Patyk (okładka  twarda, 05.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Co się stanie, gdy zabijesz?

Barbara prowadzi spokojne, uporządkowane życie. Pewnego dnia zostaje brutalnie zaatakowana pod swoim domem. Śmiertelnie rani napastnika i ucieka z miejsca zdarzenia. W każdej chwili może zostać aresztowana – i ta myśl niespodziewanie mobilizuje ją do działania. Rozpoczyna wędrówkę w przeszłość, aby wyrównać swoje rachunki ze światem. Traumatyczne wydarzenie stwarza szansę, na jaką wcześniej nie liczyła. Happy end jest w zasięgu ręki.

Hanna Samson to mistrzyni w budowaniu wyrazistych portretów psychologicznych kobiet. W precyzyjnie skonstruowanej fabule bohaterka, postawiona wobec doświadczenia granicznego, zrzuca z siebie kolejne warstwy wstydu, rozgoryczenia i lęku. Obserwacja tego procesu, opisanego z niezwykłym wyczuciem, jest w nowej powieści Samson tak samo ważna, jak powtarzające się podczas lektury pytanie: kto tu tak naprawdę jest ofiarą, a kto myśliwym?


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1121662342
Tytuł: Patyk
Autor: Samson Hanna
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 208
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-05-11
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 22 x 202 x 134
Indeks: 19243092
średnia 3,9
5
7
4
3
3
2
2
2
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
11 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
04-05-2016 o godz 10:29 przez: Anna Drewniak

Powieść o traumatycznym przeżyciu i jego skutkach. Powieść o odnajdywaniu siebie i swojego życia. Powieść o trudnych relacjach matki z córką. Powieść o różnych losach kobiet- bitych, zdradzanych, zdradzających.
Każde z powyższych zdań stanowi opis najnowszej powieści Hanny Samson " Patyk".

Bohaterką książki jest Barbara. Kobieta pracuje w jednym z warszawskich wydawnictw. Jest oddana swojej pracy w tak dużym stopniu, że wiedzie samotny żywot. Jedynym jej towarzyszem jest pies Foka. Pewnego dnia Barbara zostaje zaatakowana w garażu tuż pod swoim mieszkaniem. Napastnik złapał ją od tyłu, ale nie zablokował prawej dłoni. Ponieważ kobieta miała w ręce nożyczki, dźgnęła go w brzuch. Udało jej się uciec. Od tego momentu rozpoczął się w jej głowie ogromny proces przeobrażeń. Barbara nie mogła pogodzić się z tym, że zabiła człowieka. Obawiała się tego, że pójdzie do więzienia. W głowie odtwarzała cały czas scenę przesłuchania. Nie wytrzymując napięcia, ostatecznie wyjechała do swojej matki, do Łodzi. Powrót do domu, w obliczu tego co się stało, miał ogromne znaczenie dla kobiety. Wróciły do niej dawne uczucia, ale tym razem lepiej dawała sobie z nimi radę. Okazuje się, że to czego się wcześniej bała jak np. wieczne niezadowolenie matki czy kontakt z byłym chłopakiem, nie było takie straszne. Zaczęła analizować swoje dzieciństwo i młodość. Odnowiła kontakty z czasów szkolnych, niektóre tylko po to by dać upust zemście. Jej działania, mniejsze lub większe, zaczęły oddziaływać na innych ludzi. Barbara to zauważyła i zaczęła zmieniać swoje życie.

Hanna Samson, podobnie jak w innych swoich powieściach, stworzyła portret psychologiczny kobiety, która musi odnaleźć swoje miejsce w świecie. Bohaterka tej książki od dzieciństwa była tłamszona, obrażana, traktowana w sposób, w który obniżał jej poczucie własnej wartości. Zawsze tylko grzecznie służyła ludziom, nigdy się nie narzucała, ani tym bardziej przeciwstawiała. Była ludziom posłuszna, bo tego od niej oczekiwano. Rzadko udawało jej się wyrazić własne zdanie. Tymczasem, to czego doświadczyła wpłynęło na nią wyzwalająco :

" Perspektywa więzienia sprawiła, że wyszłam na wolność".

Człowiek tak długo tłumiący w sobie emocje, w momencie w którym wyłącza hamulce, nagle traci kontrole. Wydaje mu się, że wszystko może. Bywa to zgubne, czego doświadczyła sama Barbara. Zaczęła dostrzegać, że ulegania tej "wolności" w bardzo duży sposób wpływa na innych ludzi. Niedowartościowanie, a wrecz nienawiść do własnej osoby może być niszczycielską siłą oddziałującą na innych.

Podczas lektury zastanawiało mnie to, że bohaterka bardzo przeżywała fakt, że kogoś zabiła, natomiast, w ogóle nie myśli o tym kto i dlaczego chciał zabić ją. Było to dla mnie trochę dziwne. Brakowało mi trochę tego rodzaju strachu, tych emocji.
Ponadto, niektóre sceny wydawały mi się trochę naciągane, mało realistyczne jak np. dawanie nauczki mężczyźnie stosującego przemoc fizyczną wobec jej przyjaciółki. Ale gdy przeczytałam książkę do końca, to całe przerysowanie nabrało większego sensu.

Przeczytanie tej powieści skłania nas do refleksji czy fakt, że nie jesteśmy do niczego przywiązani podczas naszego życia, brak więzi, zangażowania ułatwia nam odchodzenie z tego świata; czy może jednak łatwiej odejść wiedząc, że się żyło, mimo że się wszystko traci. Pewne jest to, że czasem trzeba jakiegoś zdarzenia, nawet bardzo mocnego, by zmienić tor naszego życia. To tak jak ten tytułowy "patyk", który zmienia nurt strużki wody wpływającej do studzienki.

"Ale wystarczało przyłożyć patyk. Tworzył przeszkodę zmuszającą strużkę do zmiany planów".

Mimo tego, że książkę czytało mi się bardzo lekko i szybko, to w trakcie lektury wydawało mi się, że nie będę zachęcała do jej lektury. Ale kiedy przeczytałam całość, dopadło mnie tak dużo refleksji,wątpliwości. Moja głowa nie mogła przestać pracować (a była już noc).Myślę, że to najlepszy dowód na to, że warto sięgnąć po tę pozycję. Wiele osób może odnaleźć w niej podobieństwo do własnego życia, choćby niezbyt zdrowe relacje z matką, które tak bardzo rzutują na przyszłe życie.

Polecam tę książkę, gdyż porusza ona "struny" często niezbyt przez nas używane.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
14-05-2016 o godz 18:30 przez: houseferatu
Trudno powiedzieć o książce Samson, że jest nudna lub nieciekawa, zrobię więc dokładnie odwrotnie. Przewracając stronę za stroną bawimy coraz lepiej a fabuła zaczyna trzymać nas w nieprzerwanym napięciu. Narratorka odracza bowiem zaskakujące zakończenie jak tylko może. Jej wizyta w rodzinnym domu przedłuża się i pozwala na uregulowanie rachunków z przeszłości. Spotyka stare przyjaciółki i odnajduje swoją pierwszą licealną miłość. Suspens króluje i pozwala nam przez dłuższy czas poddawać się rozrywce lektury.

Mimo to, należy powiedzieć, że opisywane tu postaci i zdarzenia nie są w żaden sposób wyjątkowe, autorka używa wyświechtanych klisz i kujących w oczy stereotypów, byle tylko działo się więcej i bardziej kolorowo. Rezultatem jej zabiegów dostajemy kolaż i przegląd popularnych motywów z pism kobiecych – co już nie do końca stanowi zaletę utworu. Każdy więc znajdzie w „Patyku” coś dla siebie, ale czy to powód do chwalenia tej pozycji? Oto naszym oczom ukazuje się mąż bijący żonę, mężczyzna, który nie wie, co oznacza odmowa i - last but not least - niewierny mąż – a to wciąż tylko niektóre z wielu poruszanych kwestii. W obliczu tej mnogości wątków Barbara – główna bohaterka – stara się odmienić nie tylko swoją historię, ale przede wszystkim losy innych.

Bawi się więc w tytułowy patyk, a więc dziecięcą grę w zmienianie kijkiem biegu strug deszczówki. Nazwa książki stanowi bowiem bardzo ciekawą i trafioną metaforę zmieniania losu jednostki. Z powodzeniem można też jednak potraktować podwórkowe zajęcie małej Basi jako alegorię pisarskich wysiłków autorki. Dziecko przyłożywszy patyk do płynącej deszczówki zmienia koryto płynącej wody, dorosła pisarka podobnie kieruje losami swoich bohaterów – sprawia, że odbijają się od ścian życiowych przeciwności i zaczynają wytyczać nowe ścieżki dookoła przeszkód. Całość zaś dowodzi jak wiele jest w stanie znieść człowiek i jak bardzo potrafi się przystosować do choćby najmniej korzystnych warunków.

Autorka z iście dziennikarską intuicją wyprzedza też ewentualną krytykę swojej prozy i ustami szefa Basi nazywa jej artykuły „Dostojewskim dla gospodyń domowych” (a może „kucharek z ambicjami” – nie pamiętam dokładnie). Czy w tych słowach można streścić całość utworu? Oczywiście zawiera on inny zestaw problemów, niż może się spodziewać ktoś nastawiony na Dostojewskiego w spódnicy. Poza tym ogólnie rzecz ujmując Samson nie wchodzi głęboko w psychologię poszczególnych postaci (w każdym razie nie dorównuje na tym polu autorowi „Zbrodni i kary”), raczej skupia się na opisywaniu zdarzeń i akcji, nie wchodząc jednak w zawiłe filozoficzne dylematy. Autorka niczym sumienny redaktor stwierdza fakty i przechodzi do następnego motywu. Sumuje i przewraca kartkę. Przy okazji takiego działania dostajemy jednak zajmujące studium wychowania i relacji między matką a córką. Co więcej, znajdziemy tu argumenty, które przeczytane przez odpowiednich ludzi mogą zmienić niejedno życie i rozwiązać niejeden problem. Pierwszy lepszy przykład to hasło„sukienka nie gwałci” - banał, jeśli patrzymy z pozycji feministycznych, a jednak z całą pewnością znaleźliby się w tym kraju ludzie, którym należałoby to i owo o naturze gwałtu wytłumaczyć. Czy jednak do nich kieruje swój utwór Hanna Samson? Wątpię. „Patyk” jest książką, która mieli dobrze znane już szerszej publiczności urywki rzeczywistości. Po lekturze można odnieść wrażenie, że właśnie przeczytało się od deski do deski cały numer Wysokich Obcasów, który ktoś pomysłowo, ale niewielkim nakładem sił, przerobił na powieść.

Mimo to, a może właśnie z tego powodu, warto kupić „Patyk” i zmierzyć się z jego zawartością. Chociażby po to, by przypomnieć sobie własne wartości, prawa i przywileje oraz to, że należy o nie walczyć codziennie, bez ustanku. Oprócz tego lektura naturalnie stanowi okazję do dobrej zabawy doskonale skomponowaną porcją przygód, która z kolei prowadzi do absolutnie najmniej oczekiwanego dla czytelnika zakończenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-07-2016 o godz 21:27 przez: Ruda Recenzuje
Zabiła czy nie zabiła?- oto jest pytanie. Wydaje się, że miała powód, co nie znaczy przecież, że jest usprawiedliwiona. Uciekła, zostawiła go bez pomocy, ale czy można się jej dziwić? Zaatakował ją, nie oszczędzał, nie martwił o jej lęki. Pod jej własnym domem, miejscem, które powinno być bezpieczne! Zachował się bezdusznie. I ona także.

Samson nie tłumaczy i nie szuka wymówek dla swojej bohaterki. Zrobiła z niej morderczynię, która chłodno ocenia i kalkuluje, próbując wyrwać się z rąk sprawiedliwości. Temat ten zainteresował mnie nieprzeciętnie. Co czuje przestępca? Z czym mierzy się morderca? Jakie refleksje zagnieżdżają się w jego umyśle? Z jakimi dylematami musi się uporać? A przede wszystkim jak może się wymknąć i gdzie znaleźć furtkę? Mam wrażenie, że pokazując historię z tej perspektywy autorka odwróciła akcję. Wszystkie szczegóły, problemy, ewentualne dowody poznajemy za sprawą podejrzanej, nie policji. Ten pomysł szczególnie mnie ujął. I muszę szczerze przyznać, że Samson sprytnie się z tym uporała. Bardzo ciężko jest ukryć morderstwo, pozbyć się dowodów, zrozumieć, co przemawia przeciw tobie. Jej się to udało.

„Czy to możliwe, że zabiłam człowieka? Czyżby to było takie proste i mogło się zdarzyć, gdy jak co dzień wracasz z pracy, otwierasz bramę, parkujesz samochód, zwykła rutyna, a tu nagle wszystko się zmienia”?

Zupełnie nie spodziewałam się natomiast, że sytuacja zagrożenia życia czy wolności może wyzwolić w człowieku takie emocje i tak przemożną chęć uporania się ze wszystkimi bolączkami i dramatami przeszłości. Dla Barbar stanowiło to impuls do działania i podjęcia decyzji, które wcześniej nie miały dla niej większego znaczenia. Można by powiedzieć, że obudził się w niej anioł zemsty, choć osobiście wolę raczej myśleć, że dały o sobie znać tłumione latami emocje. Tak naprawdę chyba się nie spodziewałam, że ten temat będzie miał w książce tak istotne znaczenie oraz, że poświęcone mu zostanie tak wiele miejsca. W żaden sposób jednak mi to nie przeszkadzało, nie czuję się rozczarowana. Myślę, że to ciekawy pomysł, będący dobrą alternatywą dla rozwoju sytuacji.

Samson poświęciła swojej bohaterce dużo uwagi. Wytłumaczyła czytelnikowi, co sprawiło, że Barbara jest, jaka jest. Pokazała szereg wydarzeń, które ją ukształtowały jako człowieka. W żadnym miejscu nie były to jednak próby usprawiedliwienia jej zachowania. Nazwałabym to raczej swoistym budowaniem charakteru i pracą nad sylwetką bohaterki. Podobało mi się, owszem.
Autorka ma charakterystyczny styl i nie da się tego ukryć. Narracja jest prowadzona ciekawie i powiedziałabym, że nietypowo, tak, jakbyśmy historię tej kobiety budowali z wielu pomału odkrywanych fragmentów. Ta opowieść jest rwana i poszarpana, ale na swój sposób pełna, przemyślana i dopracowana. Z pewnością poświęcony jej czas nie będzie stracony.

„Nagle nie wiem, kim jestem, rozpadam się, ból rozrywającego się na kawałki mózgu jest nie do zniesienia, podobno mózg nie boli, ale to bzdura, nic tak nie boli, jak mózg, który nagle przestał wiedzieć, kim jest”.

W powieści tej nieustannie przeplatają się dwa, niemniej istotne tematy. Z jednej podążamy za potencjalną morderczynią, skupiając się na jej obawach i refleksjach, z drugiej przemierzamy trudne dzieciństwo i bierzemy udział w rozliczeniu się z kłopotliwą przeszłością. Żaden z nich nie jest mniej interesujący, czy ważny. I w pewien sposób obydwa mnie zaskoczyły, swoją wnikliwością, głębią i niesionym przesłaniem.


Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-05-2016 o godz 12:40 przez: Monika Panfil
Jak wiele spraw w naszym życiu odkładamy na potem? Czekamy na impuls, na coś, co popchnie nas do zmiany. Czasem wystarczy słowo, drobne zdarzenie. Czasem zaś, jak w wypadku bohaterki książki „Patyk” Hanny Samson, jest to wydarzenie traumatyczne. Dziewczyna zaatakowana na parkingu, w obronie własnej, śmiertelnie rani napastnika i ucieka z miejsca zdarzenia. To dla niej koniec, a może właśnie początek. Przede wszystkim koniec życia, jakie dotychczas znała. W obawie prze aresztowaniem, postanawia uporządkować sprawy, przed którymi dotychczas uciekała. Wraca w rodzinne strony i mierzy się z przeszłością. Początek zaś – bo wszystko, co bohaterka musi teraz zrobić, jest dla niej nowe. Wyrywa ją ze schematu, jaki sobie przez lata wypracowała.
Wraz z rozwojem akcji, coraz lepiej poznajemy główną bohaterkę. Barbara, z zimnej, zamkniętej w sobie, poukładanej „szarej myszki”, zmienia się w zdecydowaną, pewną sobie i swej wartości kobietę. Uświadamia sobie, że demony z przeszłości, to, co ją dręczyło i sprawiało, że stała się zahukana i wycofana, tak naprawdę nie jest przerażające. Obserwujemy więc, jak ewoluuje, wykluwa się z kokonu uprzedzeń i ograniczeń. Zdarzenie, które okazało się tytułowym patykiem – zmieniającym bieg wydarzeń – czyli zabójstwo, wyzwoliło Barbarę. Pozwoliło jej uporać się z bolesną przeszłością. Basia odnajduje w sobie siłę, wyzbywa się lęków i ma siłę, by stawić czoło rzeczywistości. A nawet do tego, żeby ją poukładać po swojemu, przejmując stery i odnajdując się w otaczającym świecie. Szczęście wydaje się być na wyciągnięcie ręki…
Książka Hanny Samson to przede wszystkim doskonałe studium kobiecości. Historia osadzona w naszej rzeczywistości, niemal codzienności, prezentująca dziewczynę z typowej korporacji, unika jednak nudy i banału. Autorka tak prowadzi akcję i rozwija postać głównej bohaterki, że jesteśmy jej coraz bardziej ciekawi. Utożsamiamy się z Barbarą, kibicujemy jej i, wbrew strasznemu czynowi, którego się dopuściła, nie potępiamy jej. Podczas czytania pozostaje w nas pewien niedosyt, niedomówienie. W zasadzie zakończenie powieści, jest tak naprawdę jej początkiem. Książka napisana jest w interesujący sposób. Wciągająca narracja, intrygująca akcja i dobrze skonstruowane postaci sprawiają, że czyta się ją wyjątkowo dobrze. Dobra pozycja, sprawiająca, że chce się więcej!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
07-05-2016 o godz 22:09 przez: Agata
Powieść Hanny Samson „Patyk” to wielowarstwowy psychologiczny portret młodej kobiety sukcesu. Bez zbędnych wstępów, autorka zapoznaje czytelnika ze swoją bohaterką, Basią, w chwili, gdy ta zostaje zaatakowana przez obcego mężczyznę i w akcie obrony, wbija napastnikowi w ciało przypadkowo trzymane w dłoni nożyczki. Przerażona ucieka z miejsca zdarzenia. Przesiąknięta wyrzutami sumienia i strachem kobieta porządkuje swoje mieszkanie, nie stawia się w pracy i ucieka z Warszawy do rodzinnej Łodzi, by oddać swojego psa niewidzianej od lat matce.

W tej „nowej” rzeczywistości następuje konfrontacja przeszłości z dojrzałym, dorosłym umysłem Barbary. Wtedy zaczynamy dostrzegać dualizm natury tej kobiety – z jednej strony wydaje się być silna, spełniona zawodowo, zdystansowana wobec krytyki i uwag swojej matki, choć dawniej to właśnie mama wpędzała ją w kompleksy, nie wspierała i powodowała, że dziewczyna była popychadłem bez poczucia własnej godności. Z drugiej strony, choć pozornie twardo stąpa po ziemi i zna swoją wartość, okazuje się być pozbawioną autentycznej pewności siebie realizatorką ambicji innych ludzi, wykorzystywaną przez przełożonych.

Przekonanie o popełnieniu morderstwa wyzwala bohaterkę, skoro nie ma już niczego do stracenia, bo grozi jej więzienie, postanawia żyć tak, jakby jutra nie było. Chce rozliczyć się z przeszłością, uwolnić się od urazów i bolesnych, a nawet traumatycznych doznań z dzieciństwa i wczesnej młodości. Paradoksalnie, życiowy upadek daje jej receptę na szczęście. Poczucie, że nie czeka ją już nic dobrego, motywuje ją do tego, by żyć dniem dzisiejszym i nie czuć się zależną od woli i opinii innych ludzi; żeby swoje życie układać po swojemu. Główna bohaterka wydostaje się ze skorupy ciążących na niej konwenansów, rodzinnych reguł i szkolnych etykietek.

Wielkim atutem powieści Hanny Samson jest zdolność budowania przez pisarkę złożonych postaci, nieoczywistych i niejednoznacznych w swoim postępowaniu. Wyważona fabuła skonstruowana z niewielkiej ilości zdarzeń, cały czas utrzymuje czytelnika w lekkim poczuciu niepewności i nieokreślonego zagrożenia. Zakończenie zaskakuje i uruchamia lawinę domysłów. Serdecznie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-05-2016 o godz 19:12 przez: samalla
Baśka zostaje zaatakowana przez nieznajomego mężczyznę, w odruchu samoobrony rani go w brzuch nożyczkami. Napastnik pada na ziemię a jej udaje się uciec. Przekonana, że dokonała morderstwa (mimo że w samoobronie) zaczyna uciekać i zacierać za sobą ślady. Trafia w końcu do rodzinnego domu gdzie obok koszmaru minionych dni wracają koszmary z dzieciństwa. Kobieta z upływem dni nabiera siły by z nimi wszystkimi się zmierzyć. Próbuje rozwikłać zagadki sprzed lat, zemścić się za doznane krzywdy ale również odnaleźć pierwszą miłość.

Książka jest przede wszystkim świetnie napisana. Pierwsze strony przywołują z pamięci "Zbrodnię i karę" Dostojewskiego. Autorka jest psycholożką i feministką co z pewnością ma wpływ na książkę, ale na szczęście nie jest rysem dominującym czy narzucającym się w opowieści. Doskonała analiza psychiki kobiecej, głos w obronie kobiet, wciągająca akcja.

Czyta się jednym tchem a zakończenie poraża.

Fragmenty:

"Rzadko wracałam myślą do dzieciństwa, dawno zostawiłam je za sobą i bardzo proszę mi go nie przypominać, bo nie po to od niego uciekłam, żeby wracać."

"Odkąd bałam się, ze zostanę aresztowana i resztę życia spędzę w więzieniu, przestałam się bać miliona rzeczy, których bałam się dotąd."

"Metodycznie zadawane razy zostawiają ślady, których nie sposób pomylić z innymi. Widok pobitego mężczyzny tez jest wstrząsający, ale mniej. Może dlatego, że pobitych mężczyzn częściej widzimy w filmach, a pobite kobiety spotykamy w życiu."

"[Ojciec] przez lata miałam wrażenie, że w ogóle mnie nie widzi. Mama widziała mnie w krzywym zwierciadle, a on wcale."

"Zrozumiałam , co on w niej widzi, dlaczego rzucił mamę dla grubawej blondyny, którą mama nazywała prostaczką. Coś w tym było. Takie kobiety upraszczają świat, stawiając cię w jego centrum. Gdziekolwiek się znajdą, tworzą dom."


Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
17-05-2016 o godz 12:36 przez: Missgiggles
Przez pierwsze strony książki Hanny Samson trudno mi było przebrnąć. Na szczęście potem było już tylko lepiej. Nieprzekonujące, a wręcz sztuczne i nudne wydały mi się wszystkie fragmenty powieści stylizowane na kryminał. Mało wciągające są wyimaginowane dialogi pierwszoosobowej narratorki z oficerami śledczymi - raczej nużą, bo wyglądają na wplecione na siłę. Dużo przyjemniej czyta się psychologiczne fragmenty książki, i nic dziwnego, wszak autorka psychologiem jest i ma tu pole do popisu. W trakcie wędrówki głównej bohaterki do świata dzieciństwa czytelnik spotyka cały korowód postaci, które mają ze sobą jakiś problem: matka, która kochać nie umie, za to świetnie porusza się w świecie pozorów; niejaki Bodzio, traktujący kobiety przedmiotowo; bijący mąż - kibol oraz jego zastraszona żona; szkolna miłość głównej bohaterki, Jasiek, który bez mrugnięcia okiem zdradza żonę. Główna bohaterka również stanowi ciekawe studium przypadku: nie nawiązuje głębszych relacji z ludźmi, wszystkiego się boi, aż tu nagle strach przed więzieniem sprawia, że zaczyna konfrontować się z własnymi lękami i kompleksami. Próbuje odegrać się na postaciach z dzieciństwa, które ją skrzywdziły. Mało to wszystko jednak przekonujące. Bohaterowie wydają się bowiem chodzącymi studiami przypadku, zbiorem cech, a nie osobami z krwi i kości. Zupełnie nie przekonuje również konwencja kryminału. Początkowa i końcowa scena w garażu wydają się sztucznie doklejone do reszty powieści, mimo że pozornie mają sens. Idea książki w postaci fabularnej wersji poradnika psychologicznego jest jednak dobrym powodem, by po "Patyk" sięgnąć i przymknąć oko na niezbyt udaną konwencję kryminału.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-05-2016 o godz 11:57 przez: Inka
Bohaterką książki jest singielka Baśka, posiadaczka psa Foki, która pracuje jako redaktor w czasopiśmie dla kobiet. Kiedy zostaje brutalnie zakatowana przez nieznanego napastnika w garażu jej świat się zupełnie zmienia. Dlaczego? Otóż z powadzeniom udaje jej się wyrwać z rąk agresora, zadając mu poważne rany nożyczkami.

Ani główna bohaterka, ani czytelnicy nie wiedzą, czy Baśka zabiła swojego oprawcę i tym samym stała się mordercą.

Z każdą stroną zbliżamy się do rozwiązania zagadki, czy ofiara rzeczywiście stała się mordercą, a po drodze wychodzą na jaw kolejne fakty z jej życia, które miały wpływ na to kim teraz jest Barbara. Były to zarówno sytuacje ogromnej wagi, jak porzucenie przez ojca czy gwałt, ale także, zdawać by się mogło, błahostki, takie jak uwagi matki przy stole.

Samson tym samym pokazuje, w jaki sposób może kształtować się osobowość każdego z nas, a także, jaki wpływ my możemy mieć na innych ludzi.

Wydaje się, że wszystko dobrze się ułoży i historia zakończy się happy endem, jednak nagle, nieoczekiwanie znów dzieje się coś, co zupełnie odmienia życie Barbary. Jednak w tym momencie książka się kończy i czytelnik musi sobie sam dopisać zakończenie...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
02-05-2016 o godz 12:57 przez: Joanna Jaszczyk
Baśka zabija mężczyznę. Baśka zabija mężczyznę w opustoszałym garażu. Baśka w samoobronie zabija mężczyznę w opustoszałym garażu. No właśnie, Baśka nie za bardzo ma pojęcie o co chodzi z tą samoobroną, bardzo boi się, że będzie trzeba ponieść konsekwencje i postanawia zniknąć.

Zniknąć, to może za wiele powiedziane, kobieta wyjeżdża do rodzinnego miasta, zaszywa się w domu dawno niewidzianej matki. Pobyt tam daje okazję do rozliczenia się z przeszłością, przeżycia na nowo pozornie zapomnianych drobnych krzywd i większych urazów.

Baśka zaczyna się zmieniać, z zahukane szarej myszki staje się odważną, odpowiedzialną i wiedzącą czego chce kobietą. Nawiązuje przyjaźnie, odnawia kontakt z ojcem, wdaje się w romans. Po prostu żyje.

Czy czyjaś śmierć może być początkiem życia kogoś innego? Na o pytanie stara się odpowiedzieć Hanna Samson. Warto sięgnąć po tę książkę, być może w osobie Baśki zobaczymy siebie?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-06-2016 o godz 12:01 przez: Anka
Sprawnie opowiedziana historia o radzeniu sobie z codziennością, przerabianiu własnych traum i stawianiu czoła emocjom, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy nawet nazwać. Krótka, zwarta opowieść, w której można z łatwością odnaleźć fragment własnego życia. A nawet, jeżeli nie chcemy lub nie potrafimy przełożyć „Patyka” na własne doświadczenia i emocje, to po prostu wciągająca powieść, w której trudno przewidzieć ciąg dalszy. Z pewnością interesująca dla tych, którzy mają w sobie psychologiczne zacięcie i dla tych, którzy szukają po prostu ciekawej lektury na wieczór.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-05-2016 o godz 14:42 przez: Zuzanna Anna
Znakomita powieść. Fascynujący portret kobiety. Dobrze się czyta, ale istnieją też kolejne warstwy tej opowieści, które odkrywa się w uważnym czytaniu. Historia uniwersalna. Jednak z wieloma detalami, które czynią ją unikalną i niepowtarzalną. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zagubiony Anioł
4.6/5
30,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.7/5
32,39 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
44,70 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas zdrajców
4.7/5
31,32 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
4.8/5
44,76 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Demonomachia
4.5/5
27,95 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
32,01 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Widnokrąg
5/5
38,15 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok z filozofami Opracowanie zbiorowe
4.7/5
35,99 zł
49,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego