityce i wojnach. Przeżyłam naprawdę pozytywne zaskoczenie Od książki nie można się wprost oderwać. Rozdziały wciągają aż czasami chciałoby się poznać więcej szczegółów.

Szczerzę polecam nawet dla osób, które uważają że to nie jest ich tematyka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-08-2015 o godz 23:48 Mateusz Świercz dodał recenzję:
„Pięść Dawida. Tajne służby Izraela” – już sam tytuł książki Artura Górskiego intryguje. Pierwsze co rzuca się w oczy to dosłownie – przykuwająca oko okładka. Tajemniczy człowiek w ciemnych okularach, obok jego wizerunku kilka słów o książce, które mają zachęcić do jej otworzenia i swoje zadanie spełniają. Podobnie zajawka na rewersie okładki. Zapowiada się pasjonująca lektura?

Zacznijmy jednak od spisu treści, który znajduje się na końcu książki. Słowo od autora, wstęp, 18 rozdziałów, indeks nazwisk, indeks organizacji. Słowo od autora takie jak zwykle, za to wstęp i 18 rozdziałów – krótkie, treściwe, ciekawie napisane. Indeks nazwisk
i organizacji wielce przydatny, ale czy po książkę sięgną także laicy w kwestii wojska
i wywiadu? Na pewno tak, bo warto.

„Pięść Dawida” to połączenie dziennikarskiego śledztwa-wywiadu i reportażu historycznego. Autor, dziennikarz wprawiony w bojach (m.in. z „polską mafią”) odtworzył historię i najważniejsze dokonania wszystkich izraelskich służb, nie tylko osławionego Mossadu. Przeprowadził wiele wywiadów z kluczowymi postaciami biorącymi udział w tych wydarzeniach, z postaciami często zapomnianymi lub usuniętymi (na własne życzenie bądź nie) w cień. Dzięki temu obok znanych faktów mamy także sporo „nowinek” czy wręcz ujawnionych tajemnic wojskowo-wywiadowczych dotąd nieznanych. Autor w wątkach „historycznych” opiera się na źródłach oraz relacjach swoich rozmówców. Na pewno wzbogaca to książkę.

„Pięść Dawida” czyta się bardzo przyjemnie, lektura upływa w szybkim (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) tempie, czytelnik śledzi losy bohaterów niemalże z wypiekami na twarzy. Książka nie jest długa, łącznie liczy nieco ponad 270 stron i to jest chyba jej jedyny „mankament” – jest nieco za krótka i co poniektórzy mogą ją odłożyć „nienasyceni” w pewnym sensie. Czasem też kłuje kilka wątków „zmyślonych”, tzn. dialogów, które autor skonstruował na potrzebę pewnych wydarzeń. Nie jest to jednak poważny mankament. Język, styl pisania autora jest zrozumiały i bardzo czytelny, nie ma kłopotów ze zrozumieniem co autor miał na myśli. Niewątpliwym atutem jest także solidne podejście autora do tematu – przygotował się merytorycznie (a także fizycznie – trenował z izraelskimi służbami) i dzięki temu mamy prawie pełny obraz izraelskich służb. Prawie pełny, bo oczywiście całości nie poznamy nigdy. „Pięść Dawida” przybliża jednak w znaczący sposób historię tajnych służb Izraela, historię tego państwa oraz wiele innych ciekawych wątków z historii świata, Europy, a także Polski. Ciekawostka – polskich wątków jest w książce co najmniej kilka. Z czystym sumieniem polecam lekturę. Książkę czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną, a przecież wydarzenia w niej opisane rozegrały się naprawdę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
31-08-2015 o godz 18:22 ZDZISŁAW RUSZKOWSKI dodał recenzję:
„Pięść Dawida”. Tajne służby Izraela
Artur Górski to dziennikarz i pisarz, autor kilku książek traktujących o polskiej mafii. Tym razem prezentuje książkę dotyczącą służb specjalnych i wywiadowczych Izraela.
Książka napisana jest w formie 18 krótkich rozdziałów podzielonych tematycznie. Ciekawa lektura dla czytelnika, który fascynuje się Izraelem. Izrael to państwo w państwie, tajne i doskonale zorganizowane. Wszechobecna inwigilacja, sieć służb specjalnych chyba najlepiej i najbardziej rozbudowana ze wszystkich na świecie, i determinacja Żydów do uzyskaniu wolnego państwa. Bohaterami tej książki są funkcjonariusze i agenci, członkowie grup likwidacyjnych, komandosi odbijający samoloty z rąk porywaczy.To właśnie duża ilość wątków i złożoność tematów sprawia, że są one opisane bez wdawania się w szczegóły, ograniczone do najistotniejszych informacji. Artur Górski opisał akcje nie tylko najbardziej popularnego Mossadu, przedstawia opis działania kilku innych służb oraz jednostek, nie tylko wojskowych, które nie są szeroko znane, a warto o nich poczytać jak Aman, Sayeret Matkal czy Yamam. Autor rozmawia z osobami, które brały czynny udział w wojnie Jom Kippur czy wojnie sześciodniowej, przywołuje fragmenty swoich rozmów z byłymi agentami i ludźmi związanymi z wydarzeniami, o których pisze. Bardzo ciekawa jest rozmowa z synem konstruktora uzi nazywanego głównym towarem eksportowym Izraela. Godny uwagi jest rozdział poświęcony autorowi sztuki walki wręcz Krav Maga Imre Lichtenfeld. Krav Maga i jego unowocześnione wersje w wielu krajach wykorzystywany jest do szkolenia członków służb specjalnych. Interesujący jest rozdział opisujący operację „Tajny referat”, historia szpiega Eliego Cohena oraz próba zamachu na Chalida Meszala, a także o ujawnieniu opinii publicznej referatu Chruszczowa z 1956 roku. Godny polecenia jest rozdział mówiący o kobietach w kontrwywiadzie. Występuje także wątek polski, czyli operacja "Most”, przedstawiono w nim fakt przesiedlenia Żydów rosyjskich z terytorium Rosji przez Polskę do Izraela w latach 90., czy powołanie do życia jednostki specjalnej GROM. W kolejnym rozdziale opisuje akcję polowania na zbrodniarza nazistowskiego Adolfa Eichmanna czy odbicie zakładników na lotnisku w Entebbe. Niestety nie zawsze opisywane operacje kończyły się sukcesem.
Jest to lektura dla osób, które interesują się służbami specjalnymi i chciałyby dowiedzieć się czegoś o służbach Izraela. Książka stanowi dobre wprowadzenie do tej tematyki w ogólnym zakresie. Napisana jest w sposób przystępny, czyta się ją szybko. Okładka zachęcająca do sięgnięcia po książkę. Widać że lektura nie będzie „łatwa, lekka i przyjemna”.
Książka wydana przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
30-08-2015 o godz 20:58 Kama dodał recenzję:
Zaczyna się jak u Hitchcocka – trzęsieniem ziemi, a potem napięcie rośnie. Przerażająca historia zdobycia przez Rzymian w 66 r. n.e. Masady – niezdobytej dotąd twierdzy. Jej obrońcy woleli dokonać rzezi na swoich rodzinach, a potem zamordować siebie, niż poddać Masadę. Obrońców twierdzy autor nazywa "w jakimś sensie protoplastami izraelskich oddziałów specjalnych". I to im właśnie poświęcona jest ta pozycja.
To opowieść o służbach specjalnych w państwie-twierdzy – Izraelu. Doskonale zorganizowane, ściśle tajne i piekielnie skuteczne. Autor (dziennikarz znany m.in. z wywiadów z polskimi mafiozami) przeprowadził rozmowy z byłymi wywiadowcami, komandosami, twórcami Krav Magi. Często zbieranie informacji wymagało niemało trudu - np. zmuszony był przejść morderczy trening Krav Magi. Artur Górski sprawnie posługuje się piórem, precyzyjnie konstruuje opowieść, dotarł do wielu informacji niełatwych do zdobycia i uporządkował je w ciekawą opowieść. Mamy tu mnóstwo (czasami aż ma się wrażenie przesytu) informacji, nazw, dat, nazwisk.
Książkę dobrze się czyta, chociaż, szczególnie na początku, natłok skomplikowanych nazw własnych, skrótów itp. trochę miesza w głowie i powoduje uczucie chaosu. Czytelnik ma wrażenie przedzierania się przez istny gąszcz nazw instytucji, organizacji, służb i nazwisk.
Pozycja interesująca, chociaż moim zdaniem, raczej dla osób zainteresowanych tematem Bliskiego Wschodu niż całkowitych laików, aczkolwiek im także bez wątpienia rzuci dużo światła i – być może – skłoni do głębszego zbadania tematu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-08-2015 o godz 13:42 Papierowa Kobietka dodał recenzję:
Mossad, Aman i Szabak to wielka trójka agencji wywiadowczych Izraela, który mimo, że jest Ziemią Świętą ze świętością i pokojem w chwili obecnej niewiele ma wspólnego. To właśnie tam przeplatają się ślady biblijnych historii z brutalną rzeczywistością, przesiąkniętą walką o każdy skrawek ziemi a jednocześnie strefę wpływów. Judaizm kontra islam, a tuż obok chrześcijaństwo.

Artur Górski zadał sobie wiele trudu aby pozyskać i uporządkować w jednej publikacji informacje, które łatwe do zdobycia nie są. Dotarł do ludzi, którzy osiągając najwyższy poziom sprawności fizycznej i techniki wywiadowczej bronią kraju przed wrogiem, atakującym w sposób wyrafinowany i przebiegły.

"Pięść Dawida" to autentyczne historie ludzi, którzy wierzą, że Izrael to "ich kawałek podłogi". Książka jest obszernym źródłem informacji; opisy wydarzeń zawierają konkretne daty, nazwiska, nazwy miast i organizacji. Autor precyzyjnie podkreśla, które informacje są wiarygodne w 100% a które to jedynie plotki rozdmuchane przez media (w których bądź co bądź może być szczypta prawdy).

Obszerną część publikacji, jednocześnie dla mnie najciekawszą, stanowią fragmenty opisujące działalność agentek izraelskich służb - kobiet, które nie tylko za pomocą swojego wdzięku, ratowały kraj. Jeden ze znanych rabinów, przytoczony w książce, mówił, że "izraelskie kobiety mogą sypiać z wrogiem, jeśli wymaga tego bezpieczeństwo kraju". Autor wbrew temu twierdzeniu pokazuje, że Mossad nie uczył uwodzenia a agentki nie są przygotowywane do roli kochanek, choć zdarza się im przygotowywać honey trap czyli miłosną zasadzkę na ofiarę. Górski opisuje m. in. historię najsłynniejszej współczesnej agentki Mossadu Nimy Zamar.

Autora "Pięści Dawida" poznałam już dawno, sięgając po wyznania Masy o kobietach polskiej mafii. Książka, ta mimo głośnej promocji była dla mnie dużym rozczarowaniem. Tym razem autor jednak bardzo pozytywnie mnie zaskoczył a jego najnowszą publikację oceniam jak najbardziej na plus.

Książka spodoba się osobom zainteresowanym polityką prowadzoną na Bliskim Wschodzie, konfliktami zbrojnymi, bronią (w tym, historią pistoletu maszynowego - Uzi), izraelskim systemem walki - krav magą, a przed tymi którzy wybierają się do Ziemi Świętej odkryje świat, który nie jest widoczny gołym okiem wśród starających się wieść normalne życie mieszkańców.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-08-2015 o godz 02:53 Pani filolog dodał recenzję:
Artur Górski, twórca książek zawierających rozmowy z Masą o polskiej mafii, skonstruował opowieść o Izraelu jako o państwie-twierdzy, w którym służby specjalne tworzą doskonale zorganizowany tajny świat. W świecie tym opowieści o Bondzie wydają się dość mdławą historyjką. Jak czytamy na tylnej części okładki: „To właśnie jego [państwa – K.B.] funkcjonariusze – agenci działający «pod przykryciem», członkowie ekip likwidacyjnych, komandosi odbijający samoloty z rąk porywaczy – są bohaterami tej książki”. Autor zarysował obraz tego świata posługując się zdarzeniami, w których uczestniczyli wybrani bohaterowie książki, z którymi to Górski miał okazję rozmawiać. Wśród nich można znaleźć m.in. byłych agentów, twórców Krav Magi, syna konstruktora uzi, komandosów. Opisał też wiele historii, za którymi stały izraelskie służby specjalne, chociażby operację „Most”, w której uczestniczyło polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, czy „uprowadzenie” Egipcjanom radzieckiego radaru P-12. Górski opisał akcje nie tylko najbardziej popularnego Mossadu, ale również służb takich jak Aman, Sayeret Matkal czy Yamam. Pozwala również dowiedzieć się na przykład, do czego przydaje się sztuka walki zwana Krav Magą, poznać historię powstawania słynnej broni uzi, która wystrzeliwuje 600 pocisków na minutę, a także prześledzić losy interesujących postaci, np. Eli Cohena (który odgrywając rolę arabskiego biznesmena przez lata pozyskiwał informacje od syryjskich polityków) czy Catherine Vitinger (która twierdziła, że była agentką Mossadu i przeprowadzała egzekucje na terrorystach, a z którą związku sam Mossad się wyparł).

Każdy rozdział książki jest krótką historią, a ich mozaika tworzy – najczęściej poprzez tzw. „human story” – obraz niebezpiecznego i bardzo mało znanego zresztą systemu wywiadowczego Izraela. Każda z opowieści wciąga czytelnika, pozwala przenieść się w świat, o którym istnieniu coś więcej wiedzą nieliczni. Reportaż przedstawia świetnie wyszkolone jednostki, dla których powiedzieć „nie ma rzeczy niemożliwych” to pokusić się o pewne nadużycie.

Wiele faktów może stanowić problem dla laika zupełnie niezainteresowanego historią służb Izraela, a także samego Izraela, jednak Górski przedstawia każdą historię w oparciu o tło historyczno-społeczne, dzięki czemu reportaż ten jest w pełni zrozumiały i tworzy spójny na swój sposób wizerunek izraelskiego wywiadu. Wywiadu, który stał się swoistą wizytówką Izraela, legendą, którą inspirowali się twórcy filmów i różnoracy pisarze.

Książkę czyta się trochę jak sensacyjną powieść. Wciąga i skłania do zastanawiania się nad funkcjonowaniem tego typu służb, a także mediów, które nie zawsze dostarczają nam pewnych informacji. Generalnie ujmując czyta się ją dobrze. Widać, że autor włożył dużo pracy w uzyskanie materiałów do jego stworzenia (włącznie z udziałem w specjalnym szkoleniu), chociaż z drugiej strony sporo jest też faktów znanych już opinii publicznej. Odbiór reportażu zapewne zależy od tego, czy czytelnik miał już do czynienia z tą tematyką.

Historie są przedstawione w sposób nieco nazbyt pobieżny. Pozostawiają niedosyt, chciałoby się przeczytać je w bardziej rozbudowanej wersji. Skakanie po tematach i krótkość tych rozdziałów sprawia wrażenie chaosu, co z jednej strony, jak wcześniej wspomniałam, odpowiada za mozaikowy obraz, a z drugiej zaburza nieco proces czytania i rozumienia opowieści.

O książce tej mogłabym powiedzieć, że nie pozwala się wgłębić i zakorzenić w tematyce, ale wyznacza pewne tropy, którymi zainteresowany czytelnik może samodzielnie już podążyć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
4/5
04-08-2015 o godz 12:49 Dorota P. dodał recenzję:
Po opowieściach o polskiej mafii i rozmowach z Masą przyszedł czas na opowieść o tajnych służbach Izraela o których większość z nas wie bardzo mało lub nic.

Artur Górski w książce Pięść Dawida pokazuje świat Izraela, który często określany jest jako państwo-twierdza, a jego sieć służb specjalnych jest chyba najlepiej i najbardziej rozbudowana ze wszystkich na świecie, mimo że, teoretycznie nie prowadzi się na terenie Izraela wojny.

Dziennikarz wykonał ogromną pracę i włożył dużo wysiłku w to, aby dotrzeć do wielu osób związanych w jakiś sposób z tajnymi służbami Izraela. Wziął nawet udział w szkoleniu przez które udaje się przejść tylko nielicznym. Dzięki Górskiemu możemy poznać historię niektórych agentów specjalnych, dowiedzieć się jak powstał pistolet uzi i jakie były losy jego konstruktora, a także dowiedzieć się na czym polega i kiedy przydaje się sztuka walki nazywana Krav Magą.

Ci, którzy liczą na pikantne i sensacyjne szczegóły oraz ujawnienie tajemnic mogą być rozczarowani. Informacje do których dotarł autor książki i tak, w pewnym stopniu mogą zmienić sposób patrzenia na ten kraj i jego działania. Niektóre wątki, np. historia o Catherine Vitinger – Mata Hari izraelskiego wywiadu, nie zostały rozwinięte tak bardzo jakbym chciała, jednak nie nastąpiło to z winy dziennikarza, co zostało w książce wyjaśnione.

Książka jest napisana w sposób przystępny, czyta się ją bardzo szybko, zapewne większości na jej przeczytanie wystarczy jeden wieczór. Niektóre z fragmentów wymagały ode mnie zweryfikowania pewnych informacji, ponieważ moja wiedza na temat Izraela i działań jego służb nie była zbyt wielka. Jestem jednak zadowolona z tego i bardzo lubię książki, które zmuszają mnie do tego, żeby zwiększać swoją wiedzę na różne tematy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
01-08-2015 o godz 20:50 ulik76 dodał recenzję:
Książkę miałam na oku od dłuższego czasu, ale czekała w długiej kolejce innych obserwowanych. Ostatnio niespodziewanie dostałam ją do przeczytania, a że akurat skończyłam poprzednią, a tematyka tajnych służb od zawsze mnie mocno interesowała to "Pięść" zaczęła czytać się sama. Tak szybko jak się zaczęła to tak samo, niestety, szybko się skończyła. Książka wciągnęła mnie momentalnie.

Artura Górskiego jako autora poznałam już wcześniej, przy okazji książki o polskiej mafii i jej bohaterze Masie. O ile tamta tematyka równie ciekawa, co już sam Masa i jego język mnie okrutnie drażnił. W "Pięści" nie ma mowy o wulgaryzmach i prostackich anegdotach. Książka napisana jest w przystępny sposób, nie tylko dla ludzi interesujących się tematyką służb specjalnych.

Ciekawa byłam spojrzenia na tajne służby Izraela z polskiego punktu widzenia. Do tej pory czytałam wspomnienia byłych agentów Mosadu, bądź tamtejszych dziennikarzy, co powodowało wielkie nadmuchanie potęgi i chwały rodzimych służb, przez co książki te traciły na wiarygodności. Górski już z tego patosu jest zwolniony, pisze swobodnie, bez nadmiernej przesady. Dodatkowym ciekawym aspektem są operacje przeprowadzone w Polsce lub przy pomocy polskich Żydów. Zaskoczona byłam mnogością służb cywilnych i wojskowych opisanych w książce. Człowiek niezainteresowany słyszał o Mosadzie, zainteresowany jeszcze może o Sayeret Matkal, Szin Bet czy Aman. Górski natomiast opisuje kolejne jednostki, często nie mniej elitarne i skuteczne.

Szczerze polecam lekturę wszystkim, nie tylko tym z hoplem nt. wojska, tajnych służb i sensacji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
31-07-2015 o godz 13:31 anonymous dodał recenzję:
Tę książkę czyta się jak wciągającą powieść sensacyjną. Autor przedstawia nam najnowocześniejsze rodzaje broni, opisuje historie ich powstawania, rozwoju i samych twórców śmiercionośnych narzędzi. Mamy okazję usłyszeć o izraelskiej sztuce walki, poznać jej autora, przeczytać jak prowadzone są treningi nie tylko dla zawodowych żołnierzy, ale dla każdego, kto nie czuje się bezpiecznie. Pojawiają się tu także historie szpiegów, opowieści tak niesamowite, że aż trudno w nie uwierzyć. O wielu z akcji i operacji opisywanych w Pięści Dawida nie usłyszelibyśmy, gdyby nie książka, są to wydarzenia, o których media milczą, a sami zainteresowani ani nie potwierdzają ani nie dementują narastających według nich legend. Pięść Dawida to książka dla prawdziwego tropiciela sensacyjnych spisków.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
3/5
31-07-2015 o godz 13:25 anonymous dodał recenzję:
Żyjąc spokojnie w bezpiecznym kraju często zapominamy, że w skali świata jest to rzadki luksus. Książka Artura Górskiego odsłania kulisy działania służb specjalnych Izraela, ale jednocześnie między słowami snuje opowieść o zwykłych mieszkańcach tego kraju. Ciągłe napięcie, inwigilacja, będące na porządku dziennym zamachy bombowe czy strzelaniny tworzą tam klimat na równi z suchym upałem. W tych warunkach wyrastają i szkolą się najtwardsi z twardych – członkowie izraelskiego wywiadu i elitarnych grup komandosów wykorzystywanych do najbardziej niebezpiecznych misji. Niektórzy z nich zgodzili się porozmawiać z autorem - fragmenty wywiadów to największa zaleta publikacji.

Każdy rozdział to inna opowieść. Poznajemy przebieg takich wydarzeń jak m.in. wojna sześciodniowa czy Jom Kippur, operacja „Most”, ujawnienie opinii publicznej słynnego referatu Chruszczowa z 1956 roku. Osobne miejsce jest poświęcone ludziom – od konstruktora uzi i protoplastów krav maga po szpiegów w spódnicy. Dopełnienie obrazów przeszłości stanowi krótkie, acz wymowne nakreślenie obecnej sytuacji politycznej regionu.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że autor pędzi przez historię izraelskich operacji specjalnych. Większość opisuje pobieżnie, a szkoda, bo apetyt rośnie w miarę czytania. Język jest lekki i wyważony – tam gdzie można pojawiają się żarty, tam gdzie trzeba zostaje zachowana stosowna powaga. Zbiór podręcznikowych w gruncie rzeczy faktów uatrakcyjniają wspomniane wywiady, nawiązania do książek, filmów i artykułów prasowych. Osobiście brakowało mi więcej informacji na temat szkolenia krav magi, które przeszedł autor.

Książka warta polecenia dla osób, które – jak ja – do tej pory nie interesowały się Izraelem od strony służb specjalnych. Obeznanym w temacie z pewnością nie powie nic nowego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
3/5
27-07-2015 o godz 16:15 mery12345 dodał recenzję:
Jeśli z izraelskimi służbami specjalnymi kojarzy Ci się tylko Mossad, sięgnij po tę książkę. Najsłynniejsza jednostka izraelskich komandosów - Sayeret Matkal ma motto: "Wygrywa ten, kto się ośmiela". Ośmiel się ją poznać.

Podobnie jest z każdym innym sukcesem - aby go osiągnąć musimy być na tyle "bezczelni", żeby spróbować. Nie wahajcie się sięgnąć po "Pięść Dawida". Dzięki niej poznacie to, co widzieliście w licznych filmach sensacyjnych, od kuchni.

Dla wojowników z Izraela poddanie się oznacza wyrzeczenie się Boga. Nie dziwi więc ich oddanie wspólnej sprawie, poświęcenie i sięganie po drastyczne środki. Zadawanie śmierci i cierpienia podczas tortur to dla nich automatyczny mechanizm, wyćwiczony na licznych szkoleniach.

Muszą się wykazać nie tylko kunsztem militarnym, ale także sprytem, umiejętnością dostosowania się do zmiennych warunków i odpornością - fizyczną i psychiczną. Nie oznacza to jednak, że nie stać ich na wpadki. Autor wspomina choćby o komandosach służby więziennej, którzy bez skrupułów i bez powodu strzelają więźniowi w głowę. Świat dowiedział się o tym zdarzeniu poprzez film, który wyciekł do mediów w 2011 roku.

Czy wiesz, że popularne Uzi - pistolet, którym strzela nawet Lara Croft w Tomb Raiderze został zaprojektowany przez Żyda? "Uzi"to wystrzeliwujący 600 pocisków na minutę skrót od hebrajskiego wyznania: "Bóg jest moją siła".

Esencją "Pięści Dawida" są zamachy, trucizny, kobiety-agentki, tajemnice, wielkie biznesy handlujące bronią. W teorii jest to więc książka dla miłośników thrillerów. W praktyce jednak mogą poczuć się nieco zawiedzeni, publikacja bowiem bardziej przypomina opracowanie naukowe niż opowieść sensacyjną. Mogłaby nosić tytuł: "O służbach specjalnych Izraela dla żółtodziobów".

Czyta się sprawnie, jednak nie sposób nie odczuć pewnego niedosytu. W wielu przypadkach autor zaledwie muska jakiś temat i urywa go z braku wiarygodnych źródeł. Mam świadomość, że temat jest trudny i niełatwo zdobyć o nim informacje, jednak luźne przeskakiwanie do następnego rozdziału tuż po tym, jak rozbudziło się w czytelniku ciekawość na więcej, bywa nieco irytujące.

Na koniec dwa ważne hasła, które padają z ust izraelskich komandosów: "W walce najważniejsze są nogi i głowa" oraz "Lepiej być groźnym niż śmiesznym". Książka Artura Górskiego na pewno śmieszna nie jest. Groźna niestety też nie, bowiem autor nie pokusił się o dogłębne reporterskie śledztwo, a jedynie zebrał w całość liczne fakty już znane opinii publicznej. Co samo w sobie nie jest zbrodnią, ale świetności książce co nieco ujmuje.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
25-07-2015 o godz 08:37 Maciej Samolej dodał recenzję:
Mossad. Kto nie słyszał tego słowa? Budzące zawiść, wstręt, przerażenie. Nigdy nie konotujące kpiarskiego spojrzenia czy pogardy dla umiejętności. Mossadowi przypisuje się wszystkie tajne operacje współczesnego państwa Izrael – współczesnej Sparty, rządzonej przez polityków, wcześniej będących wojownikami – jak pisze w swojej książce Twierdza Izrael Patrick Tyler. Oczywiście nie jest to prawdą, gdyż oprócz Mossadu istnieje wywiad izraelskiej armii – Amman, kontrwywiad – Shin Beth, jednostki komandosów takie jak Sayaret Matkhal i wiele innych służb, pilnujących bezpieczeństwa obywateli nowej ziemi obiecanej. Na pewno ziemi znienawidzonej przez jej sąsiadów – Syrię, Liban, Irak, Jordanię, Egipt oraz przez jej mieszkańców – Palestyńczyków. Izrael formalnie nie prowadzi już działań wojennych przeciwko państwom arabskim, a jedynym jego wrogiem jest terroryzm, tym niemniej, bardzo wiele zależy właśnie od jakości tajnych i specjalnych służb, które starają się trzymać ( i tak naprawdę trzymają) rękę na pulsie. O nich właśnie jest książka Artura Górskiego, wydana przez krakowski Znak.
Autor – reporter, dziennikarz, który zasłynął z książek o polskiej mafii ( słynny wywiad z Masą, wydany również przez wydawnictwo Znak) wszedł w świat izraelskich, tajnych służb od kuchni – od konkretnych ludzi. W Izraelu uczestniczył min. w szkoleniu Krav Maga –izraelskiej sztuki walki, rozmawiał z synem legendarnego konstruktora broni Uziela Gala – („pana od UZI” – serii pistoletów maszynowych), spotykał byłych agentów Mossadu, Ammanu, Shin Bethu, byłych operatorów jednostek specjalnych takich jak wspomniany wcześniej Sayaret Matkhal, ale i tych mniej znanych – Flotylla 13 (izraelscy navy seals) czy jednostka 5105 – Shaldag. Jego respondenci bez ogródek opowiadali o niektórych szczegółach tajnych operacji z jednym zastrzeżeniem: „ Nie pytaj nas o wszystko. Rządy się zmieniają, ale procedury nie. Pewne rzeczy mają klauzurę utajnienia na zawsze. Podpisaliśmy się pod tym. mamy nadzieję, że nas dobrze zrozumiałeś?” mówili byli agenci, szelmowsko uśmiechając się do Górskiego podczas wywiadów.
Książka jest dobrze napisana. W końcu pisał ją dziennikarz. Styl jest wartki, nie ma w niej dłużyzn, choć niektóre rozdziały i mozolne kreślenie tła niektórych operacji specjalnych może wydawać się nużące. Górski opisuje min. tajniki powstania pistoletu maszynowego UZI, systemu Krav Maga, operacji odwetowej z 1972 roku, gdy Izrael po masakrze na olimpiadzie w Monachium, gdzie zamordowano olimpijską drużynę Izraela, wysłał oddział zabójców w celu ukarania winnych ( na kanwie tej historii Steven Spielberg nakręcił film Monachium z Erickiem Baną w roli głównej – film jest rema’kem filmu Miecz Gedeona ) i wiele innych historii, jak chociażby wywiad z człowiekiem, który osobiście schwytał Adolfa Eichmanna Petera Zvi Malkina – był on agentem Mossadu wyszkolonym specjalnie w obezwładnianiu osób, wyznaczonym przez dowodzących akcją do powalenia i unieruchomienia nazistowskiego zbrodniarza, w celu założenia mu kajdanek i dalszego porwania na proces do Jerozolimy.
Historycy przyczepią się zapewne, iż książka ma charakter popularno naukowy. Ktoś może wytknąć autorowi Pięści Dawida, że w przypisach cytuje własne lub cudze artykuły z miesięcznika Focus – raczej niewiele mającego wspólnego z naukowością. Jednak pamiętajmy – książka nie aspiruje do rangi doktoratu o tajnych służbach Izraela, nie jest jedynym dziełem w tym temacie. Na naszym rynku wydawniczym w ostatnich latach pojawiła się książka Yvonnick Denoel Sekretne wojny Mossadu, która obok Szpiegów Gideona. Tajna historia Mossadu Gordona Thomasa czy Mossad. Najważniejsze operacje izraelskich tajnych służb Michaela Bar- Zohara jest kolejną książką poświęconą tajnym służbom Izraela. Książka Górskiego nie wnosi zatem nic nowego, aczkolwiek to od niej powinno się zacząć pogłębioną lekturę na temat Mossadu i tajemniczego świata szpiegów Izraela. Tamte pozycje to danie główne, które powinna poprzedzić przystawka. A za takową uznać należy książkę Pięść Dawida Artura Górskiego.

Maciej Samolej
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Górski Artur

Górski Artur

Artur Górski to urodzony w 1964 roku dziennikarz, korespondent wojenny oraz pisarz. Tworzy reportaże literackie, powieści sensacyjne i kryminalne. Nieobca jest mu także literatura faktu. Zastępca redaktora naczelnego magazynu "Focus". Zadebiutował powieścią "Słońce podziemnych przejść". Najbardziej znany z publikacji reportażowych o tematyce związanej z tajnymi służbami oraz mafią: "Świat tajnych służb", "Gang" oraz "Masa o kobietach polskiej mafii". Ta ostatnia stała się bestsellerem.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa W samym sercu morza Moyes Jojo
4.1/5
29,94 zł
44,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Magia polskich ziół Machałek Patrycja
3.6/5
29,40 zł
44,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Faworyty Gretkowska Manuela
3.7/5
32,35 zł
49,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Strach, który powraca Stachula Magda
4.1/5
26,61 zł
39,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa W blasku słońca Kordel Magdalena
4.5/5
26,31 zł
39,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Pomocnik kata Krajewski Marek
4.5/5
25,89 zł
39,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Miłość i inne obsesje Moriarty Liane
4/5
30,15 zł
44,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Pamiętnik szeptuchy. Dni mocy Gąsiorowska Dorota
4.6/5
30,99 zł
39,99 zł
premium 26,13 zł
Inne z tego wydawnictwa Przeklęta Wheeler Thomas , Miller Frank
5/5
39,91 zł
59,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Płomień pod moją skórą. After. Tom 1 Todd Anna
4.4/5
34,49 zł
44,90 zł
premium 30,52 zł
Inne z tego wydawnictwa Boskie zwierzęta Hołownia Szymon
3.8/5
34,49 zł
44,90 zł
premium 32,76 zł
Inne z tego wydawnictwa Jeśli zatęsknię Ficner-Ogonowska Anna
3.8/5
34,49 zł
44,99 zł
premium 29,40 zł
Inne z tego wydawnictwa Tego ci nie powiedziałam Rimmer Kelly
4.2/5
27,83 zł
42,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Światło w środku nocy Moyes Jojo
4.2/5
29,70 zł
44,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Oświęcim. Czarna zima Kącki Marcin
3.5/5
38,49 zł
49,99 zł
premium 32,87 zł
Inne z tego wydawnictwa Teraz albo nigdy Hołownia Szymon
3.8/5
26,99 zł
34,99 zł
premium 25,64 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.