Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę. Prawdziwe historie (okładka twarda)

Oferta empik.com : 34,05 zł

34,05 zł 44,90 zł (-24%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Przekonywano je, że są słabe, chwiejne, pozbawione właściwej tylko mężczyznom determinacji oraz siły. Nie uwierzyły.

Olka na niebezpieczeństwo patrzyła z pogardą. Zarządzała tajnym arsenałem, w którym trzymano tysiące sztuk broni. Szmuglowała karabiny, rewolwery i prowizoryczne bomby. Gdy inni stchórzyli, ona osobiście przerzuciła przez granicę setki tysięcy rubli zrabowanych z pociągu. Igrała z carską ochraną i z niemiecką policją. Zawsze o krok przed wrogiem.

Maria niezwykły szyk i grację łączyła z żelazną wolą i niezłomną wiarą w Wielką Sprawę. Mało kto wiedział, że sławna lwica salonowa, łamiąca serca niezliczonych adoratorów, to jednocześnie bojowniczka o niezwykłym harcie ducha. Nie dała się złamać, nawet gdy zamknięto ją w ponurych lochach Cytadeli warszawskiej.

Wanda od dziecka marzyła tylko o jednym: by ruszyć na wojnę w mundurze polskiego żołnierza. Nie zdołały jej zniechęcić drwiny kolegów ani rechot dowódców, którzy w armii nie widzieli miejsca dla żadnej kobiety. Wiedziała, że udowodni im, jak bardzo się mylili. Nawet jeśli będzie musiała to zrobić w męskim przebraniu i pod fałszywym nazwiskiem.

Kobiet takich jak one były setki. Niepokornych i nieugiętych. Prawdziwych wojowniczek, bez których nie byłoby wolnej Polski.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę. Prawdziwe historie
Autor: Janicki Kamil
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-11-14
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 237 x 40 x 167
Indeks: 26886749
średnia 4
5
16
4
8
3
2
2
6
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
13 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
14-07-2021 o godz 18:20 przez: Beata | Zweryfikowany zakup
Fantastyczna seria dla kogoś kto lubi prawdziwszą wersję historii niż oficjalna podręcznikowa. Gorąco polecam czytelnikom o otwartych umysłach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
14-12-2019 o godz 19:33 przez: mariusz tomiczek | Zweryfikowany zakup
Bardzo dorbra. Świetnie napisana. Super się czyta . Polecam !!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
23-11-2018 o godz 07:53 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra książka, napisana przystępnym językiem. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-12-2018 o godz 11:25 przez: Karolina Iskierka
Kolejna bardzo dobra książka, którą warto mieć na półce. Autor skupia się na kobietach, które walczyły o Niepodległą Polskę. Bardzo często wbrew woli mężczyzn, narażając własne życie. Ich determinacja oraz wola walki budzą podziw i uznanie. Kamil Janicki opisał życie oraz działalność konspiracyjną kobiet, które odegrały znaczącą rolę w życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a mianowicie o Aleksandrze Szczerbińskiej oraz o Marii Piłsudskiej, ale nie tylko. Skupił się również na innych kobietach, które nawet pod przebraniem żołnierza walczyły na froncie. Książka jest wzbogacona o zdjęcia i ryciny. To bardzo ciekawa pozycja w literaturze historycznej.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
02-03-2019 o godz 10:29 przez: ewa1may /EwaCzyta/
Jaka powinna być dobra książka????? Powinna mieć interesującą treść, być źródłem wiedzy z różnych dziedzin, wzbudzać u czytelnika emocje, na długo pozostawać w pamięci, przyciągać wzrok pięknym wydaniem, ciekawą szatą graficzną i po prostu zdobić nasze biblioteki..... Uważam, że wszystkie te cechy posiadają książki @znakhoryzont❤ Bardzo podobała mi się seria Anny Herbich /Dziewczyny z: Powstania, Syberii, Solidarności, Wołynia/ i bardzo byłam ciekawa serii książek autorstwa Kamila Janickiego o Damach /m.in. Damy ze skazą, Żelazne Damy itd./ Ostatnio miałam przyjemność zapoznać się z jedną z nich: Niepokorne Damy. Jest to książka o charakterze popularnonaukowym, ukazująca oczywiście wybiórczo wkład kobiet /rewolucjonistek, żołnierek, emancypantek, sanitariuszek, szpiegów/ w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wszyscy znamy postać Józefa Piłsudskiego, ale czy ktoś słyszał o Aleksandrze Szczerbińskiej czy Irenie Kosmowskiej? Warto tę wiedzę uzupełnić. Kobiety, spychane często do roli "pomagierek", czy figurantek odegrały ważną rolę w walce o niepodległość. Często wykonywały pracę np. wywiadowczą /choćby Zofia Zawiszanka działająca w zaborze rosyjskim/, cechowała je odwaga, pomysłowość, umiejętność wykorzystania kobiecego uroku..... Rola ich była niedoceniana i niewdzięczna, sam Piłsudski mówił: "Chłopcy idą ramię przy ramieniu w otwarty bój, są między swymi, a Wy idziecie samotne..... narażając się na cięższą niż żołnierska śmierć". Czytajcie, polecam❤ Ewa K.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-02-2019 o godz 10:34 przez: Anna Gajda
Dzięki książce poznamy bliżej dwie najważniejsze kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego – pierwszą żonę, Marię Piłsudską, działaczkę PPS, szanowaną i podziwianą rewolucjonistkę, która do końca życia lojalnie wspierała męża i dbała o jego pozytywny wizerunek, mimo że przez ostatnie prawie 15 lat jej życia Piłsudski związany był w Aleksandrą Szczerbińską, którą po śmierci Marii poślubił. To właśnie ona jest drugą bohaterką, rewolucjonistką, działaczką polskiego wywiadu i bojowniczką o wolność. Poza tym dowiemy się wiele o innych, często mało znanych lub wręcz bezimiennych paniach, które poświęcały się dla sprawy organizując przerzut broni, zdobywały środki na działalność organizacji wywrotowych, dbały o żołnierzy gotując dla nich, szyjąc i naprawiając mundury, pracując na froncie jako sanitariuszki, zdobywając informacje wywiadowcze, zapewniając lokale dla nielegalnych spotkań i działalności, a jednocześnie marząc o tym, aby chwycić za broń i osobiście walczyć o wolność kraju.Książka Kamila Janickiego to apel o dostrzeżenie roli pań w odzyskaniu niepodległości, której setną rocznicę tak hucznie świętowaliśmy. Dobrze jest spojrzeć na wydarzenia poprzedzające ten wielki dzień z innej perspektywy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
19-11-2018 o godz 22:21 przez: aangela.k
Tytuł trochę nieadekwatny do treści, bo książka w większości opisuje życie Józefa Piłsudskiego (zresztą autor przedstawia zupełnie inny obraz Marszałka niż powszechnie znany – nie jest to wcale idealny, wspaniałomyślny, nieustraszony przywódca, ale zapatrzony w siebie egoista potrafiący wykorzystywać kobiety do spełniania wyłącznie jego oczekiwań, z czym zresztą wcale się nie kryje). Zaskakuje też kolejność wydarzeń – pierwszy rozdział dotyczy drugiej żony Piłsudskiego, Aleksandry Szczerbińskiej, drugi – pierwszej żony, Marii. Książka na pewno jest „na czasie” - opisuje dzieje odzyskania niepodległości i podkreśla, że brały w tym udział kobiety, w różnym charakterze (np. jako żołnierki czy konspiratorki), mimo iż ich rola była niestety zawsze umniejszana. Niestety do dzisiaj pokutuje przedstawione w książce podejście do kobiet – nierzadko uważanych za gorsze, głupsze, nie potrafiące osiągnąć tyle, co mężczyźni. A gdyby nie kobiety, to nie wiadomo czy moglibyśmy właśnie świętować stulecie odzyskania niepodległości. Zresztą przeczytajcie i oceńcie sami!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-12-2018 o godz 00:00 przez: MieczysławSzczęsna | Empik recenzuje
Książka świetne opisuje historyczne fakty. Bardzo dużym plusem jest to, że nie jest napisana w typowy, historyczny, często nudny sposób. Zainteresuje każdego, kogo interesuje po prostu przeszłość. Temat jest bardzo ciekawy, bo chodzi o kobiety, które pomogły w odzyskaniu niepodległości. Nie było jednak tak łatwo, mimo to, że to one pomogły Piłsudskiemu w osiągnieciu wielu sukcesów, to on traktował je bardzo źle, wręcz lekceważąco. Dlatego też tak mało o nich słyszymy w tych wydarzeniach. To wszystko oparte jest o konkretne materiały źrodłlowe, które potwierdzają wszystko, co jest opisane w tej książce. Oprócz tego książka posiada dużo zdjęć, głównie kobiet, ale nie tylko. Wartościowa pozycja, którą mogę z czystym sumieniem każdemu polecić.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
27-11-2018 o godz 18:03 przez: anetta domańska-traczyk
„Niepokorne damy Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę” Kamila Janickiego to kolejna książka tego autora, która w zajmujący sposób opisuje fakty z historii. Zainteresuje ona każdego czytelnika nawet takiego, który nie jest wielbicielem opracowań dotyczących przeszłości. Tym razem autor opisuje kobiety walczące ramię w ramię z mężczyznami o odzyskanie niepodległości Polski. Wielokrotnie lekceważone, stojące w cieniu mężczyzn, zapomniane przez badaczy historii, poświęcały swoją młodość na działalność konspiracyjną lub walczyły z bronią w ręku narażając życie i zdrowie. To im również, w dużej mierze, zawdzięczamy to, że w roku 2018 możemy obchodzić kolejną rocznicę uzyskania prawa wyborczych przez kobiety.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-12-2018 o godz 11:26 przez: Karolina Iskierka
Kolejna bardzo dobra książka, którą warto mieć na półce. Autor skupia się na kobietach, które walczyły o Niepodległą Polskę. Bardzo często wbrew woli mężczyzn, narażając własne życie. Ich determinacja oraz wola walki budzą podziw i uznanie. Kamil Janicki opisał życie oraz działalność konspiracyjną kobiet, które odegrały znaczącą rolę w życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a mianowicie o Aleksandrze Szczerbińskiej oraz o Marii Piłsudskiej, ale nie tylko. Skupił się również na innych kobietach, które nawet pod przebraniem żołnierza walczyły na froncie. Książka jest wzbogacona o zdjęcia i ryciny. To bardzo ciekawa pozycja w literaturze historycznej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
03-01-2019 o godz 07:32 przez: czytalski
"Niepokorne damy" to kolejna pozycja z serii prezentującej sylwetki kobiet, które miały wpływ na historię. Tym razem Kamil Janicki przedstawia kilka postaci, które z łatwością obalają mit, że kobiety to "słaba płeć". Gdyby nie one, to na lekcjach historii w polskich szkołach wzmianki o Józefie Piłsudskim kończyłyby się na jednym, góra dwóch zdaniach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-11-2018 o godz 20:44 przez: Anonim
Świetna książka, wreszcie pokazująca, że poza mężczyznami istnieje cała druga strona historii. Zaskakujące bohaterki, całe spektrum: żołnierki, polityczki, agentki, wywiadowczynie. Naprawdę warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
05-12-2018 o godz 15:12 przez: Calarand
Pan Janicki powinien nieco zwolnić tempo i zacząć stawiać na jakość zamiast na ilość. To, niestety, wszystko co można powiedzieć o jego najnowszych publikacjach...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Janicki Kamil

Damy złotego wieku Janicki Kamil
4.6/5
28,74 zł
49,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Czas zdrajców Krajewski Marek
4.7/5
31,01 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Demonomachia Krajewski Marek
4.5/5
31,00 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.5/5
25,26 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
38,83 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chmurdalia Bator Joanna
4.7/5
37,60 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kot w Tokio Bradley Nick
4.7/5
31,01 zł
44,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego